Aphrodite’i nasıl bilirsiniz ?

 

Dalgalı denize atar atmaz onları

Gittiler engine doğru uzun zaman.

Ak köpükler çıkıyordu tanrısal uzuvdan:

Bir kız türeyiverdi, bu ak köpükten.

Önce kutsal Kythera’ya uğradı bu kız,

Oradan da denizle çevrili Kıbrıs’a gitti

Orada karaya çıktı güzeller güzeli tanrıça,

Yürüdükçe yeşil çimenler fışkırıyordu

Narin ayaklarının bastığı yerden.

Aphrodite dediler ona tanrılar ve insanlar,

Bir köpükten doğmuş olduğu için…


Hesiodos’un bu dizeler ile anlattığı VENÜS’ün ışığının % 80’ini dünyamıza yansıttığını biliyor muydunuz?

Astroloji’de kısaca Venüs’ün maddi-manevi değerleri anlattığını söyleriz muhakkak. Ancak; öncelik AŞK’ındır. Venüs’ümüzün konumu, bizim sevme şeklimizi, nelerden zevk aldığımızı, nelere değer verdiğimizi ve kendimizi nasıl değerlediğimizi anlatır.

Mitolojide işvesi, cilvesi, göz alıcı güzelliği ile Aphrodite olarak betimlenen Venüs, astroloji ile insanlar üzerindeki iyicil etkiyi belirten gezegenlerden biridir. Doğum haritalarımızdaki İlişkiler üzerinde öncelikli söz sahibidir. Maddi/manevi değerlerimizi anlatması sebebiyle, Venüs’ü kuvvetli kişilerin, pahalı zevkleri olması beklenebilir. İyi konumda barıştan yanadır, uyumlu ve naif olmayı seçer.

Başta kendimiz olmak üzere, hayat ve kişiler ile nasıl bir uyum içinde olduğumuzu betimler. Kendimizi hangi şartlarda beğendiğimiz, kendimizi sunuş şeklimiz, maddeye olan bakış açımız, parayla olan ilişkimiz gibi birçok soruya cevap aradığımız gezegendir.

Yediğimiz yemeğin “güzel” tadı, giydiğimiz kıyafetin “güzel” duruşu, kullandığımız parfümün “güzel” kokması, yaşadığımızın evin “güzel” konumu gibi, güzelliğe bakış açımızı anlatır Venüs…

Rahat etmediği ve zararlı bulunduğu burçlarda ya da gezegenlerle kurduğu gergin açılarda ise; zevklerde aşırıya kaçarak zarafetten uzaklaşabilir. Tensel zevklerde aşırılık, cinsel tercihlerde sapkınlık gözlenebilir. Müsriflik, oburluk beklenebilir.

Peki sizin Venüs’ünüz nerede? İçinizdeki Aphrodite’ten ne haber? Ya da Aphrodite’inizi nasıl alırdınız?

Kadınların haritalarında kendilerini nasıl gördükleri ile ilgili ipuçlarını bulabilirken, erkeklerde ise nasıl kadınlara çekileceklerini öngörebiliriz.

Ben ben ben diye parmağı havada, aklından ilk geçen dilinde, rekabete meraklı, “hiç çekemem”lerle çat diye kesip atanlardan mısınız? Venüs’ünüz KOÇ’ta zarardadır.

Güvenilir olmayı önceliği bilen, tensel uyum arayışında, kokulara meraklı, göze de hitap eden keyifli masalarda kendini iyi hissedenlerden misiniz? Venüs’ün en güzel yerde BOĞA’dadır.

Konuşmadan duramayanlar, bilgi taşımaya meraklılar, çok okuyup aktaranlar, entel takılanlar, havailer ve değişken ruhlardan mısınız? Venüs’ünüz İKİZLER’dedir.

Her kimle olursa olsun ilişki kurma biçimi koruyucu/kollayıcı olanlar, şefkat bekleyenler, vatanseverler, duyarlılar, besle-büyüt meraklılarından mısınız? Venüs’ünüz YENGEÇ’tedir.

Kendine hayran olanlar, cömertlikte sınır tanımayanlar, zevkleri/keyifleri olmazsa olmazlar, kendilerini sahneye atanlar, ilişkileri sıcak olanlardan mısınız? Venüs’ünüz ASLAN’dadır.

İş bitirici, organizasyoncu, didik didik detaycı, yardımsever, hizmetçi ruhu hep aktif, eleştirel, emekçi, problem çözücü, düzen delisi tiplerden misiniz? Venüs’ünüz BAŞAK’tadır.

Estetik duyguları gelişmiş, barışçıl, kararsız, denge peşinde olmak adına uyum delisi, adaletli, her şeyin güzelini bulan/bilen ruhlar, hep bir ahenk içinde olanlardan mısınız? Venüs’ünüz tam yerinde/ tam zamanında, TERAZİ’dedir.

Tutku tutturukçuları, kendine zararlı olanı gidip özenle bulanlar ve de bunu delice sahiplenenler, kıskananlar, intikam peşinde olanlar, dürtüleriyle hareket edenler den misiniz? Venüs’ünüz zararda AKREP’tedir.

İyi niyetli, neşeli, güleç, abartı coşkulu, “hadi” ye kayıtsız kalamayanlar, hep hevesli, gezelim/görelim/öğrenelim/felsefeleyelimciler’den misiniz? Venüs’ünüz YAY’dadır.

Sorumluluk sahibi disiplinli tipler, ketumlar, gerçek peşinde, duygularını ifade etmekte zorlanan, kalıcı ve sağlam ilişkilerden yana, otorite sevdalılarından mısınız? Venüs’ünüz OĞLAK’tadır.

Özgürlük düşkünü, sıra dışı zevk sahipleri, sosyal tipler, zihinsel ilişki yanlıları, hak/hürriyetten bahsedenleri, onay ihtiyacındakiler, geleneksel olana alerjisi olanlardan mısınız? Venüs’ünüz KOVA’dadır.

Yaratıcı hayal gücü sahipleri, sanatçı ruhlar, kendini adayanlar, kurbana bağlayanlar, hayalleri olmadan asla’cılar, yaratılanı yaratandan ötürü sevenlerden misiniz? Venüs’ünüz yücelmekte ve BALIK’tadır.

Gökyüzünün pırlantası, biricik Prenses’idir VENÜS. O bir güzellik tanrıçasıdır. Bireysel haritalarımızda, kendisini nasıl ifade ediyorsa etsin, hangi burçta olursa olsun, kendisinin dünyamıza en yakın ikinci gezegen ve SEVGİ teması içinde olduğunu unutmayalım. Anın Venüs durumunu incelerken bizimle olan duygusal yakınlığını akıllardan çıkarmayalım.

Çağla Akgün

 

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google fotoğrafı

Google hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s