AY, NAM-I DİĞER YERYÜZÜ TANRIÇASI KYBELE

Sezgilerimiz. Geçmişimiz. Bilinçaltımız. Ruhumuz. Duygumuz. Alışkanlıklarımız. Duyarlı bölgemiz. Ruhsal besinimiz. Gece görüşümüz. Dişil yanımız. Domestik halimiz. Duygusal yanımız. Güvenli bölgemiz. İçgüdümüz. Tepkilerimizin gerçek tetikleyicisi. Ay ile ilgili her şey hep bir şeylerin “iç”i ile anlatılıyor. Elle tutulamıyor, mantık aranmıyor, her daim mananın göbeğinde ve dolayısıyla maddeden uzak. Halleri var, insanı öyle ya da böyle dönüştüren.

Astroloji’de Ay fazları oldukça önemlidir. Astroloji bilmek de gerekmez, en basit haliyle hepimiz hilal, dolunay ve son dördün fazına aşinayızdır. Mitoloji, bu fazlarla ilgili çok değerli mitlerle doludur. En bilineninden bir tanesi, yeryüzünün tanrıçası olarak bilinen Kybele’nin, üç farklı halidir.

İlk hali, hilal fazı ile tanrıça Olympos’lu Artemis’tir, saf ve masum bir bakiredir. Enerjisi çok yüksek, iyi bir avcıdır. Dürtüleriyle hareket eder. Henüz benliği yüzeye çıkmamıştır. Genç kızları temsil eder.

Dolunay fazı ile tanrıça Efes’li Artemis’tir, olgunlaşmış kadındır. Artık annedir ve bilinçaltının ışığıyla evreni doyuracak bilgi birikimine sahiptir. Tam bir verimlilik halidir. Geçmiş birçok kaynakta memeleriyle resmedilmiştir ve buradan besleyen olduğunu biliriz. Her ne kadar irade ile (Güneş) karşı karşıya kalsa da, dengeli olmaya çabalayacak enerjiyi kendinde bulacak güçtedir.

Son dördün fazı ile tanrıça Hekate’dir. Bilge kadın halidir. Kişi kendisi ile olan tüm karşılaşmalarını tamamlamış ve sona doğru ilerliyordur. Tüm büyüleri çözmüş, ermiş ve dahi evrenin sırrına, sihrine erişmiştir. Menopoz dönemiyle bağdaştırılır.

Kuşkusuz Ay, kadınlar için çok değerlidir. Kendi bilgeliklerine ulaşım yolundaki dönüşümleri, yaratım öğretileri, sezgileri ile hem kendi yollarının aydınlığı, hem de etkileşim içinde olduğu tüm canlılara kattıklarıyla önem arz eder. Erkekler için de çok önemlidir. Zira erkek haritalarında Ay’ın bulunduğu burç, dünyaya geldiklerinde ilk iletişim kurdukları annelerinden nasıl bir enerji alacaklarını, hangi kadınlara çekileceklerini gösteren en değerli işarettir. Erkeklerin, kadınlarla kuracakları ilişkiyi en temelden anlatır, öğretir göstergedir Ay.

Yengeç yeniayına doğru ilerlerken, Ay’ın ışığının küçüldüğü günlerdeyiz bu aralar. Ay, Güneş’in ışığına muhtaç durumda ve en karanlık gecesi olacak 24 Haziran 2017 Cumartesi sabaha karşı 05:30’da. Ay yenilenecek. Bizler de, yeni doğmuş bir bebek gibi, son derece bilinçsiz adımlar atmaya meyilli olacağız. Yenilenen Ay’ın, içgüdüsel olarak bir masumiyeti, saflığı elbette olacaktır. Tıpkı burçlar kuşağının ilk burcu Koç gibi, aksiyonlarımızın sonunu düşünmeden ilerlemek isteyeceğiz. Şüphesizdir ki; iyi niyetle atılan her adımın sonunda ödüllendiriliriz. Şer gibi görünenlerin dahi içindeki hayrı, en kısa zamanda önümüze düşürecektir gökyüzü. Durmak, yeniayların konusu değildir. Harekete cevap veren evrenin tam olarak ihtiyacını karşılama zamanlarıdır yeniaylar. Belki çok farkında çıkmıyoruz yola ama adımlarımızı yeniaydan 1-3 gün sonra, Ay hilal fazındayken atarsak daha faydalı tepkilerle karşılaşmamız olasılık dahilindedir. Olympos’lu Tanrıça Artemis’in gençlik enerjisini akıllarda tutalım, motivasyonumuzu yükseltebileceğimize inanmayı ihmal etmeyelim dilerim.

“Hareket etmezsen, zincirlerini fark edemezsin” …Tolstoy

Çağla Akgün

 

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google fotoğrafı

Google hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s