Kim benim Efendi’m ?

Öz burcumuz elbette kimliğimizdir. Bir Kova’ysanız sıra dışı bir kimlik, bir Yay’sanız gezgin bir kimlik, Akrep’seniz dedektif bir kimlik, Başak’sanız mükemmelliyetçi bir kimliksinizdir. Motivasyon gücümüzü bulmak için ışığa yani Güneş’e ihtiyacımız vardır ve doğduğumuz anda Güneş’in bulunduğu burç, bizim nasıl kendimiz olacağımızı anlatan yegane işarettir. Güneş’in haritalarımızda bulunduğu yer ve diğer gezegenlerle kurduğu ilişki, bizi biz yapan özelliklerimizi ortaya koyar elbette. Ama bu kadar değil.

Peki biz Güneş’imiz isek, yükselenimiz kim ?

Biz doğduğumuz anda ufuk çizgisinde yükselen takım yıldızıdır, yükselen burcumuz. Ve bir astroloji haritası yükselen burç olmadan yorumlanamaz. Bunun için tam doğum saati gerekmektedir. Yükselen burç hayati bir öneme sahiptir. Hayata bakış açımız, huylarımız, nelere eğilim göstereceğimiz, kendimizi nasıl ifade ettiğimiz, sağlığımız, bedenimiz, kendimizle olan ilişkimiz, işimiz, takındığımız maske gibi birçok göstergeyi yükselen burcumuz açıklar. Yükselenimize dokunan her gökyüzü hareketi – yeniaylar, dolunaylar, tutulmalar ve önemli gezegen transitleri gibi – hayatımızda dönüm noktası tadında gelişmelere işaret eder. Bu sebeple, yükselenimiz öngörülerimizi yaparken en hassas yaklaşmamız gereken çizgidir.

Ve fakat;

Her şey bir yana, yükseleni yöneten gezegen bir yana !

Her haritanın bir yöneticisi vardır ve bu yönetici gezegenin durumu, bizim bu dünyada neyi, nasıl, nerede deneyimleyeceğimizin en önemli işaretlerinden biridir. Güneş’imiz ( öz burcumuz ) istediği kadar Yay olsun, yükselenimiz Yengeç ise, bizim haritamızın yöneticisi AY’dır ve dolayısıyla gezgin kimliğimiz, duygusallığımızla bir çelişki oluşturabilir. Bir tarafımız kalk gidelim derken, diğer tarafımız evimizde güvenli ve huzur içinde kalmayı isteyebilir. Ateş elementinden Yay’ın egomuz olduğunu biliriz, ancak yükselenimizin su grubundan Yengeç olması bize başka bir özellik katacak ve bu dünyayı bize duygularımız öncülüğünde tecrübe ettirecektir. Duyguları nasıl yansıtacağımız ise, yükselen yöneticimizin bulunduğu burca göre şekillenecektir.

Yükselen burcumuzun yönetici gezegeni demek, hayatımızın lordu demektir. Ve bu gezegen her hareketiyle, yaşamımızda önemli olaylara imzasını atacak konuları belirleyecektir. Bütün hayatımızı yöneten “efendi” olmak, en önemli kozmik güçlerden biridir ve öngörülerde bu gezegenin, diğer gezegenler ile kurduğu ilişkiyi yakından takip etmek gerekir.

Peki kim benim Efendi’m ?

Yükseleniniz Koç veya Akrep ise; MARS

Yükseleniniz Boğa veya Terazi ise; VENÜS

Yükseleniniz İkizler veya Başak ise; MERKÜR

Yükseleniniz Yengeç ise; AY

Yükseleniniz Aslan ise; GÜNEŞ

Yükseleniniz Yay veya Balık ise; JÜPİTER

Yükseleniniz Oğlak veya Kova ise; SATÜRN

Modern Astroloji’de, yükselen Akrep’lerin Mars ile birlikte PLUTO’yu, Yükselen Balık’ların Jüpiter ile birlikte NEPTÜN’ü ve Yükselen Kova’ların da Satürn ile birlikte URANÜS’ü de dikkate almaları gerekecektir.

Örneğin; yükseleni Terazi olan bir kişinin efendisi VENÜS’tür. Venüs; uyum, sevgi, aşk, ilişkiler, ortaklıklar, maddi ve manevi değerler prensibini ortaya koyan gezegendir. Kişinin birincil enerji ve deneyim alanı bu konular üzerinde kurulu olacaktır. Kişinin hayatında Venüs’ün günlük hareketi büyük önem arz edecektir. Örneğin bu kişi, Venüs’ün retro dönemlerini zorlu geçirebilir. Ya da herhangi bir gezegen, kişinin efendisi Venüs’e iyi bir açı yapabilir ve bu durum kişiyi güçlendirebilir, şans ve fırsatlara açık hale getirebilir.

Kendisini tanımaya gönüllü herkesin, haritalarının efendileri konumundaki gezegenleri ve onların prensiplerini daha yakından incelemelerini ve bu gezegenlerin pozisyonlarını takip etmelerini tavsiye ederim. Zira; bu efendiler, yaşamı ne şekilde deneyimlemeye geldiğinizi anlatacak en değerli göstergelerden biridir. Gökyüzünde, anda oluşan etkileşimlerin, bu efendiyle kurduğu veya kuracağı ilişki çoğu zaman kaderimize etki eder. Bu efendiyi benimsediğimizde, potansiyellerimize daha olumlu bir bakış atabilir ve kendimize çok önemli bir farkındalık katabiliriz.

Çağla Akgün

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google fotoğrafı

Google hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s