Eyvah ! Hermes sahnede, Güneş İkizler’de !

Maia ve Zeus birleşmesinden olan Hermes’in hikayesini bilir misiniz ? Çapkın Zeus, Hera’dan gizli gizli Maia ile Kyllene dağının bir mağarasında buluşur. Bir süre sonra Maia bir çocuk doğurur. Adı Hermes. Bu çocuk, normak çocuklara benzemez. Olağanüstüdür. Şöyle ki, kundaklanıp beşiğe konmuş bu bebek, geceleri kundağını çözüp olmaz işlere, merak dolu serüvenlere atılır. Bir gün mağaradan çıkarken yolunun üstünde bir kaplumbağa görür, hayvanı öldürüp, kabuğunu boşalttıktan sonra, bağırsaklarından yedi tel gerip ondan lir yapar (bazı kaynaklarda gitar olduğu söylenir). Kendi kendine, bu aleti çala eğlene yoluna devam eder. Güneş Tanrısı Apollo’nun inekleriyle karşılaşır ve sürüden elli tane ineği çalar. İnekleri saklamak üzere bir mağaraya götürürken bir ihtiyara rastlar ve ona yemin ettirir; onu gördüğünü kimseye söylemeyecektir ve o da karşılığında kendisine dişi bir dana hediye edeceğini söyler. İhtiyar kabul eder ve böylece inekleri bir mağaraya saklar. Sonra gidip masum bir bebek gibi yine kendini kundaklar ve yatar. Sabah Apollon durumu fark ettiğinde, o ihtiyara gerçekleri itiraf ettirir. Hermes’i kundağında bulan Apollon, durumu Zeus’a anlatır. Hermes bin yalanla inekleri çalmadığına babasını ikna etmeye çabalar. Apollo durumu Zeus’un adaletine bırakır ve her şey ortaya çıktığında inekleri geri vermesi şartıyla konuyu bağlayacaklardır. Hermes, inekleri sakladıkları mağaranın önünde, kaplumbağanın kabuğundan yaptığı aletle güzel sesler çıkarır ve Apollo bundan çok etkilenir. Öyle ki, Hermes’e sazı vermesi karşılığında inekleri ona bırakacaktır. Ve böylece, Apollon (Güneş) ile Hermes (Merkür) arasında daima enteresan bir birliktelik olacaktır. Mesela, bir süre sonra Hermes, Pan kavalını da icat eder, Apollon syrinks denilen bu şahane kavalı da ister ve karşılığında Hermes’e sihirli altın bir değnek verir. Bu değnekle Hermes habercilerin, hırsızların ve tüccarların kralı olur. Hermes öyle becerikli, öyle akıllı bir çocuktur ki, Zeus onu kendine ulak yapar. Bundan böyle Zeus’un bütün buyruklarını hem tanrılara hem de insanlara ulaştırma görevi Hermes’indir. Ek olarak ölülerin ruhlarını Tanrı Hades’e götürmek de onun görevleri içindedir. Hermes, ölü ruhları Hades’e götüre götüre yerin altında olup bitenleri de bilir ve ömrünü hangi dünyaya ait olduğunu anlamaya çalışmakla geçirir.

Hermes, Astrolojide İkizler’in yönetici gezegeni Merkür’ün Mitolojideki adıdır. Hikayede görüldüğü üzere, aklıyla, cinliğiyle, el becerisiyle, ticari zekasıyla, haberciliğiyle, hızlı ve yerinde duramayan tavrıyla İkizler’i çok net açıklar. Gel-gitli burcumuz İkizler’i anlamak kolay değildir ama onların da kendisini anlatmak için verdiği mücadele takdire şayandır. Doğuştan bilgiyle donatılmış gökyüzünün bu yaramaz çocuğunu olduğu gibi kabul etmek belki de en güzelidir. Ticaretle, haberle, yazıyla-çiziyle uğraşanlarla, el yeteneği ve bunu sanata aktarımlarıyla çok ünlüdür İkizler. Hızı sadece fiziksel değil, zihinseldir de. Bu sebeple meraklı ve çok soru soran, düz duvara tırmanan tipler genelde İkizler’dir. Bir İkizler’i bir süre aynı yerde tutabilmek için onu meraklandırmak zorundasınızdır. Yapamadığınızda, o yanınızda olsa bile, aklı çoktan başka bir yere gitmiştir. Yavaşlığa tahammülü yoktur, aptallığa da. Herhangi bir şeyi öğrenmek için her yolu deneyecek kadar değişkendir. O haberi alıp buraya aktarmasından sebep “dedikoducu” olduğunu söylersek yanlış olmaz. Fakat aynı yolla bir çok öğretmenin de İkizler burcu olmasına şaşırmayız da. Özellikle kişisel gezegenleri İkizler burcunda olanların gazeteci, haberci, yazar, çalgıcı, tüccar olmaları beklenebilir.

Öncelikle tüm İkizler burçlarının doğum günü kutu olsun ! Çünkü Güneş 21 Mayıs’ta İkizler’e geçiyor olacak. Apollo ve Hermes karşılaştıktan sonra nasıl bir ömür birbirlerinden çok uzaklaşamadıysa, Astroloji’de Güneş de Merkür’den en fazla 28 derece uzaklaşır. Bu aynı zamanda egomuzun(Güneş) zihnimizden(Merkür) uzak olamadığını da anlatır. Fikrimiz neyse zikrimiz odur meselesi tam olarak buradan kaynaklanır. Merkür’ün de 30 Mayıs’ta İkizler’e geçmesiyle birlikte hem fiziksel hem de zihinsel bütün işlevlerimizin hız kazanacağını söyleyebiliriz. Neler olabilir ?

Birçok fikir üretebilir, haberler paylaşabiliriz.

Ticari işlerimiz hız kazanacaktır.

Eğitim, öğretim konuları aktif hale gelebilir, kitaplar-defterlerle çok haşır neşir olabiliriz.

Seyahat planları yapabilir, sürekli yakın yerlere kaçmak üzere tetiklenebiliriz.

Sosyalliğimiz artacaktır.

Merak duyduğumuz her konunun peşine takılabiliriz.

Hayatımızda her şey bu kadar hızlandığında ufak tefek unutkanlıkların da meydana gelmesi mümkün, kayıplara da bu sebeple açık olabiliriz.

Hırsızlıkların artacağını gözlemleyebiliriz.

Dedikodunun biri bin para olur, hatta bundan keyif bile alabiliriz.

Bir takım akıl oyunları yapabiliriz. Bazı kurnazlıklarla karşılaşabiliriz.

Duygusal durumları sıkıcı bulabiliriz, zira zekanın başrolde olduğu bir zaman diliminde duygular öncelikli olamazlar.

Diz boyu bir kararsızlığın içinde kalmalar olabilir.

Hava elementinin değişkeni İkizler, elbette özgürlüğü de savunacaktır. Pek fazla sıkılmaya, sıkıştırılmaya, bunaltılmaya da gelemeyebiliriz bu sebeple.

29 MAYIS’ta YAY Burcu’nda bir dolunay gerçekleşecek. 24 Mayıs’tan itibaren etkisini hissetmeye başlıyoruz ve dolunay sonrası artı beş gün de devam edecektir. 15 Mayıs Boğa yeniayında attığımız adımların sonuçlarını alabileceğimiz bir dönemde olacağız. Maddi ve manevi değerlerimiz alanında bazı gerginliklere, problemlere açık bir dönemden geçebiliriz. Önemli kararlar almamız gerekebilir. Büyük düşünmeye çalışmalıyız. Krizlere açık bir dönem gibi duruyor, pozitif olmak, olan her şeyin bizim hayrımıza olduğunu bilmek artı kazanç sağlayacaktır. Özellikle; Mayıs’ın son haftası doğumlu İkizler burçları, Ağustos’un son haftası doğumlu Başak burçları, Kasım’ın son haftası doğumlu Yay burçları, Şubat’ın son haftası doğumlu Balık burçları için önemli bir dolunaydır. (Ayrı bir yazıda tekrar buluşacağız).

Bir özel tarihe işaret ediyor gökyüzü bu dönem : 6 HAZİRAN 2018

MERKÜR’ün GÜNEŞ’in tahtına oturacağı bugün için derler ki; dile-iste-söyle-yaz OL’SUN !

Kalpler açık olsun, diller güzeli konuşsun.

Dilekleriniz evrenin bütününe iyi gelsin.

Yürekler duayla ısınsın, derdi olan O’na sığınsın.

Birilerinin de dualarında olursak ne ala !

Tam saati veriyorum; kurulsun saatler : sabah 04:57’de başlıyor. Tüm gün etkili olacaktır ancak, sabahların özel büyüsü olduğuna inanırım ben. Güneş yükselmiştir ve canlılar hayata katılırlar usul usul. Günün rızkı her uyanana dağıtılmıştır ve şükürlere kuvvet gereklidir. Biliniz ki duyulacaktır !

13 Haziran’da ise Güneş ve Ay yan yana gelecek ve İkizler Burcu’nda bir yeniay doğacak. Kaygan zeminde adımlar attırmak istese de gökyüzü bize, ufuktan yükselen Oğlak Burcu risk almamamız konusunda uyarıcı görevde olacaktır. Kontrolümüz dışında gelişecek olaylara açığız açıkçası. Bilincimizin altını üstüne getirmek üzere olabiliriz. Karmik olaylara çekilmemiz mümkün. Değişken grup burçların (İkizler, Yay, Başak ve Balık) dönüşüme açık olmaları beklenmeli. Bazı yaralar iyileşecek olsa da bazı yaralar da kanayabilir. Hızlı ve yeni adımlar arka planda bizi başka yerlere taşıyacaktır. (Ayrı bir yazıda tekrar buluşacağız).

Kısa kısa İkizler döneminin yükselen burçlara etkisi ise şöyle :

Yükselen Koç : Zihninize dur diyemeyeceğiniz bir dönem olacaktır. Ticari işleriniz hız kazanır. Yakın çevre ile yapılacak bir sürü planınız olabilir.

Yükselen Boğa : Finansal her konuda çözüm üretebilecek fikirleriniz olacaktır. Kendi yeteneklerinizi paraya çevirebilecek enerjilerle karşılaşabilirsiniz.

Yükselen İkizler : Kendinizi çok iyi ifade edebileceğiniz bir dönemde olacaksınız. Aşk kapınızı çalabilir. İşle ilgili güzel gelişmeler olabilir.

Yükselen Yengeç : Bilinçaltınız aydınlanacaktır. Sizin kontrolünüz dışında bazı gelişmeler olabilir. Yanız kalmak için iyi bir dönem. Sinir sisteminize özen gösterin.

Yükselen Aslan : Bir sosyal kelebek haline gelebilirsiniz. Toplu görüşmeler organize edilebilir, yardım kampanyalarına katılabilirsiniz. Arkadaşlarınızla her ortamda mutlu ve umutlu hissedebilirsiniz.

Yükselen Başak : Kariyer ve hedefleriniz alanında ışık saçabilirsiniz. Çok güzel fırsatlar yakalayabilir, güzel iş anlaşmaları yapabilirsiniz.

Yükselen Terazi : Merak ettiğiniz bir konuyu öğrenmek, araştırmak bir eğitime dahil olmak için harika bir zaman. Uzak yerlere seyahat planı yapabilirsiniz.

Yükselen Akrep : Maddi konularda yaşanılan sıkıntıları çözmek için bazı anlaşmalar yapabilirsiniz. Orta yolu bulmaya gayret edin. Rüyalara dikkat, önemli mesajlar alabilirsiniz.

Yükselen Yay : İkili her türlü ilişkilerinizin üzerine ışık tutulacaktır. Evlilikler/ortaklıklar konuları gündeminize gelecektir. Karşınızdaki kişilerin fikirleri etkisi altına girebilirsiniz.

Yükselen Oğlak : Günlük rutin tüm işleriniz hız kazanacaktır. İşinizle ilgili güzel fikirler edinebileceğiniz bir dönemdesiniz. Evcil hayvanlarınızla ilgilenmeniz gerekebilir.

Yükselen Kova : Aşk hayatınızda güzel gelişmeler olabilir. Hobilerinizle ilgilenmek için harika bir zaman. Kendinizi sahnede bulabilirsiniz. Çocuklarla daha fazla zaman geçirebilirsiniz.

Yükselen Balık : Ev-yerleşim ve yuva konuları gündeminize düşecektir. Taşınmak için doğru bir zaman olabilir. Ailenize daha fazla zaman ayırabilirsiniz.

Çağla Akgün

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google fotoğrafı

Google hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s