Hadi, doğru yeni evinize ! AY Yengeç’te tutuluyor…

2020’nin ilk önemli gökyüzü olayı geldi çattı sevgili okur. 10 Ocak’ta saatler 22:21’i gösterdiğinde Yengeç Burcu’nda bir Ay Tutulması gerçekleşiyor. Tutulma kelime itibariyle biraz ürkütücü. Önce fiziksel nedenini anlatalım : Yengeç’teki Ay, Oğlak’taki Güneş’e karşı duruyor ve bu hepimizin malumudur, bir dolunay anıdır. Ancak Dünya da bu ikisinin ortasında aynı düzlemde yer alınca, Ay Güneş’ten ışık alamıyor ve bu duruma Ay Tutulması deniyor. Ay karanlıkta kalır yani. Ay’ın Güneş’in ışığından faydalanmaması size de “hay allah” dedirtmiyor mu, hani sanki şartlar hiç de elverişli değil gibi gelmiyor mu size de ? Biraz öyle.

Tek başına kalmış bir AY var gökyüzünde, karşısında bütün heybetleriyle aynı dili konuşan, Güneş, Merkür, Jüpiter, Satürn, Plüto var, hepsi Oğlak’ta. Biliyor musunuz, yazarken bile nutku tutuluyor insanın bu heybet karşısında. Tek kelimeyle, el mecbur dönüşeceğiz belli ki. Madem tutulma Yengeç Burcu’nda gerçekleşiyor, o halde doğadaki Yengeç’in hayatının önemli dönüm noktalarına bir göz atmamız şık olur. Kuşkusuz, insanoğlunun en ilham verici kaynağı doğanın ta kendisidir çünkü.

Yengeç kabuğuna sığamadığında, değiştirmek üzere kıyıya yanaşıyor. Büyük bir deniz kabuğu buluyor, fakat fark ediyor ki bulduğu kabuk kendisine birkaç beden büyük. Beklemeye koyuluyor, herhalde içgüdüsel olarak başka Yengeç’lerin de buna ihtiyacı olacaklarını hissediyor, bir şekilde diğerlerinin de geleceklerini biliyor. Ve öyle de oluyor. Boy boy Yengeç’ler doluşuyor kıyıya. O deniz kabuğuna uyacak büyüklükteki Yengeç de varınca o kıyıya, artık işe koyuluyorlar. Bir Yengeç kabuğundan çıkacak, bir boy küçük olan Yengeç o kabuğa girecek ve Yengeç’in kabuk değişimi tamamlanacak. İş birliği yapıyorlar. Önce boy boy sıraya giriyorlar. Sıra tamamlanınca en büyüğü başlıyor eski kabuğundan çıkmaya, hızla bir küçük boyu onun çıkardığı kabuğa giriyor. Sonra diğeri, sonra diğeri.

İnanılmaz değil mi, insan hayran olmadan edemiyor. Günü geldiğinde, büyüdüğünde, o kabuktan çıkıp bir başka kabuğa girmek, yeni evini-yeni düzenini kurmak durumunda çünkü, ve birbirlerine ihtiyaçları var bunun için. Kusursuz bir iş birliği içinde, yeni evlerinde yeni yaşamlarını sürdürmek üzere harekete geçiyorlar. Tedbil-i mekanda ferahlık var diye boşuna demiyorlar işte !

Evet Yengeç ürkektir. Evet Yengeç dönüşürken korkar da. Ama o bir doğurgandır. Ve “anne” gücünün farkındadır. Tutulma öl-diril cinsten evet, ve lakin doğurganlığımızı da hatırlatacak bize. Rahme düşmüş bir kere, gebelik tamamlanmak üzere, “yok ben içimde tutacağım” diyebilir misin ? Doğurmuyorum demek, büyümüyorum demek gibi bir şey. Ve bu evrenin sisteminde “sağol ben büyümeyeceğim” demek maalesef mümkün değil. Büyüyeceksin, kabuğuna sığamayacaksın ve kabuğunu değiştirmek için aynı cinsinden tiplerle iş birliği yapacaksın. Anne gibi ortalığı toplayacaksın, milim hesabıyla boyutunun farkında olacak, sıraya gireceksin. Ve yeniye doğru bir mücadele başlayacak. Biri kabuğunu bırakacak, diğeri onu yeni siperi yapacak.

Yani kısaca; büyükten küçüğe bir iş birliği içinde, eskittiğimiz sistemi yıkacak, yenisini inşa edeceğiz. Elbette doğa da bizimle iş birliği içinde olacak. O da yeni sistemi desteklemek üzere eskisini yıkmamıza yardım edecek. Bu uğurda doğal afetlerle karşılaşacağız elbette. Kurunun yanında yaş da yanacak maalesef. Bu ürkekliği üzerimizden nasıl mı atar ve gücümüzü toplarız ?

  • Eski sistemin yıkılması, yeni sistemin kurulması gerek, bunun farkında ol.
  • Sistemin bir parçası da sensin, ister dahil ol ister olma, o sistem yeniden inşa edilecek, bunu anla.
  • Kabuk değişecek, ve sen o boy sırasında olmazsan açıkta kalırsın, Güneş’in kabuksuz derini kısa zamanda kavuracağını yaşayarak öğrenmek istemezsin. Aklını başına topla. Kendini koru.
  • İçgüdün her şeyin. Seni götürmek istediği bir yer var ve orası yeni evin olacak. İstikrarlı ol, doğum sancılarına dayan.
  • Gerçekçi ol, bütün işin gücün hayata tutunmak, yeniden doğmak, doğurmak. Şekilciliği bırak.
  • Belki de tuğla tuğla yıkılacaktır hayat, gaza gelme, gücünü kontrollü kullan.
  • Sürekli yutkunup konuşamayacak olmayı dert etme, evreni dinlemeye devam et. Çünkü susan duyar.

Fizikte şunlarla karşılaşacaksınız; belki bir ilişkiniz bitecek, belki de işinizden olacaksınız ya da birini kaybedeceksiniz, ya da hastalıkla sınanacaksınız, belki de her şey kontrolünüzden çıkacak, başınıza gelenleri anlamlandıramayacaksınız, suçlayacak ya da suçlanacaksınız, duygusal ihtiyaçlarınız sebebiyle çok tutunmuş yine de başaramamış hissedeceksiniz. Veyahut ait olduklarınıza belki de artık ait olmadığınızı fark edeceksiniz, yıkılacaksınız. Kendinizi güvende hissetmediğiniz ve nedenini de bilmediğiniz ne varsa toplaşmış karşınıza dikilmiş gibi geliyor olacak. Geçmişe saplanacaksınız. Çünkü Ay, Güneş’in karşısında da olsa, araya Dünya girdiği için Güneş’in ışığından faydalanamayacak.

Fizikte durum böyle. Biraz acımasız gözüküyor.

Ya ruhsalda ?

Ay aynı zamanda aşuktur(aşık olan), Güneş ise maşuk(aşık olunan). Her daim Güneş’e ihtiyacı olan Ay, Güneş’inin ışığından beslenemediğinde ne olur ? Ölür, yeniden dirilmek için, yeniden Güneş’ine kavuşmak için. Beslenmek ve evreni beslemek için. Ay, enerjinin “yin” halidir. O hep dişidir, yaratıcıdır. İçten, derinden, toprağın altından, göğün derinliklerinden gelene kulak verin, duymamazlıktan gelmeyin, hissetmek istemiyorumculuk oynamayın. Ve aklınız, ve fikriniz, ve zihniniz (Merkür) söz sahibi bu tutulmada. Gıdanız kendinizle konuştuğunuz sözleriniz olacak. Sözleriniz “büyü” etkisinde, doğarken/doğururken sihirli sözcüklerinize odaklanmayı unutmayın. Kötü söyleyip pandoranın kutusunu açtırmayın. İyi beslenin. Ay tam haliyle karanlıklarınızı Güneş’in bile yardımı olmadan aydınlatmaya öyle hazır ki, “anne” gücünde hem de.

Deli misiniz, sakın kaçmayın !

Değiştirin kabukları. Hadi, doğru yeni evinize.

Yükselen burçlara göre Yengeç Burcu’ndaki Ay Tutulmasının etkileri :

Yükselen Koç; Sizin için ev, yerleşim, yuva, ailevi her konu, taşınma, gayrimenkul, arsa, toprak, emlak gibi gündemleriniz olabilir. Karar alabilir ve eyleme geçebilirsiniz. Sağlığınıza dikkat çekebilir gökyüzü, yorgunluğa dikkat etmeli, sağlıklı bir hayata geçiş yapmalısınız. Ayrıca hedeflerinizle ilgili yeni anlaşmalar, imzalar, teklifler gelebilir, detaylara odaklanabilir, sizin için faydalı olanı ayırt edebilirsiniz. Günlük rutin, angarya işlerle uğraşacağınız bir zaman dilimidir de aynı zamanda. İş hayatınızda taşlar yerinden oynayabilir, birlikte çalıştığınız insanlarla ilgili gelişmeler sizi de etkileyebilir.

Yükselen Boğa; Özellikle zihinsel olarak kendinizi yorgun hissedebilirsiniz ancak fikirleriniz ve düşünceleriniz sizi yeni bir karar aşamasında olduğunuzu hissettirebilir. Karar vermeniz gereken konu her neyse detaylarda çokça boğulabilirsiniz. Ve lakin bu sizin kendi umutlarınızı da yükseltecek bir tutulma olacak şüphesiz. Özellikle yeni bir eğitim kararı, danışmanlıklar, kendi vizyonunuzu büyütecek yeni bilgiler almak, bunları uygulamak için güzel bir zamandan geçiyor olacaksınız. Yurtdışı, uluslararası işler, yabancılarla ilgili gündemleriniz olabilir. Yine resmi işleriniz, hukuki konularınız varsa bunlar da netlik kazanacaktır. Yeni bir hobi edinme kararı alırsanız bu da sizin motivasyonunuzu arttıracaktır.

Yükselen İkizler; Maddi ve finansal konularda önemli karar dönemlerinden geçiyor olacaksınız. Son derece gerçekçi adımlar atabilmelisiniz. Evinizle ilgili bazı harcamalarınız olabilir. Kontrollü riskler alınabilir. Yeteneklerinizi paraya çevirebileceğiniz fikirler üretebilirsiniz. Her türlü alım-satım-yatırım konuları gündeminizde olacaktır. Ev, gayrimenkul, arsa, toprak, emlak işleri önünüze düşebilir. Konularla ilgili bir seçim sürecinde olabilirsiniz ve mantıklı olanı seçmelisiniz. İhtiyacınız olan herhangi bir kredi ya da kaynak varsa araştırabilir, başvurabilirsiniz. Bu konularda bir imza potansiyeli gözükmekte.

Yükselen Yengeç; İkili her türlü ilişki, evlilik, ortaklık, yeni iş, yeni bir hayata bakış enerjisi hissedeceğiniz ve önemli kararlar aşamasında olacağınız günlerden geçiyorsunuz. Var olan ilişkilerinizde karar anı gelmiş olabilir. Ya tamam ya devam gibi net kararlar almanız gerekebilir. Kuvvetli bağı olmayan ilişkiler kopmaya mahkum gözüküyor. Değişim ve dönüşümü ikili ilişkilerden deneyimleyeceğinizi öngörüyoruz. Yeni bir ilişki kapınızı çalabilir, ciddi bir ilişkiye adım atabilirsiniz. Ortaklı girişimleriniz için sözleşme-anlaşma-tekliflerle karşılaşabilirsiniz. Bu konularda fazlasıyla mantıklı düşünmeniz gerekecek. Duygusal olmamalı, profesyonel kararlar alabilmelisiniz. Kalıcı işlere imza atabilirsiniz. Yakın çevrenizin fikirlerini alabilirsiniz, belki biraz yargılayıcı etkilere açıksınız ancak tarafsız olmaya çalışarak, kendi içinizde değerlendirmelerinizi iyi yapmanızı tavsiye ederim.

Yükselen Aslan; Tutulma etkileri sizi biraz içinize döndürebilir, zira sizin kontrolünüz dışında gelişecek olaylar karşısında bazı önemli kararlar alabilirsiniz. Bu durumu yüklerinizden kurtulmak olarak algılamalısınız. Kayıplarınız aslında kazançlarınız olabilir. Yıllardır her şeye rağmen tutunduklarınızın artık size hizmet etmediğini görebilir ve ona göre bir aksiyon alabilirsiniz. Yeteneklerinizi gelire çevirebileceğiniz enerjiler olacak gökyüzünde, iş hayatınızda önemli imzalar atabileceğiniz bir süreçte olabilirsiniz. Yeni teklifleri ince detaylarıyla değerlendirebileceksiniz. Profesyonel seçimler yapmanızı tavsiye ederim.

Yükselen Başak; Aşk hayatınızda önemli bir karara varabilirsiniz, içinde aidiyet hissi barındırmayan ilişkiler bitme noktasına gelebilir. Mantıklı olmanız bekleniyor. Size iyi gelmeyenden uzaklaşmanız, sizi iyi geleni de korumaya çalıştığınız süreçler olabilir. Gerçekçi bir bakış açısıyla yaklaşmalısınız, fedakarlık etmek sizi daha çok yorabilir. Herhangi bir sivil toplum örgütleri ya da derneklerle iş birliği yapmak gibi gündemleriniz olabilir. Faydalı olacağınıza inandığınız girişimler için gökyüzünden destek alabileceksiniz. Ebeveyn Yükselen Başak’ların çocuklarının geleceği ile ilgili önemli gündemleri de olabilir, hızlı ve mantıklı aksiyonlar alabilirsiniz. Yeni bir işe başlayabilir ya da yeni iş teklifleri alabilirsiniz. 26 Aralık’ta meydana gelen Güneş Tutulması’nın da etkisiyle iş gündemi olanlar için artık karar zamanıdır.

Yükselen Terazi; Gökyüzünün özellikle kariyer ve hedefler alanına ışık tuttuğunu görüyoruz. Bu konularla ilgili önemli kararlar alma, seçimler yapma zamanında olabilirsiniz. 26 Aralık’ta gerçekleşen Güneş Tutulması’nda ortaya çıkan konuların netleşeceği bir Ay Tutulması yaşıyor olacaksınız. Bazı kayıplar yaşamanız olası. Ancak bu kayıplara üzerinizdeki yüklerden kurtulma olarak da bakabilirsiniz. Ruhsal çalışmalara yönelmeniz fayda sağlayacaktır. Zihniniz kararlı olmalıdır. Biten bir şeyin ardından yeniye hazırlanıyor olabilirsiniz. Köklenme zamanı diyebiliriz, tohumlar atmanızı öneririm. Ailevi her konu gündeminiz olabilir, onlarla ilgili kararlar alabilirsiniz. Ev-yerleşim-yuvanızla ilgili gelişmeler beklenebilir, sağlam adımlar atabilirsiniz.

Yükselen Akrep; Yurtdışı-uluslararası işler-yabancılarla ilgili gündemleriniz olabilir. Hukuki/resmi işlerinizde beklediğiniz bir gelişme varsa sonuçlanabilir. Yeni bir eğitim kararı, kendinizi geliştirmek için alacağınız danışmanlıklar, vizyonunuzu büyütecek yeni bilgiler edinmek gibi konulara eğilim gösterebilirsiniz, size iyi gelecektir. Sosyal çevrenizden fayda görebilirsiniz. Sivil toplum örgütleri, dernekler gibi arenalarda görev almak isteyebilirsiniz. Yakın çevrenizle profesyonel ilişkiler kurmak gibi konular zihninizden geçiyor olabilir, sağlamcı davranmakta fayda olacaktır. Sınırlarınızı çizebilmelisiniz.

Yükselen Yay; Paylaşımlı her konuda önemli kararlar alabileceğiniz süreçlerdesiniz. Eşinizin kaynaklarıyla ilgili gündemleriniz de olabilir. Krediler, ödemeler, borçlar, vergi ve sigortalar, miras gibi konular önünüze düşebilir. Fazlasıyla okült konulara ilginizin artacağı bir süreçten de geçiyor olacaksınız, bilinçaltınızın karanlıklarına odaklanabilirsiniz, gökyüzü aynı zamanda dönüşümünüze odaklanmış durumda ve bunlardan ruhsal fayda sağlayabilirsiniz. Ameliyat kararı alabilirsiniz. Bazı yatırımlar aklınızdan geçiyor olabilir, harcamaktansa birikim için uygun zamanlardır. Yeteneklerinizi de gelire çevirebileceğiniz bazı anlaşma-sözleşme-imzalar atabilirsiniz. Profesyonel ve mantıklı düşünüp karar vermekte fayda olacaktır. İhtiyacınız olan herhangi bir kredi ya da kaynak varsa araştırabilir, başvurabilirsiniz. Bu konularda bir imza potansiyeli de olabilir.

Yükselen Oğlak; Gökyüzü her türlü ikili ilişkilerinizle ilgili önemli süreçlerden geçebileceğinizi işaret ediyor. Ortaklarınız, evlilikleriniz, ilişkilerinizle ilgili transformasyon geçirmeniz gerekecek. Pek çok şeyin eskisi gibi olmadığını anlayacaksınız ve ilişkileriniz sizin aynanız olacak. İlişkilerinizde bir son yaşanabilir. Duygusal anlamda çok büyük etki altındasınız. Bekar Yükselen Oğlak’ların aidiyet duygusuyla evlilik kararı alması da olasıdır. Aidiyet duygusu yeni deneyiminiz olabilir. Aile kavramı yüzünüze vurulabilir ve bu kavramla ilgili adımlar atabilirsiniz. Bağımsızlıktan çok, daha geleneksel olanı seçebilirsiniz. Ortaklı girişimleriniz için sözleşme-anlaşma-tekliflerle karşılaşabilirsiniz. Son derece gerçekçi bakış açısıyla, profesyonel kararlar vermenizi bekliyor gökyüzü.

Yükselen Kova; Günlük rutin, angarya işleriniz canınızı sıkabilir. Fazlasıyla üstünüz üstünüze gelebilir her şey. Özellikle iş hayatınızda önemli günlerden geçiyor olabilirsiniz. Daha sabırlı olmanızı tavsiye ederim. Kendinizi ait hissetmediğiniz bir iş yerinde çalışıyorsanız belki de işinizi değiştirme kararı almanız yararınıza olabilir. Gelen iş teklifleri değerlendirilebilir ya da siz iş arayışına girebilirsiniz. Sağlığınıza da ışık tutuyor olacak gökyüzü, kendinize dikkat edin. Psikolojik olarak biraz yorgun zamanlardan geçiyorsunuz. Ruhsal farkındalığınıza odaklanmalısınız. Kayıplarınızın sebeplerini sorgulamaya çalışın. Bilinçaltınızda çok şey fark edilmek istiyor gibi, bulmaya çalışın.

Yükselen Balık; Özellikle aşk hayatınızla ilgili çok önemli zamanlardan geçiyor olabilirsiniz. Kendinizi ait hissetmediğinizi fark ettiğiniz ilişkilerle ilgili karar alabilirsiniz. Bekar Yükselen Balık’ların kapısını aşk çalacak olabilir ve bu kadersel etkiler barındırabilir. Çocuklarınızla ilgili onların geleceğine yönelik bazı fedakarlıklar yapmanız gerekebilir ya da çocuklarla ilgili işlere bulaşabilirsiniz. Yeni bir hobiye başlama kararı da doğru olacaktır. Size kendinizi iyi hissettiren şeyleri yapmaya gayret edin. Sosyal çevrenizde de önemli gelişmeler olabilir. Belki bazı arkadaşlarınızın hayatınızdan çıkma vaktidir. Aranızda sağlam bağların artık koptuğunu düşünüyorsanız aksiyon almalısınız.

Çağla Akgün

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google fotoğrafı

Google hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s