Herkes kendisinin Ma’at’ı olsun. Dolunay Terazi’de !

Eski Mısır mitolojisindeki adalet tanrıçası Ma’at’tan bahsetmek istiyorum size. Kaos sonrası yeni düzende çok rol oynamış bir tanrıça Ma’at. Ra’nın kızı diyorlar. Evrensel düzenin, doğrulukla, adaletle ve dengeyle onun sayesinde kurulmuş olduğu rivayet ediliyor bazı kaynaklarda. İlkeli bir tanrıça Ma’at ve ilkeleri firavundan halka herkes için aynı. Resimlerde kafasında bir devekuşu tüyü taktığı görülüyor. Bu tüyün enteresan bir rolü var; saf olanı, hakikati temsil ediyor. Herhangi birisi öldüğünde terazinin bir kefesine bu tüy, diğer kefesine de ölen kişinin kalbi koyulurmuş. Eğer iki kefe dengede kalıyorsa, kişinin ruhuna ölümsüzlük bahşedilir ve tanrılar ülkesinde yaşam hakkı kazanırmış. Ama kalp kefesi ağır gelirse bu sefer de ruhu yeraltına gönderilir, ölüler ülkesine mahkum edilirmiş. Bu yargılama o dönem halkı için caydırıcıymış. Rivayet edilenin doğruluğundan emin olamıyoruz tabii ancak tüy kadar hafif bir kalple göçebilme seçeneği sunulan bu inanışı benimsemek çok hoş bir şey değil mi ?

Astroloji’de hak-hukuk-adalet-eşitlik ilkeleri ile özdeşleşmiş Terazi Burcu’yla eşleşiyor Mısır Tanrıçası Ma’at. Güzel Ma’at. Dili güzel, kalbi güzel, birliği-beraberliği güzel. Tıpkı Terazi güzelliği gibi. 8 Nisan sabaha karşı bir dolunay yaşayacağız Terazi Burcu’nda ve evrenin cümlemize aynı davrandığı bugünlerde ölmeden önce kendi hakikatimizi keşfedip, kalpleri tüy gibi hafifletme şansımız olduğuna inanıyorum.

Egolar kendini önemserken, ruhlar “biz”e ışık tutmak isteyecek bu dolunayda. Ruhun amacı egonun manzarasını kapatmak değil, o manzaranın bir parçası olduğunu göstermek aslında. Şu an içinde bulunduğumuz durumun bizzat sebebi olmadığımızı düşünme gafleti en büyük yanılgı olur. Ego ve ruh, aynı bedende yaşayan iki farklı kavramlar olsalar da, yaşamsal ahenk bu ikisinin kendisini kabul etmesiyle sağlanabilir ve dolunay Terazi haliyle orta yolu buldurmak isteyecek bize şüphesiz. Terazi olan yerde kavga olmaz, görgü olur, medeniyet olur, adalet olur, hatırlatalım.

Koşulsuz sevginin burcu Balık yükseliyor anda, büyük teslimiyet barındırıyor içinde. Görülmemiş fedakarlıklardayız, zaman gidiyor, bahar kaçıyor, yaz belirsiz gibi gelse de, Balık arınmaktır ve arınmak geceden sabaha olamaz.

Şu zor soruları tüm objektifliğimizle cevaplayabilene çıkış var bu dolunayda :

 • Nasıl taşıdık bu yükleri bedenimizde bilerek ya da bilmeyerek ?
 • Hangi olmazlara olur verdik de ruhlarımızı kıstırdık bir oda bir salona ?
 • Acıya karşı nasıl bir bağışıklık kazandık da, bedel olarak insanlığımıza mesafemiz buradan Pluton’a vardı ?
 • Alt tarafı sevecektik, neye bu kadar hırslandık da kendi kalbimizi ağırlaştırmayı sevgiye yeğledik ?
 • Sınırsız kaynağımız vardı, toprağımız, havamız, suyumuz, sıcağımız sınırsızdı, daha ne istedik ?
 • Şah damarımıza dokunsak yetecekken, acaba biz şükürlerimizi nerede aradık ?
 • Ne dilediğimize hiç mi dikkat etmedik ?

Sorular zor evet, ama yüzleşmek şart. Ben-Biz hattı dolunayı bu, karşıtlık barındırıyor, savaşmadan, sevişe sevişe, medenice, güzellikle bir yol elbet bulunacak. Hatırlatalım ki yukarısı pek değişken, zeminin kayganlığının altı çizilmiş. Denge mutlak şart, yoksa düşme tehlikesi var. Bu sorular karşımızdakine de ilham olacaktır pek tabii, vereceğimiz cevaplar ilişkimize de yansıyacak ve birbirimizi zarafetle dönüştürebilme potansiyeli yakalayabiliriz.

Dolunayın enerjisinde bir bulanıklık söz konusu olacaktır, dağılmalar, konsantre olamamalar, içimizde yaşadığımız çalkantılar rahatsız edici olabilir. Dahası, kendimizi kandırma enerjisine de kapılabilir birçoğumuz. Mutlaka hepsinin bir manası, bize anlatmak istediği var ancak yine de aldığımız kararları tekrar tekrar gözden geçirmekte fayda olacaktır.

Bu dolunayda bir anlık Ma’at olduğunuzu düşünün ve kendinizi karşınıza alın. İstemez misiniz, kalbiniz terazinin diğer kefesindeki tüyle eşit olsun ? O halde hazır dolunayın seçim enerjisindeyiz, güzel, adil ve herkesin iyiliğine olanı seçmeye gayret etmek gerek. Bence bu dolunayda herkes kendisinin Ma’at’ı olsun, kendisine dışardan baksın ve kalbini her ne ağırlaştırıyorsa ona karşı zarif bir uğurlama seansı düzenlesin. Kırmadan, incitmeden, ne kendimizi ne karşımızdakini…

Dolunay’ın Türkiye’mize etkileri :

 • Çocuklar-gençlerimiz, kamuya açık alanlarımız, spor, borsa-para piyasaları ve spekülasyonları gibi konularda gelişmeler ve alınan önemli kararlar gündemimize gelecektir.
 • Şifalanmamız gereken konular var ve içinden geçtiğimiz süreçteki kayıplarımızı azaltmamız için yine çok önemli kararlar almak mecburiyetinde kalabiliriz. Kayıp oranlarımızı çok konuşuyor olacağız.
 • Ülkemiz bürokrat, devlet adamları, bilinir kişileri, ünlüleriyle ilgili tatsız haberler alabiliriz.
 • Dünyanın takibinde olabilir ve saygınlığımızla ilgili haberler duyabiliriz.
 • Gelir-gider konuları, ekonomi-maliye, hazine-menkul kıymetler alanımızda yine seçimler yapmamız gerekebilir. Olası hazırlanan paketler gözden geçirilebilir ve bu doğrultuda yeni kararlar alınabilir.
 • Yabancı ülkeler ile finansal ilişkiler kurulabilir ve bazı destek/yardımlar söz konusu olabilir.
 • Mecliste yasalarla ilgili önemli kararlar alınabilir. Sosyal yardım faaliyetleriyle ilgili bilgilendirmeler yapılabilir ve yeni aksiyonlar alınabilir.
 • Beklenmeyen, aniden gelişen doğal afetlere çok açık zamanlardan geçmekteyiz. Sel-deprem beklenebilir.

 

Yükselen Burçlara göre Terazi Dolunay’ının etkileri :

 

Yükselen Koç; Her türlü ikili ilişkilerde önemli kararlar alabilirsiniz, her iki tarafında birbirlerine adil olması için yapıcı davranmanızı tavsiye ederim. Kendi kontrolünüz dışında gelişen olaylarla karşılaşabilirsiniz. Önemli farkındalıklar yaşayabilirsiniz, ruhsal olarak biraz akışta kalmanız gereken zamanlarda olabilirsiniz. Rüyalarınıza dikkat edin, mesaj içeriyor olabilirler. Kardeş, kuzen, komşu, yakın arkadaş ya da çevrenizle önemli iletişimler kurabilir, bu doğrultuda önemli kararlar alabilirsiniz. Varsa duyuru-ilan gündeminiz için doğru zamanlardasınız.

Yükselen Boğa; Günlük rutin işlerinizle ilgili gergin ortamlar oluşabilir. Özellikle iş hayatınızla ilgili yeni gündemleriniz ortaya çıkabilir. Birlikte çalıştığınız insanlarla ilgili yeni haberler/gelişmeler olabilir. Evcil hayvanlarınızla ilgili yeni kararlar alabilirsiniz. Sağlığınıza dikkat etmeniz gereken dönemlerdesiniz. Vücudunuzun işaretlerini mutlaka dinlemenizi tavsiye ederim. İhtiyacı olanlara maddi ya da manevi destek olabilirsiniz. Maddi konularla alakalı olgunlaşmış ve artık emin olduğunuz adımlara atmak üzere girişimlerde bulunulabilir. Yeteneklerinizden gelir kazanabilirsiniz.

Yükselen İkizler; Aşk hayatınızla ilgili önemli adımlar atabilirsiniz. Var olan ilişkilerinizde bitme kararları alınabilir, ya da yalnız olanlar için yeni ilişki kararları gündeme gelebilir. Ebeveyn yükselen İkizler’in çocuklarının gelecek beklentileriyle ilgili bazı adımlar atması mümkün. Yeni bir hobiye başlamak için güzel zamanlardasınız. Ailevi konularla ilgili bazı belirsiz durumlar söz konusu olabilir. Ev-yerleşim-yuva-aile konularında tatsızlıklar olabilir. Yeni iş teklifleri değerlendirilebilir. Kendi hayatınıza değer katacak yeni adımlar atmaya tetiklenebilirsiniz.

Yükselen Yengeç; Eviniz, aileniz, yuvanızla ilgili önemli zamanlardan geçiyorsunuz. Ailevi önemli kararlar alınabilir. Ev-yerleşim konularında adımlar atmak istenebilir ancak içinde bulunduğunuz şartları iyice değerlendirmekte fayda olacaktır. Yeni bir yüksek öğretim ya da eğitim kararı alabilirsiniz. Uzak akrabalarınızdan tatsız haberler gelebilir. Uluslararası işler/yabancılarla ilgili gündemleriniz varsa sonuca bağlanabilir ancak yine de netlik barındırmayabilir. Gizli ilişkilere çekilebilirsiniz. Kendinize verdiğiniz değeri sorgulamak için iyi zamanlar, biraz içe çekilebilir ne isteyip/istemediğinize karar verebilirsiniz. Ruhsal çalışmalar yapmak iyi olacaktır.

Yükselen Aslan; Kardeş, komşu, yakın arkadaş, yakın çevrenizle ilgili önemli haberler alabilirsiniz. Birlikte alacağınız bir karar için aksiyona geçebilirsiniz. Herhangi bir konuda duyuru-ilan yapmak isterseniz doğru zamandasınız. Ticari girişimlerinizle ilgili bazı aksamalar olabilir, risklerinizi iyi hesaplamalısınız. Gelir-gider hesaplamalarınızda yanılgılar söz konusu olabilir. Ödeme-borç-alacak-vergi-sigorta-kredi miras gibi konularınızla ilgili yeni adımlar atmak için doğru zaman olmayabilir, şartların netleşmesini beklemek yerinde olur. Sosyal yardımlaşma konularında organize olabilirsiniz.

Yükselen Başak; Maddi ve finansal konularla ilgili bazı değerlendirmelerin zamanı gelmiş gibi gözüküyor, mutlaka şartları iyi değerlendirin, eminseniz adım atın. Yeteneklerinizle ilgili gelir kaynağı yaratılabilir. İkili ilişkilerinize de ışık tutuyor olacak gökyüzü. Bazı fedakarlıklar yapmanız gerekebilir ancak kendinizi kurban etmemeye dikkat etmelisiniz, kandırılmaya açıksınız, beklentiniz büyük olmamalı. Kariyer ve hedeflerinizle ilgili göz önünde olacağınız zamanlardan geçiyorsunuz, bazı imzalar/anlaşmalar/sözleşmeler gibi gündemleriniz olabilir.

Yükselen Terazi; Kendinizle ilgili önemli kararlar alabilirsiniz. İş teklifleri gelebilir, değerlendirebilirsiniz ancak şartların netliğinden emin olmanızı tavsiye ederim. Her türlü ikili ilişkilerle ilgili karar anlarındasınız. Bekar yükselen Terazi’lerin yeni ilişki gündemleri olabilir, biraz gözlerde perde durumu söz konusu olabilir, dikkat. Sağlığınıza da dikkat etmelisiniz, kendinizi dinleyin. Resmi işleriniz varsa organize olabilirsiniz. Yurtdışı/uluslararası işler/seyahatler/yabancılarla ilgili haberler alınabilir. Almak istediğiniz bir eğitim/danışmanlık gündeminiz için doğru zamanlardasınız.

Yükselen Akrep; Kontrol edemediğiniz durumlara karşı ne yapacağınızı bilmiyor olabilirsiniz, bilmediğiniz gerçekler su yüzüne çıkabilir. Gizli işler önünüze düşebilir ve bunun bir parçası olmamanız yararınıza olabilir. Özellikle psikolojik sağlığınıza dikkat etmeniz gereken dönemlerdesiniz, mümkünse ruhsal çalışmalar iyi gelecektir. Aşk hayatınızla ilgili kendinizi iyi hissettiğiniz bir dönem olabilir ancak netlik söz konusu değil, beklentiniz büyük olmasa iyi olur. Maddi konularla ilgili bazı arayışlarınız olabilir, kredi ya da başkalarının kaynaklarından çözüm üretebilirsiniz.

Yükselen Yay; Dolunay sosyal çevrenizle/ilişkilerinizle ilgili bazı şeyleri ortaya çıkaracaktır. Belki arkadaşlıklarınızı sorgulamanıza sebep olabilir. Diğer yandan aşk hayatınızla ilgili netleşebilen durumlar da söz konusu. Ebeveyn yükselen Yay’ların çocuklarının geleceği ile ilgili bazı kararlar almaları mümkün olabilir. Ev-yerleşim-yuva-ailevi konularda önemli ancak bir o kadar belirsiz durumlar söz konusu olabilir, fazlasıyla ilginiz bu alana yönelecektir diyebiliriz. İkili her türlü ilişkilerde aklınızla ilerleyeceğinizi düşünüyorum, olası problemler iletişimle çözülmelidir. Duygusal olunmamalı.

Yükselen Oğlak; Kariyer ve hedeflerininiz alanında önemli kararlar zamanındasınız. Fazlasıyla göz önündesiniz, otorite sahibi kişilerle gergin ilişkilere düşmemelisiniz. Durumu mümkün olduğunca medeni ve politik ilerletmenizde fayda var. Kardeşler/yakın arkadaşlar/yakın çevrenizle ilgili tatsız haberler olabilir. Net olmayan durumlar zihninizi yorabilir. Zihinsel olarak çok dalgınsınız, hayati kararlarınızı bu dönemde almamak yerinde olur. İşinizle ilgili hareketli bir dönemden geçiyor olabilirsiniz, maddi ve manevi olumlu geri dönüşler alabilirsiniz.

Yükselen Kova; Yurtdışı/uluslararası herhangi bir iş ya da yabancılarla ilgili önemli bir gündeminiz olabilir, sonuca bağlanabilir. Hukuki/resmi işlerinizle ilgili belirsizlik varsa ortadan kalkabilir. Eğitim/danışmanlık için uygun zamanlardasınız, dolunaydan faydalanabilirsiniz. Maddi konularda dikkatli olmalısınız, harcamalarınızı iyi yönetin, hatalı adımlar atma potansiyeliniz yüksek. Diğer yandan yaratıcılığınız da yüksek, ilhamlarınızı değerlendirebilirsiniz. Aşk hayatınızda güzel gelişmeler beklenebilir, son derece entelektüel ve size hitap eden ilişkilere açıksınız.

Yükselen Balık; Dolunay finansal konularınıza ışık tutuyor olacak. Bu konudaki arayışlarınızla ilgili neticeler almanız mümkün. Ödemeler/borçlar/sigorta/vergi/kredi ve miras gibi konular açıklığa kavuşabilir. Ruhsal olarak da bir dönüşüm dönemindesiniz, önemli farkındalıklar edinebilirsiniz. Kafanız oldukça bulanık, bu zamanlarda hayati kararlar vermemeniz yerinde olur. Diğer yandan yaratıcılığınız da yüksek ayrıca bazı fedakarlıklarda bulunmanız söz konusu olabilir. Ev-yerleşim-yuva-ailevi konularda bir imza söz konusu olabilir. Aileyle ortak anlaşmalar gündeme gelebilir.

Çağla Akgün

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google fotoğrafı

Google hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s