Kapı duvar…Dolunay KOÇ’ta !

Hepimizin ihtiyaçları var, istekleri ve beklentileri şu hayattan. Bütün olay, bunlara ulaşabilmekte. Bazılarını gerçekleştirebiliyoruz, bazıları için çok uğraşıyoruz, bazıları nasip olmuyor. Bir şey olmayınca huzur kaçıveriyor ya da kendimizi mutsuz hissediyoruz. Bugüne kadar ihtiyaçlarımızı karşılayanlar artık görevini yerine getiremeyince ondan uzaklaşasımız ya da arıza çıkartasımız gelebiliyor. Evet bencilce, ama olabiliyor. Ya da beklentilerimizin esiriyiz, bekle allah bekle, olumla allah olumla, bir türlü olmuyor da olmuyor. Falan. Küsmeler, kızmalar, etkiler, tepkiler derken, kazandık ya da kaybettik hanelerini doldurdukça deneyimlerimiz bize kim olduğumuzu aynalıyor. Bize kim olduğumuzu, kurduğumuz ilişkilerden başkası aynalamaz. Biz hayatı ilişkilerle öğrenen canlılarız. Birinin bize ettiği, diğerine bizim ettiğimizdir. Yansımadır hayat ve aynadan bize bakanın da, ta kendisiyiz esasen.

Astroloji’de bu yansıma KOÇ-TERAZİ hattının içindedir. Koç alanımız “BEN”, Terazi alanımız “BİZ”dir. Biri diğerine kendini, diğeri öbürüne birlikteliği öğretir. Birisi, bir diğeriyle kaynaşacaksa bu burç alanları ya da konumlarına dikkat kesilmemiz gerekir. Ve bu burçlarda bir gökyüzü olayına şahit oluyorsak eğer, o noktada gözümüz ilişkilere çevrilir. 1 Ekim’i bitirir bitirmez, 2 Ekim’e vardığımız anlarda KOÇ Burcu’nda gerçekleşecek bir dolunay var ve ay tam halindeyken ayan beyan her şey ortada olduğundan, içsel olarak bir aksiyon almamız, bir karara varmamız beklenir.

Ve lakin..

KOÇ gibi kahraman bir burcun, TERAZİ gibi naif bir burçla nasıl denge kuracağını anlatan işaretlere baktığımızda bu kadar kolay kararlar alamayacağımız da ortada. Düzeltmek istiyoruz, kapı duvar. Konuşmak istiyoruz, kapı duvar. Savaşmak istiyoruz, kapı yine duvar. Gidiyoruz olmuyor, kalıyoruz olmuyor. Ne seninle ne sensizin dibine vurduk. Çarpıyoruz hep. Çıkmaz sokağa girmişsek bile geri dönmektense ilerlememeyi seçmek gibi bir şey bizimki. Tertemiz delirmek gibi. Attı tepelerimiz ama gemileri de yakamıyoruz ki. Dur o zaman yolcu ! Dur. Otur şöyle yıkıntıların üstüne, yap bir kahve, yak bir sigara. Eveeet de, hala nefes alıyoruz, yıkmışlar/yıkılmışız/yıkmışız ama hala hayattayız de. Acele etme toplayacağım diye, bırak dağınık kalsın. Yarın olsun, hayrolsun.

Güdüsel olarak bir şeye tetiklenip, içimizden gelmesine rağmen, içimizde kalması durumunu sindiremiyoruz. Bir kavga hali ki, avuçlarımızı tırnaklarcasına hırçınız. Çünkü Ay’ın Koç hali; bir sabırsızlık, bir düşünmeden harekete geçme, bir dürtülerini takiben düşünmeden alınan eylemlere çekilmeye işaret ederken, Güneş’in Terazi hali; bir orta yol bulma, karşı tarafın istek/arzu ve dürtülerini de önemseme, anlaşmaya gönüllü olmaya davet ediyor. Nasıl olacak da tahterevallinin iki ucu da yere eşit mesafede kalabilecek ? Nasıl yöneteceğiz ?

  • Bu sefer yönetmeyeceğiz. Her şeyi yönetemeyeceğimizi 2020’de anladık zaten. Bırakacağız, evren neyi yanlış yaptıysak bize onu gösteriyor şüphesiz. Göreceğiz ayan beyan ve tepki göstermeyeceğiz, kabulleneceğiz.
  • Bir kibir içindeysek, içimizdeki o kibirli parçaya kendisini göstereceğiz. Kendisine bu kibir kime diye soracağız. Bırakacağız o yanıtı arayadursun. Nasılsa bulacak.
  • Koç’tur, çocuktur. O çocuğa laf anlatmanın tek bir yolu vardır, sevmek ! Deliler gibi bağıra çağıra ortalığı yıkıyorsa dikkat çekmek istediği çok bellidir. İçimizdeki çocuk kendi seviyesine inmemizi bekliyor. İneceğiz.  
  • Koç’tur, kahramandır. Kahramanlık eril enerjidir, çünkü eylem gerektirir. Eyleme aşırı çekildiğimiz bu günlerde, kahramanımız savaşarak ölmesin. Hayatta kalsın. Bunun yolu, dişil enerjiyi aktive etmektir. Dişil enerji yapıcıdır, yaratıcıdır. Yaratalım.
  • Sıkışmış hisseden herkes, bilsin ki bu engellerin hepsi aynı zamanda birer fırsattır. Engele değil, fırsata odaklanmak gerek. Doğru zaman muhakkak gelecek.
  • Geçmiş bir bakmışsınız aslında geçmemiş, ya da eskidiğini sandığınız hesaplar yeniden önünüze gelmiş, zamanında alamadığınız aksiyonlarla yeniden karşılaştıysanız mesela vardır o işin içinde bir iş. Bu sefer bitirin o işi. Kapanış ya da açılış yeniden. Dolunaysa, karar zamanıysa, verin yürekten.

Uzunca bir süredir haritasında Koç-Terazi-Yengeç-Oğlak vurgusu olanların köprüden önceki son çıkışlarında olduklarını hatırlatalım. Birçokları net net bazı şeylerin bittiğini fark edecekler. Varsayalım ki onlar yenilen pehlivanlar olsunlar. Kazanamadılar diye ölmediler ki, hala hayattalar. Elbette güreşe devam etmek isteyecekler. Ama bulundukları durakta biraz dinlenmeye ihtiyaçları var. Öfkeler kontrol edilmeli, nefesler normal hızlarına gelmeli önce. 15 Kasım – 7 Ocak arasında onları bekleyen çok müsabaka var, ona hazırlansınlar. Vazgeçmeme hakkınız var, siz bitti demeden bitmez o savaşlar !

Ay tam halini aldığı anda gökyüzünde Kiron asteroidinden aldığımız bir destek var. Görünen o ki; çare arayışındayız. Demek ki yaramız var. Cümleten hepimiz, yaramız neyse fark edip, kendi “ben”imizin ihtiyaçlarına cevap vermeliyiz. Bu noktada uyandıralım ki; gökyüzünün söz sahibi diğer gezegenleri Mars ve Venüs birbirlerine selektör yakmaktalar ve umut hala var kıvamındalar. Bu iyi haberi görebilenlerdenseniz eğer, rabbena hep bana tavırlarının sonunun yalnızlık olacağını fark edenlerden olacaksınız demektir.

Hem kavga varsa zaten, umut vardır o işte. Bir adım atar, iki sarılırsınız, yükselir ateşler yine.

Kavga yoksa, almıyor ve de vermiyorsanız artık, kılınız kıpırdamıyorsa, siz o zaman bitti bilin. Bence.

Yükselen burçlara göre Koç Dolunay’ı etkileri şöyle :

Yükselen Koç; Bitirilemeyen her ilişki için kader anı sanıyor olabilirsiniz ama belki biraz daha beklemeye değerdir. Her türlü ikili ilişkileri dikkatle yönetmek durumunda olduğunuz zamanlardasınız. Ani ve öfkeyle verilecek her karar sonrasında başınızı ağrıtabilir. Miadı henüz dolmayan işleri yarım bırakma eğilimindesiniz ancak doğru zamanda değilsiniz. Yeni hayat yolda ama sabretmelisiniz. Ev, yerleşim, yuva ve ailevi konularda işler ters gidebilir, biraz durun, sakin olun. Baş bölgeniz hassas olabilir, olası migren ataklarına karşı dikkatli olun.

Yükselen Boğa; Kontrol edemediğiniz, düzeninizi bozan ve sizin elinizde olmayan olayların açığa çıkması muhtemeldir. Her türlü gizli işlerin ortaya çıkması durumlarının psikolojik olarak sizi etkilememesi için biraz teslim olmanızı öneririm. Bilinçaltınızdan uyarılar alabilirsiniz, dikkatle gözlemleyin. Günlük rutininizde ortalık karışabilir. Sağlık kontrolleri, doktor görüşleri almak iyi gelebilir. Kardeşler, yakın arkadaşlar, yakın çevrenizin fikirlerine ihtiyaç duyabilirsiniz. Yeni bir eğitim kararı size yeni yollar çizebilir.

Yükselen İkizler; Beklentilerinizi, umutlarınızı beslemeyen durumlarla karşılaşabilirsiniz. Henüz motivasyonunuzu bozmak için erken, biraz sabra ihtiyacınız olabilir. Sosyal çevrenizle gerilimler söz konusu olabilir. Yanlış anlaşılmalar neticesinde yanlış aksiyonlar alabilirsiniz. Varsayım yapmamalısınız. Maddi konularınıza da ışık tutuyor olacak gökyüzü. Herhangi bir şeyin alım-satımını yaparken bütün detaylara dikkatle hakim olun. Yeni bir hobiye başlamak isteyebilirsiniz ancak devamı gelmeme durumları olabilir, yarım kalabilir.

Yükselen Yengeç; Yeni hedefleriniz var ancak henüz olgunlaşmamış olabilirler, yeni adımlar için beklemenizde fayda olacak. Kariyerinizde netleşecek şeyleri hissedebilirsiniz ve yeni düzenlemeler için çalışmalara başlayabilirsiniz. Ancak sizin elinizdeyse Mars retrosu bitiminde aksiyon almanız daha doğru olacaktır. İlişkilerinizde hala devam eden bir dönüşüm içindesiniz. Gerginlikler, eski mevzuların önünüze düşmesi durumları olabilir. Agresif tutumlar göstermemeli, ani kararlar vermemelisiniz. Yeni hayat görüşleri için önemli farkındalıklar kazanabilirsiniz. Fiziksel değişim ihtiyacı duyabilirsiniz.

Yükselen Aslan; Yurtdışı, uluslararası işleri olan yükselen Aslan’ların, çözüme bir türlü kavuşamamış konuları artık netlik kazanabilir. Ancak işler hala ağır ilerleyebilir. Uzak akrabalardan tatsız haberler gelebilir. Resmi, hukuki boyuttaki işlerinizde gereğinden fazla mücadele vermeniz gerekebilir. Hayatınıza yeni vizyon katacak görüşlerinizi sorgulama zamanlarındasınız. Bilir kişilerin yorumunu, danışmanlığını alabilirsiniz. Yeni eğitim kararları için doğru zamanlardasınız. Bilinçaltınıza da ışık tutuyor olacak gökyüzü. Önemli farkındalıklar edinebilirsiniz.

Yükselen Başak; Gelir paylaşımlı konulardaki anlaşmazlıklar söz konusu olabilir. Ödemeler, borçlar, alacaklar, vergi, sigorta, miras gibi konuları olan yükselen Başak’ların ekstra mücadele vermesi gerekebilir. Her türlü maddi kaynak/kredi arayışınızla ilgili beklediğiniz cevap gelebilir. Pek çok şeyin göründüğü gibi olmadığının farkına varabilirsiniz, psikolojik olarak yıpratıcı olabilir ancak gelişmeler sizi dönüştürecektir. Sivil toplum örgütleri, dernekler, yardım kuruluşları gibi oluşumların bir parçası olabilirsiniz. Sosyal çevreniz değişebilir.

Yükselen Terazi; İkili her türlü ilişkilerinizle ilgili yol ayrımında olabilirsiniz. Birliktelikleriniz/evliliğiniz bir sınavdan geçiyor olabilir. Karşı tarafın agresif tutumları size kendinizi değersiz hissettirebilir. Kendi gerçeğinizle yüzleşmek durumunda kalabilirsiniz. Akabinde aldığınız hızlı bir karar sizi pişman ettirebilir. Mümkün mertebe kendinizi gözlemleye çalışın. Eski ilişkileriniz birden su yüzüne çıkabilir. Tekrar kafa karışıklığına sebep olabilirler. Kariyer ve hedefleriniz de gündeminizde olacaktır. Terfi/statü bekleyen yükselen Terazi’ler için ertelemelerle karşılaşmaları olasılık dahilinde.

Yükselen Akrep; Günlük rutininizde işlerin karışması sonucu kriz yönetmek zorunda kalabilirsiniz. Birlikte çalıştığınız kişilerin netleşmemiş durumlarıyla ilgili yeni gelişmeler söz konusu olabilir. Yeni düzene tetikleniyor olabilirsiniz ancak işler biraz yavaş ilerleyecektir. Sağlığınızla ilgili yeni farkındalıklarınız olabilir. Eski alışkanlıklarınızı yeniden gözden geçirmek ve sağlıksız olanları bırakmanız için doğru zamanlardasınız. Evcil hayvanlarınızla ilgili daha fazla ilgilenmeniz gereken durumlar oluşabilir. Eğitim ya da danışmanlıklar almaya tetiklenebilirsiniz.

Yükselen Yay; Yeni bir aşka tetikleniyor olabilirsiniz ancak enerjisi istediğiniz gibi gitmeyebilir. Belki biraz daha gözlemlemeye ihtiyacınız olabilir. Bittiğini sandığınız ancak henüz tamamlanmamış aşklarınız da gündeminizde olabilir. Ebeveyn yükselen Yay’ların çocuklarının geleceği ile ilgili vermesi gereken zor kararlar olabilir. Başlamak istediğiniz yeni hobilerin devamı gelmeyebilir. Eski meraklarınıza dönmek daha doğru olabilir. Maddi konularla ilgili kaynak arayışınız sonuçlanabilir. Harcamalar yapmak için doğru zamanda değilsiniz.

Yükselen Oğlak; Ev, yerleşim konuları gündeminizde olabilir. Taşınma kararları çıkabilir. Tadilat vs gibi işleri başlatmak için doğru zamanlar olmayabilir. Eski ailevi mevzuların tekrar gün yüzüne çıkması durumları olabilir. Ailenize her zamankinden daha fazla ilgi göstermeniz gerekebilir. Sorumluluklar yorabilir. Gökyüzü aynı zamanda ilişkilerinize de ışık tutuyor olacak. Arada kalmamaya, netleşmeye zorlanıyor olabilirsiniz. Var olan ilişkilerinizi daha da sağlamlaştırmak için adımlar atabilirsiniz. Yeni ilişkilere hazır değilsiniz, hızla başlayıp aynı hızla bitebilirler.

Yükselen Kova; Kardeşler, yakın arkadaşlar, yakın çevre ile bir takım gerginlikler söz konusu olabilir. Tartışmalardan uzak durmak doğru olacaktır. Olası kazalar için hiçbir konuda acele etmemenizi öneririm. Kafanızdaki eski fikirleriniz olgunluğa erişmiş olabilir ve kendinizi adımlar atmaya hazır hissedebilirsiniz. Yeni fikirler kafa karıştırabilir. Yeni bir şeyler öğrenmeye tetiklenebilirsiniz, eğitim almaya karar verebilirsiniz. Aklınız biraz işinizde de olacak, hızlı gelişmeler söz konusu olabilir. Sağlığınız adına eski alışkanlıklarınızı bırakmak için doğru zamanlardasınız.

Yükselen Balık; Maddi ve manevi değerlerinizle ilgili çözüm arayışınız neticelenebilir. Yeteneklerinizi gelire çevirmek üzere bazı yeni başlangıçlar aşamasında olabilirsiniz ancak geri dönüşler biraz zaman alabilir. Ameliyat gündemleri oluşabilir, mümkünse 15 Kasım sonrasına ertelemek doğru olacaktır. Hayattan keyif almak istediğiniz dönemlerdesiniz ve bunun için para harcayabilirsiniz. Eski hobilerinize geri dönmek de sizi motive edecektir. Süren aşk hayatınızla ilgili önemli kararlar almanız olasılık dahilinde. Yeni aşka yelken açmadan önce biraz daha değerlendirmenizi öneririm.

Çağla Akgün

4 Comments

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google fotoğrafı

Google hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s