bennu kuşunun çığlığı! dolunay terazi’de!

Mısır mitolojisiniden BENNU KUŞ’u tanır mısınız ? Bizimkilerin zümrüd-ü ankası, Yunanlı’ların Feniks’i, Persler’in Simurgu gibi. Küllerinden yeniden doğan kuş. Bazı Mısır yaratılış mitlerinde ilk canlı yaratığın BENNU KUŞU olduğu söylenir. Kelime kökü açısından Arapça’da yükselen-parlayan anlamına geldiği düşünülüyor. Kaos patladığında bu kuş ilk kara parçasının üzerine konmuş ve bir çığlık atmış. Evrenin ilk sesi olmuş bu çığlık. Yaratıcı güneş tanrısı ile yakın bir bağlantı kurulmuş. Güneşe tapmanın merkezi Heliopolis’te Bennu Kuşu, bir tür ilkel taş olan “benben” taşına ya da kutsal bir söğüt ağacının dallarına tünemiş olarak resmedilmiş. Osiris’in kalbindeki yarıktan dışarı çıktığı da rivayet ediliyor. Her şafakta yeniden doğan sabah yıldızı Venüs’e de benzetilmiş. Hem RA hem de OSİRİS bu kuşla özdeşleştirilebilirmiş ve bu iki tanrının aslında bir olduğu da gizli bir bilgiymiş. Bennu Kuşu, yeraltı dünyasının tehlikeleri arasındaki yolculuklarında ruhlara rehberlik de yaparmış. Bu kuş, her 500 yılda bir Heliopolis’teki güneş tanrısı tapınağını ziyaret edermiş ve ebeveyninin küllerini taşırmış. Muhtemelen bir sonraki Bennu Kuşu da bu yumurtadan çıkacak diyorlar.

Google araştırmalarımda enteresan şeylerle karşılaştım. Yıl oluyor 1999. Güneş sistemine hızla yaklaşan bir astreoid keşfediliyor. Dünyaya çarpma ihtimalinin yüksek olduğu düşünülüyor. İki binde bir ihtimalle 2100’lü yılların sonunda dünyaya çarpabileceği öngörülüyor.  Nasa bu asteroide 2016 yılında OSİRİS adında bir uzay aracı gönderiyor. Evet Osiris. Nasa da mitolojiden besleniyor : ) Bu araç 2 yıl boyunca keşif yapıyor. Birkaç gramlık toprak örneği alıyor ve şu an dünyaya geri dönmekte. 2023 yılında dünyamıza ulaşacak ve bu örnek incelenecek. Bu asteroide verilen isim ne biliyor musunuz ? BENNU : ) Duymuşsunuzdur, bazı bilim insanları dünyanın bir astreoid çarpması sonucu oluştuğunu düşünüyor. Osiris dünyaya vardığında, o örneği incelediklerinde belki de bizde var olan bir elemente, proteine, maddeye rastlayacaklar, kim bilir ? Belki de dünya ölecek, yeniden doğacak, kim bilir ?

Bir de psikolojik açıdan bakalım Bennu Kuşu’na. Sürekli ölüp diriliyoruz. Kutsalda da böyle, fizikte de ruhta da. Herhangi bir şeyin sonunu herkes farklı tarif eder. Miadı doldu der biri. Öldü der öbürü. Geçmişte kaldı der, geçti der, yandı der, kül oldu der. Fizikte var olan hiçbir şeyin yok olmayacağı ispatlandığına göre ölen, yok olan, yanan bir şey aslında yok. Fakat dönüşüm var. Hücrelerimizde o hikayeleri saklıyoruz aslında. Bizi biz yapan şeyleri inkar bu hayatı zorlaştırıyor, kabul ise bilgeleştiriyor, artık fark etmiş olmalıyız. Kendi elimizle yaktığımız şey neyse kül olarak hayatına devam ediyor, çöpe atsan toprağa, suya atsan kuma karışıyor. Senden bir parça hayatına başka bir formda devam ediyor. Aslolan ne, elde var bir BEN. Çıplak ama geldiğim gibi kalmadığım bir BEN. BEN-NÜ.

Teknik olarak basit gibi dursa da, yaşanan hiçbir dönüşüm sancısız olamıyor kuşkusuz. Kişiye özel acılar deneyimleniyor. Bilge ruhlar, bir dönüşüm anının geleceğini anlayabiliyor. Onlar hep işaretleri görürler. Sivilce gibi pörtleyiverir bir gün ciltte mesela. Huzur bozar önce, sonra kendimizce geçici çareler buluruz. Belki bu çare, görmemezlikten gelme, üstünü kapatma da olabiliyor ki, aslında iyi biliyoruz bununla bir gün yüzleşilecek ve hücre derinliğindeki arızayla ilgilenilmek zorunda kalınacak. Belki de çare bulunamayacak, leke olarak kalacak ciltte.

Gün o ki; Terazi Burcun’da bir dolunay anındayız. Osiris sahnede. Sanırım mitolojisindeki ölüm anı geldi. Biraz atıl kalacak ama sonra yeniden doğacak. Bu dolunayda ölüm çaresizliğinin acısını duyacak olan çok kişi olacaktır. Yaşam-ölüm arasında mükemmel bir denge var, inişlerle çıkışlarla, bir ahenk içinde devinip duruyoruz. Terazi burcundaki dolunay ilişkiler yoluyla bu dengeyi hatırlatıyor. Güneş’in Koç burcundaki duruşu içimizdeki cesareti ve motivasyonu işaret ederken, Ay’ın Terazi’deki “yalnız değilsin” duruşu içimizdeki güzellikleri ortaya çıkarmaya davet edecek. Bunu yapabilmenin tek bir yolu var, kendin olmanda sana hizmet eden karşındakilere karşı adil ol ve onlarla bir orta yol bulma gayreti göster. İster yalnız kal, istersen anlamayı başar, her ikisinde de bir deneyim var. Bennu kuşunun çığlığını duyun. O yaşamın ilk tanığı. Hayat var o çığlıkta. O hep ölümün ardı yaşamı hatırlatacak. Osiris’in kalbindeki delikten mi çıktık, Güneş parçası mıyız, Bennu Kuşu yumurtadan mı çıkıyor, hiç bilmiyorum. Ama şunu biliyorum; bu dolunayda yine mevzular derin. Dönüşüm kapıda ve dilerim gökyüzü kendimizi koruyarak dengeyi sağlamamıza izin versin.

Terazi dolunay’ının Türkiye’ye etkisi :

Dolunayı 4’ncü evimizde karşılıyoruz ve Mars derecemizle kavuşacak. Yükselen burcumuzla gergin bir iletişimde olacak. Buna göre;

  • Toprağı, vatanı, aile birliğini korumak için verilebilecek mücadeleler olabilir.
  • Meclis muhalefet edebilir. Yasalarla ilgili konular gündeme gelebilir. Klüpler, dernekler, sivil toplum örgütleri tepki gösterebilir.
  • Halkın genel refahını, sağlık durumunu anlatan olayları tetikleyebilir. Kazalar, felaketlerle gelecek farkındalıklar oluşabilir ve aidiyetimiz, bakış açımız değişebilir. Sebep olan olaylar neticesinde halkın büyük tepkisi ile karşılaşılabilir.
  • Sağlıkla ilgili verdiğimiz mücadele öne çıkabilir. Skandallar yaşanabilir. Gizli işler ortaya çıkabilir. Zehirlenmeler görülebilir. Kontrol edemeyeceğimiz durumlarla karşılaşılabilir. Yardıma ihtiyacı olanların tepkileri bir uyanış/farkındalık yaratabilir.
  • Ülke yönetici/bilir kişilerin açıklamaları kafaları karıştırabilir. Alınan kararlarda netlik olmayabilir. Yanlış bir yol izlenebilir.

Yükselen burçlara göre dolunayın etkileri kısaca şöyle :

Yükselen Koç; İlişkilerde karar anındasınız. Önemli farkındalıklar edineceğiniz bir süreçtesiniz. İletişiminizde agresiflik dikkat çekebilir. Ani tepkilere dikkat. Yakın çevreyle tatsız gelişmeler olabilir ve bunun sonucunda bir başka yöne gitmeniz gerektiğini fark edebilirsiniz.

Yükselen Boğa; İşinizle ilgili önemli gelişmeler olabilir. Sağlığınızla ilgili gelişmelere önem verin. Gizli işler ortaya çıkabilir, psikolojik yaralar alabilirsiniz. Maddi konularda vereceğiniz bir mücadele olabilir, para harcamak zorunda kalabilirsiniz.

Yükselen İkizler; Aşk hayatınızla ilgili önemli bir dönemde olabilirsiniz, ilişkiler bitebilir ya da başlayabilir. Kendinizi sizi mutlu eden şeylere yönlendirebilirsiniz. Şu sıralar motivasyonunuz yüksek olabilir, pek çok şeye düşünmeden atılabileceğiniz bir dönemdesiniz. Kaza-belaya dikkat.

Yükselen Yengeç; Ev, yerleşim, yuva, ailevi konularda önemli zamanlardan geçiyor olabilirsiniz. Temelden bir değişim kararı söz konusu olabilir. Kariyer ve hedeflerinizle ilgili kendinizi sıkışık hissedebilirsiniz. İçsel verdiğiniz psikolojik savaşı önemseyin, sizi özgürleştirebilir.

Yükselen Aslan; Zihinsel olarak bazı şeyleri fark etme zamanındasınız. Yakın çevre ile vereceğiniz ortak bir karar olabilir. Eğitim almaya cesaret edebilir, vizyon genişletebilirsiniz. Sosyal çevreniz, arkadaşlarınızla iletişim gerginlikleri olabilir, kavgalara dikkat.

Yükselen Başak; Maddi ve manevi değerlerinizle ilgili önemli bir dönemden geçiyor olabilirsiniz. Yetenekleriniz size gelir olarak da dönebilir ancak aşırı fedakarlık maddi yaralara da sebep olabilir. Kariyer hayatınızda işler ters gidebilir. Aşırı mücadele etmek zorunda kalabilirsiniz.

Yükselen Terazi; Hayatınızla ilgili çok önemli kararlar alma anlarındasınız. İşiniz, ilişkileriniz, hayata bakış açınızla ilgili denge oluşturmanız bekleniyor. Ortaklı her konuda yara almaya açık zamanlar, önemli farkındalıklar edinebilirsiniz. Size vizyon kazandıracak eğitimlere tetiklenebilirsiniz.

Yükselen Akrep; Kontrolünüzde olmayan şeylerle karşılaşmanız mümkün. Psikolojik olarak yıpratıcı bir dönem. Sağlığınıza dikkat edin, çok yorgun bir dönemden geçiyor olabilirsiniz, özgürleşmeniz için dengelenmelisiniz. Finansal konularda vereceğiniz bir mücadeleye de ışık tutuyor gökyüzü.

Yükselen Yay; Gelecek beklentilerinizle ilgili bir karara varabilirsiniz. Ebeveyn yükselen Yay’ların çocuklarıyla ilgili seçimler yapması gerekebilir. Aşk hayatınızda yara alabilirsiniz. İkili ilişkiler, ortaklıklar konularında gerginlik var, yapıcı olmak doğru olur.

Yükselen Oğlak; Kariyer, hedefleriniz, statünüzle ilgili kendinizi gösterme zamanı olabilir. Süreçte içsel olarak dengeyi bulmaya çalışmak iyi olacaktır. Derinlerdeki yaralara odaklanmanızı isteyen bir gökyüzü var. İş hayatınızla ilgili vereceğiniz bir mücadele olabilir. Sağlığa dikkat.

Yükselen Kova; Yeni farkındalıklar edineceğiniz bir dönemden geçiyorsunuz. Uluslararası konularınız netleşebilir. Yeni bir eğitim kararı için güzel bir zamandasınız. Yakın çevrenizden yara alabilirsiniz. Aşk hayatınızla ilgili gerilimli zamanlardasınız. Yönler değişebilir.

Yükselen Balık; Maddi konularla ilgili konularınızın netleşme zamanı. Ödeme-borç-vergi-sigorta-miras-kredi gibi konularınız gündemde olabilir. Ayrıca ruhsal olarak da dönüşüm zamanı. Ailevi, özel, içsel konularla ilgili gergin bir atmosferdesiniz. Anlaşmazlıklar yönetilmeli.

Çağla Akgün

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google fotoğrafı

Google hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s