Şu An Okunuyor
Yeniay Başak’ta !

Yeniay Başak’ta !

Farkında mısınız, enseler terli değil artık güne uyandığınızda. Erkenciler sabahları hafiften ürpermeye başladılar. Akşam serini balkon keyiflerinde inceden şallar çıkıyor ortaya. Dünyanın en güzel renkli meyveleri tadını kaybetti, karpuz kırmızısına, şeftali pembesine, kayısı turuncusuna veda ettik. Kalkacak ufaktan pikeler, çorap çekmecesi tozları alınacak, atılacaklar atılacak, tutulacaklar tutulacak. Merserizeler tshirtlerin yerini alacak, yağmurluklar nerdelerdi aranacak. Doğa mevsim şartları itibariyle kendini korumaya alacak ve biz canlılara da haliyle fiziksel ve ruhsal olarak kendimizi korumaya almamız hatırlatılacak. Başak dönemi budur çünkü.

Demeter’i hatırlarsınız, toprak ve bereket tanrıçası. Hades, Demeter’in kızı Persephone’yi kaçırdığında, Demeter üzüntüden hepimizi cezalandırmıştı, toprak bereketinden esirgemişti bizi, ekinler bitememiş, başaklar boy verememiş ve tarihimiz kıtlıkla yüzleşmişti. Baba Zeus durumu çare bulmak için Hermes’i iknaya Hades’e göndermiş ve Demeter’in kızını iade etmesini istemişti. Hades kısmen kabul etmişti, buna göre bahar geldiğinde Persephone yüzeye çıkacak ancak sonbahar geldiğinde yine Hades’in yanına dönecekti. Bu sebepten her bahar geldiğinde Demeter sevincinden bize şenlik yaşatır, en tatlı meyveleri sebzeleri topraktan sınırsızca sunar ve dönüş zamanı geldiğinde de Demeter’i bir hüzün kapladığından bizi bereketinden mahrum bırakır. Limitli mahsul sebebiyle kendimizi korumamız, bir sonraki bahara kadar kendimizi garantiye almamız gerekir o günden beri.

İşte bu vurguyu buram buram hissedeceğimiz günlerden geçiyoruz. 17 Eylül 2020’de Başak Burcu’nda Ay yenileniyor olacak ve hala Başak döneminde olduğumuzu hissetmeyenleri uyandırıyor olacak. Güneş’in ufaktan gücünü kaybettiğini fark etmemiz gerekecek. Yolumuz uzun ve başlıyoruz. Başlarken planlı programlı, detayları hesaplı ve sağlıklı olana odaklı olan elbette bu yeniaydan güzel faydalanacak. Anın haritasında yükselenin Yay olduğunu gördüğümüze göre de mevsim kapanışını en umutlu, iyi niyetli ve şık yapanlardan da olduk muydu, tamamdır. O zaman iyi niyetler, dilekler, şükürler unutulmadan işe koyulmak zamanıdır.

Neler yapabiliriz ?

 • Niyet kalbe istikameti çizer. Önce niyet.
 • Sağlık, her şeyin başı sağlık. Önce ruhumuzu, sonra bedenimizi dikkatle mikroskobik gözlemleyelim ve arızaları keşfedip çözüm arayalım.
 • Güneş ışığına aşık insanı, bozar sonbahar. B planımız olmalı. Neleri seviyorduk hatırlamalı, gerektiğinde günde üç kere tok karnına almalıyız. Hepsi yakınımızda ve ulaşılabilir olmalı. Belki musiki, belki ıslak toprak kokusu ya da varlığı iyi gelen yazarların kelimeleri.  
 • Alışkanlıklarımızı gözden geçirelim. Gerçekten bize faydası var mı sorgulayalım, yoksa bırakalım. Yeni ve şifasına inandığımız yeni alışkanlıklar edinelim.
 • Günlük rutinimizi mutlaka düzene sokalım. Ne çok, ne az uyuyalım.  Melatoninsiz kalmayalım ancak kendimizi sabahın sesinden de mahrum bırakmayalım, geçe kalmayalım, ne kadar duyarsak o kadar aydınız ve doğanın, evrenin, mükemmel düzenin farkındayızdır, bilelim.
 • Beklettiğimiz, bir türlü elimizin gidesinin gelmediği işlerimizi ele alalım. Ertelediklerimize odaklanalım. Angaryalar biz onları öyle gördüğümüz için argaryalar. Belki de değildirler, belki de biz onları çözdükçe bizi sakinleştirirler.
 • İşimizde daha da ustalaşmak için kendimizi eğitelim. Bize vizyon katacak her bilgiye ulaşmak için çaba sarf edelim. Özgürlüğümüzün yegane besini budur.

Başak Yeniayının dikkat çektiği diğer durumlara bakalım :

 • Haritanın yöneticisi Jüpiter, Merkür’e dokunduğundan zihinsel her şey genişleyecek, büyüyecek, abartılacak. Jüpiter’in bahşettiği özgüven bazen boş olabilir ve bu durum “kibir” doğurabilir. Tribünlere oynamak bizi yükseldiğimiz yerden aşağı yine büyük bir hızla düşürebilir. Bunun en sağlıklı kullanımı, içimizdeki coşkuyu dışa vurmadan önce varsayım mı yapıyoruz emin olmalıyız. Gerçekten biliyor olmak ile, nasıl olsa biliyorum ciddiyetsizliği arasındaki ince çizginin farkında olmalıyız. Potansiyelimiz olmasına rağmen başarısız oluyorsak, bunun çok bilmişlik ve özensizlik yüzünden olduğunu unutmayalım.
 • Bilhassa değişken grup burçların (Başak, Balık, İkizler, Yay burçlarının son 10 günü doğanlar ya da yükseleni bu grup burçların 20-29 derecesinde olanlar) hayatı değişecek olabilir. Yeni bir iş, yeni bir düzen, yeni bir ilişki gibi yol/yön değiştiren gelişmelerle karşılaşabilirler. Yeniayın çok kadersel bir teması da bulunmakta yukarıda. Dikkatle kendimizi gözlemlemeyi unutmayalım. Çok önemli deneyimlerin eşiğinde olabiliriz.
 • Hepimizin artık bize hizmet etmeyen düşüncelerden özgürleşmesi ve bu bağlamda bağımlılıklarımızdan kurtulmamız için çaba göstermesi gerekecek. İnancımızı kaybettiren gelişmelerle karşılaşırsak, direnmeyelim. Kirli ve karanlık düşünceler bizi daha fazla ilerletmeyecektir, fark edelim, kabul edelim ve yenilerine yer açalım. Ruhsal ve fiziksel temizlik kadar fikren temizlik de şart olacak bu yeniayda.
 • Gökyüzü aynı zamanda toprak grubundaki burçlarına (Başak, Oğlak, Boğa) kendilerini güvende hissetmeleri için ekstra motivasyon verecektir. Özellikle Jüpiter’in Retro seyrini de tamamlamış olması müjdeli bir haberdir. Fırsatlar kapıyı çalmak üzere olabilirler. Büyük riskler almadan, sabırla ve emek vererek amacınıza ulaşabilirsiniz. İnanırsanız elbet.

Eylül’ün bundan berisi ve Ekim ve Kasım, biraz, şey. Nasıl desek, renksiz. Ya da suratsız, tatsız. Belki de çok gerçek, sanki kış, sanki düş kurmaya izin vermeyecek. Bundan daha önemli şeyler var dedirtecek belki. Oysa, düşlere ulaşmanın yolu her şartta onlardan vazgeçmemekle oluyor. Bütün gerçekler gerçek olmadan önce düş idiler, bunu hatırlayarak giriş yapalım yeniaya. Her neyle uğraştırıyorsa bizi hayat, düşlerden ilgiyi azaltmamaya çalışalım. Ve elbette yazalım, uçan sözlerin arkasından el sallamaktansa, yazdıklarımızda kalalım.

Başak burcu yeniaylarında duygu ara ki bulasın kıvamındadır ama bu merhamet için geçerli değildir. Ve bu kelimenin anlamını “acımak”la karıştıranları uyaralım. Acıtmamaktır aslen. Hem, acıttığımız da kendimizdir esasen. Başta kendimize merhamet etmeyi unutmayalım bu yeniayda.

En şifalı başlangıçlara…

Başak Yeniayı’nın Türkiye’ye etkisi :

Yeniay ülkemizin 4’üncü evine denk düşüyor olacak. Toprak tarım, çiftçi, madenciler gibi alanlarda yeni gelişmeler beklenebilir. İç meselelerimiz de yeni bir düzenleme gerekebilir. Diğer ülkelerle aramızda yapılan anlaşmaları konuşacak olabiliriz, diplomatik hata yapılmaması gereken bir süreçteyiz.

Ayrıca yeniayı ilerletilmiş haritamızın yükseleninde karşılıyor olacağız. Bu da halkın sağlığı/refahı konularında yeni adımlar atmamız gerektiğini vurguluyor. Özellikle sağlık alanında (hastane, doktor, sağlık sigortası, sağlık çalışanları) yeni düzenlemelerin duyurulmasını bekleyebiliriz. Ülkenin kaderini değiştiren adımlar atılacak olabilir. Ülke yöneticileriyle ilgili çok önemli haberler gelebilir. Ticaret, eğitim, iletişim konularında dikkat çekici dönemlerde olabiliriz. Diğer yandan, gençlerin eğitimi/eğitimle ilgili (öğretmen, okul vs) önemli adımlar atılması yönünde yeni kararlar alınabilir.

Tam da şu sıralar, ve dahi Aralık’a kadar, halkın huzursuzlandığı, engellendiği, korkularıyla karşılaştığı dönemler kendini fazlasıyla gösterebilir. Eğlence sektörü, sanatsal işler, okullarla ilgili önemli sınavlar verecek olabiliriz.

Yükselen Burçlara göre Başak Yeniayı’nın etkileri şöyle;

Yükselen Koç; günlük rutin işlerinizi bir düzene sokmak için güzel zamanlardasınız. Bir plan üzerinde ilerlemenizi tavsiye ederim. Özellikle hedefleriniz üzerinde zaman biraz ağır işleyebilir, işleriniz istediğiniz hızda gitmeyebilir. Kariyerinizde bazı fırsatlar yakalayabilirsiniz ancak kontrollü riskler almalısınız. Sağlığınıza dikkat etmeniz gereken zamanlar, check up yaptırabilirsiniz. Yeni bir eğitim, danışmanlık almak size iyi gelebilir. Vizyonunuzu geliştirecek yeni ufuklara açılabilirsiniz.

Yükselen Boğa; Ebeveyn olan yükselen Boğa’ların çocuklarıyla ilgili yeni başlangıçlar yapması muhtemel. Onların gelecek beklentileri için gerçekçi bir yaklaşım içinde olunmalıdır. Aşk hayatınızda yeni adımlar atabilirsiniz, kalıcı ve sağlam ilişkiler kurulabilir. Yeni bir hobiye başlamak için de fırsat zamanlardasınız. Paylaşımlı her konu önünüze düşebilir. Ödemeler, borçlar, vergi, sigorta, miras vs işleri ile ilgilenilebilir. Kredi ihtiyacınız varsa kaynak arayışına girebilirsiniz.

Yükselen İkizler; Ev, yerleşim konularında adımlar atabilirsiniz. Yuvanızı değiştirebilir, tadilat yapabilir ya da taşınabilirsiniz. Yine ailevi bir konuyu ele alabilirsiniz. Hayatınızda yeni bir yön çiziliyor olabilir, kadersel adımlar söz konusu olabilir. İşilkiler/evlilikler/ortaklıklar alanınız da hareketli gözüküyor, yeni bir karar çıkabilir. İleride ulaşmayı planladığınız bir hedefiniz varsa, onun için emek vermek üzere yeni tohumlar atmanız da söz konusu olabilir.

Yükselen Yengeç; Zihinsel olarak çok hareketli bir dönemden geçiyorsunuz. Yeni fikirleriniz sizi adım atmak üzere tetikleyebilir ancak yukarıdaki enerji/motivasyon biraz düşük, belki biraz daha değerlendirmek gerekebilir. Günlük rutininiz, işiniz, iş yeriniz, iş arkadaşlarınızla ilgili haberler gelebilir. Daha çok çalışacağınız bir sürecin başındasınız, sağlığınızı düşünmeyi ihmal etmeyin. Ayrıca ikili her türlü ilişkilerde bir hareketlilik olabilir, sağlam ilişki fırsatları yakalanabilir.

Yükselen Aslan; Alım, satım, yatırım konularında detaylı bir çalışmaya girişebilirsiniz. Finansal konularda şanslı zamanlardasınız, harcamaktan çok yatırımlara odaklanın. Yetenekleriniz gelire çevrilebilir. Günlük rutinde bazı engellerle karşılaşsanız bile çalışmaya/emek vermeye devam edin. Bazı kalıcı fırsatlar yakalanabilir. Ayrıca aşk hayatınızda da şanslı zamanlardasınız, size keyif verecek ortamlarda yeni bir aşka yelken açılabilir.

Yükselen Başak; Önemli yeni başlangıçlar için çok hazırsınız. Özgüveniniz yükselmiş durumda ve tam istediğiniz ortamlara hem fiziksel hem de ruhsal olarak hazırsınız. İlişkileriniz de gündeminizde olacaktır, duygusal davranamayabilirsiniz. Yeni ve kadersel gelişmelere çok açık bir süreçten geçiyorsunuz. İşinizle ilgili yeni bir düzenleme gelebilir, yeni başlangıçlara tetiklenebilirsiniz. Ayrıca, ev/yerleşim/yuva/aile konularıyla da ilgilenebilirsiniz.

Yükselen Terazi; Kontrol edemediğiniz çok konuyla baş etmek durumunda kalabilirsiniz. Belki biraz yalnız kalıp, içsel değerlendirme yapmanız gerekebilir. Gizli işler açığa çıkacak olabilir. Bazı şeyleri bırakmanız gerekebilir. Ruhsal sağlığınızı önemsemeniz gereken zamanlardan geçiyorsunuz. İşinizde düzene girmeyi hedefleyebilirsiniz. Zihinsel olarak bazı özgürlükçü düşüncelere çekilebilirsiniz ve bu sizde pozitif etki yaratabilir. İlişkilerinizle ilgili karar almamaya çalışın. Ani tepkiden uzak durulmalıdır.

Yükselen Akrep; Yeni sosyal çevrelere girebilirsiniz. Arkadaşlarınızla birlikte yeni başlangıçlara tetiklenebilirsiniz. Aşk konuları da umut vadediyor. Maddi konulardaki şartlarınızı değerlendireceğiniz bir dönemdesiniz, yetenekleriniz gelire dönebilir ama engellerle karşılaşabilirsiniz, biraz yavaş ilerleyebilir. İşinizle ilgili aksilikler söz konusu olabilir. Birlikte çalıştığınız, size hizmet eden kişilerle ilgili tatsız gelişmeler olabilir. Çalışma hayatınızla ilgili yeni kararlar almak için doğru zaman değil.

Yükselen Yay; Özellikle kariyer hayatınızda dikkat çekebileceğiniz dönemlerdesiniz. Üstlerinizin desteğini alabilirsiniz. Ayrıca yeni bir kariyer hedefi için doğru zaman olabilir. Statünüzle ilgili kadersel bir değişim beklenebilir. Her türlü yeni bir hedef için pozitif bir tetiklenme duyabilirsiniz ve bazı fırsatlar da sizi bulabilir, emek vermeniz karşılığında doğru adımlar atılabilir. Uzun süredir şanssız hissediyordunuz artık enerjiniz yükselecektir. Umutlu bakmaya devam edin.

Yükselen Oğlak; Yurtdışı, uluslararası işler, resmi konularda yeni gündemleriniz olabilir. Bir şeyi duyurma, ilan etmek için doğru zamanda olabilirsiniz ancak halen işlerin yavaş ilerleyebileceğini aklınızda tutun. Eğitim ve danışmanlıklar almak için de doğru zamanlardasınız. Ev, yerleşim konularında aksilikler olabilir. Kontrol edemediğiniz durumlar olabilir, iç değerlendirme gerekebilir. Kaybetme korkusu duyacağınız her konuyu sağlıklı ve mantıklı düşünerek çözmeye çalışın.

Yükselen Kova; Paylaşımlı her konuda yeni adım atmanız beklenebilir. Borç/alacak, vergi, sigorta miras gibi konularınız gündeme gelebilir. Finansal anlamda yatırımlarınızı doğru yönetebilmek için detaylar önemli, kaynak arayışınız için çok araştırma gerekebilir. Sosyal gruplar sizi mutlu edebilir, arkadaşlarınızla yeni işlere girişebilirsiniz. Sizi umutlandıran gelişmelerle karşılaşılabilir. Aşk hayatınızla ilgili de pozitif gelişmeler söz konusu olabilir.

Yükselen Balık; Evlilik, ilişkiler, ortaklıklar alanınızda yeni gelişmeler kaydedilebilir. Karşınızdakinin etkisi altında olabilirsiniz, duygusal kararlar vermemelisiniz. Yeni bir ilişki ya da var olan ilişkilerin yeni bir forma geçmesi için atılacak adımlar söz konusu olabilir. Bu dönemde kariyerinizle ilgili yeni durumlarla karşılaşmanız da olası. Yeni bir hedef belirleyebilir, adım atabilirsiniz. Birçok yükselen Balık için kadersel yeni başlangıçlar dönemi olacaktır, dikkatle gözlemleyin.

Çağla Akgün

Bu Yazıya Tepkin Nedir?
Bayıldım
0
Beğendim
0
Emin Değilim
0
Enteresan
0
Şaşırdım
0
Yorumları Gör (0)

Leave a Reply

Your email address will not be published.

payment

gökyüzüderki © 2021 - Tüm Hakları Saklıdır.

En Yukarı Git
%10 İNDİRİM KAZAN!
En güncel yazılar, eğitimler ve kampanyalardan haberdar olmak için e-posta bültenimize abone ol. %10 indirim kazan!
  ABONE OL
  Gizlilik politikası bilgilendirme metinini okudum, onaylıyorum.