Şu An Okunuyor
Kadını tanımak, hayatı tanımaktır! Yeniay YENGEÇ’te…

Kadını tanımak, hayatı tanımaktır! Yeniay YENGEÇ’te…

Yeryüzünün tanrıçaları sayesinde çoğaldı hayatlar, sonraki dönemlerde doğurganlık sadece dünyaya canlı getirmedi, tinsel doğum da yine ilk dişillerde görüldü. Geçmişin geleceğe dönüştürülüşü diye bahsediyor pek çok kaynak bu evrim için hatta. Bakireden doğumun esasen ruhsal yaşamımızın doğumu olduğuna dair yorumlar da var. İlerleyen dönemlerde tanrıça heykelciklerinin çoğunda “göz”ler ön plana çıktı. İri ve mavi renkte olduğu tespit edilen gözlerin, içsel ve etkileyen derin bakışları vurguladığı söyleniyor. Eskilerde adı yeryüzü tasvirinde geçen kadınların(toprak anadan gelir), aslında mavi göz ile gök kubbenin gözünden de görebildiği şeklinde yorumlanmış. Fiziksel üremeden, ruhsal üremeye kadının/tanrıçanın rolü müthiş olmuş hep dünden bugüne. Kadının kozmik düzenin anası ve gelecek yaşama doğru insanlığı “uyandıran” varlık olduğu binlerce yıl öncesinden keşfedilmiş. Nitekim, erkeği öldüğünde kadının onu yaşama döndürmesi için yeryüzünden, yeraltına inme cesareti gösteren kadın, hikayenin sonunda ölümsüzlüğü de kapmıştır. (Merak edenler için Tanrıça İnanna). Toprak verdiği kadar almıştır da. Dişiler böyledir hep!

Şöyle diyor Joseph Campbell “Tanrıçalar ve Tanrıça’nın Dönüşümleri” kitabında Artemis için; “Artemis bolluk verendir: Vahşi Yaratıkların Hanımı ve her şeyin çok memeli annesidir. Doğa dünyasındaki bütün varlıkları doğurandır. Çoğu kez onu bakire tanrıça ve dişi avcı imgesiyle düşünürüz, oysa karşımızdaki bunlardan son derece farklı bir şeydir”.

Artemis, Selene, Hekate, Diana, Kybele ya da gerek mitlerde, gerek kutsal yazıtlarda ya da en değerli hikayelerde, kadın yaratımın özüdür, bunu ısrarla anlamamak, hayatı anlamamaktır.

Kadını tanımak, hayatı tanımaktır.

Zodyağın en kadını kimdir ? “YENGEÇ”tir. Ve gözleriyle kendini en belli edendir. Islaklığı, anlattıkları, sezdikleri değerlidir. Doğurganlığı, anaçlığı, sahiplenişiyle ünlü Yengeç’lerin tinsel doğumu doğuştan bilmeleri ve arayışı dışarda olanlara cesurca her şeyin içimizde olduğunu göstermelerini herkesler anlayamaz. Yengeç’lerin “beni bi’ anlasanız” serzenişinde öyle derin bir gerçeklik vardır ki, bazılarımıza bu “ağlak” gelirken, farkına varanlar için büyüleyici bir gerçekliktir.

10 Temmuz sabahı yenilenen Ay’ın, Yengeç’teki vurgusu duygusal ihtiyaçlarımızın altını çiziyor olacak. Enerji son derece dişil ve dolayısıyla yaratıcı. Ancak, bildiğimiz anaç forma belki biraz isyankarlık ve üzerimizdeki baskının yaratacağı değişimlere de farkındalık katıyor olacak yeniay. Bu genelde pek Yengeç temasından beklenmez, fakat gökyüzünün desteği var, zor olmayacak. Duygusal güvenliği sağlamamız istenecektir şüphesiz, Yengeç’in olduğu yerde bundan bahsetmezsek olmaz. Bir yeni hale geçeceğiz ve bu geçişe sebep olan yaraları algılamaya çalışmamız ve geçmişten geleceğe dönüşürken şu anın içine eski duygularla girmememiz önemli. Yengeç’in hafızası belki bazı şeyleri unutturmaz ancak kabule geçerken, kendi duygusal özgünlüğüne öncülük edecek yüksek gücü içinde bulur. Tabiat anada devinim, her mevsime direnebilecek ve yeniden kendini doğurabilecek güç daimi vardır, hatırlayalım.

Derdi olanın derdim var diye öne çıkmadığı ve fakat o derdi olanın derdi olduğunu bir şekilde hissettiğimiz, kolektif olarak birbirimizi anlamamız ve faydalı olmamız gereken birkaç gün var önümüzde. Şefkatten yoksunluğun sonu yalnızlık olur ki bunun yalnızca yaratıcıya mahsus olduğunu unutmayalım, kendi kendimizi bitirmeyelim.

Özetiyle gök der ki; olur da mantıklı bulduğumuz ama içimizden onay alamadığınız durumlarla karşılaşırız, ne yapacağımızı bilemez ve aklımızın da gönlümüzün de karıştığını düşünürüz…Biz yine de içimizin sesine ve onayına kulak vererek hareket edersek, gayet de sahip ve sahibesine yakışır adımlar atabileceğiz.

Kadını, kadınlığı, dişil yaratıcıyı, tanrıçaları, anaları, toprağı, göğü, sezgiyi hissederek anlayacağımız bir yeniay olsun dilerim.

Türkiye’ye göre Yengeç Yeniay’ının etkileri şöyle;

Dişilerin, annelerin, ya da anaç herkesin çaresizlik hissettiği konularla ilgili bıçağın kemiğe dayandığı tepkilerin ortaya çıkması muhtemel. Gökyüzü aynı zamanda kadın grupların kolektif anlamda birlikte hareket ederek, sıkıştıkları duyguları dönüştürebilmeyi başarabileceklerine dair iyicil gelişmeler de sunuyor olacak.

Halkın sağlığını ve refahını ilgilendiren yeni adımlar atılacak olabilir.

Yükselen burçlara göre Yengeç Yeniay’ının etkileri şöyle;

Yükselen Koç; Ev yerleşim, yuva, ailevi konularda yeni gelişmeler beklenebilir. Taşınma girişimleri, evde yenilikler vs yapılabilir. Gayrimenkul, arsa, baba/ata ya da onların topraklarıyla ilgili konularda yeni gelişmeler beklenebilir. İçsel olarak hayatınızla ilgili, ileride meyvelerini alabileceğiniz önemli ekimler zamanında olabilirsiniz. Evlilik gibi kadersel kararlar alınması muhtemel olabilir.

Yükselen Boğa; Kardeşleriniz, yakın arkadaşlar ya da çevrenizle birlikte kendinizi ait hissedebileceğiniz riski olmayan fikirleriniz için atağa geçebilirsiniz. Ticari konularda yeni ve güvenli adımlar atabilirsiniz. Duyuru/ilan gibi işleriniz için güzel zamanlarda olabilirsiniz. Eğitim girişimlerinde bulunabilirsiniz. Önemli imzalar atabilirsiniz.

Yükselen İkizler; Maddi ve manevi değerlerinizle ilgili güzel gelişmeler bekleyebilirsiniz. Yeteneklerinizi gelire çevirebileceğiniz gündemleriniz olabilir. Alım, satım, yatırım kararları için doğru zamanda olabilirsiniz. Eviniz için para harcayabilirsiniz. Yeni bir ev almak için de doğru zamanda olabilirsiniz. Getirisi olan girişimlere tetiklenebilirsiniz.

Yükselen Yengeç; Hayatınızla ilgili çok önemli yeni başlangıçlar zamanında olabilirsiniz. Özgüveniniz son derece yüksek. İşinizle ilgili güvenli adımlar atacak olabilirsiniz, güzel teklifler gelebilir, değerlendirebilirsiniz. Yeni ilişkilere başlanabilir, aile olma yolunda adımlar atacak olabilirsiniz. Fiziksel olarak değişim kararları için doğru zamanlardasınız.

Yükselen Aslan; Kontrolünüzde olmayan durumların önünüze düşmesi mümkün. Bilinçaltınızdan çokça mesaj alacak olabilirsiniz. Rüyalarınıza dikkat edin. Dönüşümünüz için önemli yeni adımlar atmanız gerekebilir. Teslim olmanız, ayak diretmemeniz gerekmekte. Yüklerinizden arınmak için bazen bazı şeylerden vazgeçmeniz gerektiğini anlayacağınız zamanlardasınız.

Yükselen Başak; Yeni bir sosyal çevreye girebilirsiniz. Toplum için birlik-beraberlik adımlarının birer parçası olabilirsiniz. Özellikle kadın/çocuklarla ilgili eşit hak ve özgürlükler için atılacak adımlarda pay sahibi olabilirsiniz. Umutlarınızın, beklentilerinizin yükseleceği zamanlardasınız. Arkadaş çevrenize karşı anaç tavırlar sergileyebilirsiniz.

Yükselen Terazi ; Hedeflerinizle ilgili doğru adımlar atacak işaretleri görebilecek zamanlardasınız. Toplum önündeki duruşunuzla ilgili dikkat çekici zamanlar olabilir. Ailevi konularda alacağınız kararlar statünüzü değiştirebilir (evlilik-boşanma gibi). Kariyerinizle ilgili teklifler, yeni gelişmeler beklenebilir. İş değişikliği ya da terfi gibi durumlarla karşılaşabilirsiniz.

Yükselen Akrep; Çok daha pozitif bir bakış açısıyla olumlu gelişmeler yaşayabileceğiniz günlerdesiniz. Kendinizi geliştirmek, yeni eğitimlere başvurmak için güzel zamanlardasınız. Yurtdışı, uluslararası konularla ilgili işleri olanlar için bekledikleri ve güven veren haberler almaları mümkün. Hukuki konularla ilgili de beklenilen haberler gelebilir.

Yükselen Yay; Maddi konularla ilgili aradığınız kaynaklarla ilgili yeni gelişmeler söz konusu olabilir. Ödemeler-borçlar-vergiler-sigortalar ya da miras gibi konularla ilgilenmeniz gerekebilir. Kredilerle ilgili yeni adımlar atılacak olabilir. Enerjinizin düştüğünü gözlemleyebilirsiniz, dönüşümüzle ilgili olabilir. Duygusal olarak kendinize içten bakmanız gerekebilir.

Yükselen Oğlak; İkili ilişkilerle ilgili atılacak taze ve yeni adımlar söz konusu olabilir. Ortaklık teklifleri gelebilir ya da ortağınızla yeni iş girişimlerinde bulunabilirsiniz. Evlilik, nişan, birliktelik vs gibi yeni kararlar hayatınıza yeni yön katabilir. Eşinizle birlikte yeni ve ortak kararlar almanız da mümkün olabilir.

Yükselen Kova; Günlük rutininize vurgu yapıyor olacak gökyüzü. İşinizle ilgili yeni gelişmeler beklenebilir. Birlikte çalıştığınız ya da size hizmet eden insanlarla ilgili konular ortaya çıkabilir. Evcil hayvan edinebilirsiniz. Yeni başladığınız işler yorucu olabilir. Sağlığınıza dikkat etmeniz gerekebilir. Sağlıklı alışkanlıklar kazanmak için güzel zamanlardasınız.

Yükselen Balık; Yeni hobiler edinmek için çok güzel zamanlardasınız. Aşk açısından da yine pozitif gelişmeler kaydedebileceğiniz bir süreçtesiniz. Çocuklarınızla birlikte vakit geçirmek ya da onların geleceği ile ilgili yeni adımlar atmanız gerekebilir. Risk alacağınız ve kazanç elde edeceğiniz, şansın sizden yana olduğu konular önünüze düşebilir.

Çağla Akgün

Bu Yazıya Tepkin Nedir?
Bayıldım
5
Beğendim
2
Emin Değilim
0
Enteresan
0
Şaşırdım
0
Yorumları Gör (0)

Leave a Reply

Your email address will not be published.

payment

gökyüzüderki © 2021 - Tüm Hakları Saklıdır.

En Yukarı Git
%10 İNDİRİM KAZAN!
En güncel yazılar, eğitimler ve kampanyalardan haberdar olmak için e-posta bültenimize abone ol. %10 indirim kazan!
    ABONE OL
    Gizlilik politikası bilgilendirme metinini okudum, onaylıyorum.