Şu An Okunuyor
Kahramanın Sonsuz Yolculuğu – Joseph Campbell

Kahramanın Sonsuz Yolculuğu – Joseph Campbell

“Gerçek birdir, fakat bilgeler ona birçok isim takmışlardır.”

Bütün kültürlerin kahraman mitlerinde ortak tek bir kalıp bulunduğunu ortaya bu eseriyle koymuş Joseph Campbell. Okuduğunuzda, hangi dönemin insanı olduğunuzun önemini hissetmiyorsunuz. Carl Gustav Jung’un da, Sigmund Freud’un da değerli çalışma ve tespitleriyle özdeşleştirdiği öyle güzel örnekli açıklamaları var ki; ne kadar özenerek çalışıldığını kullandığı kaynaklardan da anlayabiliyorsunuz. 1949 yılı baskısının önsözünde, kitabın amacının pek de karmaşık olmayan bir örnekler yığınını bir araya getirip, kadim anlamın kendi kendini ortaya çıkarmasını sağlayarak dinsel ve mitolojik figürler altında çarpıtılmış bazı gerçekleri aydınlattığını söylüyor. Kitabı bitirdiğinizde Joseph’e katılmamanız mümkün olmayacak.

Gerçekten de rüyaların kişiselleştirilmiş mitler, mitlerin ise kişisellikten çıkarılmış rüyalar olduğunu algılıyorsunuz. Rüyalarda biçimlerin rüya görenin kendine özgü sorunlarıyla tuhaflaştığını, mitlerde ise belirtilen sorunlar ve çözümlerin bütün insanlık için dolaysızca geçerli olduğunu anlıyorsunuz.

O çok merak edilen “başlangıç”la ilgili herkesin kendisince varacağı bir yer olduğuna inanıyorum. İnsanı bir meraktan gerek psikanaliz, gerek edebi, gerekse fantastik boyutlardan bakarak kurtaran bir kitap, bir klasik Kahramanın Sonsuz Yolculuğu.

Bambaşka bir serüven. Kütüphanenizin değerli raflarında özenle koruyacağınıza, ve sık sık kendisine tekrar tekrar bulaşacağınıza inanıyorum.

Bu Yazıya Tepkin Nedir?
Bayıldım
0
Beğendim
0
Emin Değilim
0
Enteresan
0
Şaşırdım
0
Yorumları Gör (0)

Leave a Reply

Your email address will not be published.

payment

gökyüzüderki © 2021 - Tüm Hakları Saklıdır.

En Yukarı Git
%10 İNDİRİM KAZAN!
En güncel yazılar, eğitimler ve kampanyalardan haberdar olmak için e-posta bültenimize abone ol. %10 indirim kazan!
    ABONE OL
    Gizlilik politikası bilgilendirme metinini okudum, onaylıyorum.