Şu An Okunuyor
Yara varsa, şifa da var. Balık’ta yeniay !

Yara varsa, şifa da var. Balık’ta yeniay !

Yarı insan yarı at adamlar, biraz insan, biraz hayvan adamlar, yani Kentor’lar. Çiğ et yiyorlar, yabanlar ve azgınlar. İçlerinde bir Kentor var ki hiç atalarına benzemez, kendini yetiştirmiş, iyi bir savaşçı olmuş, müthiş bir müzisyen aynı zamanda. İnsancıl, yararlı ve bilge. Ve en önemlisi şifacı. Bir bilim adamı, tıbbın temellerini atan şahıs. Üstelik babası Satürn’ün soyundan olduğundan da, bir ölümsüzdür. Adı KİRON. Çoğumuzca yaralı şifacı olarak bilinir. Kendi yetiştirdiği öğrencisi Herakles’in, KENTOR’larla savaştığı bir sırada yanlışlıkla zehirli oku Kiron’a da isabet ediyor. Yaralanıyor ve kendisini iyileştirmek için bir arayışa giriyor. Öyle bir arayış ki, bir sürü bilgi ediniyor, bir sürü ilaç geliştiriyor. Geliştirdiği ilaçlar herkese fayda sağlıyor ancak kendine bir çare olamıyor. Kendisi ölümsüz olduğu için yarası onu süründürüyor fakat ölemiyor. O sırada Prometheus, Olympos’tan çaldığı ateşi insanlara verdiği için ölümsüzlüğünü kaybetme cezasına çarptırılıyor ve Kiron tanrılara gidip kendi ölümsüzlüğünü Prometheus’a vermelerini ve kendini ölümlü yapmalarını istiyor. Zeus, Kiron’un acısını anlıyor ve teklifi kabul ediyor. Prometheus tekrar ölümsüz oluyor, Kiron’da yarası sebebiyle ölüyor.

Acı bir mitolojik hikâye. Öyle çok anlamı var ki… Kendi acısına çare olamıyor fakat yetenekleriyle herkese şifa olabiliyor. Öyle bir terzi ki, kendi söküğünü dikemiyor. Öyle bir kaderi var ki, babası Satürn’ün gayr-ı meşru çocuğu, annesinin terk ettiği evladı olduğu için, çevresi onu dışlamasın, sevsin, kimse onu bırakmasın diye kendi kendini inanılmaz yetiştirmiş, herkese yetmiş de, bir kendisine karşı başarılı olamamış biri. Bir kurban. Bir fedakâr.

Kiron’u neden anlatıyorum, çünkü 17 Mart’ta Balık Burcu’nda bir yeniay meydana geliyor. Yeni başlangıçlar arifesindeyiz. Güneş ve Ay yenilenirken yanlarındaki KİRON oldukça anlamlı. Kiron astrolojide hem fiziksel hem de ruhsal yaralarımızı anlatır. Yeniay’ın Kiron’la ilişkisi bize yaralanmaya açık olduğumuza dair önemli bir işaret olabilir. Yaralarımızı onarmak için vereceğimiz mücadeleye işaret ediyor aynı zamanda. Attığımız adımlar bizi yaralarken, başkalarına fayda sağlayabilir. Kurban olabiliriz. Ay’ın yenileceği yer ise pek manidar. Akrep’in evinde gerçekleşen bir gökyüzü olayı varsa orada maddi-manevi bir dönüşüm vardır. Ki Kiron, Satürn’ün çocuğuysa bir de, bize bir ders verme görevini üstlenmiş olabilir. Belki de şifa, yaralarımızın tam göbeğindedir, izleyelim derim.

Eminim bir çoğumuz “olsun artık, yeter” dürtüsüyle, beklemeye tahammülü kalmamışlık içindeyiz. Yeniay bizi öyle bir tetikliyor ki, belki öfkemiz belki de sabırsızlığımız, bizi kaçınılmaz bir şeyin içine çekecek olabilir. Belli ki, hayatta kalma dürtümüz yüzünden, yaşadığımız korkular bizi yenecek endişesi içinde, yeni kararlar almaya, adımlar atmaya meylimiz var. Bilinçaltımızda kendi korkusuzluğumuzu kanıtlamak yatıyor olabilir ve aksiyonlarımız neticesinde fiziksel ve ruhsal yara almamız muhtemel olabilir. Çatışmalar ve tehditlere karşı inanılmaz duyarlı olabiliriz. Reflekslerimize söz geçiremeyebiliriz. Tansiyonumuzu yükseltecek olaylara çekilebilir, kendimizi durduramayacak kadar gemileri yakacak olabiliriz. Beden sağlığımızda, ayak bölgesi hassas. Aynı zamanda zehirlenme, oksijensiz kalma gibi durumlarla karşılaşabiliriz, daha dikkatli olalım.

Eğer günlerden Balık yeniayı ise şunu fark edelim : Bir Zodyak yılı daha bitmek üzere ve bizler bitecek olan o Zodyak yılının son yeniayındayız. Balık demek teslimiyet demek. Yüksek maneviyat demek. Zorlamamak, değişken şartlara ayak uydurabilmek demek. Düşler, idealler demek. Yeni Zodyak yılı başlangıcından önce seller demek, dolayısıyla kaos da demek. Düzen öncesi son kaostayız. Yüklerimizi sakince bırakarak arınmak gayesi içinde olmalıyız. Yaralarımızı sarmamız için güzel bir zaman dilimindeyiz. Ters giden yerlerde “egolarınca” savaşacaklara sıkıntılı günler, “kabule geçenlerce” teslim olanlara ise şifalı günler kapıda. Öfkeyle kalkıp zararla oturacağımıza, bizi öfkelendiren duyguya yoğunlaşırsak iyileşiriz. İçinde bulunduğumuz durumun kişilerden bağımsız olduğunu bilir, hiçbir şeyin kendi dışımızda gelişmediğini, o şartları kendimizin oluşturduğunu anlarsak yolumuza yüksüz devam edebiliriz.

Ham nefsin tuzaklarına düşmeyen, şikayet etmeyen, olandaki hayr’a güvenle ilerleyenlere müjdeler eker bu yeniay. Bu yeniayda arınanlara, yüklerinden eksilenlere, varlığının eşsiz olduğunu bilenlere, ne olursa olsun şükredenlere bonus Jüpiter’den. Öyleyse kalktığımız gün, baktık ki gün doğmuş, baktık ki nefes alıyoruz, gördük ki hayat devam ediyor, o halde bileceğiz ki o gün rızık da var, umut da var.

Sözün özü; kabulü, teşekkürü, şükrü bizden, hediyesi yaratıcıdan bir yeniay geldi, hoş geldi !

Türkiye açısından bakarsak, halkımız, kadınlarımız, annelerimiz yaralanabilir ve bu yarayı ülkece iyileştirmek için elimizden geleni biraz da agresifçe yapabiliriz. Korkularımız tetiklenebilir. Doktorlarımıza ekstra iş düşebilir. Devlet olarak oldukça göz önünde olacağımız günlerdeyiz. Diğer ülkelerle kurduğumuz ilişkilerde yeni gelişmeler söz konusu olabilir. Açık düşmanlıklar altında kalabiliriz ve verdiğimiz tepkiler pek altta kalır bir cins olmayabilir. Gözlerin, ülkemiz üzerinde önemli konumu olan yöneticiler, başkanlar, sanatçıların da üzerinde olacağının altını çizelim.

Balık Yeniayı’nın yükselen burçlara etkileri :

Yükselen KOÇ; Arkanızdan dönen olaylar olabilir ve bunun farkında olmayabilirsiniz. Net gözükmeyen durumlar karşısında alacağınız aksiyonlardan büyük dersler çıkarabilirsiniz. Özellikle ruhsal ve fiziksel sağlığınızı korumanız gereken bir dönemdesiniz. Finansal çözümler üretmeniz gereken günlerden geçebilirsiniz. Sahip olduğunuz bazı şeylerden vaz geçmek durumunda kalabilirsiniz.

Yükselen BOĞA; Arkadaş çevrenizde bazı kayıplar yaşamanız olasılık dahilinde. Hayır diyememek sizi yıpratabilir. Size iyi gelmeyenlerin sizden uzaklaşması sizi üzmesin, gitmesi gerekenler gitmelidir. İhtiyacı olanlara destek olmak için güzel günlerdesiniz. Yardımsever yanınızla evrensel anlamda bir tatmin yaşayabilirsiniz. Aldığınız dualar koruyucu olacaktır. İkili ilişkilerinizi gözlemleme vaktindesiniz.

Yükselen İKİZLER; Kariyer alanınızda krizlerle karşılaşmanız mümkün. Tepkilerinize dikkat etmeniz gereken bir dönemdesiniz. Aksi halde iş kaybı yaşamalar görünebilir. Gemileri yakmadan önce içinde bulunduğunuz durumu dikkatli yorumlamaya gayret edin. Birlikte çalıştığınız insanların sizi kışkırtmaları muhtemel, sinir sisteminizi kontrol edebilmelisiniz. Sağlığınıza dikkat edin.

Yükselen YENGEÇ; İnançlarınızı sorgulayabileceğiniz bir dönemdesiniz. Fikirlerinizi gerçeğe dönüştürmeden önce gelecek tepkilere karşı hazır olmak da fayda var. Uluslararası işlerinizde bazı kayıplar yaşamanız mümkün. Uzak akrabalardan gelen tatsız haberler canınızı sıkabilir. Yeni hobiler edinmek size iyi gelebilir. Aşk hayatınızda içsel gözlem yapmanız için doğru bir dönemdesiniz.

Yükselen ASLAN; Finansal anlamda oldukça zorlanacağınız bir dönemden geçiyor olabilirsiniz. Bu durumun sizi çok yıpratmasına izin vermemek gerek. Üreteceğiniz çözümlere odaklanın, sakin kalmaya gayret edin ve yıkıcı olmayın. Başkalarının kaynaklarından çok kendi yeteneklerinize güvenin. Ailenizle ilişkilerinizde gerilimlere karşı babacan olmaya çalışın. Egosantrik tavırlardan uzak durun.

Yükselen BAŞAK; İkili ilişkiler alanınızda kendinizi size suçlu hissettirecek davranışlar gözlemleyebilirsiniz. Yürümeyen ilişkileriniz/ortaklıklarınız bitebilir. Kendinizi kurban etmemeye çalışın. Her şeyi kontrol etmeye çalışmak yorucu olacaktır. Zihinsel olarak kendi kendinize yaptığınız gözlemleri iyi denetleyin. Teslim olmanız gereken durumlar olabilir, direnmek yanlış olur.

Yükselen TERAZİ; Günlük rutin işlerinizin karıştığı durumlarla karşılaşabilirsiniz. Özellikle iş yerinizde, beraber çalıştığınız insanlarla aranızda gerilimler olabilir. Tepkilerinizin ağır olmamasına dikkat edin. Aksi halde kayıplar yaşamanız muhtemel. İş değiştirmek için uygun bir zamanda olmayabilirsiniz. Sağlığınıza dikkat edin. Maddi-manevi değerlerinizi gözden geçirmek için iyi bir zaman.

Yükselen AKREP; Aşk hayatınıza ışık tutan yeniay, sizi yeni adımlar atmak üzere tetikleyecektir. Vereceğiniz yeni kararlar içinde kendinizi iyi hissetmediğiniz yerden uzaklaşmanızı tavsiye ederim. Savaşmak iyi fikir olmayacaktır. Ebeveyn yükselen Akrep’lerin çocuklarıyla ilgili daha fedakâr tutumlar sergilemeleri muhtemel. Fiziksel görünümünüzle ilgili değişiklik kararı alabilirsiniz.

Yükselen YAY; Ev, yerleşim, yuva konularının aktif olduğu bir zaman dilimindesiniz. Özellikle aile ile ilgili olan her konuda duyarlı olmanız gerekecek. Kariyer ve hedefleriniz konusunda da tetiklendiğiniz bir süreç olacak önünüzde. Hızlı kararlar için doğru bir zaman olmamakla birlikte değişen şartlara direnmemeniz, sakin karşılamanız yerinde olacaktır. Ruhsal çalışmalar için uygun bir dönemdir.

 

Yükselen OĞLAK; Kısa mesafe yerlere gitmek enerjisi içindesiniz. Belki biraz uzaklaşmak iyi gelebilir. Kardeş ve yakın çevreyle gerilimli durumlara dikkat etmenizde fayda var. Sizi kışkırtacak fikirlere kulaklarınızı kapatmanız yerinde olacaktır. Eğitim ve danışmanlık almak istediğiniz konular varsa planlayabilirsiniz. Bilinçaltınız biraz karışık. Rüyalar mesajlı olabilir, dikkat edin.

Yükselen KOVA; Finansal konularla ilgili yeni gelişmeler olabilir. Harcama meyliniz artabilir. Evdeki hesaptan şaşmamaya dikkat etmekte fayda var. Yatırım fırsatları olabilir ancak maddi risk alabileceğiniz bir dönem olmayabilir. Kendi yetenekleriniz üzerinden de şifalanabileceğiniz günlerdesiniz. Sanatsal çalışmalar için çok uygun bir dönem. Sosyal çevreniz oldukça hareketlenebilir.

Yükselen BALIK; Kendinizle ilgili her türlü yenilik için uygun bir zaman dilimindesiniz. Ancak alacağınız kararlarınız tepkili olmamalı. İşinizle ilgili önemli gelişmeler olabilir. İlişkilerinizde ego savaşları altında kalabilirsiniz ve yürümeyen bir şey varsa bırakmanız sizin için daha doğru olabilir. Kurban psikolojisinin içinden çıkmanız, kendinizi düşünmeniz yerinde olur.

Çağla Akgün

Bu Yazıya Tepkin Nedir?
Bayıldım
0
Beğendim
0
Emin Değilim
0
Enteresan
0
Şaşırdım
0
Yorumları Gör (0)

Leave a Reply

Your email address will not be published.

payment

gökyüzüderki © 2021 - Tüm Hakları Saklıdır.

En Yukarı Git
%10 İNDİRİM KAZAN!
En güncel yazılar, eğitimler ve kampanyalardan haberdar olmak için e-posta bültenimize abone ol. %10 indirim kazan!
    ABONE OL
    Gizlilik politikası bilgilendirme metinini okudum, onaylıyorum.