Şu An Okunuyor
yeni “ben”…yeniay koç’ta !

yeni “ben”…yeniay koç’ta !

Astroloji kaynaklarından çokça yararlandığım Gahl Eden Sasson, “Kozmik Gezgin” adlı kitabında İstanbul’u bir müzisyen gözüyle değerlendirmiş ve bu şehri sadece güzel bir şehir olduğundan değil, aynı zamanda günde beş kere bedavadan dinlenilebilen olağanüstü müziği için de sevdiğini söylemiş. Ezanı kastederek. Yüksek bilinç dünyasına bir çağrı olarak betimliyor kitabında. Bu bölümü okurken Hz Muhammed’e de değindiğini görüyorum. Ezanda geçen “Eşhedü Enla İlahe İllallah ve Eşhedü Enne Muhammeden Abduhü ve Resuluhu” cümlesini araştırmış ve anlamının “ Ben şahadet ederim ki, Allah’tan başka ilah yoktur, yine ben şehadet ederim ki, Muhammed O’nun kulu ve elçisidir” olduğunu öğrenmiş. Bunu bir mantra olarak kabul etmiş ve neden Muhammed’in bu mantraya ismini soktuğunu da önceleri anlamamış. Hz Muhammed KOÇ Burcu’ydu. Bu kadar “ben” temasını bu mantraya sokarak kimliğini ve imzasını bu duaya ekleyerek “KOÇ” dürtüsünü yenememiş miydi gerçekten diye sorgulamış. Hoşgörünün dini islamiyetin önderi Muhammed bu kadar ben’ci temada olmamalıydı tabii. Sonra Aya Sofya’da anlamış Muhammed’in gerçek niyetini. Müritlerinin bir gün onu İsa gibi Tanrı ilan etmelerinden kaçınmalarını istediğini anlamış. Çünkü aslında o mantrada şunun kastedildiğini fark etmiş; “Allah’tan başka ilah yoktur ve eğer siz beni bir ilah yapmak istiyorsanız, size bir şey söyleyeyim, ben sadece elçiyim”.

12 Nisan sabahı Koç Burcu’nda bir yeniayımız var. Koç demek kuşkusuz “ben” demek. Ben’in başladığı yer demek. Ben dediğin şey, kendini ben olma anından itibaren ortaya elbette kendi bildiği şekliyle koyacaktır. Ben, yani kendinin KOÇ tarafı, hevesle atıldığı her yeni başlangıcında durumu savaş gibi görür kuşkusuz, kafa göz daldığı konularda yarasız beresiz çıkması da pek mümkün olmaz genelde. Muhtemel o ki; gökyüzü bizi bir şeye dürtülendirecek ve o dürtüyü takiben bir yeni başlatacak hayatlarımızda. Gökte bahar başladı, vücuda da inecekti elbet. Geçmiş geçmişte kaldı, gelecek de yok zaten, ne var ? Şimdi var. Tam da şu anda, yeniyi yaratma kıvılcımını hissediyoruz ama yara bere içindeyiz, zordayız. Nasıl olacak ? O yeni “ben” ile yeni bir savaşı başlatacağız ama nasıl, kim ve ne olmayı seçerek ?

Adınızı kırmızı neon ışıklarla göklere yazılsın isteyesiniz gelebilir bugünlerde. Hakkınızdır. Dünyanın, içinizdeki çocuğun etrafında dönmesi gerektir şüphesiz. Sanki anneniz sizi bir oyuncak mağazasına götürmüş ve “ne istersen al hadi” demiş gibi bir coşku hissedebilirsiniz. Dünyalar sizindir, siz dünyasınızdır o an. Her şeyin sahibiymiş gibi hissedersiniz. İçinizdeki kıvılcım gözlerinize çakmak çakmak yansır. Sadece siz varsınız o an, başkası da kim, ve zaten başkasından size ne o an. Siz en’siniz, sıfatların hepsinin en’isiniz o an. İlahı !

Sizi müthiş ateşleyen bir his içindesiniz biliyorum.

Ve siz de biliyorsunuz benim tam da şu an “ama ilah değilsiniz” diye hevesinizin içine edeceğimi.

Aslında amacım; “ol”mak istediğiniz kişiye doğru fitilinizi ateşlerken, yanmamanız için bir uyarı. Yoksa içten gelenin günahı olmaz. Yukarısı, kolektife faydaya da göz kırpıyor zira. Adalete vurgu büyük. Kendinizi seçmek harika, hem de en doğru yer ve zamanda olduğunuzu da hissetmişken, durulur mu hiç, atılın elbet. İnandığınız kişi olacaksınız. İlah olmaya inanırsanız o da olursunuz ama bunun ne büyük yalnızlık olduğunun farkında mısınız ? KOÇ’un çocuk ruhuyla, yetişkin sokaklarına daldığınızda kendinize uygun enerjiyle karşılaşamaz ve yalnızlıkla yüzleşirsiniz. Hepsi de Koç Burcu olan Musa, İsa & Muhammed’in öncülüğünü yaptıkları şeyin adı “BİRLİK” idi. “BİR” değil, “BİRLİK”. Hatırınızda tutmalısınız ki, yeni kimliğiniz için ben’inizi beslerken kaderinize yalnızlık kodlanmasın.

İçinizde o kıvılcımın yandığını hissediyorsunuz, onca şeyden sonra bir ışık buldunuz ve KOÇ’un ne geçmiş ne de gelecek olmadığını, şimdi olduğunu da anladınız. O halde kontrol listesine bakın bakalım;

 • Kıvılcım sizi iyice ısıttı mı ? Ateşin üzerinde yürünecek, bunun sizi yakmayacağına inandınız mı ? Ateşin aslında ta kendisi olduğunuza inandınız mı ?
 • Şu an ve bundan sonraki tüm anlara teslim olma cesaretiniz var mı ?
 • “Ben” bir emir aldı, ona baş üstüne deyip öncülük edecek, atılacaksınız. Bunun sizi ve diğerlerini de ilgilendirdiğinin farkında mısınız ?
 • Seçeceğiniz yeni kimlik, yenilgi ihtimali karşısında “ben oynamıyorum” der mi ? Çünkü eğer derse bunun sonu kendi köşesinde, kendi oyuncaklarıyla, kendi başına oynamak olacaktır. Hazır mısınız ?
 • Yanmak da ihtimal, bu ihtimal karşısında nasıl bir tutum sergiler o yeni “ben” ? Sorumluluk üstlenebilecek mi ? Çünkü aksi halde, şikayetler edip, suçlu arayacak ve kendini gaza getirip, oyundan çıkacak, her şey yarım kalacak.  

Derler ki Koç Tanrı’nın ol demeden önce hissettiği kıvılcımıdır. Biz de bu fırsatı kaçırmamalı, kendi yenimizi, kendimizi ilah görmeden ve kolektif bilince de hizmet ederek ilerlemeliyiz. İşin nasılı bize kaldı ama gökyüzünün yönlendirmesine göre yapacağımız seçimler bizi bir daha eskiye döndürmeyecek, haberimiz olsun. Kolay olmayacak yeni bir “ben” seçmek ve özellikle ilişkilerle yansıtılabilir bize bu durum. Öncelik kendimizle ilişkimiz kuşkusuz, muhakkak gözlemlemeliyiz. Bunun yolu, karşıdan aldığımız etkilerin bizde yarattığı tepkilere bakmaktır. Ölü taklidi işe yaramayacak bilin. Elbette kendimiz olmak, kendimizi seçmek, kendimizi sevmek bir gereklilik. Ve fakat bu savaşta karşınızdakini kendinize uydurmaya zorlayarak savaşı kazandığınızı sanmak, dünyadan  “siz en, en, en”siniz geri bildirimini beklemek, bu yeniayın, sonu yalnızlık ve hüsranla biteceği tuzağı olacaktır. Düşmeyiniz.

Yeni “ben” deneyiminiz hayırlı olsun.

Koç Yeniayı’nın Türkiye’ye etkileri şöyle;

 • Üst düzey yöneticiler, yetkili göz önünde olan kişiler, başkanlar, ünlülerle ilgili önemli haberler gelebilir.
 • Saygınlığımızı ilgilendiren yeni ve önemli bir karar çıkabilir. Çok dikkat çekebiliriz.
 • Meclis, parlamento, muhalefet gruplar, sivil toplum örgütleri, dernekler, belediyeler önemli yeni girişimlerini duyurabilirler.
 • Tepki alacak önemli yeni duyurular, sözel-yazılı bildiriler yayınlanabilir.
 • Güçlü otoritesi olan figürlerin baskı altında kalacağı, almak isteyecekleri aksiyonların engellenmesi durumları söz konusu olabilir.
 • Sağlık koşulları, hastaneler, hapishaneler, yaşlıları barındıran kurumlar zor ve sıkışık durumda kalabilir.
 • Skandallar açığa çıkabilir.
 • Ülke iletişim haberleşme koordinasyon kanalları tepki çekebilir. Eğitim konularında önemli gelişmeler söz konusu olabilir.
 • Hukuki konularda tepki çekecek hareketler gözlemlenebilir.
 • Ülke borçlarıyla ilgili atılacak yeni adımlar söz konusu olabilir. Kredilerde, piyasalarda yeni haberler kayıplara sebep olabilir.

Koç Yeniayı’nın yükselen burçlara göre etkileri şöyle;

Yükselen Koç; İçinizdeki dürtüyü ortaya çıkarmak için girişimlerde bulunabilirsiniz. Fiziksel görünüşünüze ilgili yenilikler yapabilirsiniz. Yeni ilişki başlangıçları söz konusu olabilir. Zihinsel olarak hızlıca ve üzerinde yeterince düşünülmemiş konularda atacağınız adımlar yüzünden mücadele etmek zorunda kalabilirsiniz. Baş bölgenize dikkat.

Yükselen Boğa; Kontrol edilemeyen durumlarla karşılaşabilirsiniz. Kendinizi güvende hissedemeyebilirsiniz. Gizli konuların açığa çıkması mümkün olabilir. Psikolojik ve fiziksel sağlığınıza dikkat etmeniz gerekebilir. Sizi sakinleştiren eylemleri gerçekleştirmeye çalışmak iyi olur. Harcamalarınıza dikkat edin.

Yükselen İkizler; Beklenti ve umutlarınızı arttıran gelişmeler olabilir. Yeni bir sosyal çevre edinebilirsiniz. Arkadaşlarınızla daha çok iletişimde olacağınız bir zaman dilimindesiniz. Yeni gruplara dahil olmak mümkün. Motivasyonunuz oldukça yüksek. İlişkilerde bencil davranışlar agresif ortamlara zemin hazırlıyor. Adil olmaya çalışın.

Yükselen Yengeç; Kariyeriniz, statünüz, hedefleriniz, toplum önündeki duruşunuzla ilgili cesaretli girişimlerde bulunabileceğiniz bir dönemdesiniz. Yeni bir atılım gerçekleştirmek isteyebilirsiniz. Kontrol edilemeyen durumlara karşı içsel bir savaş verebilirsiniz. Rüyalarınızda çok mesaj olabilir. Gizli konuların açığa çıkması sizi öfkelendirebilir.

Yükselen Aslan; Kendinize yeni bir vizyon katmak için güzel bir dönem, eğitim danışmanlıklar alabilirsiniz. Akademik ilerlemeler söz konusu olabilir. Yurtdışı/uluslararası/global konular gündeme gelebilir. Hukuki konularda hızlı gelişmeler beklenebilir. Sosyal çevrenizde gerginliklere çekilebilirsiniz. Arkadaşlarınızla tartışmalara dikkat.

Yükselen Başak; Maddi konularda kaynak arayışınız için girişimlerde bulunabilirsiniz. Ortak paylaşımlı konularda yeni gelişmeler beklenebilir. Ödemeler, borçlar, vergi, sigorta, miras, kredi konuları önünüze düşebilir. Kariyer ve hedefleriniz için mücadeleniz devam ediyor, agresif tepkiler vermemekte fayda olacaktır.

Yükselen Terazi; İkili ilişkiler alanınız çok hareketli, hızlı başlangıçlar söz konusu olabilir. Kararsızlık hataya sebep olabilir. İlişkileriniz dönüşümde, baskı altındasınız, yeni bir form gerekecek. Ortaklı konularda yeni girişimler için tetiklenebilirsiniz. Yurtdışı/uluslararası/global konularda mücadele vermeniz gerekebilir.

Yükselen Akrep; Günlük rutin işlerinizde yeni ve hızlı gelişmeler söz konusu olabilir. İş ortamınıdaki kişilerle ilgili yeni gelişmeler mümkün. Sağlığınıza dikkat çekebilir gökyüzü. Yeni ve sağlıklı alışkanlıklar, spor aktivitelerine girişmek iyi olabilir. Maddi konularla ilgili mücadeleniz devam edebilir. Ameliyatlar gündeme gelebilir.

Yükselen Yay; Size keyif veren yeni hobilere başlamak için uygun bir zaman. Aşk hayatınızda hızlı başlangıçlar olabilir. Yaratıcılığınızı ortaya çıkarabileceğiniz bir dönemdesiniz. Çocuklarınızla ilgili yeni başlangıçlar söz konusu olabilir. Var olan ilişkilerde mücadeleli, agresif tepkilere çekilebilirsiniz. Dürtüsel davranmamak da fayda olacaktır.

Yükselen Oğlak; Ev, yerleşim, aile, babanızla ilgili konular gündemde. Ev değiştirme, yerleştirme, taşınma, gayrimenkul konularında yeni gelişmeler olması mümkün. Hayatınızda yeni tohumlar atacağınız, yeni girişimler için başlangıç düğmesine basabileceğiniz dönemlerdesiniz. Günlük rutininizle ilgili verdiğiniz mücadele devam ediyor. Sağlığa dikkat.

Yükselen Kova; Zihinsel olarak fikirlerinizi harekete geçirme zamanlarınızdasınız. Kardeşleriniz, yakın çevrenizle birlikte bir girişime tetiklenebilirsiniz. Ticari konular, duyuru yayınlama ilan etme konularında harekete geçebilirsiniz. Hızlanıyorsunuz. Eğitimlere başlamak mümkün. Kısa mesafe yolculuklar planlanabilir. Aşk hayatınızda didişmeler söz konusu olabilir.

Yükselen Balık; Maddi konularda gelir kaynaklarınızla ilgili yeni gelişmeler söz konusu olacaktır. Yeteneklerinizi cesaretle ortaya koyabilir, gelire dönüştürebilirsiniz. Para çıkışları da olabilir, gereksiz harcamalardan kaçınmaya dikkat etmelisiniz. Ev, yerleşim, ailevi konularda gerginlikler söz konusu olabilir.

Çağla Akgün

Bu Yazıya Tepkin Nedir?
Bayıldım
0
Beğendim
0
Emin Değilim
0
Enteresan
0
Şaşırdım
0
Yorumları Gör (0)

Leave a Reply

Your email address will not be published.

payment

gökyüzüderki © 2021 - Tüm Hakları Saklıdır.

En Yukarı Git
%10 İNDİRİM KAZAN!
En güncel yazılar, eğitimler ve kampanyalardan haberdar olmak için e-posta bültenimize abone ol. %10 indirim kazan!
  ABONE OL
  Gizlilik politikası bilgilendirme metinini okudum, onaylıyorum.