Şu An Okunuyor
atlas ! Yeniay oğlak’ta…

atlas ! Yeniay oğlak’ta…

Kafada deli sorular var ama her sabaha aynı uyanmaya devam. Aynı saatte yüz yıkamak, kahve içmek, oturmak, düşünmek, beklemek ve neyi beklediğimizi de bilmemek. Şu yaşa gelince insan neyi sevip sevmediğini bildiğinden, sevdikleri eylemleri yaparak psikolojik sağlığını koruyabiliyor. Kesinlikle işe yarar, günü kurtarır. Ama yetmeyeceğini biliyoruz. İçimizdeki boşluktan kaçtıkça yakalanacağımızı biliyoruz. Kendimizi tanıyoruz. Belki diğerlerinden saklarız, ama kendimizden saklayamayız. Gidip alışveriş yaparız, yemek yeriz, film izleriz, müzik dinleriz, internette geziniriz falan. Hepsi kafayı dağıtır ama içimizdeki boşluk, boşluk olarak kalmaya devam eder. Daha da büyür. Büyür. Sonu olan bütün bu şeylerin hepsi git gide içimizdeki boşluğu daha da büyütür, bu sebeple de şişeriz ve şiştik de. Sonra daha fazla zevkli ne varsa yapmak isteriz. Daha fazla alışveriş, daha fazla yemek, daha fazla televizyon, daha fazla internet, oyun, uyuşturucu vs. Derken “merhaba yeni bağımlılıklarım”. Zevk alırız, mutlu olacağız sanırız. Oysa GERÇEK mutluluğun zevkle ilgisi yok. Çünkü zevklere esiriz. Mutlu olmak özgürlüktür.

Ne yapacağız ?

Değişeceğiz. Bunun için iki yol var; birincisi biz hiç yorulmuyoruz. Farkında olmaya olmaya sistem bizi acı acı değiştirebilir. Bir travmayla mesela, bir anda oluveren bir krizle belki. Kaza, hastalık, ölüm, iş kaybı, ayrılık, felaket vs oluyor, bir şeyi/insanı/duyguyu kaybederek bir değerli farkındalık yaşayarak değişebiliyoruz. Oturup hayırlısını bekleyebiliriz yani.

İkincisi ise; bu böyle devam edemez isyanı. Ne gerekirse gereksin, nasıl hissedersem hissedeyim, ne kadar sürerse sürsün, ne olursa olsun değişeceğim kafası. Yoksa bu benim yönettiğim bir hayat olmaktan çıkacak farkındalığı. Bu isyan kulağa hoş geliyor. Ve fakat zihnimizin bu kararına, bedensel ve ruhsal hafıza itiraz edeceğinden kolay olmaz. Bu üçlünün bugünkü biz olana kadar kaydettikleri var, onlardan başkasını bilmiyorlar ve daimi aynı düzende kalmak isteyecekler. Biri bir isyan başlatırsa, diğerleri direnç gösterecek. İyi haber, daha önce bu kayıtları da biz yapmıştık ve yeniden yapabiliriz. Kötü haber, akşamdan sabaha olamaz. Zamanın ötesinde düşünmekle başlamalıyız. Neresi zamanın ötesi ? Eşittir = Şimdi !

Bir odadayız sanki. Oda gittikçe küçüldü. Duvarlar üzerimize üzerimize gelmeye devam ediyorlar. İki kol mesafesi kalmaya ramak var, o zamanki planımız ne, iterek mi durduracağız duvarları ya da buna nereye kadar gücümüz yetecek ? Oysa odayı terk etmek de bir seçenek. Duvarların altında ezilerek zihin, beden, ruh üçlüsünü yok etmek de bir seçenek. Kendi GERÇEĞİMİZE ulaşmak için o üçlüyü dönüştürerek yaşatmak elimizde bence. Bugüne kadar öğrenilen/kaydedilen deneyimleri unutamayız, ama onlara bağlı kalarak yeniyi de yaratamayız. Gerçekliği değiştirmenin yolu; tanımlı ve farkında olunan negatif duygularla aynı davranışları yaparak farklı bir sonuca ulaşamayacağımıza önce ikna olmaktır. Bunlara tutunmaya devam etmemektir.

13 Ocak’ta Oğlak Burcu’nda bir yeniayımız var. Kendisi çok GERÇEK. Yeniay olduğuna göre de, yeniyi başlatmak için şahane. Yeni GERÇEKLİĞİMİZİ yaratmak için eski gerçekliğimizi yıkarak işe başlamalıyız. Eski gerçekliğimizin bu süreçteki tüm isyanlarına hazır olmalıyız. Gökyüzü reform istiyor, anlamalıyız. Aynılık diye bir şey yok. Neyin yürümediğini, bizi mutlu etmediğini biliyoruz. İçimiz biliyor. Onun zekası, tüm kendimizi kandırmalarımızın üstündedir. Patron zihindir. Emir gelmiştir. Eylemlerimiz fizik bedene inmelidir.

Kolay mı sorusunun cevabı ATLAS’ın başına gelenlerde gizli. Atlas Olympos’un kral tanrısı Zeus’a kafa tuttu, en büyük otoriteye karşı geldi. Çünkü güçlüydü, sorumluluk sahibiydi, kuralları yeniden yazabilirdi ve neden kendi hükümdarlığını ilan etmesindi. Ancak yapamadı. Zeus da büyük bir ceza verdi Atlas’a. Madem ki bu kadar güçlüydü, o halde gök kubbeyi bundan böyle sırtında taşıyacaktı. Zeus başka kime güvenebilirdi zaten, bu sorumluluğu Olympos’ta taşıyacak başka kim olabilirdi. Atlas’tır Oğlak Burcu. Tüm yükleri sabırla taşıyandır. Hepimiz Oğlak’ız ve dolayısıyla Atlas’ız bu yeniayda. Harici veya dahili şartlar bizi bazı sorumluluklar almaya itecektir şüphesiz. Şartlar kış, elimizde bir tek içimizdeki güç var ve bilgeliğimiz, kendimizi nasıl şifalandırabileceğimizi bildiğimiz bilgeliğimiz. Çünkü Oğlak sembolü balık kuyruklu bir keçidir, suyun derinliklerine dalmayı becerebilirse ruhunun derinliklerini de keşfedebilecektir. Bilgelik tam da bu noktadadır. Su elementinden eksik bir yeniayda burası atlanmamalıdır, zira denge kaybı acımasız sonuçlar doğurabilir.  

İsyan ettik, düzenimizi bozduk, kendimize karşı geldik ama nasıl taşırız gök bubbeyi sırtımızda, nereden başlayalım ?

Artık düzenli meditasyona mı geçersiniz, yoga mı yaparsınız, nefes mi çalışırsınız, uyandığınızda her zaman sağdan kalkarken bugün soldan mı kalkarsınız, yarın işe başka bir yoldan mı gidersiniz, beslenme şeklinizi mi değiştirirsiniz, hedeflerinizi mi beslersiniz, orası sizin bileceğiniz iş. Ta ki, yeni halinizi zihin/beden/ruh üçlüsü de tanıyana kadar bunlara devam etmelisiniz. Enerjinin özgürleştirilmesi, açığa çıkması gerekir öncelikle diyor bilim insanları. Altta yatan duygu tespit edilerek, utanç mı, korku mu, özgüvensizlik mi, suçluluk mu, bağımlılık mı adı her neyse bununla yaşamayı bırakınca açığa çıkan enerji dönüşmeye başlıyor diyorlar. Bu çabanıza bir yanıt alacaksınız gün geçtikçe, bir iyi his hali, pozitif bir cevap. Gerisi; yeni ve gerçek ve hak ettiğiniz siz.

Çok ağır mıdır gök kubbe, Atlas acı çekiyor mudur acaba ? İsyan etmese, aynı kalsaydı ne olurdu ? Koca gök kubbeyi sırtında taşıyan tanrı olmak da her baba yiğidin harcı değil hani. Taşıdığım dünya, kendi dünyam. Tabii ki alabilirim bu sorumluluğu. Kendi, yeni, içimdeki boşluğu dolduracak dünyam. Hem zaten, kaldıramayacağımız yükler de verilmez, doğuştan biliyoruz.

Oğlak Yeniayı’nın Türkiye üzerindeki etkileri şöyle;

Ülkemiz açısından önemli ticari anlaşmalar, imzalarla ilgili gündemlerimiz olabilir. Eski anlaşmaların bozulması, yenilenmesi söz konusu olabilir. Düşmanlık görebileceğimiz, desteklenmeyeceğimiz konular karşımıza çıkabilir. Kanun dışı işler gün yüzüne çıkabilir. Ülke borçlarımızı yapılandıracağımız fırsatlar karşımıza çıkabilir. Vergilerle ilgili önemli yeni kararlar alınabilir, yeni vergiler çıkabilir. Diğer ülkelerle finansal ilişkilerimiz gündeme gelebilir. Toplum beklentilerine cevap olabilecek ani ve yeni gelişmelere açık olabiliriz. Muhalefet partisi, meclis veya üyeleri, belediyeler ile ilgili ani gelişmeler söz konusu olabilir, kişilerle ilgili kaza haberleri gelebilir. Eğitim/öğretim, üniversitelerden yeni koşullar/kurallar paylaşılabilir.

Oğlak Yeniayı’nun yükselen burçlara etkisi şöyle;

Yükselen Koç; Tüm eski hedeflerinizin yıkılması ve yeni hedeflerin inşası söz konusu olabilir. Kariyeriniz sonlanabilir ve yeni hedeflere yelken açabilirsiniz. Statünüzle ilgili dönüşüm söz konusu olabilir. Sosyal çevrenizden destek görebilirsiniz. Özellikle maddi konularla ilgili beklenmedik gelişmeler olabilir, yeni kaynaklar için tetiklenebilirsiniz.

Yükselen Boğa; Eskimiş ve artık hizmet etmeyen inançlarınızı dönüştürmek üzere yeni adımlar atmanız beklenebilir. Size yeni vizyon kazandıracak kendinizi eğitebileceğiniz alanlara yönelebilirsiniz. Kariyer hayatınızla ilgili yeni gelişmeler olabilir, fırsatlar yakalanabilir. Kendinizi beklenmedik bir anca değiştirme adımı atabilirsiniz. Sağlığınız önem kazanabilir.

Yükselen İkizler; Borç-alacak, krediler, vergi, sigorta, miras gibi konularınızla ilgili değişim/dönüşüm söz konusu olabilir. Finansal konularda giderlerinizi dönüştürmek üzere adımlar atabilirsiniz. Sizi derinden dönüştürecek deneyimler yaşayabilirsiniz. Size fırsatlar sunabilecek eğitim/öğretim konuları gündeminize gelebilir. Ruhsal farkındalıklar/bilinçaltı mücadelesi verilebilir.

Yükselen Yengeç; İkili ilişkiler, evlilik ve ortaklık konularında eskiyi yıkıp yeniyi inşa etmeye tetiklenebilirsiniz. İlişkilere aynı bakış açısıyla devam edilemeyecektir. Yeni finans kaynakları, paylaşımlı konularda fırsatlar söz konusu olabilir. Sosyal çevrenizde ani gelişmeler yaşanabilir, arkadaş çevrenizden duyacağınız önemli şeyler olabilir.

Yükselen Aslan; Günlük rutininiz eski düzenden tamamen ayrılıyor. Yeni bir düzene gidiyorsunuz. İşiniz/size hizmet eden iş arkadaşlarınız değişebilir/dönüşebilir. Sağlığınızla ilgili önemli yeni alışkanlıklara tetiklenebilirsiniz. İkili ilişkilerinizde yeni sorumluluklar üstlenebilirsiniz. Kariyer hayatınızda aniden vereceğiniz kararlar olabilir, bir değişim mücadelesine girebilirsiniz.

Yükselen Başak; Sizi dönüştürecek yeni bir aşka adım atabilirsiniz. Okült konulara merak duyabilir ve bu konularda herhangi bir yeni hobiye başlayabilirsiniz. Hamile kalma/çocuklarla ilgili konularda yeni başlangıç arifesinde olabilirsiniz. İş hayatınızla ilgili önemli fırsatlar yakalanabilir. Size önemli farkındalıklar katacak, yeni vizyonlar getirecek eğitimlere başvurabilirsiniz.

Yükselen Terazi; Ev, yerleşim, yuva, ailevi her konuda eskinin yıkılıp yeninin inşası söz konusu olabilir. Taşınma kararı alınabilir. Önemli dönüşümler evresinde olabilirsiniz, hedefleriniz için yeni tohumlar atabileceğiniz zamanlardasınız. Size kendinizi iyi hissettirecek yeni hobilere başlayabilirsiniz. Aşk fırsatları olabilir. Ani giderler çıkabilir, kaynak arayışı mücadelesi verebilirsiniz.

Yükselen Akrep; Kardeşleriniz, yakın çevrenizle iletişiminiz eskisi gibi olmayacaktır, eskinin ölümü yeninin inşası söz konusu olabilir. Eski fikirlerinizi dönüştürmeniz yenilerine tetiklenmeniz gerekecektir. Ev ve aile hayatınızda daha sağlam yeni kararlar alabileceğiniz bir dönemdesiniz. Engeller olabilir ama fırsatlar da yakalanabilir. İkili ilişkilerde ani kopuşlar/kavgalar olabilir.

Yükselen Yay; Maddi konularda yeteneklerinizi gelire çevirmek üzere yeni kaynaklar üretebileceğiniz bir dönemdesiniz. Gelir kaynağınız değişebilir. Yeni ve sıra dışı fikirlerinizi harekete geçirecek fırsatlar yakalayabilir, bunları sağlamlaştırmak için tetiklenebilirsiniz. İş hayatınızla ilgili ani kararlar alınabilir, rutininiz birden değişecek olabilir. Sağlığınıza dikkat etmelisiniz.

Yükselen Oğlak; Eski her bakış açısının ölümü, yenisinin doğumu söz konusu olacaktır. Önemli sorumluluklar alacağınız dönemdesiniz. İş hayatınız, ilişkileriniz, hayata bakış açınız değişime tetikleniyor. Hiçbir şey eskisi gibi kalmamalıdır. Özellikle yeni gelir kaynakları için önemli fırsatlar yakalanabilir. Sizi umutlandıran/büyüten yeniliklerle karşılaşabilirsiniz.

Yükselen Kova; Kontrolünüz dışında gelişen konular önünüze düşebilir. Altında yatana odaklanılmalıdır. Değişime direnç gösterilmemelidir. Eski yüklerden arınmanız isteniyor, bu uğurda önemli kayıplar olabilir ancak bunlar sizi yenileyecektir. Önemli fırsat kapıları açılabilir, yeni sorumluluklar üstlenilebilir. Ev-ailenizle ilgili beklenmedik gelişmeler olabilir.

Yükselen Balık; Eski sosyal çevrenizin artık size iyi gelmediğini fark edebilirsiniz ve yeni bir sosyal çevreye girmek arzusu içinde olabilirsiniz. Her türlü yardım dernek/sosyal işler/sivil toplumların bir parçası olmaya tetiklenebilirsiniz. Bilinçaltınızdan çok mesajlar alabilirsiniz, bilinç engellerini kaldırmanız gerektiğini fark edebilirsiniz. Yeni ve sıra dışı fikirler sizi motive edebilir.

Çağla Akgün

Bu Yazıya Tepkin Nedir?
Bayıldım
0
Beğendim
0
Emin Değilim
0
Enteresan
0
Şaşırdım
0
Yorumları Gör (0)

Leave a Reply

Your email address will not be published.

payment

gökyüzüderki © 2021 - Tüm Hakları Saklıdır.

En Yukarı Git
%10 İNDİRİM KAZAN!
En güncel yazılar, eğitimler ve kampanyalardan haberdar olmak için e-posta bültenimize abone ol. %10 indirim kazan!
    ABONE OL
    Gizlilik politikası bilgilendirme metinini okudum, onaylıyorum.