Şu An Okunuyor
Bir ağacın dallarının cennete uzanabilmesi için, köklerinin cehenneme ulaşması gerekir. Yeniay Akrep’te !

Bir ağacın dallarının cennete uzanabilmesi için, köklerinin cehenneme ulaşması gerekir. Yeniay Akrep’te !

Bilirsiniz; hepimizin hayatında değişim ve dönüşümün tetiklendiği zamanlar gelir. Kuşkusuz içinde bulunduğumuz sene neredeyse hepimizi etkiledi. Aslında fark etsek de etmesek de bu değişime yıllardır tetikleniyorduk. Belki de uzun yıllardır hangi konularda değişmemiz gerektiğini birçoğumuz içten içe biliyordur da, ve fakat bazen alışkanlıklar, inandığımız modeller, güvenli bölgelerde kalma eğilimimiz sebebiyle görmemezlikten gelmiştir. Sık sık önümüze belli aralıklarla gelmiş ve hepsini de halı altına itmeyi başarmışızdır belki. Ancak an o an ki, artık hiçbir şey eskisi gibi olmayacak. Bu cümle ağzımıza pelesenk idi yıllardır, artık kaçışı yok. Karanlıklarımızla, gölgelerimizle şimdi hemfikir olmak durumundayız.

Astrolojide kendimizdeki değişimleri Satürn ve ötesi gezegenlerin hayatımıza dokunuşlarıyla çokça gözlemleriz. Ödenmesi gereken karmalar, sebebinin farkında olalım ya da olmayalım iç sorgularımız, nedenini çözme çabalarımız, evrenin değişimini anlayabilme gibi, verdiğimiz farkındalık mücadelesinin tekamül yolumuzda büyük resimde büyük etkileri var elbette. Hiçbir şeyin eskisi gibi olmayacağını işaret eden en değerli, karmaşık, bazen acımasız ve fakat her daim evrenin kendi içindeki adaletinin bir parçası olan gezegenimiz PLUTO bence başrolüdür bu yeniayın. 15 Kasım sabahı AKREP Burcu’ndaki yeniayla, sunulan teklife hayır diyemeyeceğimiz bir yeni başlangıçlar kapısı önündeyiz. Arkaya bakmadan bu eşiği geçmek zorundayız. Bunu yapmayı kolaylaştıracak tek bir şey var o da; yaşamın bilgeliği ve düzenine sağlam bir şekilde güven duymaktır. Şüphe etmemektir. Bırakmaktır. Sahte olmamaktır. Her şey göründüğü gibi değildir ve bazen bu görünmeyen kısma teslim olmak hayati önem taşır.

Teknik terimle Akrep’in, klasik ve modern astroloji’de yöneticilikleri Mars ve Pluto’ya verilmiştir. Yeniay anı haritasında Pluto’nun konumunun, zihinsel olarak dönüşümden kaçamayacağımız ve direnmez isek bir çok fırsatlar da yakalayabileceğimiz işaretlerle dolu olduğunu düşündüğümden çok değerli buluyorum. Hatta gizli bir değer olduğuna inanıyorum. Gerçek yeteneklerimizi fark etmek, maddi ve manevi olarak kendimize yeni değerler edinmek, artık bize hizmet etmeyen düşünceleri öldürmek ve yenilerini yaratmak, yeni inançlar geliştirmek gerekecek. Eski psikolojik, fiziksel ve zihinsel tüm modellere yaklaşımımızı terk etme zamanımızın geldiğini artık bilelim.

Enteresan bir paradoks da içerir Pluto. Yok edip yeniden yaratmakla ilgili olduğundan. Mevcut yaşam modellerimizi yıkıp, yeni yaşam modellerimizi oluştururken -ki korku duyan/direnen muhtemelen ızdırap çekecektir- en destek enerjidir de aynı zamanda. Akrep yeniayları her daim, en derine/en karanlığa/en bilinmeyene ışık tutar. Yaratılan illüzyondan ruhun bedenden ayrılması gibi ayrılmaya hazır olmayı da gerektirir. Buradaki teklife hayır diyemeyeceğiz belki ama hangi yeni illüzyonlar yaratacağımız yine bizim seçimimizde olacaktır.

Kuşkusuz Mars’tan bahsetmeden geçemeyiz bu yeniayı. Haziran sonundan beri Mars’ın Koç burcu deneyimini yaşıyoruz. Birçok şeyle mücadele etmemiz gerekti ancak Eylül başında Mars’ın retro seyri başladı ve birçok konuda bizi harekete geçmekten alıkoydu. İlerleyemedik. Ve bu belirsizlik içinde atağa geçmek zorunda kaldıysak bazı kayıplar da vermiş olabiliriz. Retroyu henüz bitiriyoruz. Artık birçok şeye adım atabilmemiz için izin kağıdımız çıktı denebilir.

Yeniayda şunlara dikkat edelim;

 • Satürn ötesi her gezegen etkisinde olduğu gibi, yeniye geçerken hiçbir “eski” yanımızda taşınmamalıdır. Yıkılacak/dağılacak/dönüşecek olan düzenlerin elbette bir kaos ortamı, doğum öncesi sancıları olacaktır. Merak buyurmayın, anın haritasında mücadelesini verebilecek motivasyonunuz olacak.
 • Kin, hırs, hasetlik, intikam gibi karanlık duygularla kimseyi manipüle edebileceğimizi sanma gafletine düşmemeliyiz. İlahi akıl aptal değildir. Biz ondan akıllı, hiç değiliz.
 • Gerçek dönüşüm arınmaktır. Dejenere olmuşluktan, kokuşmuşluktan kurtulabilmektir. Kendimizden bile gizlediğimiz küflenmiş, ağ bağlamış, boşaltılamamış olan ne kadar çöp şey varsa temizlemeliyiz.
 • Eski-yeni devir teslim töreninizde, eski biz yeni bize tutunmamalıdır. Gerekirse direnen yanımıza karşı acımasız olabiliriz.
 • Teslim olmak gücü başkasına kaptırmak demek değildir, bundan korkmamalıyız. Rakibimiz hep kendimiziz ve yeni bizi yaratırken gücümüz de olacak. Kahraman yanımız bizimledir.
 • Yüzleşeceğimiz çok tabu olabilir. Açığa çıkartalım.
 • İlişkilerde çok baskı altında hissedebiliriz kendimizi ya da biz baskı kurabiliriz. Aşırı büyük beklentiler ya da özgür iradeye taciz etmelerin sonu her zamanki gibi iyi olmayacaktır.

“Bir ağacın dallarının cennete uzanabilmesi için köklerinin cehenneme ulaşması gerekir” der bir simya sözü. Kendimize yeni cennetler yaratabilmemiz için en derindeki cehennemlerimizi ortaya çıkartabileceğimize inanıyorum. Mars’ın düz hareketine dönmesi ve sevdiği yerde olması insiyatif alabileceğimizi, gereken motivasyonu bulabileceğimizi göstermektedir. Ek olarak, çabamızın evren tarafından takdir edileceğini ve saklı gizli ne kadar hazinemiz varsa ulaşabileceğimize de inanıyorum.

Akrep Yeniay’ının Türkiye’ye etkisi :

Kamuya açık alanlar, parklar/bahçeler, eğlence yerleri ile ilgili yeni kararlar alınabilir.

Sanat/sanatçılar ile ilgili yeni gündemlerimiz olabilir.

Eğitim/okullar ile ilgili gelişmelere tanıklık edebiliriz.

Ülkemiz diplomat/büyükelçileriyle ilgili gelişmeler beklenebilir.

Hastaneler, doktorlar, hemşireler, sağlık sistemimizle ilgili çıkabilecek krizleri yönetmek üzere tetiklenebiliriz.

Memur/işçiler, sendikalar, sosyal sigortalar ile ilgili yeni kararlar çıkabilir.

Polis/asker hareketlerini gerektirecek yeni adımlar atılabilir.

Ülke yöneticileri, başkanları, bilinir ve ünlü kişileri, politikacılarıyla ilgili yeni haberler duyabiliriz.

Ülkemiz saygınlığı ve gücüyle ilgili dikkat çekici yeni gelişmeler beklenebilir.

Akrep Yeniayı’nın Yükselen Burçlara göre etkileri :

Yükselen Koç; Ödemeler, borçlar, vergi, sigorta, miras, kredi gibi konularda yeni adımlar atabilirsiniz. Paylaşımlı her konu önünüze düşecektir. Kaynak arayışına girişebilirsiniz. Ameliyat gündemleriniz olabilir. Bir şeyleri yeniden başlatma enerjisi bulabilirsiniz. Hedefleriniz/kariyerinizle ilgili yeni değişimler için son fırsatlar yakalanabilir. Motivasyon bulabileceksiniz.

Yükselen Boğa; İkili ilişkiler/evlilkler/ortaklıklar alanında yeni gelişmelere hazır olmalısınız. Baskı altında, manipüle ediliyor olduğunuzu hissedebilirsiniz. Bu konularla ilgili bazı krizleri yönetmek durumunda kalabilirsiniz. Kontrol edemediğiniz konularla, gizli işlerle karşılaşabilirsiniz ve bunun savaşını verecek olabilirsiniz. Size vizyon katacak, ufkunuzu genişletecek yeni eğitimlere başlanabilir.

Yükselen İkizler; Günlük rutininiz, işiniz, birlikte çalıştığınız insanlarla ilgili yeni gelişmeler söz konusu olabilir. Yeni bir işe başlayabilirsiniz. Sosyal çevrenizle yeni iş girişimleriniz olabilir. Ortak paylaşımlı konularınızla ilgili adımlar atmanız gerekebilir. Maddi anlamda kaynak arayışında bulunabilirsiniz. Gündelik işleriniz sizi çok yorabilir. Sağlığınıza dikkat etmeniz gerekiyor. İhmal etmeyin.

Yükselen Yengeç; Aşk hayatınızla ilgili tutkulu gelişmeler olabilir. Size keyif veren şeylerle ilgilenebilirsiniz. Yeni hobiler edinmek için adımlar atabilirsiniz. İkili ilişkilerde dönüşümün son zamanlarındasınız, bir çok konu kapanışta ve dönüşmekte ve konuya teslimiyet bilinciniz size yeniden hayat verebilir. Kariyer ve hedeflerinizde hızlı gelişmeler beklenebilir. Mücadeleye hazırsınız.

Yükselen Aslan; Ev, yerleşim, aile ve özel hayatınızdaki krizleri çözmek üzere yeni adımlar atabilirsiniz. Taşınma kararları alınabilir. Yeni tohumlar ekmek üzere içsel olarak kendinizi güvende hissedebilirsiniz. Ufkunuzu açacak yeni ve büyük bilgiler edinmek üzere tetiklenebilirsiniz. Dava gibi süreçleriniz varsa ele alabilirsiniz. İş hayatınızla ilgili geri dönüşü olmayan kararlar alınabilir.

Yükselen Başak; Zihinsel olarak derinlere inebileceğiniz bir dönemdesiniz, çok yaratıcı bir döngüdesiniz. Krizler yönetilebilir. Kardeşler/yakınlarınız ile ilgili yeni konular olabilir. Aşk hayatınızla ilgili önemli kapanışlar ya da yeni başlangıçlar arifesinde olabilirsiniz. Ebeveynler için çocukları ile ilgili önemli kararlar almaları beklenebilir. Maddi krizleri çözmek üzere harekete geçilebilir.

Yükselen Terazi; Finansal konularda yeni girişimleriniz söz konusu olabilir. Yeteneklerinizi gelire çevirebileceğiniz enerjiler var. İkili ilişkilerde gerginlikleriniz olabilir. Karşı tarafın etkisine izin vermeniz gerekebilir. Ailevi, özel yaşamınızla ilgili dönüşmesi gereken konuları ele almanız gerekiyor. Ev/yerleşim konuları olabilir, taşınabilirsiniz. İçsel olarak yalnızlık duygunuzun dönüşmesi gerekiyor.

Yükselen Akrep; Hayata bakış açınızın değiştiği günlerdesiniz, son derece güçlü hissedebilirsiniz, kendinizle ilgili her konu için adım atabilirsiniz. İşinizle ilgili vereceğiniz mücadele için de enerjiniz olacaktır. Günlük rutininiz hızlanacaktır. Sağlığınıza dikkat edin. Fiziksel değişimler için de uygun dönemlerdesiniz. Zihinsel olarak kalıplaşmış inançlarınızı dönüştürmeniz gerekiyor.

Yükselen Yay; Kontrol edilemeyen işler bazı krizlere/kayıplara sebep verecek olabilir. Gizli işlere bulaşmamalısınız. Biraz yalnız kalmak doğru olacaktır. Ruhsal çalışmalar yapabilirsiniz. Aşk hayatınızda gerilim söz konusu olabilir, enerjiniz bu konularda yüksek. Yeni hobilere başlamak üzere tetiklenebilirsiniz. Maddi kazanç kapılarınızın değişmesi/dönüşmesi gerekecektir.

Yükselen Oğlak; Sosyal ortamınızda arkadaşlarınızla birlikte yeni girişimleriniz olabilir. Sivil toplum örgütleri, derneklerle ilgilenmek ya da onların bir parçası olmak üzere adımlar atabilirsiniz. Ev/yerleşim/yuva/aile konularında yeni girişimleriniz olabilir. Yeni başlangıçlara tetiklendiğiniz bir dönemdesiniz. Hayatınızı komple değiştirerek, yeni sorumluluklar alarak dönüşmek durumundasınız.

Yükselen Kova; Kariyer, hedefleriniz, statünüzle ilgili yeni başlangıçlar için tetiklendiğiniz bir döngüdesiniz. Toplum önündeki konumunuzla ilgili kendinizi ortaya koymak için mücadele edebileceksiniz. Hızlı düşünüp hızlı kararlar almanız gerekebilir. Uzun süredir kontrol edemediğiniz konulara artık direnmemeli teslim olabilmelisiniz. Bu uğurda bazı kayıplar vermeniz gerekebilir.

Yükselen Balık; Ufkunuzu açabileceğiniz bir dönemdesiniz. Akademik eğitimler almak, size iyi gelecek danışmanlıklar alarak kendinize vizyon ve farkındalıklar katabilirsiniz. Maddi konularda vereceğiniz mücadeleniz olabilir, yeteneklerinizi gelire çevirmek üzere tetiklenebilirsiniz. Sosyal çevrenizden bazı kişilerle yol ayrımına gelerek ya da hayatınıza yeni insanlar katarak dönüşeceksiniz.

Çağla Akgün

Bu Yazıya Tepkin Nedir?
Bayıldım
0
Beğendim
0
Emin Değilim
0
Enteresan
0
Şaşırdım
0
Yorumları Gör (0)

Leave a Reply

Your email address will not be published.

payment

gökyüzüderki © 2021 - Tüm Hakları Saklıdır.

En Yukarı Git
%10 İNDİRİM KAZAN!
En güncel yazılar, eğitimler ve kampanyalardan haberdar olmak için e-posta bültenimize abone ol. %10 indirim kazan!
  ABONE OL
  Gizlilik politikası bilgilendirme metinini okudum, onaylıyorum.