Şu An Okunuyor
Mesele, maceraya evet miyiz ? Yeniay Boğa’da !

Mesele, maceraya evet miyiz ? Yeniay Boğa’da !

Ne tuhaf günler değil mi, inanılmaz bir tarihe şahitlik ediyoruz. Ben şahsen çeşitli ve çelişkilerle dolu duygu dünyamı anlamaya çalışırken, aynı zamanda enteresan bir heyecan da duyuyorum. Bunun mutlaka bir anlamı var, belki bir sıçrama, göreceğim elbet. Her zamanki gibi çok düşünüyor, çok soru soruyor, çok karıştırıyorum. Bir an evvel ulaşmak istiyorum. İnsan hep gidiyor, ileriye, kendi yolunda, kendi seçimleriyle, hep gidiyor, tek bir geliş oldu, sonrası hep gidiş. Hep bir gelişme, ilerleme. Adına kimimiz “yaşam” diyor, kimimiz “deneyim” ve daha birçok kelimeyle vücut bulabilen bu şeyde benim en sevdiğim anlar bir şeyi fark ettiğim anlar oluyor hep. Tecrübe edilince, bilgiyle tanımlanınca ve duyguların da konfirmasyonuyla tadından yenmez bir rahatlığa ulaşıyor gibi hissediyorum. Bazen bir düşünürün sözü, bazen bir insanın acısı, bazen bir kuş, bazen bir çiçek, çokça kitap ve çokça insan olsun, karşılaştıklarımın bana hizmetinden memnunum.

Güneş Boğa’ya geçti. Güven, huzur, elle tutulur somut olanı görmek-duymak-tatmak-dokunmak ihtiyacımıza ışık tutulacak demek bu. Bana güven veren şeylere odaklanasım geliyor ister istemez. Kitaplar öyle bende mesela. İçinden geçtiğimiz şu günlerde eskittiğim kitaplara göz atıyorum, kendilerine sadığımdır. Ne zaman okuduğumu hatırlatıyorlar bana, o zamanlar neydim-ne düşünüyordum, ne katmış bana falan, kendimi inceliyorum. Altını neden çizmişim, hala o zamanki kadar anlamlı mı bana bu çizdiklerim diye bakıyorum. Şimdiki benle arasındaki farkı gözlemlemeye çalışıyorum. İyi geliyor. Güvende hissettiriyor. Yolumdaki güzellikleri/eksiklikleri hatırlatıyor.

Elimde Joseph Campbell’ın “Mitoloji’nin Gücü” isimli kitabı var. Kitap, Bill Moyers ile Joseph Campbell’ın diyaloglarından oluşuyor. 5 yıl önceye götürüyor beni, o günlerde okumuştum. Campbell’ın mitoloji için “göklerin müziği” tanımı öyle yer etmişti ki bende, ruhuna selam gönderesim geliyor. Açıyorum bir sayfasını kitabın, sayfada altını çizdiğim satır şöyle başlıyor :

“Aydınlanma nedir ?”.

Öyle manidar ki; 23 Nisan’da Boğa Burcu’nda bir yeniay var ve URANÜS’le aynı dildeler. Uranüs “aydınlanma”nın ta kendisidir ! Tesadüf yok tabii deyip gülümsüyorum, devam ediyorum okumaya. Görüyorum ki; evrenin eşzamanlılığı, bize anlattıkları, bize bizi fark ettirmeleri, her nereye nasıl ulaşacaksak reçetesini de içinde barındırıyor aslında.

Diyaloğu paylaşıyorum :

Moyers : Aydınlanma nedir ?

Campbell : Aydınlanma, tek bir sonsuzluğun tüm varlıklardan ışıdığını fark etmektir, zamanın bakış açısından tüm varlıklar iyi ya da kötü diye yargılansa bile. Bu noktaya gelebilmek için, kendinizi dünyevi varlıkları arzulamaktan ve onları kaybetme korkusundan tamamen kurtarmanız gerekiyor. “Başkasını yargılamayın ki siz de yargılanmayın” diyor İsa. “Algının kapıları temizlenmiş olsa, insan her şeyi olduğu gibi, yani sonsuz olarak görebilirdi” diye yazar Blake.

Moyers : Bu zorlu bir yolculuk.

Campbell : Bu ilahi bir yolculuk.

Moyers : Ama bu yalnızca azizlerle keşişlere göre mi ?

Campbell : Hayır, sanatçılara da uygun. Gerçek sanatçı, Joyce’un tüm varlıkların “ışığı” diye adlandırdığı şeyi fark etmeyi ve bunu tanrının ya da bu varlıkların gerçekliğinin tezahürü olarak yorumlamayı öğrenmiş kişidir.

Moyers : Ama bu, biz geri kalan sıradan ölümlüleri okyanusun kıyısına geri bırakmıyor mu ?

Campbell : Ben sıradan ölümlü diye bir şey olduğunu düşünmüyorum. Kendi hayat deneyimi içinde herkeste vecit potansiyeli vardır. Kişinin yapması gereken bunu fark etmek, geliştirmek ve yoluna bununla devam etmek. İnsanlar sıradan ölümlülerden söz ettiği zaman hep rahatsız olurum çünkü, hayatımda hiç sıradan bir adamla, kadınla ya da çocukla tanışmadım.

Moyers : Peki sanat bu aydınlanmaya ulaşması için tek yol mu ?

Campbell : Sanat ve din önerilen iki yol. Bence bunu tamamen akademik felsefe çalışmalarıyla başaramazsınız çünkü, böyle bir çalışmada her şey kavramların içinde kaybolur. Kişinin kalbinin başkalarına karşı merhametle dolu olarak yaşaması her şeye sonuna kadar açılan bir kapıdır.

Moyers : O halde aydınlanma deneyimi yalnızca azizlere ya da sanatçılara değil, herkese açık bir deneyim. Bu deneyimi yaşama potansiyeli hepimizin içinde varsa ve kilitli bulunan bellek kutumuzun derinliklerinde yer alıyorsa, bu kutuyu nasıl açacağız ?

Campbell : Birinin yardımıyla açabilirsiniz. Çok sevdiğiniz bir dostunuz ya da iyi bir öğretmeniniz var mı ? Buna gerçek bir insan da sebep olabilir, araba kazası gibi bir deneyim ya da aydınlatıcı bir kitap da. Kendi hayatımda ben bunu, pek çok muhteşem öğretmenim olmasına rağmen daha çok kitaplarla yaşadım.

Sonra diyaloğun sonu şöyle bitiyor :

Campbell : Hayatı, hem hayatın gizemini, hem de kendi gizeminizi bilerek yaşamak ve bilmek önemli. Bu hayata yeni bir ışık, yeni bir ahenk, yeni bir ihtişam verir. Mitoloji dilinde düşünmek, bu gözyaşı diyarının kaçınılmazlarına uyum sağlamanıza yardım eder. Hayatınızda negatif gibi görünen anların ve tarafların pozitif değerini fark etmeyi öğrenirsiniz. En büyük mesele, maceranıza gönülden evet deyip diyemeyeceğiniz.

Moyers : Kahramanın macerası mı ?

Campbell : Evet, kahramanın macerası – yaşam macerası.

Boğa yeniayında yeni aydınlanmalar yaşayacağız şüphesiz. Uranüs böylesi sahnedeyse, o uyanış bazen fırtınalı/elektrikli/kopmalı/ayrışmalı olabilir. Bundan korkmamalıyız. Hepimiz sanatçıyız, kendi hayatımızın yaratıcılarıyız. Hangi sanatçı eserini yaparken korktu ki ? Başınıza aniden ne gelirse gelsin, onun sizi başka ve yeni bir yola soktuğunu bilin, farkındalıklı bir yol bu, öyle ya da böyle ulaşmamız gereken bir yol. Boğa burcu dünyevi varlıkları arzular ve onları kaybetmekten korkar, sınavı budur. Bu yeniayda Campbell’ın söylediği noktaya vardığımız çok açık. Bazı engeller söz konusu olsa da, belki zaman ya da şartlar, mutlaka hak ettiğinizin sizinle, hak etmediğinizin de sizden ayrılacağı dönemlerden geçtiğinizi bilin. Kahraman burada yenilenecek, uyanacak ve mutlaka başkalaşacak.

Yeniay, Ay’ın ışığını göstermez, görünmez, Güneş kapatır. Bu demek değildir ki; Ay orada değil. Biliniz ki; ışık yine yükselir. Siz yeter ki direnmeyin. Bu bir macera, sizin evet dediğiniz !

Türkiye’miz nasıl etkileniyor ?

 • Meclis, parlemento, mahalle, belediyeler çok konuşulabilir. Ortam elektrikli olacaktır, bazı isyankar tavırlar gözlemlenebilir.
 • Toplum beklentileriyle ilgili ani gelişmeler yaşanabilir. Yeni ve teknolojik gelişmeler sevindirebilir.
 • Topluma faydası olan yeni kararlar alınabilir.
 • Devlet adamları, bürokratlar, ülke bilinir kişileri, söz sahibi insanlarla ilgili beklenmedik haberler gelebilir.
 • Para piyasaları çok hareketli olabilir. Döviz hareketleri negatif etkileyebilir.
 • İletişim ve ulaştırma, gazete-medya-yayıncılık haberleriyle ilgili yeni haberler/kararlar alınabilir.
 • Hapishaneler, hastaneler, gizli-saklı işlerde ortaya çıkma, skandallara açık bir ortamdayız.
 • Halk özgürlüğünü kısıtlayan gelişmeler söz konusu olabilir.

 

Yükselen Burçlara göre Boğa Yeniay’ının etkileri :

Yükselen Koç; Maddi konularla ilgili yeni ve beklenmedik adımlar atmaya hazır olabilirsiniz. Yeteneklerinizi kullanabilirsiniz. Hevesinizi takip etmenizi öneririm. Özellikle sosyal çevrenizle, arkadaşlarınızın desteğiyle tetiklenebilirsiniz. Yakın çevrenizle size değer katan önemli iletişimleriniz olabilir. Ticari anlamda hızlı gelişmeler söz konusu olabilir. Yeni bir eğitim için çok doğru zaman.

Yükselen Boğa; İşiniz, ilişkileriniz, hayata bakış açınızla ilgili çok ani gelişmeler söz konusu olabilir. Değişime direnmemeli, olana ayak uydurmaya çalışmalısınız. Kariyerinizle ilgili yeni adımlar atabileceğiniz durumlar söz konusu olabilir. Yeni hedefler koyabilir, adımlar atabilirsiniz. Maddi konularda gelişim kaydetmek için güven duyduğunuz kişilerle iletişiminizi arttırmanızda fayda var.

Yükselen İkizler; Kontrol edemediğiniz bir çok konu önünüze düşebilir. Sinirsel olarak yorulmuş hissedebilirsiniz. Belki biraz yalnız kalıp içsel değerlendirme yapmanız gerekebilir. Sağlığınıza dikkat edin. Uzak akrabalar, yurtdışı, uluslararası işlerinizle ilgili sizi tetikleyen gelişmelere açıksınız. Eğitim ve danışmanlıklar için uygun dönemlerdesiniz. İkili ilişkilerde sizi sevindirecek gelişmeler olabilir.

Yükselen Yengeç; Arkadaşlarınız/sosyal çevrenizle ilişkilerinizde ani farkındalıklar edineceğiniz gelişmeler yaşanabilir. Yardım kuruluşları, sivil toplum örgütleri, dernekler gibi yerlerle iş birliğine girebilirsiniz. Giderlerinizi kontrol altına almanız, fazla harcama yapmamanız yerinde olur. Kaynak arayışlarınızla ilgili adımlar atılabilir. Gizli ilişkilere dikkat edin. Ruhsal olarak kendinizi dinlemelisiniz.

Yükselen Aslan; Kariyer hayatınızda beklenmedik ani ve oldukça dikkat çekici gelişmeler söz konusu olabilir. Hedeflerinizle ilgilenebilir, yeni ve güvenilir adımlar atma ihtiyacı duyabilirsiniz. Sosyal çevrenizle kuracağınız iletişim sizi pozitif etkileyebilir. Özellikle ikili ilişkileriniz/işlerinizde işler karışabilir, karşı taraftan alacağınız agresif tepkileri dikkatli yönetmeye çalışmanızı tavsiye ederim.

Yükselen Başak; Almak istediğiniz yeni bir eğitim ya da danışmanlık varsa size önemli farkındalıklar katabilir, tavsiye ederim. Uluslararası işleriniz, uzak akrabalarınızdan yeni haberler gelebilir. İşinizle/iş arkadaşlarınızla ilgili bazı mücadeleler söz konusu olabilir. Kariyer ve hedeflerinizle ilgili güzel gelişmeler, yeni imzalar söz konusu olabilir. Sağlığınıza dikkat edin. Ufak tefek kazalar olabilir.

Yükselen Terazi; Maddi konularda kaynaklarınızla ilgili yeni girişimlerde bulunabilirsiniz. Ödeme, borçlar, vergi, sigorta, miras, kredi gibi gündemleriniz olabilir. Ani para çıkışları olabilir. Aşk ilişkilerinizde gerilimler olabilir, doğru ve adaletli yönetmeye gayret edin. Ebeveynlerin çocukları ile ilgili bazı mücadeleleri olabilir. Yeni bir şey sunmak/ yayınlamak isterseniz doğru zamanlardasınız.

Yükselen Akrep; Her türlü ikili ilişki alanınızda önemli ve sürprizli gündemleriniz olabilir. Ayrılık ya da beklenmedik bir ilişki başlaması söz konusu olabilir. Ortaklıklar konusunda da yeni kararlar alınabilir. Eviniz, aileniz, yuvanızla ilgili birtakım girişimler söz konusu olabilir. Ailevi tatsızlıkları adil yönetmeniz doğru olacaktır. Maddi konularda harcamalarınız artabilir, yeni kaynaklar yaratma girişiminiz olabilir.

Yükselen Yay; Günlük rutin işlerinizde beklenmedik değişiklikler olabilir. İşiniz/iş arkadaşlarınızla ilgili ani gelişmelere çok açıksınız. Evcil hayvan edinebilirsiniz. Sağlığınızla ilgilenmelisiniz. Zihinsel olarak kendinizi özgürleştirmenin yollarına başvurabilirsiniz, yeni bir eğitime tetiklenebilirsiniz. Yakın çevrenizle gerilimler söz konusu olabilir. İkili ilişkilerde şanslı dönemlerdesiniz, yeni bir ilişki olabilir.

Yükselen Oğlak; Yeni ve size farkındalık katacak, mutlu edecek bir eğitime başlayabilirsiniz. Ebeveynler çocuklarıyla ilgili onların gelecekleri için yeni adımlar atabilirler. Ani bir aşka yelken açılabilecek zamanlardasınız. Maddi konularda mücadele edebilirsiniz, yeteneklerinizi gelire çevirebileceğiniz enerjiler hakim, emek verin. İşinizle ilgili yeni iş fırsatları gibi güzel gelişmeler olabilir.

Yükselen Kova; Eviniz, aileniz, yuvanızla ilgili ani ve beklenmedik gelişmeler olabilir. Agresif enerjilerden uzak durmak yerinde olur. Taşınabilirsiniz. Evinizle ilgili yeni düzenlemeler için tetiklenebilirsiniz. Aşk hayatınızda şanslı dönemlerde olabilirsiniz, yeni ve entelektüel iletişim kurabileceğiniz insanlarla mutlu olabilirsiniz. Yeni bir hobi edinmek için de güzel zamanlar.

Yükselen Balık; Kardeş, kuzen, yakın arkadaş, gibi yakın çevrenizle ilgili yeni ve beklenmedik gündemleriniz olabilir. Yeni bir yayın, sunum işiyle ilgilenebilirsiniz. Kontrol edemediğiniz şeylerle ilgili bir mücadeleniz olabilir. Ruhsal olarak bilinçaltınızdaki savaşı tespit etmek iyi olur. Yeni hedefler koyabilirsiniz. Ailenin kadınlarıyla ilgili güzel gelişmeler olabilir. Evinizi de güzelleştirebilirsiniz.

 

Çağla Akgün

 

Bu Yazıya Tepkin Nedir?
Bayıldım
0
Beğendim
0
Emin Değilim
0
Enteresan
0
Şaşırdım
0
Yorumları Gör (0)

Leave a Reply

Your email address will not be published.

payment

gökyüzüderki © 2021 - Tüm Hakları Saklıdır.

En Yukarı Git
%10 İNDİRİM KAZAN!
En güncel yazılar, eğitimler ve kampanyalardan haberdar olmak için e-posta bültenimize abone ol. %10 indirim kazan!
  ABONE OL
  Gizlilik politikası bilgilendirme metinini okudum, onaylıyorum.