Şu An Okunuyor
Oğlak Burcu’nda Güneş Tutuluyor…DAYAN !

Oğlak Burcu’nda Güneş Tutuluyor…DAYAN !

1974’te “The Rumble in the Jungle” adı verilen maça Muhammed Ali, Dünya Ağır Siklet Boks Şampiyonu George Freeman ile çıktı. Maç başladığında Ali, işinin zor olduğunu anladı. Yumruklarıyla Freeman’ı yenemeyeceğini anladığında stratejik bir karar verdi. 8 raundun 7’sinde atak yapmadı. Freeman yorulmuştu. Son raundun son 20 saniyesinde Ali atağa geçti ve rakibini yere serdi. Ali şampiyonların salonlardan değil, içlerinde tutku, hayal ve amaç olan insanlardan çıktığını biliyordu. Aklı kesiyorsa, yüreği inanıyorsa, başarabileceğini biliyordu. Maçın sonunda Ali şu cümleleri kurdu “Ben en iyisiyim. Bunu gözlerimle görmeden önce de söylüyordum”. Sonuca ulaşmadan önce nelere sabretmek, nasıl dayanmak, hangi stratejiyi izleyip hedeften şaşmamanız gerektiğini bilirseniz, kendinize, tutkunuza, amacınıza inanırsanız, kazanırsınız.

26 Aralık 2019 Perşembe günü saatler 08:12’yi gösterdiğinde Oğlak Burcu’nda Güneş tutuluyor. Başka bir şey yazılıyor, başka bir yöne gidiyor hayatlar, başka bir şeye odaklanmamızı istiyor gökyüzü, en gerçek olanı seçmemizi istiyor. Ve gerçekten son derece ciddi. Giyinmiş klasik kıyafetlerini, takmış kravatını, gömleğinin son düğmesi bile kapalı, öylesine resmi, öylesine ciddi. Hiç toleransı olmayan, kanaat notu bile vermeyen, korkutucu bir öğretmen gibi karşımıza geçiyor, bize net net anlatıyor. Ve biz asla yaya yaya oturamıyoruz bile karşısında, pür dikkat dinliyoruz. Çünkü “yaşam” ciddi bir iştir, “yaşamak” istiyorsan kurallar-kaideler var, uymazsan kış bitmez der gibi…

Çok soğuk cümleler kurduğumun farkındayım. Son derece katı. Son derece sıkıcı. Lakin 2020’den faydalanmak istiyorsak, çok şeyin farkında olmalıyız. Mesela ZAMAN’la iyi geçinmeliyiz, ona küsmemeliyiz. Mesela SABIR bizi bir rahat bırakmayacak, bütün 2020’yi yan yana yürüyeceğiz, kavgasız-gürültüsüz başarmamız lazım. Mesela DİSİPLİN asla ödün vermememiz gereken bir şey olacak, bir yayarsak, yandık. Mesela KARMA gölgemiz olacak, nereye dönsek hep onunla karşılaşacağız. Mesela KORKU, ya anlaştık ya anlaştık, kaçamayacağız.

Şimdi herkes oturup haritasındaki OĞLAK burcunun düştüğü yaşam alanına iyi baksın. Işık tutulan yer orası olacak ve bu anlattığım soğuk ve sert cümleleri o alanda deneyimleyeceğiz. Bana bu kadar negatif cümle kurduran sisteme lanet olsun demek isterdim ama OĞLAK’ın sistem olduğunu hemen hatırlıyorum, ve size de bir sistemin parçası olmanız yönünde hedefler kurmanızı öneriyorum.

Ne istiyoruz? Neyi sağlamlaştırmalıyız ? Kendimizi nerede garantiye almamız gerektiğini düşünüyoruz ? Bu soruları kendimize sorup, stratejilerimizi belirleyip yola çıkalım. Yok ben hazır değilim, yok ben almayayım tercihimiz yok maalesef.

Bir kere şunu iyi belleyelim, hiçbir şekilde kolay yoldan YIRTAMAYIZ !

Eğer;

 • Emek vermezsek, çalışmazsak, engeller karşısında şımarıklık edersek, YIRTAMAYIZ.
 • Zamanı doğru yönetemezsek, bu konuda da disipline olamazsak, YIRTAMAYIZ
 • Sonuç odaklı olmazsak, duygusal yaklaşırsak, YIRTAMAYIZ.
 • Bir hedef koymazsak, “akışa bıraktım ben yaa” dersek, hedeflerimiz için plan yapmazsak, YIRTAMAYIZ.
 • Mıc mıc olursak, mesafe koymazsak, YIRTAMAYIZ.
 • Temkinli olmazsak, har vurup harman savurursak, yarını düşünmezsek, YIRTAMAYIZ.
 • Net olmazsak, belirsiz bırakırsak YIRTAMAYIZ.

Resme büyük bakmadan bu tutulmadan hatta bu yıldan faydalanamayacağımızın farkında olmamız lazım. Satürn’ün Oğlak’ta olması en büyük şansımız aslında. Çünkü Satürn, Oğlak’ı yöneten gezegen ve biz kendimizi ancak bu konumdayken sağlama alırız. Ödüllere odaklanmak da hedefimiz olmalı. Yani, şunu baştan biliyoruz, öyle ya da böyle, kaç zaman geçerse geçsin, biz bir işin peşine düştüğümüzde ve hiçbir şartta hedeften sapmadığımızda KAZANACAĞIMIZ garanti. Verdiği emeğin karşılığını hemen alamayanlarımız olacaktır, ZAMAN engelini unutmayalım. İyi bildiğimiz bir şey var, koşmadan önce yürümeyi öğrenmiştik hatırlarsanız. Yol yokuş olabilir, o yokuşta bazı engeller de olabilir, ne olursa olsun, yürümeyi öğrenirken ne kadar düştüğümüzü, çarpmalara maruz kalsak da yine de ayağa kalkıp yine denediğimizi ve başarabildiğimizi hep hatırlamalıyız. Aaa ben düştüm, yürümüyorum, pes ediyorum demediysek, bunun da altından kalkarız evvelallah inancımızı hep içimizde tutmalıyız bu tutulmada.

Gökyüzünün güzel destekleri de var elbet. Bir kere tutulma anının en dikkat çeken bir diğer gezegeni de JÜPİTER olacak. Her ne kadar Oğlak’ta olursa olsun, Jüpiter, Jüpiter’dir. Kendine inanırsan, elinden geleni yaparsan, omzunda seni koruyan elim olacak, korkma diyecektir bize. Evet şartlı (!), ama güvenilir. O dokunduğu yerin hacmini büyütür. Şimdi bak bakalım kendine; “bittim” odaklı mısın, yoksa “başaracağım” odaklı mısın ? Odağın neyse, Jüpiter’in onu büyüteceğini bilesin. Şunu okuyana kadar gücün yoktuysa bile, artık “var” olabilir, başaracağına olan inancını yükselttiğin an şampiyonsun.

Diğer desteğimiz URANÜS. Gökyüzünün asi çocuğu, bize fizik ötesinde bir yerlerden merdiven uzatıyor, bak sana “farkındalık” getirdim, almaz mısın diyor. Bize ne kadar sıkışırsak sıkışalım “özgürlüğümüzü” hatırlatıyor ve yüksek aklımıza bir elektrik verip şokluyor, yeni hayata doğru yola çıkalım istiyor.

Su elementinin sabit niteliğinden eksik olacağımızı vurgulayan bir an haritası var yukarıda. Yani AKREP. O halde tamamlanmak için AKREP’e çekileceğimizin farkında olalım. Yani dönüşüme uzun zamandır hiç bu kadar yakınlaşmamıştık, farkında olalım. Akrep’in derinliğini, sabrını, netliğini, dayanıklılığını unutmayalım. Biz “duygusallığa yer yok” diye bangır bangır bağırıyoruz ama duygusuz/hissiz/boş-beleş yaşanmaz öyle, her işinde duygu olacak elbet. Sadece o duygu seni zayıflatmasın, ona dikkat et.

Hedefe doğru ilerlerken belki bazen ağlayasımız gelebilir. Etiz-kemiğiz, gerçekler ağır gelirse kapanırız bir yere, boşalırız elbette. Ama bu, tutturuk çocuk ağlaması ya da pes ettim ağlaması olmamalı. Kolumuz kanadımız kırılırsa, kalbimiz var, aklımız var, vazgeçmek yok. Yine ilerlerken yüklerimizi de sorgulamamız gerekebilir. Taşımayı kabul ettiğimiz o yükler ağır geldiğinde, özgürleşme vakti kapıyı çaldığında vedalaşabilme olgunluğunu göstermeliyiz, tutunmamalıyız. Ne demiş Muhammed Ali “seni yoran, önündeki tırmanacağın dağ değil, ayakkabındaki çakıl taşıdır”. O çakıl taşlarını daha fazla taşımamalısınız.

Toplayıp çıkartacağız, çarpacağız, böleceğiz. Elde ne kalacağını öngöreceğiz. Planımızı yapacak, bu plana bağlı kalacağız. Bazen şaşacak planlar, uymayacak evdeki hesaba, buna da hazır olacak, su koyvermeyeceğiz. Düşeceğiz, belki yanımızda kimse de olmayacak, yalnızlık koyacak belki. Hangi bilge “birileriyle” gelmiş ki o makama zaten, o makama yalandan gelinmeyeceğini bilip, temelleri sağlam atacağız. Ne ekersek onu biçeceğiz hiç bu kadar gerçek olmamıştı, deneyimleyeceğiz. Öldürmeyen acı, güçlendirir, öğreneceğiz.

Muhammed Ali antrenmanlarının her dakikasından nefret ediyordu, ama hep kendi kendine “DAYAN” diyordu. “Sıkıntıyı şimdi çek, hayatının geri kalanını bir şampiyon olarak yaşa” diyordu. Tutulma Oğlak’taysa, Satürn Oğlak’taysa önündeki 30 yılının temelini atıyorsun, DAYAN ! Haa bu arada Muhammed Ali bir OĞLAK’tı 😉

Yükselen Burçlara göre Oğlak Burcu’ndaki Güneş Tutulmasının Etkileri;

Yükselen Koç; En çok siz ne ekerseniz onu biçeceksiniz. Asla sıkılmayın, yılmayın, sorumluluk almaktan kaçmayın. Kariyerinizi yeniden inşa etmek, yükseklere tırmanmak gibi hedefler koyun. Çok çalışın. Sabredin. Toplayacağınız meyvelere odaklanın.

Yükselen Boğa; Umutlarınıza odaklanın. Bu uğurda kendinizi eğitin. Yüksek öğrenime odaklanın. Pozitif olmaya çalışın. Hukuki/resmi konularda sabır göstermeniz gerekebilir, hızlı sonuçlar alamayabilirsiniz. Kendinize de çevrenize de adil olmaya çalışın.

Yükselen İkizler; Hesabınızı iyi yapın. Harcama değil, ayağını yorganına göre uzatma, ne olursa olsun birikim hedefi koyma zamanlarındasınız. Krediler, ödemeler, borçlar, vergiler, sigortalar, miraslar gibi gündemlerinizde sabır göstermeniz gerekebilir.

Yükselen Yengeç; Güvenilir bağlar kurma zamanı. Size hizmet etmeyen, bağ kuramadığınız ve bunu ısrarla devam ettirmeye çalıştığınız tüm ikili ilişkilerden ayrılma niyeti koyun. Hayatınıza ortak ettiğiniz kişilerle sağlam temeller atma zamanı. Bir şey değişecek her şey değişecek, farkında olun.

Yükselen Aslan; Düzeninizi değiştirme zamanı. İçinde bulunduğunuz rutinin size iyi gelmediğini hissettirebilir hayat, kontrollü riskler alarak değiştirin. Fiziksel ve ruhsal yorulabilirsiniz. Sağlığınıza dikkat edin. Kötü alışkanlıklardan kurtulmak için yeni adımlar atın.

Yükselen Başak; Neyi sevdiğinizi ve neyi sevmediğinizi fark edin. Size iyi gelmeyen hiçbir şeyle uğraşmayın. Çocuklarla ilgili sorunlar çıkabilir, sistemli ve profesyonel hareket edin. Edindiğiniz yeni bir hobi hayatınızın geri kalanında size mutlu edebilir. Kalıcı aşklar yakalanabilir, sosyal olun.

Yükselen Terazi; Ev, yerleşim, yuva, ailevi her konuda bazı sorumluluklar ağır gelebilir. Düzen bozulur korkusu duyanlar bununla yüzleşebilmeliler. Aidiyet duygusunun yeniden inşa edilmesi gerekebilir. Sorumluluklarınıza odaklanın. Yeni tohumlar ekebilirsiniz, meyveler için sabretmeniz gerek.

Yükselen Akrep; Yakın çevreniz ile ilişkilerinizde gerginlikler oluşabilir. Nasıl iletişim kurduğunuza dikkat edin. Kendinizi de gözlemleyin. Zihinsel yorgunluklar olabilir. Bir şeyler öğrenmek, eğitim almak, fikirlerinize ışık tutabilir, sizi dönüştürebilir ve yeniden doğabilirsiniz.

Yükselen Yay; Bolluk ve bereketinizle ilgili gerçek bir plan yapın. Büyük fırsatlar yakalayabilirsiniz ama bu sefer harcamayın, biriktirin. Yeteneklerinizi keşfettikçe, kendi değerinizi de yükseltme potansiyeliniz var. Bunun için emek verin.

Yükselen Oğlak; Hiç olmadığınız kadar azminize inanın. Hayatınız tam da istediğiniz yönde değişebilir. Ne kadar yorgun olursanız olun, bırakmayın. Sınavlar devam edecek olsa da artık olgunlaştınız, baş edebilirsiniz. Kaygılara değil, inandıklarınıza odaklanın. Yeni düzen zamanı. Hayatınızı yapılandırın.

Yükselen Kova; Aklınızdaki bütün sorularınızın cevabı en derinlerde. Onlardan kaçmayın, üstünü örtmeyin. Kendinize gizlenmeyin, gerçek kendinizle yüzleşin. Karmaları çözme vakti. Direnmeyin, bırakın. Her şeyin değeri zorluğundadır, kendinizi seçmenin yolunu bu zorluklarla baş etmektir.

Yükselen Balık; Sosyal çevrenizden beklediğiniz desteği alamayabilirsiniz. Siz kendi koşulsuz sevginizden vaz geçmeyin. Bırakın çıkması gerekenler çıksın hayatınızdan, yeni ve çok daha ömürlükleri çekebilirsiniz hayatınıza. Umutlarınıza odaklanın.

Çağla Akgün

 

 

 

 

 

 

Bu Yazıya Tepkin Nedir?
Bayıldım
0
Beğendim
0
Emin Değilim
0
Enteresan
0
Şaşırdım
0
Yorumları Gör (1)

Leave a Reply

Your email address will not be published.

payment

gökyüzüderki © 2021 - Tüm Hakları Saklıdır.

En Yukarı Git
%10 İNDİRİM KAZAN!
En güncel yazılar, eğitimler ve kampanyalardan haberdar olmak için e-posta bültenimize abone ol. %10 indirim kazan!
  ABONE OL
  Gizlilik politikası bilgilendirme metinini okudum, onaylıyorum.