Şu An Okunuyor
PANDORA’nın kutusunun içindeki UMUT…KOVA’da Yeniay var !

PANDORA’nın kutusunun içindeki UMUT…KOVA’da Yeniay var !

Zeus’un vardı bir bildiği ve saklamıştı insanlardan besini toprağın altına. Böylece, köle insan o besine ulaşmak için hep çalışacaktı. Çalışmasaydı, yatsaydı sırt üstü, rızkını kendi bulamayacaktı. Emek vermeden ulaşacaktı. O zaman ne farkı kalırdı kölenin Zeus’tan ki. Köle dediğin çalışmalı, Zeus’a tapmalı, bu düzene uymalıydı. Bir gün Prometheus çıkageldi ve Zeus’tan çaldı ateşi, insana hediye etti. Böylece insan uygarlaştı. Zeus çok ama çok kızdı Prometheus’a, dedi ki :

“İapetos oğlu, sivri akıllı kişi, seviniyorsun ateşi çaldın ve beni aldattın diye.

Ama bil ki dert açtın kendi başına da.

Aldığın ateşe karşılık bir bela,

Öyle bir bela saracağım ki insanların başına

Sevmeye okşamaya doyamayacaklar bu belayı”

Böyle dedi ve kah kah güldü insanların ve tanrıların babası.

Namlı şanlı Hephaistos’u çağırdı hemen :

“Bir parça toprak al, suyla karıştır dedi. İçine insan sesi koy, insan gücü koy.

Bir varlık yap ki yüzü ölümsüz tanrıçalara benzesin. Bedeni güzelim genç kızlara.”

“Athena, sen de ona el işlerini öğret. Renk renk kumaşlar dokumasını öğret” dedi.

“Afrodit, sen de büyülerinle kuşat onu. İstekler, arzularla tutuştur gönlünü” dedi.

“Yüz gözlü devi öldüren Hermeias, sen de bir köpek yüreği, bir tilki huyu koy içine” dedi Zeus.

Uzaktan izledi Baba Zeus emirlerini yerine getirenleri. Sevindi, tam istediği gibi bir şey çıkmıştı ortaya. Ve tanrıların kılavuzu isim de koymuştu bu yaratılana : PANDORA.

Manası “bütün tanrıların armağanı” !

Prometheus, ateşi çalıp insanlara armağan ettiğinde Zeus’u delirteceğini biliyor, geleceği öngörüyordu ve Epimetheus’a uyarıda bulunmuştu : “Sakın Zeus’tan hiçbir hediye alma. Eğer alırsan ölümlülerin başını derde sokarsın”

Epimetheus bir anlık dalgınlıkla aldı PANDORA’yı. Ve alır almaz da anladı başına bela aldığını. Eskiden insanlar bu dünyada dertlerden, kaygılardan uzak yaşardı. Bilmezlerdi ölüm getiren hastalıkları. Pandora açınca kutunun kapağını, dağıttı insanlara acıları, dertleri. İçinde “umut” da vardı ama umudun tam da çıkacağı anda Pandora kapattı kutunun kapağını.

Kazanmıştı yine tanrıların tanrısı, böyle istemişti Zeus. O gün bugündür insanların başı dertte. Toprak bela dolu, deniz bela dolu. Geceler, gündüzler dert dolu. Belalar başıboş ve sessiz dolaşıyor ölümlülerin çevresinde.

Zeus ne de olsa bir tanrı. Kendisine tapılması karşılığında, kendi yüce gönlü isterse ölümlünün yanında hep, ki adaletli de davranan bir tanrı. Ama bileceksin büyüklüğünü, tanıyacaksın ve tapacaksın. İsyan edersen cezalandırılırsın. Bütün mit hikayeleri Zeus’un cezaları ve adaletiyle dolu. Ona karşı gelmek ha’şa yani. Prometheus’un yaptığı büyük özgürlük ve büyük özgünlük. Hem kendini hem ölümlüleri tehlikeye atmış da olsa, aldı insanlar bir kere özgürlüğün tadını ve mutlaka ona ulaşmak için çabalayacakları zekaya, akla, fikre sahipler ve farkındalar artık.

5 Şubat 2019’a girdiğimizin üçüncü dakikasında KOVA BURCU’nda bir YENİAY gerçekleşiyor. Reform ayağımıza gelmiş, yenilenin der gibi duruyor. Kullan bütün bilgi birikimini, öğrendiklerini uygula, fikrini eyleme geçir, e hadi tavrında. Pandora’nın kutusunda kalan umudu kim istemez ? Aç o kutuyu. İçindeki umudu çıkar. İnanmayacaksın ama Zeus da yardım edecek buna, canım Jüpiter yani, YAY haliyle nasıl da cömert !

Zeus o kutunun içine, o kadar belanın arasına, o umudu da koyduysa vardır yine bir bildiği. Seviyor bizi bence. Biz iyisi mi yine onu tanıyalım, saygı duyalım, iyi geçinelim bence. O yine adaletini esirgemez bizden. Emek verelim o halde, yeni geleceğimiz için, umudumuz için çalışalım. Hem ufkun üstünde Terazi yükseliyor. Bir orta yol buluruz evvelallah ! Aklından korktu Zeus hep Prometheus’un. Cezaysa ceza, belaysa bela vermiş olsa da, onun adaletinden sual olunmaz, bu hep aklımızda buluna ! Her ne yapıyorsan bütünün hakkını gözetmeyi unutma !

NOT 1 : Hikaye Hesiodos’un “İşler ve Günler” adlı eserinden alıntılanmıştır.

NOT 2: Prometheus Astroloji’de Kova’dır.

NOT 3: Zeus neden Pandora’yı tanrıça gibi yaratmış, ne yani kadınlar cadı mı ? Bunu erkeklere anlatamayız, ama kadınlar gülümsedi bile 🙂 

Güzel yeni başlangıçlara !

 

5 Şubat 2019 Kova Yeniayı’nın yükselen burçlara göre etkileri ise şöyle;

Yükselen Koç; Yeni sosyal çevrelere girmek, yeni arkadaşlıklar edinmek için güzel bir zaman dilimindesiniz. Özellikle yardım kuruluşları, dernekler, sivil toplum kuruşları, toplumsal fayda sağlayan gruplar için yeni adımlar atabilirsiniz. Gökyüzünde ümitlerinizi canlandıracak, beklentilerinize cevap verecek, sizi ileriye taşıyacak bir görüntü var, değerlendirin. İdeallerinize hızlıca ulaşmak isteyebilirsiniz. Kariyeriniz, hedefleriniz ve statünüz için önemli kişilerden destek alabileceksiniz.

Yükselen Boğa; Kariyerinizle ilgili çok göz önünde olacağınız bir zaman dilimindesiniz. Özellikle üstlerinizin de dikkatini çekecek güzel fikirleriniz olabilir, iletişim kurmakta tereddüt etmeyin. Her türlü yeni hedefler belirlenebilir, bu hedefler için adımlar atabilirsiniz. Statünüz ile ilgili güzel haberler gelebilir. Yurtdışı, uluslararası işler, vize-gümrük gibi işlemlerinizi gerçekleştirmek için harekete geçebilirsiniz. Yeni bir eğitime başlamak için de iyi bir dönem olacaktır.

Yükselen İkizler; Yeni bir eğitime başlamak için harika bir zaman dilimindesiniz. Merak ettiğiniz her konuda danışmanlık alabilir, seminer-workshop gibi toplu grup organizasyonlarından faydalanabilirsiniz. Yurtdışı, global konularla ilgili yeni fikirleriniz için harekete geçebileceğiniz enerjiler olacak gökyüzünde, değerlendirin. Özellikle ticaret, medya-yayın-iletişim-reklam-satış-pazarlama alanında hareketlilik görülebilir. Maddi konularda ayağı yere sağlam basmak gerekecek.

Yükselen Yengeç; Finansal çözüm arayışlarınız için yeni fikirleriniz destek görebilir. Krediler, ödemeler, borçlar, vergi, sigorta, miras gibi gündemleriniz olabilir ve harekete geçebilirsiniz. Yeteneklerinizden gelir elde edebileceğiniz önemli fikirlerinizi değerlendirmenizi tavsiye ederim. Her türlü ikili ilişkilerde ciddileşeceğiniz bir süreçtesiniz. Gerçekçi yaklaşımlarınız olacaktır. Size güven veren ilişkilere çekilebilirsiniz. İlişki alanınızda ışık olacak, kalbinizi açmanızı tavsiye ederim.

Yükselen Aslan; Özellikle ikili ilişkiler alanınıza ışık tutacak bir yeniay gerçekleşecek. Bekar yükselen Aslan’lar için aynı zamanda arkadaş gibi olacakları ilişkiler yaratmaları muhtemel gözüküyor. Enerjinizin arttığı ve sosyal çevrenizin desteğini aldığınız bir dönemdesiniz. Ortaklı işlerde fırsatlar yakalanabilir, yeni girişimleriniz için değerli fikirler edinebilirsiniz. Günlük rutin işler alanınızda hareketli bir döneme giriş yapıyorsunuz. Sorumluluklarınız artabilir.

Yükselen Başak; Günlük rutin işler evinizde yeni bir gündeminiz olacaktır. Özellikle iş hayatınızda yeni bir ortama girme durumunuz olabilir. Adres değişikliği olabilir ya da birlikte çalıştığınız insanlarda değişiklik olabilir. Yeni iş arayışındaki yükselen Başak’lar için de harekete geçme zamanıdır. Sağlığınızla ilgili vücudunuzun işaret ettiği konuları ele alın, ertelemeyin. Aşk hayatınızda fırsatlar dönemindesiniz, istediğiniz kalıcı ilişkiyi yaratacak etkiler var gökyüzünde, açık olun.

Yükselen Terazi; Aşk hayatınızda çok hareketli zamanlardan geçiyorsunuz, ışığınızı arttıracaksınız, aşka adım atılabilir. Yeni hobiler edinebilirsiniz. Sosyalliğinizin arttığı bir süreçte olacaksınız, davetlere katılım göstermenizi tavsiye ederim. Ev, yerleşim, yuva, ailevi her konuya karşı sorumluluk alabilirsiniz. Önemli konularınızda aile desteği alabileceksiniz. Eviniz için dekoratif değişiklikler için de uygun bir dönemdir. Yeni hedefler ekmek için adımlar atılabilir.

Yükselen Akrep; Ev-yerleşim-yuva-aile ilgili yeni bir gündeminiz olabilir. Taşınmak için güzel bir zamandasınız. Gayrimenkul-arsa-toprakla ilgili yeni fikirleriniz değerlendirilebilir. Ailevi her konuda birbirinize destek olacak paylaşımcı tavırlar görebilir ya da gösterebilirsiniz. Fikirlerinizi gerçek kılmak için gökyüzünün desteğini alabileceksiniz. Ticari işlerinizde yeni ve sağlam temeller atmak için iyi bir zaman diliminde olacaksınız. Kardeşleriniz/yakın çevrenizle ilgilenmeniz gerekebilir.

Yükselen Yay; Yeni ve yaratıcı her fikriniz için gökyüzünden büyük destek alabileceksiniz. Özellikle yeni bir eğitime başlamak ya da eğitim vermek için harika bir zaman diliminde olacaksınız. Ticari işleriniz, yurtdışı konularınız, yazma-yayınlama-sunma-internet-e ticaret gibi işlerinizde fırsatlar yakalanabilir. Maddi konulardaki çözüm arayışınız için gerçekçi olacağınız bir döneme girdiniz, planlı hareket edin, büyük riskler almayın. Yeteneklerinizi gelire çevirebileceğiniz etkiler olacaktır.

Yükselen Oğlak; Her türlü maddi konularda yeni fikirlerinizle kolay çözümler üretebileceksiniz. Kaynak arayışınız varsa kredileri değerlendirebilirsiniz. Önemli fırsatlar yakalanabilir. Kendi yeteneklerinizi de kaynak olarak kullanabileceğiniz bir süreçtesiniz. Her türlü ikili ilişkilerde şans sizden yana olacaktır. Bekar yükselen Oğlak’lar için yeni ve sağlam ilişkiler gündemlerini oluşturabilir. Güvenilir ilişkiler yaratma potansiyeliniz yükseliyor. İşinizle ilgili güzel gelişmeler yaşayabilirsiniz.

Yükselen Kova; Gökyüzünün bütün ışıkları sizi destekliyor olacak. Yeni her türlü işiniz için harekete geçebilirsiniz. Özellikle çevrenizle bol bol iletişim kurun, karşınızdaki kişileri etkiniz altına alabileceksiniz. Yeni iş teklifleri alabilirsiniz. İmza, anlaşma, sözleşme gündeminiz olabilir. Kontrol edemediğiniz alanda gizli işler açığa çıkabilir. Bilinçaltı ve ruhsal konularda kendinizi geliştirebileceğiniz, yüklerinizden kurtulabileceğiniz bir dönemde olacaksınız.

Yükselen Balık; Kontrol edemediğiniz alana ışık tutacak bir yeniay var önünüzde. Birçok konu aydınlığa kavuşabilir. Gizli ilişkilere çekilme durumu olabilir, pek de güven vermeyebilirler, dikkatle değerlendirin. Her türlü ruhsal çalışmaya başlamak için önemli bir dönemdesiniz, farkındalığınızı arttırabilirsiniz. Rüyalarınıza dikkat edin, mesajlar alabilirsiniz. Sosyal çevrenizden güzel gelişmeler duyabilirsiniz. Yeni arkadaş gruplarında dikkat çekebilirsiniz.

 

Çağla Akgün

Bu Yazıya Tepkin Nedir?
Bayıldım
0
Beğendim
0
Emin Değilim
0
Enteresan
0
Şaşırdım
0
Yorumları Gör (1)
  • Büyük bir zevkle okudum yazınızın her bir cümlesini.Yine o kadar güzel kaleme almışşsınız ki!Her zaman çevremdekilere söylüyorum bu kadının kalemi çok kuvvetli diye :)Mükemmelsiniz ne diyim..Ağzınıza elinize ve yüreğinize sağlık Çağla hanımcım..

Leave a Reply

Your email address will not be published.

payment

gökyüzüderki © 2021 - Tüm Hakları Saklıdır.

En Yukarı Git
%10 İNDİRİM KAZAN!
En güncel yazılar, eğitimler ve kampanyalardan haberdar olmak için e-posta bültenimize abone ol. %10 indirim kazan!
    ABONE OL
    Gizlilik politikası bilgilendirme metinini okudum, onaylıyorum.