Şu An Okunuyor
SATÜRN KOVA’ya geçiyor !

SATÜRN KOVA’ya geçiyor !

Astroloji var olduğundan beri hiç sevilmedi Satürn. Ne zaman onun adı geçse bir “eyvah” sardı hep dört bir yanımızı. Çünkü kendisini anlatan kelimelerde hiç sıcaklık yoktu. Doğası kuru ve soğuk, dolayısıyla bize etkisi de böyle. Nerede bir korku var altından çıktı bu gezegen. Nerede bir zorluk, mücadele, engel, sınır hep altında Satürn. Nerede bir başarısızlık, nerede bir aşırı soğuk gerçek, nerede bir yaşamaya dair ümitsizlik, altında yine Satürn. Karmalar lordu dendi, büyük öğretmen dendi, zamanın tanrısı dendi de dendi. Yanlış mı ? Pek değil. Ama daha büyük resimden görmeye çabalamazsak bu gezegen bir yerlerden bizi hep yakalayacak ve mutsuz etmeye devam edecek.

Neden böyle ? Bizi yaratan neden biz mutsuz olalım istesin ki ? Biz en yüksek ruhtuk, meleklerden bile üstündük, evrende var olan her şey bizimdi, bütün kutsal kitaplarda “insan” bu kadar kıymetliyken neden hep bir Satürn’dür yanımızda/karşımızda ya da bir yerden büyük zorlukla bize dokunmakta ? Çünkü gelişmeden, büyümeden, fark etmeden, ne ekersek onu biçtiğimizi anlamadan, düşmeden, kıymet bilmeden, sorumluluk almadan, gerçekleri kabul etmeden, güven sağlamadan bu tekamülden başarıyla çıkmamız mümkün değil. Üstelik fark etmek de yetmiyor, akşamdan sabaha “hmm anladım, tamam” diyemiyoruz. O tamamlık için bir zamandan geçmemiz gerekiyor. Aslında yaşamı sürdürmemiz için kendisine felaket ihtiyacımız da var. Disiplinli, sabırlı, dayanıklı olmadan başarı gelemiyor. Önce tohumu atıyorsun, sonra besliyorsun, sonra o tohum doğanın zor şartlarında ayakta kalmak için direnç gösteriyor, sonra toprağın altından yolunu bulup gün yüzüne çıkıyor, sonra filizleniyor, en son meyvesini veriyor. Biz de tohumdan farklı değiliz. Düşüyoruz ana rahmine, gelişiyoruz, doğuyoruz, emekle, yürü, konuş derken ufak ufak serpiliyoruz. Eğitiliyoruz. Ödevlerimiz var, öğrenmemiz gerekenler var. Sonra deneyimimiz başlıyor. Kişisel gelişimi için çaba göstermeyenden hiçbir şey olmuyor. Ve bunların hepsi için elbette belli bir zamana ihtiyacımız oluyor. Hepsi Satürn sayesinde oluyor.

Satürn’süz bir gökyüzü, çiçeksiz, ağaçsız bir dünya gibi aslında. Bizi oksijensiz bırakıyor ama esas oksijenimiz de kendisi. Hepimizin bir yerinde Satürn var, ve o yer bizim kendimizi geliştirmekle yükümlü olduğumuz yer aynı zamanda. Bunun farkında olursanız, nerede disipline, sabra, emeğe, dayanıklılığa ihtiyacınız olduğunuzu anlarsınız. Ve bunun üzerinde bilinçli yol alırsınız. Bilmeyenin, farkında olmayanın hayatı “zor”dur. Yaşamak olmaz onun adı, katlanmak olur.

İnsan olmak zor zanaat ve Satürn’le tanışmayı reddeden bu makama zaten ulaşamaz. Bu nedenle Satürn’ü bir otorite bellemeli. Onunla enseye şaplak bir iletişim kuramazsınız. O anlattıklarında daima ciddidir, çünkü yaşamak ciddi bir iştir. Sınanacağız hepimiz, bir gün sağlığımızla, bir gün sevdiğimizle, bir gün ölüm deneyimiyle, bir gün rızkımızla, bir gün aklımızla. Bunun karşısında ne kadar dayanıklıyız öğreneceğiz. Satürn’ün yegane görevi bu.

Satürn, 2017 Aralık sonundan itibaren Oğlak’ta idi. Bir şeyleri yapılandırmakla yükümlü kıldı bizi. Sağlam olmayan ne kadar bağımız varsa kaybettik. Belki ilişkimiz bitti, belki işimizden olduk, belki bir yakınımızı kaybettik. Belki hastalıkla mücadele ettik. Hepsinin bize anlatmaya çalıştığı bir şeyler vardı. Satürn “ağır”dır. Oğlak da. Bir yerlerden hepimize kendi ağırlığını gösterdi bugüne kadar. Hangi konuda ne yaşadıysak hepsi bizim hayatımıza kökten etki etti ve ölmedik sağ kaldıysak bir şeyleri de başarmış olmalıyız. Dikkatle ve derinden kendimizi gözlemleyelim, mutlaka daha önemli ve kalıcı ilişkiler kurmamız için eskilerinden olmamız gerekmiştir aslında, fark edelim.

Şimdi 22 Mart itibariyle Satürn Kova’ya geçecek. 10 Mayıs’a kadar düz seyrinde olacak, sonra retrosu başlayacak, Retro Kova burcunda başlayacak, 2 Temmuz’da Oğlak’ta devam edecek. 30 Eylül’de Retro bitecek ve 17 Aralık’ta bir daha Oğlak’a dönmemek üzere Kova seyahati başlayacak. 8 Mart 2023’te Balık’a geçene kadar da bu burcun konuları neyse orada yeni bir şeyler inşa etmek, önemli sınavlardan geçmek zorunda kalacağız. Bunlar ne demek, bize nasıl etkileri olacak, anlatalım.

Öncelikle KOVA burcunu anlamamız gerekiyor. Kova her şeyden önce bağımsızlığı anlatır. İnsan hak ve eşitliklerini savunmak demektir. Özgür iradenin altını çizer. İnsancadır. Hümanizmdir. Diğer her şeyden ve herkesten farklı olana odaklanır. Yeniliktir. Bilimdir, icattır, teknolojidir, fiziğin ötesidir. Gökyüzüdür. Umuttur. Radikal olandır. Geleneksel değildir. Dayatmalara gelemez. Herhangi bir şeyin öyle olması gerektiğine inanmaz, anti-her şeydir. Delidir. Dahidir. Özgündür.

Peki Satürn sınırlar ise, sorumluluklar ise, disiplin ise, dersler-sınavlar-zorluklar ise dünya Satürn KOVA’yı nasıl yaşar ? Şöyle şeylerle karşılaşacağız :

 • Bir insanlık sınavı verebiliriz.
 • Özgürlük ve bireysellik her zamankinden katı olabilir.
 • Özgünlüğümüz, özgürlüğümüz kısıtlanabilir. İzin vermeyebilir hayat.
 • Birey olmaktan korktuğumuz/korkutulduğumuz deneyimlerle karşılaşabiliriz.
 • Herhangi bir şeye ait olamamak, gittikçe yalnızlaşmak duygusuyla baş etmek zorunda kalabiliriz.
 • Tarafsızlığımızı kaybedebiliriz.
 • Umudumuz kalmayabilir.
 • Bilgi edineceğimiz kanallara kısıtlanmalar gelebilir.
 • Fikirlerimizi özgürce ifade etmemiz engellenebilir.
 • Otoritesini kötüye kullananların ezme-sansürleme-alaşağı etme gibi haksızlıklarıyla karşılaşabiliriz.

Güzel haber şu ki; Satürn Kova’da yönetici pozisyondadır ve bu durumu lehimize çevirmek için şansımız da olacak. Şunları hiç unutmayalım :

 • Kendimizi geliştirmek, kişisel gelişimimiz için çaba sarf etmek kazandırır.
 • Kendimiz olmak, kimseye benzemek için uğraşmamak, özgün halimizi sevmek, kendimizi kabul etmek kazandırır.
 • Sadece kendi özgürlüğümüz değil, herkesin hakkına karşı duyarlı olmak kazandırır.
 • Fütursuzca eski alışkanlıkları savunmamak, yeniliklere açık olmak ve uyum sağlamak için kendimizi zorlamak kazandırır.
 • Kölesi olduğunuz ne varsa özgürleşmek için bir yol bulmalı ve şartlar ne olursa olsun o yolda ilerlemek kazandırır.
 • Ne kendinizi ne insanları satmamanız, kimsenin özgürlüğüne müdahale etmemeniz gerektiğini aklınızdan çıkartmamak kazandırır.
 • Orijinal tüm fikirleriniz için çok emek ve zaman vermek kazandırır.
 • Problemlerin arttığını gözlemlediğimizde durumu duygusala bağlayıp, ağlamak yerine, radikal çözümler üretmek için harekete geçmek kazandırır.
 • Her türlü engeli aşmanın yolu önce özgür bir zihindir. Kalıplara takılı kalmak, olayın çözümünü inançlar ya da dinde aramak yanıltıcı olacaktır, zincirleri kırmanın yollarını zamana rağmen bulmaya çalışmak kazandırır.
 • Umut her şeydir unutulmamalıdır. Umut varsa hayat vardır ve yaşamaya değerdir kafası kazandırır.

 

Satürn Kova deneyimimiz, Uranüs’ün Boğa seyahatiyle çarpışacak. Özellikle 2021 yılında (Şubat-Ağustos arası) Satürn ve Uranüs’ün birbirleriyle etkileşimini çok konuşuyor olacağız. Satürn düzen isterken, Uranüs’ün kaotik yapısı önemli deneyimlerden geçeceğimizi gösteriyor. Geleneksel olanla yenilikçi olanın toprak grubundaki çarpışması dünyada çok ses getiren olaylarla karşılaşmamıza sebep olacak. Özellikle ekonomik anlamda bambaşka yeni yapılarla tanışacağımızı öngörüyoruz. Diğer yandan toprak burcundaki bu çarpışma elbette ani toprak hareketlerinin de habercisi. Satürn yer, Uranüs göktür. Yukarıda verilen yer-gök kavgası elbette aşağıda bizleri de etkileyecek, gökten ve yerden gelen afetlere de hazır olmamız gerekir. Diğer yandan unutmamamız ve odaklanmamız gereken asıl mesele; dünyanın yeni bir düzene gidiyor olması. Hepimiz hem fikir olmalıyız ki; bu düzende bu sistem daha fazla ilerleyemeyecek. Dünyanın hastalandığının farkındayız. Kendisini yenilemek zorunda olduğunun da farkında olmalıyız. Önce kaos ama sonra düzen mutlaka gelecek, bu umutla her türlü zorlukla baş edebileceğimize inanmalıyız.

 

2020’de Satürn Kova deneyiminin yükselen burçlara göre etkileri şöyle;

 

Yükselen Koç; 22 Mart 2020’de Satürn Kova Burcu’na geçecek ve 2 Temmuz’a kadar olan süreçte sorumluluklarınızın değiştiğiniz gözlemleyeceksiniz. Özellikle sosyal çevrenizde değişim olacaktır. Belki bazı arkadaşlarınızla yol ayrımına gelebilirsiniz, ya da yeni bir sosyal çevreye girebilirsiniz. Bu süreçte sosyal gruplar, dernekler, yardımlaşma gibi alanlarda sorumluluk alabilirsiniz. Temmuz’dan Aralık’a kadar olan süreçte Satürn Oğlak’taki seyahatine devam ediyor olacak ve siz iki yıldır verdiğiniz emeklerin karşılığını alabilirsiniz. Her ne hedefiniz varsa ona çok yaklaştığınızı anlamalısınız ve pes etmemelisiniz. Bıkmamalı, devam etmelisiniz. Sırtınızı sağlama alabileceğiniz gelişmeler olacaktır, uzun yıllarınızı bu dönemde garantiye alabilirsiniz. Toplum önünde göz önünde olabilir, yerinizi sağlamlaştırabilirsiniz.

Yükselen Boğa; 22 Mart 2020’de Satürn Kova Burcu’na geçecek ve 2 Temmuz’a kadar olan süreçte özellikle kariyeriniz, hedefleriniz, statünüzle ilgili önemli zamanlardan geçiyor olacaksınız. Belli ki hedeflerinizle ilgili yeni bir yola girmeniz gerekecek ve sizin bunu hissetmeye başladığınız zamanlar olacak. Bu sebeple kendinizi dikkatle gözlemleyin ve uzun zamandır hayatınızdaki aynılığı fark edin. Değiştirmeniz gerekenleri bu dönemde tespit edebilir, değerlendirebilirsiniz. Bazı gündemleriniz sizi korkutabilir, aksiyon alamayacak kadar içsel olarak yorgun hissedebilirsiniz ancak gökyüzü sizi içinde bulunduğunuz durumla tam bir yüzleşme yaşamadan ileriye taşımayacaktır. Sizi 2021 ve 2022’ye hazırlayacağının altını çizelim. Hedeflerinizle ilgili tam konsantrasyon gerekecek, disiplini elden bırakmayın tavsiyesinde bulunuyorum.

Yükselen İkizler; 22 Mart 2020’de Satürn Kova Burcu’na geçecek ve 2 Temmuz’a kadar olan süreçte özellikle kendinizi geliştirmek, yeni bilgiler edinmek, vizyonunuzu büyütmek üzere tetikleneceğiniz dönemlerden geçiyor olacaksınız. Umutlarınızı besleyecek her yeni bilgiye karşı motive olun. Yeni bir eğitime başlayabilirsiniz. Resmi işlerinizle ilgili bazı sorunlarla karşılaşabilirsiniz, biraz zamana ihtiyacınız olabilir. Hukuki gündemler önünüze düşebilir. Yurtdışı-uluslararası işler-yabancılarla ilgili gündemleriniz olabilir. Uzak yerlere seyahat planlarınız olabilir, oralardan öğrenecekleriniz de size umut katabilir. Mümkün olduğunca fırsatları değerlendirmeye çalışın. Temmuz – Aralık arası maddi ve finansal kaynaklarınızla ilgili çözüm arayışlarınız devam edecek, yeni yapılanmalar mümkün.

Yükselen Yengeç; 22 Mart 2020’de Satürn Kova Burcu’na geçecek ve 2 Temmuz’a kadar olan süreçte son 2 senedir deneyimlediğiniz gündemleriniz de değişmeye başlayacak. Her türlü finansal ve maddi konulara eğilmeye başlayabilirsiniz. Krediler, ödemeler, borçlar, vergi ve sigorta ya da miras gibi gündemleriniz olabilir. Bu süreçte eşinizin ya da başkalarının kaynaklarına ihtiyaç duyabilirsiniz. Birlikte kararlar almak durumunda kalabilirsiniz. Ruhsal anlamda da başka farkındalıklar edineceğiniz 3 ay olacaktır önünüzde. Her türlü ruhsal çalışmalarla aydınlanabileceğinizi söyleyebiliriz. Vücudunuzun tepkilerine mutlaka kulak verin. Belki düzeltilmesi gereken şeyler olabilir, bu doğrultuda ameliyat kararları alabilirsiniz. Temmuz – Aralık arası ise ikili ilişkilerdeki deneyimlerinizi artık somut bir hale getirmeye, gerçekçi olanla bağ kurmaya tetikleneceksiniz. Evlilik-ilişkiler-ortaklıklar alanında artık yapılanabilirsiniz.

Yükselen Aslan; 22 Mart 2020’de Satürn Kova Burcu’na geçecek ve 2 Temmuz’a kadar olan süreçte son 2 senedir deneyimlediğiniz gündemleriniz de değişmeye başlayacak. Özellikle ikili ilişkiler alanınıza ışık tutuyor olacak gökyüzü. İlişki-evlilik-ortaklık gibi konularda önemli testlerden geçebilirsiniz. Çiftlerin özgürlükleri sınanabilir. Diğer yandan bekar yükselen Aslan’ların ilişki sorumluluğu alabilecekleri ortamlar olabilir. Var olan ilişkilerde yaşanan problemleri derinden ele almanız gereken günler geçirebilirsiniz. Çözmek için adaletli yaklaşmanız gerekecek. Her yönden değerlendirebilmenizi ve yapıcı olmaya, eşitlikçi bakmaya çalışmanızı tavsiye ederim. Bazı ilişkiler ego problemleri sebebiyle bitebilir. Temmuz-Aralık arası işiniz, birlikte çalıştığınız kişiler, günlük rutininizde ilerleyemediğiniz her konuda önemli adımlar atabileceğiniz zamanlar olacaktır. Sağlığınızla sınanabilirsiniz, kendinizi dikkatle gözlemleyin.

Yükselen Başak; 22 Mart 2020’de Satürn Kova Burcu’na geçecek ve 2 Temmuz’a kadar olan süreçte son 2 senedir deneyimlediğiniz gündemleriniz de değişmeye başlayacak. Gökyüzünün günlük rutin, angarya işlere ışık tutacağı günlere giriş yapıyorsunuz. İş hayatınızla ilgili önemli değişim & dönüşüm süreçleri olabilir. Bazı şeylerin sizi korkutması mümkün ancak korkuyla yaklaşmamalı elinizden geleni yapabilmelisiniz. Sorumluluklarınız artabilir. Üstlerinizle anlaşamayacağınız etkiler motivasyonunuzu bozabilir. Birlikte çalıştığınız ekibinizde de değişimler söz konusu olabilir. Özellikle Nisan-Mayıs-Haziran aylarında yoğunluğa ve strese bağlı sağlık problemleri baş gösterebilir. Bu sebeple sağlığınız her zamankinden daha fazla özen isteyecektir, farkında olmanızı tavsiye ederim. Temmuz – Aralık arası aşk hayatınız, ebeveyn sorumluluğunuz, sosyal çevrenizle ilgili önemli gelişmeler olabilir.

Yükselen Terazi; 22 Mart 2020’de Satürn Kova Burcu’na geçecek ve 2 Temmuz’a kadar olan süreçte son 2 senedir deneyimlediğiniz gündemleriniz de değişmeye başlayacak. Nisan-Mayıs-Haziran aylarında aşk hayatınızı sorgulamanız gerekebilir. Bağ kuramadığınız ilişkilerden odağınızı çekmeniz gerekebilir. Hayattan keyif alamadığınızı hissedebilirsiniz. Gökyüzü aslında sizi belki de bağımlılıklarınızdan uzaklaştırmak için neyi sevip sevmediğinizi anlamanızı istiyor olabilir. Farkındalıkla yaklaşın. Yalnız kalıp, kendi özgürlüğünüze iyi gelecek şeylerle ilgilenmeye gayret edin. Ebeveyn Yükselen Terazi’ler için çocukları gündemlerini oluşturacaktır, onların gelecek hedefleri için neler yapmanız gerektiğini değerlendirin. Bazı şeylerin ters gitmesi muhtemel ancak zamanla taşlar yerine oturacaktır. Sabra ihtiyacınız olabilir, bu gücü kendinizde bulun. Temmuz – Aralık arasında iç meseleleriniz, ailevi gündemleriniz için kalıcı çözümler bulabilirsiniz.

Yükselen Akrep; 22 Mart 2020’de Satürn Kova Burcu’na geçecek ve 2 Temmuz’a kadar olan süreçte özellikle ev-yerleşim-yuva-ailevi her konuda yeni gündemleriniz olabilir. Buralarda bir takım çözülmesi gereken problemlerle karşılaşabilirsiniz. Korkuyla hareket etmemeye, gerçekçi davranmaya gayret edin. Taşınabilirsiniz. Ev/gayrimenkul/arsa/toprak/emlak işleri gündeminize gelebilir. Uzun vadeli hedefler ekebilir, bunlar üzerinde çalışmalar/değerlendirmeler gerçekleştirebilirsiniz. Nisan-Mayıs-Haziran aylarına mutlaka dikkat kesilin, aynı zamanda 2021 ve 2022’nizin konularına ışık tutuyor olacak gökyüzü. Bazı yüzleşmeler yaşamanız muhtemel. Disiplinli hareket etmeye çalışın. Temmuz – Aralık arasında yakın çevrenizde bazı önemli değişimler olabilir, ticari olarak yeni yapılar kurmak ve bunları pazarlamak mümkün. Aldığınız herhangi bir eğitimin uzun vadeli size faydalı olacağının altını çizelim.

Yükselen Yay; 22 Mart 2020’de Satürn Kova Burcu’na geçecek ve 2 Temmuz’a kadar olan süreçte gökyüzü zihninize odaklanacaktır. Bu süre içinde bazı dönemler negatif düşünceler sizi sarabilir, fikirlerinizde bir kıtlık gözlemlenebilir, zihinsel olarak pek verimli olmadığınızı düşünebilirsiniz. Diğer yandan kendinizi geliştirmek üzere eğitim kararları alabilirsiniz. İhtiyacınız olan konularda danışmanlıklar da size yol gösterebilir. Kardeşler, yakın çevre, yakın arkadaşlarla içinde bulunduğunuz durumu yeniden gözden geçireceğiniz zamanlar olabilir, size iyi gelmeyen, bağımlılaştıran yakın çevrenizdeki kişilerden uzaklaşabilirsiniz. Ticari girişimler için değerlendirilebilir bir süreçtir fakat aksiyon almadan önce detaylı bir çalışma yapmalısınız. Nisan-Mayıs-Haziran aylarını dikkatle gözlemleyin, bir sonraki yılın konuları ile ilgili size ön gösterimi olacaktır. Temmuz – Aralık arasında maddi olarak somut getiriler için mantığınızı kullanın. Yeni iş girişimleri olabilir. Finansal anlamda kontrollü riskler alırsanız size pozitif geri dönüşleri olabilir.

Yükselen Oğlak; 22 Mart 2020’de Satürn Kova Burcu’na geçecek ve 2 Temmuz’a kadar olan süreçte son 2 senedir deneyimlediğiniz gündemleriniz de değişmeye başlayacak. Yeteneklerinizi gelire çevirmek üzere yeni fikirlere ışık tutacaktır gökyüzü, bu fikirlerinizi nasıl sağlam kılabileceğinizle ilgili kendinize, çevrenize derin bir bakış atacaksınız. Maddi ve finansal konularda sizi hem özgürleştirecek hem de daha fazla sorumluluk aldıracak gelişmeler beklenebilir. Fazlasıyla yatırım kafasında olabilirsiniz ancak Satürn’ün 9 Mayıs – 30 Eylül arasında Retro konumda olacağını hatırlatalım, bu süre zarfında önünüze düşen her durumu daha derinden değerlendirmeye çalışmalısınız. Retro dönemlerinde kendinizi ağırlaşmış hissedebilirsiniz. Bazı gerçeklerle yüzleşmek size ağır gelebilir. Son derece farkında hareket etmenizi öneririm, muhtemelen olgunlaşıyorsunuz ve aslında yaşadıklarınız size bilgelik katıyor olacak. Temmuz – Aralık arasında hayatınızı değiştirecek, hiçbir şeyin eskisi gibi olmayacağı, yeni bir yaşam inşa edeceğiniz gelişmelerle karşılaşabilirsiniz.

Yükselen Kova;  22 Mart 2020’de Satürn Kova Burcu’na geçecek ve 2 Temmuz’a kadar olan süreçte hayatınızın değişeceği günlere adım atmış olacaksınız. Mutlaka bakış açınız zamanla, günden güne değişecek ve siz hayatınızı yeniden yapılandırıyor olacaksınız. Bu süreçte işiniz ve ilişkilerinizde gözlem altında olacaktır. Sizi kısıtlayan ilişkileriniz varsa bunlara tepki gösterebilirsiniz, özgürlük mücadelesi verebilirsiniz. Evlilik sorumluluğu alabilirsiniz. İşinizde de kısıtlanmalar sizi mutsuz edebilir ve yeni ve daha özgün olabileceğiniz iş girişimleriniz olabilir. Temmuz – Aralık arası yüklerinizden artık kurtulma vaktidir. Size hizmet etmeyenden özgürleşebilmelisiniz. Sonrası kökten değişim; 2021, 2022 ve 2023’ün Mart’ına kadar demlene demlene değişime odaklanmanızı tavsiye ederim.

Yükselen Balık; 22 Mart 2020’de Satürn Kova Burcu’na geçecek ve 2 Temmuz’a kadar olan süreçte oldukça içsel deneyimler yaşayacaksınız. Kontrol edemediğiniz konularla karşılaşabilirsiniz. Gizli işler önünüze düşebilir ve siz seçimler yapmak zorunda kalabilirsiniz. Sizi üzen ne varsa bununla yüzleşmek durumunda kalabilirsiniz. Kaçmak pek doğru tercih olmayacaktır. Rüyalarınıza dikkat kesilin. Hayatta bazı kayıplar vermeniz olasılık dahilinde, bunlar belki de kazançlarınız olur, önemli deneyimler elde edebilirsiniz. Daha sakin ve daha farkında düşünmeye ihtiyacınız olacaktır. Ruhsal deneyimlere çok açık olacaksınız. Temmuz – Aralık arasında sosyal çevrenizdeki değişimleri gözlemlemelisiniz, birlik içinde hareket edeceğiniz kişilerle yol almalısınız. Ebeveyn sorumluluğu üstlenebilir, hamilelik gibi deneyimleri düşünebilirsiniz. Aşk hayatınızda da kalıcılık vadeden yeni gelişmeler olabilir.

Çağla Akgün

Bu Yazıya Tepkin Nedir?
Bayıldım
0
Beğendim
0
Emin Değilim
0
Enteresan
0
Şaşırdım
0
Yorumları Gör (0)

Leave a Reply

Your email address will not be published.

payment

gökyüzüderki © 2021 - Tüm Hakları Saklıdır.

En Yukarı Git
%10 İNDİRİM KAZAN!
En güncel yazılar, eğitimler ve kampanyalardan haberdar olmak için e-posta bültenimize abone ol. %10 indirim kazan!
  ABONE OL
  Gizlilik politikası bilgilendirme metinini okudum, onaylıyorum.