Şu An Okunuyor
Tutuluyor Güneş, Yengeç Burcu’nda !

Tutuluyor Güneş, Yengeç Burcu’nda !

21 Haziran 2020 Pazar sabahı Yengeç Burcu’nda bir Güneş Tutulması meydana gelecek. Her güneş tutulmasında olduğu gibi, hayatımızda bir yön değişikliği gerçekleşecek. Bir süredir de etkisindeyiz. Yengeç’in tüm kaynaklarda en önemli kelimelerinden biri “hissediyorum”dur. Eminim birçoğumuz da uzunca bir süredir, değişimin yaklaştığını hissediyoruz. Tüm dünyanın kendini yeni bir düzene geçireceği bu süreçlere şahitlik ederken, bu tutulmayla birlikte biz canlıların da evrim geçirmesi gerekecek. Doğada, büyüdükçe kabuğuna sığamayan Yengeç’in hayatta kalması için nasıl ki kabuk değiştirmesi gerekiyor, biz de şimdi o kabuk değişimi zamanlarındayız diyebiliriz.

Kimdir, nedir Yengeç ?

Diyor ki Steven Forrest, “içinizdeki gökyüzü” isimli kitabında Yengeç için :

“Yengeç’in ölçüm aletleri zodyaktaki en hassas aletlerdir. Hiçbir burç bu kadar yoğun hissedemez. Ve hissetmek hayatın amacıdır”.

Öyledir gerçekten, milimetrik sezer Yengeç. Tehlike yaklaştığında karnının üstündeki kabuğa sığınır. Kabuğu evidir onun. En korunaklı bölgesidir. Canlıların en temel ihtiyacının kaynağı ondadır, besler, memedir Yengeç, memesinin içindeki sıvı hayattır. Kimi zaman beslediklerinin güvenliği, kendi güvenliğinden bile önce gelir. O bir anne çünkü. Doğursa da doğurmasa da, doğası anaçtır onun. Gökyüzümüzün en duyarlı burcu Yengeç için eskiden sıyrılıp yeniye geçmek, aşırı korku dolu ve sancılı bir deneyim olabilir. Şöyle bir şey; Yengeç hamile, yengeç doğuracak. İçinde bir şey var, canlı-kanlı, onu hissediyor Yengeç. İçindeki kıpırtıyı aşırı koruyor, sahipleniyor. Kurduğu bağdan asla kopası gelmiyor Yengeç’in. Doğum anında başına gelecekleri daha yaşamadan seziyor. Korkuyor. Ona kalsa ömrü boyu içinde saklayabilir o canlıyı.

Fakat maalesef mümkün değil, kopması-ayrılması-ayrışması gerek !

Taşınıyoruz. Sığınmamızı sağlayan evlerimizden çıkıyoruz. Ne kadar zamandan beridir bütün duygularımıza, ilişkilerimize, mutluluğumuza ya da mutsuzluğumuza şahitlik eden alanı terk etme vaktindeyiz. Aynı pencereden bakmamalıyız artık. O yatak odalarında uyanmamalıyız yarın. Aynı masanın, aynı sandalyesinde, aynı manzaraya karşı yemeğimizi yememeli, aynı banyoda yıkanmamalıyız. Evet, çok anı var. Evet, o duvarların dili olsa da konuşsa. Evet, o mutfak ne depresyonlara iyi geldi. O çiçek o balkonda mutluydu, yerini sevmişti. O kütüphane yerinde ağırdı, bilgeydi. Ama mecburuz. Gitme vakti geldi.

Değişim çanlarının çaldığını son iki senedir biliyoruz. Bu rüzgar, şimdi eşiğimize vardı ve bizi yerimizden etme görevi üstleniyor. Cenin pozisyonu alıp, es geçme şansımız yok. Yeni bir rahimde, yeni bir can olmalı ve kendi doğumumuzu kendimiz gerçekleştirmeliyiz. Tamamlandı üçyüzaltmış derece ve şimdi sıfır noktasındayız. İlk defa sıfır noktasında olmadığımızı hatırlayalım lütfen. Dünyaya gelirken de yine bir rahimde büyüdük, doğduk. Aynı mantıkla, başka bir başlangıç noktasında, farklı olanı deneyimlemek üzere taşınmalıyız. Evren tedbil-i mekan ferahlığını sunuyor bize, kocaman kucaklamalıyız.

Yengeç Burcu’ndaki Güneş Tutulması’nda hepimiz Yengeç’iz. Tuttuğumuz, tutunduklarımızla sınanmak zamanıdır. Yalnızlığımızla yüzleşelim. Tek başımıza da gayet var olduğumuzu anlayalım. Sıfır noktasından hayatın uzattığı dallardan bir yenisine uzanıp, kendimizi ait hissettiğimiz yerlere gidelim. Duyulan sancılar bir illüzyondan ibaret, artık ait olmadığımızı fark ettik, bu en gerçek. Yengeç, ağlıyor. Alıştıklarının onu terk ettiğini sanıyor. Halbuki kendisine artık güven vermeyen, sığınak olamayan yerlerden gidiyor Yengeç. Arınıyor, yeniden doğuyor Yengeç. Aile kuracak Yengeç. Yalnızlığın ilacıdır aile. Gerçek ve koşulsuz sevginin çatısıdır aile. İyi günde-kötü günde anlaşıldığın yerdir aile. Mutluluğun-mutsuzluğun en gerçek paylaşıldığı yerdir aile. Çaredir hep aile.

Bu tutulmayı anlamak için önce son iki senenize bakın, ve kendinizi gözlemleyin :

 • İşinizde artık yeteri kadar üretemiyor olabilir misiniz ? Bu aynılık artık beslemiyor olabilir mi ? Gelişimin uzun zamandır durduğunu fark ettiniz ama güvenli bölgeniz sebebiyle katlanıyor olabilir misiniz ? Terk etmeye cesaretiniz mi yok ?
 • Büyük aşkla başladığınız ilişkinizde heyecanınız azalmış olabilir mi ? Bir şeyler denediniz ama yine de o büyüyü yakalayamıyor musunuz ? Sevmenize rağmen tahammülünüz azalmış olabilir mi ? Her şey gözünüze batar mı oldu ? Kurtarma girişimleriniz de sonuçsuz mu kaldı ? Ait hissetmiyor, bütünleşemiyorsunuz, bir şeyler eksik mi ?
 • Yalnız mısınız uzun zamandır ? İnanmıyor musunuz ilişkilere ? Zaten onun busu yok, şusu çok, aman şimdi ne gireceksiniz de boşa zaman kaybedeceksiniz ki yaklaşımınız artık sizi tatmin etmiyor olabilir mi ? Nereden biliyorsunuz yaşamadan ? Hangi korku sizi bu deneyimden alıkoyuyor ?
 • Bağımlı mısınız ? Bir duyguya, bir kişiye, bir işe, herhangi bir şeye ? Ne kadar da memnun değilsiniz ve buna rağmen razı mısınız ?
 • Korkuyor musunuz bir olmaktan, çoğalmaktan. Böyle iyi misiniz, dertsiz başım kıvamında hayat sürmekten, sıfır sorumluluk yaşamaktan ?

Tahlilinizi iyi yapın, son iki senedir hangi yola sapacağınızı çoktan hissettiniz ve artık o sonun başlangıcındasınız. Sonra, 2002 yazına uzanın. Neler değişmişti, dönüşmüştü hayatınızda, hatırlayın ? Benzer temalarla karşılaşmanız yüksek olasılık içerir.

Bu bir yeniaydır. Yeni başlangıçları temsil eder. Hiçbir eski, aynı haliyle devam etmeyecek kadar kesindir. Değişim karşısında titrek olmayı da seçebilirsiniz, istediğiniz kadar titreyebilirsiniz, bir şey çok net, kesin değişeceksiniz, siz bilirsiniz.

 • İşinize son verilebilir/işten çıkabilirsiniz. İşsiz kalmaya değil, ne üreteceğinize, neye emek vermek istediğinize odaklanın.
 • İlişkiniz bitebilir. Miadı dolmuştur. Hoşça kalmalıdır her iki kişi de. Şık kapanışlar yakışık alır.
 • Yalnızlığınız bitebilir. Güvenin. Çıplak kalın, utanmayın, yaşayın. Başlatın.
 • Karma karşılaşmaları olabilir. Kaçmayın. Eşlik edin. Karşılıklı ödeşin.
 • Hayatınızı bağımlı olduklarınız değil, siz yönetmelisiniz. Kusursuz sistem içinde tutunduğunuz tek şey kendinizsiniz, farkında oldunuz oldunuz, olamadınız işiniz zor.
 • Bana dokunmayan yılan bin yıl yaşasın olmaz. Sorumluluk almalı, birine iyi gelmeli, öğrenmeli-öğretmelisiniz. Bağlar kurmalısınız. Birinin çok özeli olmalısınız, biri de sizin özeliniz. Sevmelisiniz, sevdikçe zenginleşeceksiniz.

Taşınıyoruz. Toplanın. Kolilere eşyalarınızı koyarken bazılarıyla ayrılacaksınız, gülümseyin anılarınıza. Teşekkür edin sizi siz yaptığı için, iyi ki kesiştiğiniz için. Gökyüzündeki YENGEÇ vurgusuna güvenin. Su elementinin öncüsü YENGEÇ’te bir gökyüzü olayı gerçekleştiğinde, gözler AY’a çevrilir. Büyüleyicidir Ay. İyileştirir. Kabul edin şifayı. Ay ışığı ile yıkanın. Arının. O en güvenilirdir. Size hayat verecektir, koruyacak, kollayacaktır. Sığınağınız olacaktır. Aslında karanlıktaydık ve aydınlığa açılıyoruz artık. 21 Haziran demek, ışığın tam olarak hakim olduğu an demek, “insanlığa açılan kapı” olarak da bilinir. Korkulur mu ışıktan hiç ? Üzülmeyin, ölmüyoruz, aksine doğuyoruz.

Önemli Not : Her birimizin istisnasız yepyeni adımlar atacağı kesin. Ancak gökyüzündeki gezegenlerin çoğunun Retro seyirde olması, değerlendirmelerimizi dikkatle yapmamız gerektiğinin altını çiziyor. Bilhassa Merkür’ün 13 Temmuz’a kadar Retro seyrini aklınızda tutun. 28 Haziran’da Mars’ın Koç Burcu’na geçmesiyle birlikte içinizdeki dürtülerin “hadi-hemen” mesajını bi’ durup yeniden değerlendirin. Temmuz çok şeye gebe ve sakin kalmak önemli olacak.

 

Türkiye nasıl etkilenecek ?

Halkın çok etkileneceği günlerden geçiyoruz. Kontrolümüzde olmayan gelişmelere açık gibi duruyoruz. Gizli olayların açığa çıkmasıyla birlikte halkın tetiklendiği zamanlardayız. Özellikle sağlık konularında ekstra dikkat etmemiz gereken günlerdeyiz. Skandallara çok açığız. 28 Haziran’da Mars’ın Koç’a geçmesiyle birlikte çok hızlı gelişmeler önümüze düşebilir. Özellikle koruma/savunma mücadelesi vermemiz gereken olaylarla karşılaşabiliriz. Agresif etkiler altında olacağız. Düşünmeden alınan kararlar, sonrasında başımızı ağrıtabilir. 5 Temmuz’da gerçekleşecek olan Oğlak Burcu’ndaki Ay Tutulması’ndan ülkemiz büyük etkiler alıyor olacak. Özellikle; kadınlar, çocuklar, büyükelçiler, diplomatlarla alakalı tatsız konularla karşılaşabiliriz. Ülkeyi yönetenlerle, bilinir-tanınır-ünlü kişilerle ilgili önemli gelişmeler olabilir. Ülkemiz eğitim sistemi üzerine yeni düzenlemeleri konuşuyor olabiliriz. Meclis/parlemento dikkat çekici olaylarla büyük gündem olabilir. Belediyelerle gerginlikler olabilir. Halkın beklentileri için büyük bir mücadeleye girilebilir. Patlamalar, yangınlar, kazalar ya da doğal afetlere çok açık gibi duruyoruz.

 

Yengeç Burcu’ndaki Güneş Tutulması’nın yükselen burçlara etkileri şöyle;

Yükselen Koç; Ev-yerleşim-yuva-ailevi her konu, taşınmalar, gayrimenkul-arsa-toprak-emlak gibi gündemleriniz olabilir. Yeni bir şeyin öncülüğünü yapma girişimi olabilir. Hayatınıza kalıcı yeni tohumlar atmak için tetikleneceksiniz ancak 13 Temmuz’a kadar Merkür’ün Retro olduğunu unutmayın. Her türlü yeni girişim için doğru zaman olmayacaktır, mümkünse Merkür Retrosundan sonrasına bırakın. Temmuz ayı sizin için kritik olacak. Mümkün mertebe tetiklendiğiniz her yeni konu için değerlendirmelerinizi dikkatle yapın.

Yükselen Boğa; Kardeşler, komşular, kuzenler, yakın çevrenizle ilgili yeni gündemleriniz olacaktır. Onlarla birlikte yeni bir işbirliği, ticari girişimler için adım atmak isteyebilirsiniz. Ancak, 13 Temmuz’a kadar Merkür’ün Retro olduğunu unutmayın. Her türlü yeni girişim için doğru zaman olmayacaktır, mümkünse Merkür Retrosundan sonrasına bırakın. Mümkün mertebe tetiklendiğiniz her yeni konu için değerlendirmelerinizi dikkatle yapın. Anlaşma, teklif ve sözleşmeler önünüze gelebilir, Retro bitimi karar verin. Yine yeni bir ürün çıkartmak, piyasaya sürmek, yayınlamak için de tetiklenebileceğiniz dönemlerdesiniz, Retro bitimi daha hayırlı olabilir.

Yükselen İkizler; Maddi konularda bazı yeni girişimler içinde olabilirsiniz. Çok kadersel zamanlardan geçiyor olacaksınız. Önemli yön değişimleri söz konusu olacak. Yeni fikirlerinizi yakın çevrenize açabilirsiniz, belki destek de görebilirsiniz fakat aksiyon almamalısınız çünkü 13 Temmuz’a kadar Merkür’ün de Retro olacağını unutmamalısınız. Her türlü yeni girişim için doğru zaman olmayacaktır, mümkünse Merkür Retrosundan sonrasına bırakın. Paranızı kazanmak için yeni iş girişimleri deneyebilirsiniz. Yeteneklerinizi kullanabilirsiniz.

Yükselen Yengeç; İşiniz, hayata bakış açınız, ilişkilerinizle ilgili gökyüzü sizi adım atmanız konusunda tetikliyor olacaktır. Çok defa pişti ve önünüze geldi bu konu ve hala aksiyon alamadıysanız artık yön değiştirmeniz gerektiğini buram buram hissediyor olacaksınız. Doğru olanı yapabilmelisiniz fakat aksiyon aldığınız tarihe dikkat etmelisiniz çünkü 13 Temmuz’a kadar Merkür’ün de Retro olacak. Her türlü yeni girişim için doğru zaman olmayacaktır, mümkünse Merkür Retrosundan sonrasına bırakın. Temmuz ayı sizin için en kritik ay olacak. Attığınız adımların tarihlerine dikkat etmelisiniz. Kaderinizin değiştiği günlerdesiniz ve ne kadar doğru zamanda yaparsanız sizin için o kadar iyi olacaktır. Evlilik, yuva kurmak, boşanmak, yeni iş değiştirmek gibi hayatınızın her yerini etkileyecek kararlarda çok dikkatli olmanızı tavsiye ederim.

Yükselen Aslan; Bazı ruhsal farkındalıklara gebe olduğunuzu belirtelim. Kolay bir süreçten geçmiyorsunuz. Her şey önünde sonunda sizin iyiliğinize fakat bazı şeylerin içinden geçebilmelisiniz. Özgüveninizi tekrar yükselteceğiniz zamanlara az kaldı. Her şey sizi yüklerinizden özgürleştirmek üzere planlandı. Bu bakış açısıyla yaklaşırsanız daha kolay atlatırsınız. Sağlığınıza dikkat etmelisiniz, bilhassa psikolojik sıkıntılarınız olur ise profesyonel destek almanızı öneririm. Gizli işlere bulaşılmamalı, mümkün olduğu kadar içinde bulunduğunuz durumu netleştirmek hedefi içinde olmaya çalışmalısınız. Yeni bir aksiyon almanız gerekebilir ancak 13 Temmuz’a kadar Merkür’ün de Retro olacağını unutmayın. Yeni adımlarınızı Retro bitimine bırakın. Kendinizde kalmaya gayret edin.

Yükselen Başak; Sosyal çevrenize ışık tutuyor olacak gökyüzü. Birlik-beraberlik duygusuyla yeni adımlar atmaya tetiklenebilirsiniz. Umutlarınızı besleyecek verilere odaklanmakta fayda olacaktır. Çocuklarınız yıl boyu gündeminiz olacaktır. Yeni başlangıçlara tetiklenebilirsiniz ancak 13 Temmuz’a kadar Merkür’ün Retro pozisyonda olduğunu da unutmayın. Tetiklendiğiniz konular daha içsel bir değerlendirmeye ihtiyaç duyuyor olabilir, ince eleyip sık dokuyacağınız zamanlardasınız. Yeni adımlar için Retro bitimi sizin için daha doğru bir zaman olacaktır. Durum aşk hayatınız için de geçerli olacaktır, karşınıza çıkan kişileri daha dikkatle değerlendirin ve ilişkiyi hemen başlatmayın. Yardıma ihtiyacı olanlara el uzatabilirsiniz. Sivil toplum örgütleri, dernekler gibi oluşumların bir parçası olmak için de adımlar atılabilir.

Yükselen Terazi; Gündeminiz hedefleriniz olacaktır. Kariyerinizle ilgili önemli ve yönünüzü değiştirecek gelişmeler beklenebilir. Göz önünde olacağınız zamanlardan geçiyor olacaksınız. Yeni başlangıçlara tetiklenebilirsiniz ancak 13 Temmuz’a kadar Merkür’ün Retro pozisyonda olduğunu unutmamalı, önemli imzalarınız varsa Retro sonrasına bırakmalısınız. Yeni iş teklifleri ya da iş değişikliği planlarınızı daha içten değerlendirmelisiniz, Retro bitiminde hareket edilebilir. Yeni hedefleriniz için çalışmalar yapın. Statünüzü değiştirecek gelişmeler olabilir, bu kariyer hayatınızda da olabilir, bireysel hayatınızda da. Evlenmek-boşanmak da statü değişikliğidir, kendinizi dikkatle gözlemleyin.

Yükselen Akrep; Uluslararası işler-yabancılarla ilgili yeni gündemleriniz olabilir. İthalat-ihracat girişimlerine tetiklenebilirsiniz. Hukuki-resmi işleriniz varsa sizi harekete geçirebilir enerjiler olacak gökyüzünde, ancak işler ağır işleyebilir. Her türlü yeni eğitim gündeminizde oluşabilir. Size vizyon katacak yeni girişimlerde bulunabilirsiniz. Kariyer ve hedefleriniz, statünüzle ilgili bazı gelişmeler hissedebilirsiniz. Belki yeni bir iş teklifi, sizi göz önünde tutacak gelişmeler kaydedilebilir. Ancak, 13 Temmuz’a kadar Merkür’ün Retro olduğunu unutmayın. Önünüze düşen konuları değerlendirin ancak aksiyon almamakta fayda olacaktır. Mümkünse Merkür Retrosundan sonrasına bırakın. Yine yeni bir ürün çıkartmak, piyasaya sürmek, yayınlamak için de tetiklenebileceğiniz dönemlerdesiniz, doğru zaman için Retro bitimi daha hayırlı olabilir.

Yükselen Yay; Krediler, ödemeler, borçlar, vergiler, sigortalar ya da miras gibi gündemleriniz olabilir. Hukuki konular önünüze düşebilir. Eşinizin kaynaklarıyla ilgili konular sizi harekete geçirebilir, birlikte yeni adımlar atmak isteyebilirsiniz. Maddi kaynak arayışınız için çözümler üretmeye çalışabilirsiniz. Kredi imzaları için doğru zaman olmayabilir. Beklemek, sabretmek, biraz daha idare etmek sizin için daha hayırlı olabilir. Önemli yön değişimleri söz konusu olacaktır ancak unutmamanız gereken bir şey var; 13 Temmuz’a kadar Merkür Retro olacak. Her türlü yeni girişim için doğru zaman olmayacaktır, mümkünse Merkür Retrosundan sonrasına bırakın. Rüyalarınıza dikkat edin, mesajlar içerebilir. Ruhsal dönüşüme de tetiklenebilirsiniz.

Yükselen Oğlak; İlişkilerinizle ilgili çok önemli gündemleriniz olacaktır. Evlilik-ortaklılar gibi ikili her türlü ilişki yeni bir forma geçecektir. Sistem aynı haliyle kalmayacak, bir yön değişikliği şart olacaktır. Kendinizi her kimle nasıl bir ilişkideyseniz ona ait olup olmadığınızı düşünürken bulabilir, yeni ve kararlı duygusal adımlar atmak isteyebilirsiniz. Uzun süredir bu konularla sınanıyorsunuz, artık sorumluluk almalısınız. Ortaklı girişimleriniz için biraz daha beklemenizde fayda var; 13 Temmuz’a kadar Merkür Retro seyirde olacak ve enerji çok yavaş, doğru karar veremeyebilirsiniz. Çok daha ince detaylarıyla düşünün, değerlendirin, adımlarınızı Merkür Retrosu bitiminde atmaya çalışın. Özellikle Temmuz ayı sizin için çok kritik. Kaderinizin değiştiği günlerdesiniz ve adımlarınızı ne kadar doğru zamanda yaparsanız sizin için o kadar iyi olacaktır.

Yükselen Kova; Günlük rutin işlerinizde sistemsel bir değişiklik söz konusu olacaktır. İşiniz değişebilir, yeni bir işe odaklanabilirsiniz. Kendi işinizi yapma girişimleriniz olabilir. Birlikte çalıştığınız, size hizmet eden insanların hayatındaki değişiklik sizi de etkileyebilir. Evcil hayvanlarınızla ilgilenmeniz gerekebilir ya da yoksa edinebilirsiniz. İşinizle ilgili her türlü yeni adımlarınız için biraz daha beklemeniz doğru olacaktır, zira 13 Temmuz’a kadar Merkür Retro seyirde ve doğru karar vermenizi engelleyebilir. Özellikle imzalı işleriniz için Retro bitimini tavsiye ederim. Vücudunuzun işaretlerini dinleyin, sağlık olarak size işaret çakıyor olabilir, mutlaka ilgilenin.

Yükselen Balık; Çocuklarınızla ilgili gündemleriniz olabilir. Hamilelik planlayabilirsiniz. Yeni bir hobi edinebilirsiniz ve bu hobi hayatınızın bir parçası haline gelebilir. Çok yaratıcı ve ilham veren zamanlardasınız. Aşk hayatınızda önemli gelişmeler olabilir. Kadersel karşılaşmalar söz konusu olabilir. Duygusal olarak ait hissedeceğiniz kişilerle önemli kararlar eşiğinde olabilirsiniz. 13 Temmuz’a kadar Merkür’ün Retro seyirde olacağını hatırlatalım. Yeni aksiyonlarınızı Merkür Retro bitimine bırakmanız daha doğru olacaktır. Yeni sosyal girişimlere tetiklenebilirsiniz, ki tavsiye ediyoruz, size kendinizi iyi hissettirecek insanlarla bir arada olma şansı yakalarsınız.

Çağla Akgün

Bu Yazıya Tepkin Nedir?
Bayıldım
0
Beğendim
0
Emin Değilim
0
Enteresan
0
Şaşırdım
0
Yorumları Gör (0)

Leave a Reply

Your email address will not be published.

payment

gökyüzüderki © 2021 - Tüm Hakları Saklıdır.

En Yukarı Git
%10 İNDİRİM KAZAN!
En güncel yazılar, eğitimler ve kampanyalardan haberdar olmak için e-posta bültenimize abone ol. %10 indirim kazan!
  ABONE OL
  Gizlilik politikası bilgilendirme metinini okudum, onaylıyorum.