Şu An Okunuyor
Başak çaredir zaten, hep. Dolunay Başak’ta !

Başak çaredir zaten, hep. Dolunay Başak’ta !

Bazen bir zaman geliyor, her şeyden kaçası geliyor insanın. Öylece, tek başına, bir şekilde hayatta kalacağı bir küçük köye mesela. Ağaçların konuştuğu, denizin şarkı söylediği, gökyüzünün resim yaptığı bir köy düşlüyor insan, insandan az. Olanlar, nefes aldığınız organların üstüne taş gibi oturduğu zaman kaçası geliyor insanın. Herhangi bir yorum duymak, herhangi bir teselli dinlemek, herhangi bir insanla hiçbir şey paylaşasımızın gelmediği zamanlar. Ve başımıza gelenlerle yaşamayı öğrenmeyi, buna alışmayı sonuna kadar reddedesimizin geldiği zamanlar. Soğuk gerçeklerin yüzümüze çarpmadığı bir harikalar diyarı olsa, oraya tek yön bilet alsak mesela. İnsan, yoruluyor. Kelimelerin kifayetsiz kaldığı anlarda kaçmak istiyor.

Astraea gibi. Tanıyor musunuz siz Astraea’yı ?

Yunan mitolojisinde karşılaşıyoruz kendisiyle. Saflığı ve masumiyetle simgelenmiş kendisi. Zeus ile Themis’in kızı diye geçiyor bazı kaynaklarda. Düzenin temelini anlatıyor. Adaletli, şefkatli, doğrucu Astraea. Bir gün Pandora’nın kutusu açılıyor ve bütün kötülükler dışarı çıkıyor. İnsanın başına her türlü bela geliyor, yoksulluğu deneyimliyor insan, ümitsizlik her gönlü esir alıyor. Hayat cehenneme dönüyor. Astrae da, böylesine bir düzensizliğin içinde kalamayacağını, onun masumiyetine yakışık almayan bir ortamda yaşayamayacağını anlayınca kaçıyor göğe. Ve Başak Takımyıldızı da böylece oluşuyor.

Onun kaçma şansı varmış ama bizim yok !

Astraea gibi kaçmak isteyen kaç kişiyiz bilmiyorum, ama 9 Mart’ta bir Başak dolunayı yaşıyor olacağız ve Ay’ın karşısındaki Güneş’le kavuşum halindeki Neptün’ü görünce, gerçekleri “kabul etmek” zorunda kalacaklarımız karşısında gücümüzü nasıl toplamamız gerektiğini düşünmemiz icap edecek. Kaçamamak, bırakamamak zorunluluğu yüzümüze soğuk rüzgarlar gibi çarptığında, gözümüzü gayr-i ihtiyari kapatmak isteyip, açınca her şeyin geçtiğini sanmak saflığında olduğumuzu itiraf etmek isteyenler eminim çok aramızda. Gözümüzü açtığımızda hiçbir şey bir kabus değil, her şey gerçekten de gerçekmiş, bilmek de çok sinir bozucu biliyorum.

Ama şunu da biliyorum :

Toplumsal etkileri bireyler yaratır, unutmamalı. Gördüğümüz, yaşadığımız, başımıza gelen hiçbir şey bizim dışımızda gelişmedi, gelişmeyecek, nerede neyi bilinçli ya da bilinçsiz düşledik de yaşıyoruz fark etmeye çalışmalı bu dolunayda. Çünkü daima düşlerimizin mimarlarıyız, hatırlamalıyız. Eğer bunu yok sayarsak korkmaya devam edeceğiz. Felaketleri film izler gibi izlemeye, ses çıkarmadıkça başımıza gelenleri istemeye istemeye kabul etmeye devam edeceğiz. Savaş içimizde olmasaydı dışımıza yansımazdı, bunu fark etmeliyiz. Astraea gibi göğe kaçmak gibi bir şansımız olmadığına göre, içimizi düzenleyeceğiz, sevgisizliği-değersizliği tespit edeceğiz, barışacağız. Alma-verme dengesi içinde sevmenin sorumluluğunu bireyselde almadan, değer yükseltilemez, iyi bileceğiz.

Düşündüm ve bu dolunayda şunlara hazır mıyım listeledim :

Hiçbir şeyin gerçek sahibi olmadığımın ayırdına varmaya hazır mıyım ?

Sahiplik fiili içindeki köleyi azat edecek cesaretimin sınanmasına hazır mıyım ? Ve eğer köle içimdeki bir duyguysa onu özgürleştirmeye, gitmek isteyeni zorla tutmamaya, eşit hak ve özgürlüklere sahip olduğumuzu unutmamaya kabul müyüm’ü sorgulamaya hazır mıyım ?

Hiç beklemediğim bir zamanda, hiç beklemediğim bir şeyin bir anda düşen yıldırım gibi oluvermesi karşısında ne kadar hazırım acaba, farkında olmaya hazır mıyım ?

Belli ki görünürde başımıza her ne gelecekse, psikolojik olarak bizi etkisine alan kaçma isteğinin gerçek sebebiyle yüzleşmemiz gerektiğinin altı da çizilecek bu dolunayda. Psikolojik sağlığımızı korumamız için yapılması gerekenlerden bazıları detaylı analiz gerektirmekte. Başak demek, detay demek çünkü, şu ve benzeri soruları soralım, cevap arayalım derim ben :

 • Cildimiz mi bozuldu; boğazımız mı düğümlendi, sesimiz mi kısıdı, bağışıklık sistemimiz mi çöktü, neyi kabul edemiyoruz, birisine bir haksızlık mı yaptık, neyi iyi ifade etmekten çekiniyoruz, neyi hazmedemedik, neyi tutuyoruz-saklıyoruz gereksizce içimizde acaba ?
 • En son ne zaman kendimizle konuştuk, ne zaman hem fikir oldu kalp ve beyin en son acaba ?
 • Ruhumuzun bize bir küskünlüğü olabilir mi ? Ona karşı anti-nazik davranmış olabilir miyiz acaba ?

Düşünün ki Başak yıldızı gökten aşağı indi. Bir bir hepimizin nerede eksik-gedik varsa onu kontrole geldi. Nerde neyi yanlış yapmışız, detaylarda gördü ve bizi uyandırdı. Siz bütün sevimliliğinizle bırakmak istemediğiniz alışkanlıklarınızı savunup onları tutmak isterken o size net net “hayır” dedi. O hayır’lar biliniz ki sizin hayrınızadır. Oturup gerçekçi düşünme zamanlarındayız, bize yaramıyorsa bırakma, iyiyi-sağlıklı olanı seçmekle yükümlüyüz. Başak hizmettir. Gökten artık kendimize hizmet etmemiz beklenmektedir. Son zamanlarda bir sis perdesi arkasında yaşadık, belki çok hayalperesttik, belki o perdeyi kaldırıp bakmak bile istemedik, büyülenmiştik ve razıydık ama şimdi uyandırılıyoruz. Bitti gündüz düşleri, gelsin hayatın gerçekleri yani.

Muhasebe zamanı, yaşam kitabımızı elimizde büyüteçle okuma zamanı, hataları görme ve düzeltme zamanı. Bunu kendimize ve çevremizdekilere katılaşarak yapmazsak pek ala olur. Denklem ne kadar bilinmeyenli olursa olsun, tek tek o bilinmeyenleri çözmek, değer biçmek, netleştirmek biliniz ki hepimizin içini serinletecek. Üşenmemeli, gerekirse bozup yeniden tek tek parçaları birleştirmeli, rasyonel düşünüp, güvenli olanı seçmeli, bu süreçte aniden gelişecek olayları duygusal değil mantıkla değerlendirmeliyiz.

Huzursuzluk hissi normal, lütfen yakınmayalım. Didikleyelim biraz, dikkatle gözlemlendiğinde cevabı olmayan soru yoktur. Mesajları iyi okuyalım. Ve hayatı seçmek isteyenlere de hatırlatalım; Pandoranın kutusu açıldığında dışarıya bütün belalar sızdı ama içeride dışarı çıkmayan bir şey kaldı, adı “umut” ! Astraea bu detayı kaçırmış olmalı ama biz bunu biliyoruz şimdi, seçim şimdi bu dolunayda bizim : Kutu ortada, dışardaki sızıntıya kapılıp kötülüğe dahil olmak mı, içine elini daldırıp umudu kucaklamak mı ? Umut varsa, çare var. Başak çaredir zaten, hep.

 

Türkiye Başak Dolunay’ından nasıl etkileniyor ?

Türkiye dolunayı 4’ncü evinin girişinde karşılayacak.

Öncelik iç meselelerimiz, toprak bütünlüğümüz olacaktır. Tarım/toprak ürünleri, madencilik alanlarında gündemlerimiz olabilir. Hanemize ışık tutacak gökyüzü, zor zamanlardan geçebiliriz.

Dolunayın yönetici gezegeni Merkür halen Retro etkisinde ve 9’ncu evde olacak.

Dış ilişkilerimiz, uluslararası haberleşme kanallarımız, Havayolları, Yüksek öğrenim kurumları, profesörler, hukuk- baro birliği, Dış işleri Bakanlığı alanlarında tatsız ya da yanıltıcı haberler gelebilir. İlişkilerin çok dikkatle yönetilmesi gerekmekte.

Dolunay anının yöneticisi Venüs 11’nci evimizde ve ülkemiz Güneş’in tam karşısında kalacak.

Meclis, parlamentomuz son derece elektrikli, ani ve sıra dışı gelişmeler yaşayabilir. Toplum beklentileri masaya yatırılabilir. Müttefiklerimizle aramızda beklenmedik olaylar yaşanabilir. Kalkınma planları, maliyemizi ilgilendiren durumlara çok iş düşebilir. Borsa ve piyasalar çok hareketli, spekülasyonlara çok açık zamanlardan geçebiliriz.

Basın-yayın organlarıyla ilgili beklenmedik gelişmelere hazır olmalı. Ulaştırma Bakanlığı’nın dahlindeki işlere dikkat kesilmeli (hava-demir-kara-deniz yolları). Kamuoyu tepkileri ön plana çıkacaktır. Sosyal medya karışabilir. Komşu ülkelerle elektrikli ilişkiler söz konusu olabilir. Uluslararası yazılı anlaşmalarla ilgili gündemlerimiz olabilir. Eğitim sisteminde beklenmedik kararlar çıkabilir.

Türkiye için önemli tarihler :

4-13 Mart arası – dolunay etkisi

13 Mart -22 Mart arası – Kontrol edemediğimiz, arkamızdan dönen, bilinmeyen/öngörülemeyen konularda şifaya ihtiyacımız olabilir. Komşu ülkelerle işler karışabilir. Ekonomik konularda kaynak arayışı içinde olabiliriz, mali konularda sıkıntılar yaşanabilir. Doğal afetlere çok açık zamanlardayız, toprak hareketleri/depremler öngörülebilir.

Yükselen Burçlara göre Başak Dolunay’ının etkileri şöyle;

Yükselen Koç; İşinizi, gücünüzü, rutininizi değiştirmeye ihtiyacınız olabilir. Size ne iyi gelmiyorsa onu bırakmayı seçmelisiniz. Birlikte çalıştığınız insanlarla ilgili bazı gerçeklerle karşılaşabilirsiniz ve canınız sıkılabilir. Vücudunuzu mutlaka iyi dinleyin, verdiği arızaları gözlemleyin ve çaresine bakın. Mutlaka kişisel hijyeninize dikkat edin. Sindirim sisteminizde çok mesaj olabilir, derinlemesine değerlendirin. Evcil hayvanlarınızla ilgilenin. Maddi konularla ilgili beklenmedik gelişmeler olabilir.

Yükselen Boğa; Aşk hayatınızla ilgili bazı düzenlemelere ihtiyacınız olabilir. Gerçek olanı görmezden gelmemek gerekiyor. Ebeveyn yükselen Boğa’ların çocuklarının gelecekleriyle ilgili önemli ve gerçekçi seçimler yapma zamanı olabilir. Yeni bir hobiye başlanabilir, sizi mutlu edecek eylemlerin içinde olmayı seçmek motivasyonunuzu arttırabilir. İşinizle ilgili ani kararlar alma potansiyeliniz var, belki de düzeninizin bozulması sizin için bir gerekliliktir, dikkatle gözlemleyin.

Yükselen İkizler; Eviniz, yuvanız, aileniz, iç meselelerinize çok daha fazla odaklanmanız gereken bir süreçten geçiyor olabilirsiniz. Rasyonel düşünüp herkesin hayrına kararlar almakta fayda olacaktır. Önemli tohumlar atmak için doğru zamanda olabilirsiniz ancak Merkür’ün durağan pozisyonu işleri geciktirebilir ki bunu, konularınızı daha detaylı ele almanız için de fırsat olarak görün. Sakinlik şart. Gizli işlere çok bulaşmamalısınız. Bilinçaltı çalışmaları yapmak faydalı olacaktır.

Yükselen Yengeç; Yakın çevrenizle fikirlerinizde uyum olmayabilir, bazı fikirlerin hayata geçmesi konusunda birtakım endişeleriniz olabilir. Ürkek davranmakta haklı olabilirsiniz ancak sağlıklı düşünmenin yolunu bulmalısınız. Herhangi bir şeyi yazma/yayınlama/sunma gibi planlarınız için harekete geçmeden önce bir editör gibi tekrar tekrar işinizin üzerinden geçmenizi tavsiye ederim. Sosyal çevrenizden duyacağınız yeni fikirlere de açık olun. Eğitim/danışmanlık kararı güzel olur.

Yükselen Aslan; Maddi ve finansal konularınızla ilgili doğru planlar yapabilmeye ihtiyacınız olacak. Ayağınızı yorganına göre uzatma politikası geçerlidir, savurganlık ya da önünüzü göremediğiniz riskler için uygun bir dönemde değilsiniz. Yeteneklerinize odaklanın, üzerinde çok çalışın. Hedefleriniz aniden değişebilir. Kariyer hayatınızda beklenmedik gelişmelere çok açıksınız. Çok ön planda olacağınız günlere giriş yaptınız, doğru yönetim için profesyonel olmalısınız, gürültü işe yaramaz.

Yükselen Başak; Hayati kararlar alacağınız günlerden geçiyor olabilirsiniz. Özellikle işiniz/ilişkinizi etkileyecek seçimler yapmak zorunda kalabilirsiniz. Hayatınızı yeniden düzenlemeniz, daha farklı yöntemleri denemeniz gerekebilir, katı-gaddar tutumlarda olmadan, yorulmadan her şeye yeniden odaklanın. Yurtdışı seyahat, uluslararası işleriniz gibi konularda beklenmedik gelişmeler olabilir. Planlar değişebilir. Yeni bir akademik eğitim kararı gibi konular önünüze düşebilir. Sağlığa dikkat.

Yükselen Terazi; Kontrolün sizde olmadığı durumlarla karşılamalar olabilir. Arkanızdan dönen gizli işler gün yüzüne çıkabilir. Siz de gizli bir duygu – durum içinde kalabilirsiniz. Mümkün olduğunca sağduyulu hareket etmenizi öneririm, ani kararlardan önce psikolojik durum analizinizi iyi yapın. İş hayatınızda akl-ı selim kararlar almaya ihtiyacınız olabilir. Finansal durumlarınızın kontrol altında tutulması gerekecek. Ani harcamalar çıkabilir. Okült konulara eğilebilirsiniz. Sağlığa dikkat.

Yükselen Akrep; Özellikle sosyal çevrenizden önemli farkındalıklar edineceğiniz günlerden geçiyorsunuz. Arkadaşlarınızla ilişkilerinizi yeniden değerlendirmek gerekebilir. Aşk hayatınız için de aynı durum geçerli, dikkatli analiz yapmak doğru olacaktır. Sizin ve çocuklarınızın gelecek beklentilerini ele almanız gereken zamanlardasınız. Sosyalleşmek, sivil toplum örgütleri-derneklerle yardımlaşmak gibi temalar olabilir. İkili ilişkilere dikkat, ani gelişmelere, krizlere çok açıksınız.

Yükselen Yay; Her türlü hedeflerinizle ilgili önemli kararlar alma zamanındasınız. Kariyer hayatınızda önemli gelişmeler yaşanabilir. Statünüzle ilgili fazlasıyla göz önündesiniz, heyecana kapılmadan rasyonel düşünerek her şeyi dikkatle ele almanız gerekecek. Kariyer hedeflerinizi yeniden gözden geçirmek doğru olabilir. İş hayatınız, birlikte çalıştığınız insanlarla ilgili beklenmedik durumlar oluşabilir. Vücudunuz sağlığınızla ilgili aniden bazı işaretler verebilir, dikkatle gözlemleyin ve ele alın.

Yükselen Oğlak; Her şeyi daha büyük alanda gözlemleyebilmek için fırsat bir dolunay yaşıyor olacaksınız. Umutlarınız için çabalamaya gayret edin, pozitif düşünün. Yurtdışı, uluslararası işler, seyahatler alanında pürüzler çıkabilir, erteleyebilir, değişiklikler yapmak zorunda kalabilirsiniz. Aşk hayatınız elektrikli olabilir, beklenmedik ayrılıklar ya da aniden aşkla karşılaşmalar gündeminize gelecektir. Her ikisi içinde yüksek bir sağduyu ve hakkaniyetli olmaya ihtiyacınız olacak.

Yükselen Kova; Giderler alanınızda önemli kararlar alabileceğiniz zamanlardasınız. Paylaşımlı işleriniz, kredi, ödeme, borç, vergi, miras gibi konuların önünüze düşmesi olasılık dahilinde olacak. Bu gibi resmi işleri tekrar tekrar ele almanız gerekebilir, yeniden düzenlemeye gidebilirsiniz. Görünmeyene odaklandığınız ve bazı farkındalıklar kazanacağınız bir dolunay var önünüzde. Rüyalara dikkat kesilin. Ev, yerleşim, yuva, ailevi konularda beklenmedik gelişmelere çok açıksınız.

Yükselen Balık; Her türlü ikili ilişki, evlilik, ortaklık alanınız oldukça hareketli olacak, önemli kararlar eşiğinde olabilirsiniz. En ince ayrıntısına kadar her şeyi büyük konsantrasyonla ele almanız gerekir. Herkesin hayrına bir kararla çıkmaya çalışmakta fayda var. Ortaklı her yeni iş için de aynı şey geçerli, son derece mantıklı olmaya çalışmalısınız. Zihinsel farkındalıklar yaşayacağınız günlerdesiniz. Bazı yeni fikirler sizi sağlam adımlar atmaya tetikleyebilir. Yakın çevrenizle elektrikli iletişime dikkat.

Çağla Akgün

 

Bu Yazıya Tepkin Nedir?
Bayıldım
0
Beğendim
0
Emin Değilim
0
Enteresan
0
Şaşırdım
0
Yorumları Gör (1)
 • Varligina…
  Emeğine…
  Yüreğine…
  Bilgine…
  Rehberliğine… Sağlık Can Çağla❤

Leave a Reply

Your email address will not be published.

payment

gökyüzüderki © 2021 - Tüm Hakları Saklıdır.

En Yukarı Git
%10 İNDİRİM KAZAN!
En güncel yazılar, eğitimler ve kampanyalardan haberdar olmak için e-posta bültenimize abone ol. %10 indirim kazan!
  ABONE OL
  Gizlilik politikası bilgilendirme metinini okudum, onaylıyorum.