Şu An Okunuyor
Dolunay bahane, Neptün şahane !

Dolunay bahane, Neptün şahane !

Zeus’un delikanlılarını bilir misiniz ? Dioskur’lar. Birbirlerine çok bağlı ikiz kardeşler, biri ölümlü diğeri ölümsüz. Castor ve Pollux. Rivayet o ki; bu ikiz kardeşler Likya’lı kahraman Leukippos’un iki kızına çok aşık olurlar. Fakat kızlar nişanlıdırlar. Buna rağmen vazgeçmezler. Kızları kaçırmaya karar verirler. Kızların nişanlıları bu durumun karşısında elbette harekete geçer ve ölümüne bir mücadele verirler. Kavgalar, kıyametler derken, maalesef ölümlü kardeş Castor hayatını kaybeder. Pollux bu acıya dayanamaz ve Olympos’un bütün tanrılarına yalvarır; ya Castor geri dirilsin, ya da onu da yok etsinler diye. Olympos’un baş sahibi Zeus, Pollux’a acır. Castor’u diriltir fakat bir şartı vardır; bu ikiz kardeşler hiçbir zaman aynı yer ve zamanda bir arada olamayacaktır.

Bu yüzdendir İkizler’in bir öyle bir böyle oluşu. Bu yüzdendir hep bir aramalar, öğrenmeler, meraklı olmalar. Bazı kaynaklarda sembolündeki ikiz öğenin ölümlü ve ölümsüz iki kardeşi tasvir ettiği belirtilmiştir ve bu sebeple İkizler bilemez kendisi bir ilahi varlık mıdır yoksa şu fani dünyada herkes gibi bir kimlik midir ? Arayışta, hareketli, çok yönlü düşünme kabiliyetine sahip, kabına sığamama durumları vardır ve üst dünya mı, araf mı nerededirler bilme ihtiyacı içinde varlığını sürdüredururlar. Burcun doğasıdır “çelişki”.

3 Aralık Pazar günü İkizler Burcu’nda yaşayacağımız dolunayda da “çelişki” bizim doğamız oluverecek pek tabii. Bilirsiniz, ne zaman ki Ay, Güneş’in karşısına bütün heybetiyle dikilir ve en parlak ışığıyla kendini gösterir, o andır dolunay. Birbirinin iki zıddı gezegenin yukarda karşı karşıya kalması bizi yeryüzünde ikilemlerin içine salıverir. Her dolunayda hayatımızdaki konulara göre irili ufaklı ya da bazen son derece önemli bir karar anı deneyimleriz. Bir seçim gerçekleşir ve bu da başka bir şeyden vazgeçmek manasını taşır. Aklımız başka, gönlümüz başka konuşur. Bu durumun pek tabii hem bedenimize hem de ruhumuza gergin bir yansıması olur. Hayatın kendisini seçimlerimizin oluşturduğunu unutmazsak, gökyüzünün bu zıt yerleşimi ile bazı konuları kapatıp yenilere yer açmaya daha motive başlayabileceğimize inancımız da artacaktır.

Şimdi yine bir karar sürecindeyiz ancak bu sefer aldığımız ya da alacağımız kararlar ne kadar sağlıklı olur konusu zihnimizi epey yoracağa benziyor. Dolunayın yönetici gezegeni Merkür, aynı gün geri harekete başlıyor ve zihin bedenle bir uyum içinde çalışamayacağından, daha sonra kararını verdiğimiz konulara tekrar dönebilir ve yeniden bir düzenlemeye gitme potansiyelinde olabiliriz. Dikkat etmemiz gereken en önemli şeylerden biri, arkasında duramayacağımız eylemlerimizin bizi başarısızlık korkusuna gebe bırakmaması için her şeye çok sakin yaklaşmak olacak. Biraz demlenmeye, konular üzerinde emin olmadan aksiyon almamaya gayret etmek gerekecek. İkizler-Yay aksı dolunaylarında başlı başına kaygan bir zemindeyizdir ve dolayısıyla şu an inandığımız, birkaç saat içinde tam tersi bir inanca dönüşebilir, bir dediğimiz diğerini tutmayabilir. Verdiğimiz sözleri yerine getiremeyebiliriz ve bu durum beklenti içinde olan insanları yaralayabilir. İsteyerek ya da istemeyerek başkalarını aldatmak, birilerine aldanmak, kandırmak zorunda kalabiliriz. Gölge yönüyle İkizler’de bir bilgi hırsızlığı ve yalanla yürüyebilir işler. Buna bağlı olarak dolunay anı haritası öyle bir etki yaratıyor olacak ki, bilinmesi gereken konular menfaate dayalı saklanabileceği gibi, geçmişte saklanılan konuların da açığa çıkması beklenebilecektir. Yani buram buram yatsı zamanıdır, mumlar bir bir sönebilir uyarısını vermemiz gerek.

Gerilmeler, arada kalmalar, ne yapsak bilememeler, uykusuzluk, duygusal direniş, ruhsal algılar vesaire, her dolunayın benzer konularıdır. Mutlak bir huzursuzluk hali gözlenir evet. Ancak bu dolunayda NEPTÜN’ün öye bir başrolü var ki ortalık biraz daha karışacak. Bunun ne demek olduğunu anlayabilmek için NEPTÜN’ü çok iyi anlamamız gerekir. Bahsi geçen gezegen, Neptün, o kadar net değildir ki, gezegenin fiziki keşfi bile muammalarla doludur. Önce bir sabit yıldız olarak kaydedilmiş, ardından geçen iki yüz yıl sonra, başka bir gezegenin yörünge düzensizliğini gözlemlerken tekrar fark edilmiş ve gezegen olarak kabul edilmiştir. Kendisini saklayan, gözleri bulandıran, hata yaptıran etkisiyle şüphesiz ki tüm canlılar üzerinde ağırlığı olan bir gezegendir. Neptün’ün herhangi göksel bir olaya parmağını dokundurduğunu görürsek, bilmeliyiz ki gözümüzün görmediği, farkında olmadığımız, hayatımızı bulanıklaştıran, -miş gibi davranmaya iten, hayalperestliğe gereğinden fazla itildiğimiz durumlara açık hale gelmişizdir. Ağır hareketi sebebiyle hiyerarşik olarak Güneş ve Ay’ın doğasını kapatacağı için dolunaydan çok daha fazlasını gözlemliyor olacağız. Yani dolunay bahane, NEPTÜN şahane !

NASIL ETKİLER OLACAK ? NASIL KARŞILAMALIYIZ ?

Dolunaya zor bir açısı olacak NEPTÜN’ün. Hem kendimiz, hem de çevremizdeki insanların acılarına karşı aşırı duyarlı olabileceğimiz bir dönemden geçiyor olacağız. Bu durumda haddinden fazla kurban ve kurtarıcı rollerine bürünmemiz olasılık dahilindedir. Duygusal olarak bir boğulma yaşayabiliriz ve hayal kırıklıklarıyla, ağır yüzleşmelerle karşı karşıya kalabiliriz. Kendimize acımak anın en tuzağına düşmememiz gereken duygularından biri olacaktır. Acımasızca kendimizi eleştirmeye, suçlamaya çok yakınız. Evet, her şey bizim suçumuzdur ama her şey bizim ona yüklediğimiz anlamı nasıl yorumladığımızla da ilgilidir. Burada sular seller altında kalacak kadar yoğun bir kayboluş söz konusu olabilir. Kimliksiz bir duruş sergileyebiliriz, başkalarının etkisi altında kalabiliriz ve birileri bizi kurtarsın inancıyla kendi gücümüze ihanet edebiliriz. Bağımlılık geliştirmeye son derece açık günlerden geçiyor olacağız. İçimizden gelen uyuşma isteğinin tek bir anlamı var aslında, KAÇMAK. Gerçeklerle yüzleştikten sonra kaldıramayacağımızı düşündüğümüz durumların arkasına sığınmaktansa tam teslim olup, her hatanın bize öğrettiklerini sindirip, kabul edip, yola devam etmek iyi bir duruş olacaktır.

Anne karnındaki ekmek elden su gölden yaşamak tatlılığını bir düşünün. Duygusal ve fiziksel güven altında, anneye bağımlı bir zaman dilimindeyizdir. Zamanı gelip de doğduğumuzda o sıcak ve güvenli ortamdan koptuğumuz için acı çekeriz, ağlarız. Bizi sakinleştirecek, besleyecek, huzur hissettirecek duygular ararız. Neptün zor açılarda tam da bu duyguya geri dönüş ister bizden. Hassasiyetimiz anne karnına geri dönmeyi arzulamamızı isteyecek kıvama kadar getirebilir bizleri. “Lütfen beni uyutun, her şey eski haline geldiğinde uyandırırsınız” hissini yaşayan çok kişi olacaktır. Kendimizi bu vaziyette yakaladığımızda, bu kadar aşırı duyarlılığı, üretmeye çevirebiliriz. Her ne kadar İkizler’in zihinsel bir tavrı olsa da, yöneticisi MERKÜR’ün, nam-ı diğer HERMES’in yeraltından da haberleri taşıyan tanrı olduğunu unutmayalım. Onun fikirlerinde enteresan bir orjinallik varsa sebebi her iki dünyanın arasındaki farkı deneyimlemiş olduğudur. Kardeşlerde olduğu gibi, bir yanı ölümlü bir yanı ölümsüzdür. İkizler’in yeteneklerini de hatırlayalım. Apollo’yu, el işçiliği göstererek çaldığı lir ile kendine hayran bırakan Hermes aklımıza gelsin ve yaratıcı yanlarımızı aktive edebileceğimizin mümkün olduğunu bilelim.

Belirsizlik İkizler’in hareket kabiliyetini kısıtlayacaktır. Keza Yay tarafında da özgürlük bulanıklaştırıcı bir ortam söz konusu olacak. Neptün’ün ortalığı karıştıran enerjisinden payını alacağımız bu günlerde, hazır Merkür de retroyken, 2017’de nerelerde hata, haksızlık yaptık, nelerden kaçtık, kendimizi kandırdık mı gibi çok şık bir analiz yapmaya gönüllü olmak bize çok kapı açacaktır inancındayım. Özellikle öz burcu ve yükseleni YAY,İKİZLER,BAŞAK ve BALIK olanlar için köprüden önce son çıkış olabilir. Sevgili (!) SATÜRN’ün YAY çıkışındaki son gollerini yiyoruz, üzerimizdeki yükleri yavaşça bırakıp temeli sağlam geleceklere gözümüzü dikmek dileğinde olmamak için sebep var mı ? İnanana yok.

Yükselen burçlara göre dolunay’ın etkileri ise şöyle;

Yükselen Koç; Zihinsel olarak çok yorulacağınız birkaç gün olacak önünüzde. Bazı gerçeklerle yüzleşmeniz gerekebilir. Özellikle yakın çevrenizle olan ilişkilerinizde tatsız gelişmeler olması muhtemel. Yeni fikirler üzerinde düşünmek size iyi gelebilir, planlama yapabilirsiniz ancak henüz aksiyona geçmek için uygun değil.

Yükselen Boğa; Önünüze yatırım fırsatları düşebilir. Ancak harekete geçmeden önce gözünüzden kaçan detaylar olabileceğini unutmayın. Önemli detayların gözden kaçabileceği bir atmosferdeyiz. Çok iyi değerlendirin. Kendinizi gergin hissedebilirsiniz. Yetenekleriniz üzerine yoğunlaşmanızı tavsiye ederim. Zihninizi bu şekilde meşgul edin.

Yükselen İkizler; Özellikle ikili ilişkiler ve iş alanınızda bazı yüzleşmeler yaşayabilirsiniz. An karar anıdır. Kendinizle ilgili kararlar almak için bu ortamı değerlendirin ancak gereğinden fazla düşünmek zorunda kalabilirsiniz. Sinir sisteminizi yormayacak eylemler tatsız etkileri azaltacaktır. Önemli kararlar eşiğinde olabilirsiniz.

Yükselen Yengeç; Biraz tatsız bir şekilde bilmediğiniz gerçekler ortaya çıkabilir. Özellikle bilinçaltınızdaki konuların yüzeye çıkması ve bunları çözmeniz için size farkındalık katacak bir dolunay olacak. Sinir sisteminize dikkat. Anlamadığınız, çözemediğiniz şeylerle karşılaşabilirsiniz. Büyük resimden bakmaya çalışın. Bir konu kapanacak, siz de ilerleyeceksiniz.

Yükselen Aslan; Aşk hayatınızda bazı karar aşamalarına gelmeniz mümkün. Kendinizi çok iyi ifade edemeyebilirsiniz ancak sizi somut kararlara zorlayan bir ortam olacak. Aldığınız kararlardan pişman olmamak için dikkatli düşünün. Çok kafa karışıklığı yaşayabilirsiniz. Sevdiğiniz şeyler size bu ara pek zevk vermeyebilir. İyicil olmaya gayret edin.

Yükselen Başak; Kariyerinizle ilgili çok önemli gelişmeler olabilir. Farkında olmanız gereken birçok şeyin ortaya çıkması muhtemel. Dikkatle değerlendirmelisiniz, hedeflerinizde sapmalar olabilir. Ailevi konularda bazı gerçeklerin ortaya çıkma ihtimali var. Aranızdaki iletişime dikkat etmenizi öneririm.

Yükselen Terazi; Birçok fikri yeniden gözden geçirmek zorunda kalabilirsiniz. Planlarınızın şaşma olasılığı var. Yeni kararlar alabilirsiniz ancak eyleme geçmeden önce üzerinde uzun bir süre daha durmanız gerekebilir. Kendinizi zihinsel olarak zorlayabilirsiniz. Beklemediğiniz şeyleri duyma ihtimaliniz var, şaşkınlıklar yaşanabilir.

Yükselen Akrep; Özellikle finansal anlamda bazı çözümlere ihtiyaç duyabilirsiniz. Kredi ve sözleşme gibi konuları çok iyi gözden geçirmenizi tavsiye ederim. Sonradan fark edebileceğiniz şeylerin zararını görebilirsiniz. Kendinizi sıkışık hissedebilirsiniz. Son noktaya geldiğiniz durumlar olabilir. Zihinsel olarak yorgun bir zaman diliminde olabilirsiniz.

Yükselen Yay; İkili ilişkilerinizde önemli bir dönemeçten geçiyor olabilirsiniz. Hayal kırıklıkları olabilir. Hızlı karar vermemeye gayret edin. Zihinsel karışıklığınız hemen geçmeyebilir. Sağlıklı düşünmeye gayret edin. Üzerinizdeki baskılara karşı ruhsal olarak kendinizi rahatlatma eylemleri uygulamaya çalışın.

Yükselen Oğlak; Keyfinizi kaçıracak tatsız şeyler yaşama ihtimaliniz var. Özellikle iş yerinde bazı rahatsızlıklarınız bardak taşırabilir. Ruhsal olarak gerilebileceğiniz bir zaman dilimindesiniz. Kendinizi dikkatle dinlemenizi tavsiye ederim. Kendinizi yükseltebileceğiniz eylemler iyi gelecektir. Ruhsal bilinçaltı çalışmaları tavsiye ederim.

Yükselen Kova; Umutlarınızı hedef alan dolunayın siz de bir yön değişikliği yaratması muhtemel. Özellikle aşk ve ilişkiler konusunda netlik isteyeceğiniz fakat bunu bulmakta zorlanacağınız bir zaman diliminde olabilirsiniz. Sinir sisteminiz yorgun düşebilir. Yaratım amaçlı kullanmanızı tavsiye ederim. Neyi sevdiğinizi keşfedebileceğiniz bir dönemdir aynı zamanda.

Yükselen Balık; Derin dünyanız biraz karışacak gözüküyor. Gerçek olanla yüzleşmek sizde bazı hayal kırıklıkları yaşatabilir. Değişim kaçınılmaz gözüküyor, buna ayak uydurabilecek ideallere sahip olduğunuzu unutmayın. Duruş ve konumunuza dikkat kesilebilirsiniz. Kariyer ve statü konularında güçlü bir değişim arzunuz olabilir. Detaylı değerlendirin.

Sevgiyle,

Çağla AKGÜN

Bu Yazıya Tepkin Nedir?
Bayıldım
0
Beğendim
0
Emin Değilim
0
Enteresan
0
Şaşırdım
0
Yorumları Gör (0)

Leave a Reply

Your email address will not be published.

payment

gökyüzüderki © 2021 - Tüm Hakları Saklıdır.

En Yukarı Git
%10 İNDİRİM KAZAN!
En güncel yazılar, eğitimler ve kampanyalardan haberdar olmak için e-posta bültenimize abone ol. %10 indirim kazan!
    ABONE OL
    Gizlilik politikası bilgilendirme metinini okudum, onaylıyorum.