Şu An Okunuyor
Gök kubbe sırtımızda, Dolunay Oğlak’ta !

Gök kubbe sırtımızda, Dolunay Oğlak’ta !

“Aşırı gücü yüzünden

Atlas zorlu bir baskı altında kaldı

Dünyanın bittiği bir yerlerde

Güzel sesli akşam perilerinin karşısında

Dimdik durup ayakta tutuyor göğü

Başı ve yorulmaz kolları üstünde

Akıllı Zeus’un ona ayırdığı kader bu”

…Hediodos, Theogonia

 

Çok ağır işleri üstlenmekten ve başarılı olmak için gereken sabrı göstermekten hiç vaz geçmezdi Atlas. Sorumluluklarının bilincinde ve son derece çalışkandı da. Zamanla iyi geçinirdi, elde etmek istedikleri için her yol ona mübahtı. Ve dahi bu yüzden çoğu zamanda acımasızdı. Duygularını işine karıştırmazdı ve gözünü hep yüksekte tutardı. Öyle çok emek verirdi ki, karşılığını alana kadar çalışır, çabalardı. Alırdı da. Belki de Olympos’ta onun kadar çalışkanı yoktu. Zeus, Atlas’ı severdi. Ta ki, Atlas o en büyük otoriteye, tanrıların tanrısına kafa tutana kadar. Bu kadar çalışmaya kendi hükümdarlığını kurmak istedi Atlas. Ve fakat, Zeus için bu, gözünü onun tahtına dikmek ile eşdeğerdi. Elbette cezalandırılacaktı. Ve Zeus gök kubbeyi taşısın diye omzuna verdi Atlas’ın.

Ve Zeus biliyordu da aynı zamanda, bu görevi ondan başkası taşıyamazdı !

Mutlaka görmüşsünüzdür “Atlas” heykelini. Gök kubbeyi omuzlarında taşıyan adamdır kendisi. Astroloji’de bu yıldızın adı OĞLAK’tır. Disipliniyle, sabrıyla, zamanla iyi geçinmesiyle, daralmadan-sıkılmadan, adım adım bütün zorluklarla baş edebilmesiyle, gerekirse dünya zevklerinden kendini mahrum etmesiyle, sorumlulukları ve hep sorumluluklarıyla, geç de olsa güç de olsa vazgeçmemesiyle, duygusal her şeye karşı koyduğu duvarlarıyla, ketumluğuyla ünlüdür OĞLAK’lar. Doğuştan olgundurlar. Herhangi bir şeyi “gerçek” kılmak kolay iş değildir. Belki sıkıcıdır, belki renksizdir, belki biraz ve cansız, biraz da soğuktur. Ayaklarımızı yere sağlam basmamız için gevşeklik yapmamalıyız bilincindedir ve buna tamamen yanlıştır da diyemeyiz aslında. Bir patron vardır içlerinde, bunu da dışlarına yansıtırlar. Korkarlar aslında içindeki o patrondan, çünkü bir an bile yayarlarsa güvenli bölgeden çıkacaklarmış gibi olurlar. Ne kadar garantide olurlarsa olsunlar o patronun sözünden çıkmamak için çalışmaya hep devam ederler.

Yöneticisi Satürn, karmaların efendisidir. Geçmişle olan çok kuvvetli bağları onları geleneksellikten uzaklaştırmaz. Gerçek olan geçmiş referanslardır ve gelecek planlarını bu referanslar öncülüğünde ilerletebilirler. Ciddiyet elden gidemez, giderse göğün altında kalacaklarına inanırlar. Doğadaki Oğlak’ı bilirsiniz, en yüksek tepelere, büyük bir kararlılıkla ve korkusuzca tırmanabilir. Yılmazlar. Yapamam demezler. Çünkü atası Kronos, büyük öğretmendir. Tokadı ağırdır, iyi bilirler. Bu yüzden verilen sorumluluklara her daim hazırdırlar.

28 Haziran Perşembe sabahı saat 07:52’de Oğlak burcundaki Ay ile, Yengeç burcundaki Güneş tam karşıt halini alacak ve dolunay meydana gelecek. Duygularımızın gezegeni Ay’ın Oğlak konumu pek tatsızdır. Kendimizi yalnız hissederiz bu konumda, pek bir ifadesiz, pek umutsuzuzdur. Korkarız bir şeylerden. Maneviyatımızı ortaya çıkarmak en güzel çözüm olabilirdi bu dolunayda ve fakat gel gör ki, irademiz çok sıkışık bir alanda konumlanmış. Kontrol edemediğimiz alandaki ışık bizi korkularımızla yüzleştirecek gibi duruyor. Karmalar bir bir gözümüze gözümüze sokulabilir, endişeler ve sonrası anksiyetelerle nasıl baş edeceğimizi bilemez hale gelebilir etkilerde olabiliriz. Korkular, ah o korkular, cılız umudumuza karşı nasıl da acımasızlar !

Satürn dokunduğu gezegenin özelliklerini şiddetle arzulamasıyla ünlüdür Astroloji’de. Dolunay anında, Güneş’e kafa tutacak ve Ay’ı da rahat bırakmayacaksa, bize kendimizi iradesiz, yalnız, özgüvensiz ve savunmasız hissettirebilir. Çok sıkı bir kontrol altındalık hissiyle baş başa bırakabilir bizi. Bir dayanıklılık testinden geçeceğimiz belli. Kucağımızda hangi konu olursa olsun yeterince iyi olmadığımızı aynalayan kişilerin etrafına çekilebiliriz. Ne duygusal ne de zihinsel tepkiler verememek de işimizi zorlaştırabilir.

Peki ama ne yapmalıyız ?

Satürn’le iyi anlaşmaktan başka çare yok maalesef !

Kilit kelimemiz SABIR. Çok da çalışmış olsanız, yaptığınız işten de, verdiğiniz emeğinizden emin de olsanız, yine de bir durun. Sunum için doğru zamanda olmayabilirsiniz. Kırılmayın, kırmalarına izin vermeyin. Geri çekilin. Acele etmeyin. Büyük öğretmen sözü dinleyin. Yetersizlikle yargılanıyor olmak içinizi ağlatmasın, nerede eksik kaldınız tekrar ele alın, yeniden gözden geçirin. Hangi yükleri taşıyorsunuz dikkatlice değerlendirin. Belki de artık bu yüklerle ilerleyemeyeceğinizin farkında değilsinizdir, bazılarıyla bütün gerçekliğinizle vedalaşmanız gerekiyordur belki, diretmeyin.

Zirvenin hakkı olduğuna inanan kişi, bu yolda giderken soğuklara, kara kışlara dayanması gerektiğini bilir. Dayandınız mı, tırmaladınız mı, inatla ve sabırla hedefinize doğru yol alırken, duygularınıza yenilmeden geçtiniz mi içinden gerçeklerin, bunları kendinize sorun. Kendinizle kalın. Engellere rağmen kendini kontrol edebilen kişilerin ödülü olacaktır muhakkak. Mutlaka sabredin, ağır ilerleyin. Disiplini elden bırakmayın.

Her kim ki sabredenin yanında kimin olduğunu bilir, ona çıkış yakındır. Hem OĞLAK enerjisi bu, korkularımızı geğiş getire getire, hazmede ede yenmemizin bir yolunu bize mutlaka bulduracaktır. Ha keza, koskoca Zeus bunu bilmese, emanet eder miydi hiç gök kubbeyi onun omzuna zaten ?

Yükselen burçlara göre Oğlak dolunayının etkileri :

Yükselen Koç; Kariyer ve hedeflerinizle ilgili hayati kararlar almak için tetikleniyor olabilirsiniz. Otorite mücadeleleri için doğru zamanda değilsiniz. Aile ve iş hayatınız arasında kalabilirsiniz. Duygusal kararlar vermek doğru olmayacaktır. İç değerlendirmenizi yalnız yapmaya, kimseden etkilenmemeye çalışmanızı tavsiye ederim.

Yükselen Boğa; Fikirlerinizi gerçek kılmak için verdiğiniz mücadele sizi hayatın zevkli yanlarından mahrum bırakabilir. Umutsuz olmayın. Odağınız neredeyse o konudaki profesyonel insanlardan destek almak size iyi gelebilir. Eğitim, danışmanlık, seminerlerden faydalanabilirsiniz. Yakın çevrenizden aldığınız eleştirilere kulak verin.

Yükselen İkizler; Finansal konularda umutsuzluğa kapılabilirsiniz. Krediler, ödemeler, borçlar, vergiler, sigortalar gibi konulara daha ciddi yaklaşmalısınız. Finansal çözümler için gerçekçi çözümler bulmaya gayret edin. Yeteneklerinizin köreldiğini düşünebilirsiniz ama emek verirseniz karşılığını alacaksınız. Ayağınızı yorganınıza göre uzatmanızı tavsiye ederim.

Yükselen Yengeç; İkili her türlü ilişkilerde kendinizi köşeye sıkışmış gibi hissedebilirsiniz. Size yapılan muhalefeti kabul etmekte zorlanabilirsiniz. Küsmek çözüm olmayacaktır. Konuları birlikte yeniden değerlendirmeye ve önyargısız yaklaşmaya çalışın. Geri dönüşü olmayan kararlar almak için doğru bir zamanda olmayabilirsiniz. Her şeyi yeniden ve dikkatle değerlendirin.

Yükselen Aslan; Yoğun temponuzun sağlığınızı bozma ihtimaline karşı dikkatli olmanız gereken bir dönemdesiniz. Sağlık kontrollerinizi aksatmayın. Günlük rutininizi yeniden düzenlemeniz gerekebilir. Bu dönemde birlikte çalıştığınız insanları kontrol edememek sizi bunaltabilir. Hem fiziksel hem de ruhsal dinlenme kararları almak yerinde olur.

Yükselen Başak; Özellikle aşk hayatınızda önemli bir döngüden geçiyor olabilirsiniz. Karşınızdaki kişinin yetersizlikleri gözünüze batabilir. Onları düzeltmeye çalışmak doğru olmayacaktır. Gelecek kararları için erken. Kendinizle ilgilenin, keyif aldığınız şeylere vakit ayırın. Ebeveyn yükselen Başak’ların çocuklarıyla ilgili önemli gündemleri olabilir.

Yükselen Terazi; Ev, yerleşim, yuva ve aile konularında önemli bir dönemden geçiyor olabilirsiniz. Arada kalmalar, kararsızlıklar sizi yorabilir ve yalnızlaştırabilir. Sorumluluklarınızın çok üstüne geldiğini hissedebilirsiniz, sakin olun. Duygusal sömürülerden etkilenmemeye çalışın. Hedeflerinize ulaşmak için kendinize biraz daha zaman vermeniz gerekebilir.

Yükselen Akrep; Kardeşleriniz, akrabalarınız, yakın çevrenizle ilgili gündeminiz olabilir, desteklerini göremeyebilirsiniz. İçinizden dürtüsel olarak atmak istediğiniz çok adım olabilir ve engellenebilirsiniz. Kendinize biraz zaman tanıyın, agresif hal ve hareketler size zarar verebilir. Ticari konularda geçmiş hesapların önünüze düşme ihtimali olabilir.

Yükselen Yay; Maddi ve manevi değerlerinizi yeniden ve yeniden değerlendirmeniz gereken bir dönemdesiniz. Harcamalarınıza mutlaka dikkat etmelisiniz. Çok emek verip karşılığını alamamak sizi negatif etkileyebilir, daha dayanıklı olmaya çalışın. Sorumluluklarınız sizi limitleyebilir, ani tepkiler vermek sizi daha çok zarara uğratabilir, dikkatli olun.

Yükselen Oğlak; Her şey üstünüze üstünüze geliyor gibi olabilir, artık sabredemiyor olabilirsiniz. Geriye dönüşü olmayan kararlar almadan önce iyi düşünün. Üzerinizdeki kaldıramayacağınızı sandığınız baskılar geçecektir. Negatif tavrınız ikili ilişkilerinize yansıyabilir. Aksine onlardan yardım isteyebilirsiniz, sizi besleyeceklerdir.

Yükselen Kova; Umutsuzluğa kapıldığınız, kendinizi hapsedilmiş gibi hissedeceğiniz günlerden geçiyorsunuz. Bu durum bazı fırsatları kaçırmanıza sebep olabilir. Kendi kontrolünüzde olmayan şeylere karşı verdiğiniz tepkiler sizi daha da huzursuz edebilir. Mümkün olduğunca büyük resimden bakmaya çalışın, önemli bir konunuz aydınlanabilir. Rüyalarınızdaki mesajlara da dikkat kesilin.

Yükselen Balık; Herhangi bir konuda beklentilerinizin karşılanmadığını fark etmek sizi üzebilir. Sosyal çevrenizden beklediğiniz ilgiyi görememek sizi negatif etkileyebilir. Aşk hayatınızda bazı gerçeklerle yüzleşebilirsiniz. Biraz içe çekilip yalnız kalmak size iyi gelecektir. Hızlı kararlar almaktansa biraz daha kendinize zaman tanımanız iyi olabilir.

 

Çağla Akgün

Bu Yazıya Tepkin Nedir?
Bayıldım
0
Beğendim
0
Emin Değilim
0
Enteresan
0
Şaşırdım
0
Yorumları Gör (0)

Leave a Reply

Your email address will not be published.

payment

gökyüzüderki © 2021 - Tüm Hakları Saklıdır.

En Yukarı Git
%10 İNDİRİM KAZAN!
En güncel yazılar, eğitimler ve kampanyalardan haberdar olmak için e-posta bültenimize abone ol. %10 indirim kazan!
    ABONE OL
    Gizlilik politikası bilgilendirme metinini okudum, onaylıyorum.