Şu An Okunuyor
Tevazu bir erdem değildir ! Dolunay KOÇ’ta !

Tevazu bir erdem değildir ! Dolunay KOÇ’ta !

İki ucu şey’li değnek duygu durumu var ya bilirsiniz, işte 25 Eylül sabahı yaşayacağımız KOÇ dolunayının ana teması bu. Ufaktan da hissetmeye başladınız. “İç gerginliğime yenik düşüp kaybetmeyi göze almasam” mı, yoksa “ben buyum, işine gelirse” mi takılsam, ikileminin tam göbeğindeyiz, ve aslında baştan söyleyeyim, halimiz biraz yandı gülüm keten helva !

Ne olduğum felaket önemlidir. Bugün olduğum şey, yarın olacağım şeyin teminatıdır. Bugün kendimi beğenmiyorsam, hemen yine bugün beğeneceğim hale gelmeye çalışmak, işin teknik olarak çözümü, ama gel gör ki; pratiğe dökmek teknik olarak çözmek kadar kadar kolay değil. Konu BEN olduğuma göre, BİZ gibi kocaman bir problem var kucağımda bu dolunayda. KOÇ-TERAZİ hattı dolunayları daima her türlü ikili ilişkiye ışık tutar. Yani KARŞIMDAKİ güneşimin ışığını mı kapatıyor, gölge mi ediyor, gerim gerim geriliyor muyum, işim zor. Çekilsin isteyeceğim önümden belki, bunun mücadelesini verirken belki de kabalaşacağım kim bilir, belki de kıracağım. İster miydim, sağlıklı bir insansam, sanmam. Peki, migrenlerimiz tutuyor, yok mu bir hal çaresi ? Düşünelim.

Tevazu kelimesi her ne kadar sözlüklerde alçakgönüllü olmakla ilişkilendirilse de, esasen bu durum bu dünyadaki irademizi ortaya koyma biçimimize ters bir durum. GÜNEŞ’i yani kendimizi inkâr etmek gibi bir şey, çünkü Güneş en büyük yaşam kaynağımız ve alçakgönüllü olamayacak kadar parlak bir cisim. Ne balçıkla sıvanır, ne de en kara kışlarda bile bizi ışıksız bırakır, var gücüyle tek bir işi var, parlamak ! Bu yüzden Güneş bahar aylarında ışığını yükselttiğinden KOÇ burcunda yüceliyor ve kışa girerken ışığı azaldığından TERAZİ burcunda düşüyor, yani iyi çalışmıyor. Güneş’in Terazi seyahati başladığı için, hepimizin, ışığımızın azalacağına dikkat kesilmesi gerekecek ve “kendimiz” olmak için extra çabalamamız istenecek. Yani tevazu göstermek “out”, kendini bilmek “in” olacak. APOLLO tapınağı girişinde -ki mitolojik kaynaklarda APOLLO, Güneş demektir- “KENDİNİ BİL” yazdığını hatırlatalım. Zira bugünlerde bu bilgiye hepimizin çok ihtiyacı olacak. Kendini bilen, ne istemediğini de, neyi sevmediğini de, neye iyi geldiğini de biliyor ve seçimleriyle ne olacağına doğru ilerliyor olacak.

Bu bilgiyi kötüye kullananlar olacaktır şu günlerde; dilinde hep “ben, ben, ben” olanların kaybedeceğini belirtelim, kendini bilmek demek egoistlik demek değil zira. Tamamen kendine kabul vermek demek, fizik-beden-ruh uyumunu dengede tutmak demek, istemiyorsan orda olma demek, hem de her şeye rağmen gözünü karart, kendini seç demek. Değerini başka yerlerde sakın arama demek !

Spinoza, “Ethica” isimli eserinde şöyle bir önermeden bahseder : “Tevazu bir erdem değildir, yani akıldan doğmaz. Tevazu, insanın kendi acizliğine ya da zayıflığına yoğunlaşmasından kaynaklanan kederdir. Ama insan kendisini hakiki akılla bilirse, kendi özünü de, yani kendi gücünü de anlamış sayılır.” Dolunaya ışık tutsun bu önerme isterim, alçakgönüllü olmayı bir erdemden saymayın derim. Zira ufuktan yükselen burcumuz da BAŞAK, yani hakiki akla çok ihtiyacımız olacak ! Seçtiğimin mutlaka bana fayda sağlaması gerek…

Yukarısı karışık, Satürn-Güneş/Ay-Merkür kavga kıyametteler. Zor, zor olalı böyle zor olmadı tadındalar. Herkes birbirine meydan okuyorsa yukarda, kazanan kim olacak sorusunun cevabı için gözleri SATÜRN’e çevirin derim. Satürn’ün, yani bizi disipline eden gezegenimizin, büyük öğretmenimizin şakası yok, iyi hal indirimi falan olmaz bunda. Ona çalışarak, emek vererek göstermek zorundayız kendimizi, söz dinleyeceğiz. Temeli sağlam olmayan yapılarda barınmayacağız. Her şeye rağmen “olsun, ben razıyım” cesaretimiz de takdir falan edilmeyecek. Gariban edebiyatı işlemeyecek. Göze alacağız bazı şeyleri, kendimiz olurken verdiğimizi sandığımız kayıplarımızın kazanç olduklarını unutmayacağız.

Yani;

 • Kaba kuvvetle iş bitireceğini sanıyorsan, nur topu gibi karmalar döllersin, aklından çıkmasın.
 • Düşün düşün şey’dir işin tuzağındaki kararsızlıklardan uzak dur, iki gram huzurun varsa da kaçırırsın.
 • Çok bağıran-çığıran olup sustururum kafalarının faturası pişmanlık olur, bu borcun altında ezilme.
 • Sabret tavsiyesi veremeyiz, içten gelenler çoktan yola çıktılarsa tutmayız da, ama en azından hevesiniz geçici mi kalıcı mı bir hesap edilsin isteriz bu dolunayda.
 • Sen sen ol. Basit yani, bildiğin-tanıdığın sen ol.
 • Ah ilişkiler, vah çelişkiler. Bu bir takım oyunu, aynı gemide olduğunu unutma, sistem 4-4-2, çift forvet yani. Ben at’cam sen at’can kavgası skor yazmaz !
 • Doğum günün Mart’ın / Haziran’ın / Eylül’ün ve Aralık’ın son haftasındaysa ekstra gerilirsin, enerjini dönüştürmeyi bil.
 • Yükselenin Koç’un, Yengeç’in, Terazi’nin, Oğlak’ın ilk dereceleriyse ikili ilişkilerde karar anında olabilirsin, gemileri yakacaksan da samimiyetin konuşsun. Kadın/erkek fark etmez bir delikanlı duruşun olsun.

Dolunay kolay değil, ama unutmayalım, zor olan da bazı oyunları bozar. Ve eminim bozulan bu oyunların da bize bir faydası var. Işık tutulan alan BEN’im, o halde bunu fırsata çevirmeye gayret etmeliyim. İnsiyatif alabilirim, başarabilirim bilincindekiler bir adım önde olacaklardır.

Ülkemiz haritasının tam da göz önünde olduğumuz alanına düşecek dolunay. Bu da memleketi yönetenlerle ilgili ortaya çıkmak zorunda olan şeylere işaret edecektir. Belli ki başkanlarımız/yöneticilerimiz insiyatif almaktan hiç çekinmeyecekler. Uzak da olsa kendi haritamızın Mars’ına karşıt duran bir dolunay yaşayacağız ve bu da yine polis/asker gücümüzü sahneye çıkarabilir. Diğer yandan, kamuya ait alanlarla ilgili alınan kararlar olabilir. Çocuklarla ilgili sosyal konular gündemimiz olabilir. Eğlence ve sanat dünyası da yine etki alacaktır bu dolunayda.

Yükselen burçlara göre KOÇ Dolunay’ının genel etkileri ise şöyle :

Yükselen Koç; Dolunayı, hayata baktığınız yerde karşıladığınıza göre önemli kararlar zamanındasınız. Biraz gerilimli bir süreç olacaktır. Özellikle ikili ilişkiler alanında bazı kararlar vermek zorunda kalabilirsiniz. Duygulara çok yer vermemek, profesyonel düşünmek sizi hedeflerinize daha kolay götürebilir. İş ile ilgili önemli gelişmeler olabilir, imzalar, anlaşmalar, sözleşmeler gündeminizde. Sağlığınıza dikkat edin, baş ağrısı-migren tetiklenebilir.

Yükselen Boğa; Özellikle bilinçaltınıza ışık tutacak bu dolunay. Pek kontrol edemediğiniz şeylerle karşılaşabilir ve bunlar üzerinden karar vermek zorunda kalabilirsiniz. Gizli işler açığa çıkabilir. Psikolojik olarak yıpratıcı bir süreçten geçebilirsiniz. Biraz ruhsal ve fiziksel dinlenmeye ihtiyacınız olabilir. Özellikle birlikte çalıştığınız insanlarla sağlıklı iletişim kurmaya gayret edin. Yurtdışı, eğitim, danışmanlık için uygun zamanlardasınız.

Yükselen İkizler; Sosyal çevrenizde bazı gerginlikler olabilir. Arkadaşlarınızla belki de aranıza mesafe koymanız gereken bir dönemde olabilirsiniz. Yeni bir sosyal çevreye doğru itebilir sizi gökyüzü, belki de ihtiyacınız olan şey budur. Aşk ve ilişkiler, çocuklarla ilgili her konuda önemli kararlar aşamasında olabilirsiniz. Yeni bir hobi edinmek için iyi bir zaman dilimindesiniz. Ortak paylaşımlı işler, krediler, finansal konularda yeni gelişmeler olabilir.

Yükselen Yengeç; Özellikle kariyer, hedefler ve statü konularında hızlı kararlar alabilirsiniz. Ev-yerleşim-yuva-aile konuları gündeminize gelebilir, gerginlikleri yönetirken duygusallığınızı ikinci plana almanızda fayda olacaktır. İkili ilişkilerde zorlanacağınız bir zaman dilimindesiniz. En kötü karar kararsızlıktan iyidir, objektif olmaya çalışın. Finansal konularda özgürleşmek için çareler arayabilirsiniz, ödeme-borç-alacak konularında sıkıcı gelişmeler olabilir.

Yükselen Aslan; Eğitim kararı, danışmanlıklar, konferans ve seminerlere katılım sağlamak için iyi bir dönemdesiniz. Fikirlerinizi hızla hayata dökmek isteyebilirsiniz, doğru bir zaman olabilir. Ticari işleriniz için yeni anlaşma, sözleşme, imza konuları gündeminize gelebilir. Günlük rutininizde daha fazla sorumluluk almanız gerekebilir, bu durum sizi biraz sıkıştırabilir, çevrenizdekilerle iyi geçinmeye çalışın. Hukuki işlerle ilgilenmeniz gerekebilir. Diş, cilt, diz ve kemikler hassas olabilir.

Yükselen Başak; Ortak paylaşımlı konular gündeminizi oluşturabilir, maddi konularda bir aksiyon almaya itilebilirsiniz. Krediler, borçlar, alacak, vergi, sigorta gibi konular üzerinde sonuç alabilirsiniz. Kendi yeteneklerinizden gelir elde etmeye çalışabilir, bu konuda bazı imzalar gündeminize gelebilir. Günlük rutininizde yoğunluk motivasyonunuzu etkileyebilir. Sağlığınıza dikkat edin. Çocuklarınızla her zamankinden daha fazla ilgilenmeniz, onlar adına yeni kararlar almanız gerekebilir. Aşk kısır kalabilir.

Yükselen Terazi; Özellikle ikili ilişkiler alanınız oldukça gergin olabilir. Orta yol bulmaya çalışmak çözüm olmayabilir. Kendi önceliğinizi unutmamalısınız. Kapanışlar yaşanabilir, kararsız kalmamalısınız. Ortaklı konularda yeni gelişmeler yaşanabilir. Ev-yerleşim-yuva-aile konularında tatsız gelişmeler yaşanabilir, akl-ı selim çözümler üretmeye gayret edin. Aşk hayatınızda özgürlüğünüzün de değerli olduğunu unutmamalısınız. Yalnız kalmaktansa sosyal olmaya gayret edin.

Yükselen Akrep; Günlük rutin hayatınız, işinizle ilgili işler karmaşık bir hal almış olabilir. Gerginlikler sizi hızlı kararlar almak zorunda bırakabilir. İşten ayrılma, yeni iş bulma gibi konular gündeminizde olabilir. Beraber çalıştığınız insanlarla ayrılık zamanı da olabilir. Yakın çevrenin tavsiyelerini dinlemeli, duygusal kararlar almamalısınız. Ev-yerleşim-yuva-aile konularında bazı gerçeklerle yüzleşmek zorunda kalabilirsiniz, belki de artık kökten çözüm zamanı gelmiş olabilir.

Yükselen Yay; Aşk hayatınızda önemli kararlar almak üzere olabilirsiniz. Gerginlikten uzak durmak mantıklı olacaktır. Çocuklarınızla ilgili onlar adına önemli kararlar da alabilirsiniz. Sosyal çevrenizin değişeceği bir süreçten geçebilirsiniz, yeni tanıdığınız insanlar enerjinizi arttırabilir. Yeni hobiler edinmek için güzel bir zaman dilimindesiniz, hayatınıza yenilik katmaya çalışın. Enteresan fikirleriniz olabilir, hepsini not edin. Yakın çevrenizle gerginlikler yaşayabilirsiniz.

Yükselen Oğlak; Ev-yerleşim-yuva-aile konularında bazı gerginlikler yaşamanız muhtemel. Uzun zamandır çözülemeyen konularla ilgili çözüm arayışında olabilirsiniz. Özellikle hedeflerinizle ilgili hızlı girişimler yapmak için uygun bir dönem olabilir, üzerinizdeki ölü toprağını atmak için bu dolunayı fırsat olarak görmenizi tavsiye ederim. Yeni anlaşka-sözleşme-imza konuları gündeminize gelebilir. Finansal konularda yara alabilirsiniz, harcamalarınızı gözden geçirmek sizin faydanıza olabilir.

Yükselen Kova; Kardeşler, akraba, komşu, yakın çevre ile ilgili tatsız gelişmeler yaşanabilir. Bazı konuları halı altından çıkarmanız gerekebilir, çözülemeyen konular artık çözüm bulmak istiyor. Yeni fikirleriniz sizi ateşleyebilir, dikkatle değerlendirin. Ticari konularda hızlı adımlar atmaya heveslenebilirsiniz, enine boyuna değerlendirin. Eğitim konularında önemli kararlar alabilirsiniz. Yeni bir şeyler öğrenmek için güzel bir zaman dilimindesiniz.

Yükselen Balık; Maddi ve manevi değerler alanınızda gerginlikler olabilir. Yeteneklerinizi paraya çevirmek için bazı girişimlerde bulunabilirsiniz. Sosyal çevrenizde temizlik yapmanız gereken bir süreçte olabilirsiniz, bazı konularda yalnız olmanız gerektiğini fark edebilirsiniz. Kontrol edemediğiniz bazı konular sizin elinizi kolunuzu bağlıyor olabilir. Bilinçaltı çalışmaları yapmanızı tavsiye ederim. Köklere inmek, ruhsal çalışmalar yapmak yararınıza olabilir.

Çağla Akgün

Bu Yazıya Tepkin Nedir?
Bayıldım
0
Beğendim
0
Emin Değilim
0
Enteresan
0
Şaşırdım
0
Yorumları Gör (0)

Leave a Reply

Your email address will not be published.

payment

gökyüzüderki © 2021 - Tüm Hakları Saklıdır.

En Yukarı Git
%10 İNDİRİM KAZAN!
En güncel yazılar, eğitimler ve kampanyalardan haberdar olmak için e-posta bültenimize abone ol. %10 indirim kazan!
  ABONE OL
  Gizlilik politikası bilgilendirme metinini okudum, onaylıyorum.