Şu An Okunuyor
yeniay kova’da !

yeniay kova’da !

Montaigne, meşhur “Denemeler”inde eğitim sistemini çok eleştirmiş, aldıkları eğitimin amacının iyi ve bilge biri haline getirmek değil, bilgili bir insan olmaları üzerine olduğunu vurgulamış. Kendilerine erdemi aramayı ya da bilgeliği kucaklamayı değil ancak bu sözcüklerin türemiş hallerini ve köklerini öğrettiklerini belirtmiş. Montaigne öğrencilerin okulda neler öğrenmelerini istediğine ve bilgelikle ilgili zekalarını nasıl bir sınavla ölçmek istediğine de değinmiş ve şöyle bir sınav sorusu hazırlamış :

“Eğer kendi kendine konuşmak delilik belirtisi kabul edilmeseydi, kendi kendime “seni salak herif” diye söylenmediğim tek bir gün geçmezdi. Kederlerin en tatsızı insanın kendi kendini hor görmesidir. İnsan kendisini ne kadar sevmelidir ?”

Eğitim aldığımız yıllarda böyle bir soruyla karşılaşsaydık, bu cümleyi nasıl inceler ve soruyu nasıl cevaplardık ? Ben düşündüm, saatlerce. Kuşkusuz şu anki aklımızla, sayfalarca, yaşadıklarımızın bizi getirdiği noktalara dayanarak insanca nice çıkarımlar elde edebilirdik. 11 Şubat 2021’de saatler 22:05’i gösterdiğinde, Kova burcunda bir yeniay var ve insanı herkes gibilikten çıkartmaya, kendi özgünlüğüne davet etmeye çalışacak. Montaigne’in sorusuna cevap verelim derim. Gökyüzünde sevmeyi anlatan, KOVA’dan belki de daha öncelikli pek çok işaret var, ancak entelektüel anlamda edindiğimiz bilgilere, yaratıcılıkta dünya markaları olmuş kişilerin hayatları ya da yarattıklarına olan gözlemlerimize dayanarak şunu çok net söyleyebilirim ki; KOVA neredeyse açık ara yaratıcılıkta en farklısı, hatırlatmak isterim.

Yine Montaigne’den devam edelim. Düşünün lütfen; şu alıntının altına imza atamıyorsanız ya umudunuz yoktur, ya farkındalığınız, ya da hayata ilginiz. Bu durumda, gökyüzünün güzelliklerinden de yararlanamazsınız ki; uzun zamandır ihtiyacımız olan umudu da bize taşıyacağı bir yeniay bu, haberiniz olsun.

“Eğer bir acıdan kaçınamıyorsak o acıyı çekmeyi öğrenmeliyiz. Dünyaya da, kendi yaşamımıza da armoni açısından bakarsak, seslerin her zaman uyumlu olmadığını, bu armonik yapı içerisinde hoş tonların da, sert tonların da, diyezlerin de, bemollerin de duyulduğunu, bazı seslerin yumuşak ve rahatlatıcı, ötekilerininse rahatsız edici olduğunu görürüz. Eğer bir müzisyen yalnızca bunların bazılarından hoşlanırsa nasıl şarkı söyleyebilir ? Müzisyen bu ses ve tonların hepsini birden kullanmayı, bunları bir araya getirmeyi bilmelidir. Biz de yaşamımızdaki iyi ve kötü şeylere böyle bakabilmeliyiz; çünkü iyi şeyler de kötü şeyler de aslında aynı özdendir, bizim yaşamımıza aittir”

Yukarıda elinizi nereye atsanız, olaylara duygusal yaklaşmayan, yüksek aklın burcu KOVA’ya çarparken, üstelik Ay da KOVA’da yenilenirken, ben sevmekten-yaratmaktan bahsediyorum. Çünkü sayın okuyucu, gökte gözümüzün nuru iki iyicil Jüpiter ve Venüz kol kola ve ufuktan doğan burcu yöneten gezegenimiz VENÜS. Yazıma ilham veren Montaigne bir BALIK ama haritasında kendisinin düşünme ve sevme sistemini anlatan Merkür (R) & Venüs KOVA’da tıpkı şimdiki gibi. Bundan 500 küsur yıl önceki bir insan beyni, şimdi işimizi kolaylaştıran onca şeyden yoksun olmasına rağmen, sanata, aşka, sevmeye, bilgeliğe, hayata kafa yorunca bu bilgileri çıkartabiliyor. Bizim kafa yormamıza pek gerek kalmıyor şu günlerde. Zaten yaşıyoruz ve çıkışımız kendi hayatlarımızın yaratıcıları olduğunu bilmekten geçiyor. Siz kendinizi ne kadar seviyorsunuz sorusunu düşünürken, hayatın her notasını doğru yer ve zamanda bir araya getirdiğinizde dünyanın en güzel şarkısını söyleyebileceğinize inanırsanız, cümle evren de size inanacak ve şarkınız bu dünyada şüphesiz hoş bir seda bırakacak.

Müzikte matematik var, Pisagor’dan biliyoruz. Neyse ki zamanında öğrendiğimiz matematik bilgisi bize bu denklemi kurarken yardımcı olacak. Notalar matematik olmadan işlenemez. Nereden bakarsak bakalım Montaigne haklı yani. Doğru zaman kısmı önemli, zira yukarıda Retro Merkür, şarkınızın henüz hazır olmadığına işaret ediyor olabilir. Biraz daha çalışmakta fayda var; bakın bakalım, belki birkaç yarım ses gerideki notayı da şu sıraya iliştirmek, bazı gamların donanımına bir bemol katmak, bir notadan diğerine geçerken eslere tekrar dikkat kesilmek gerekli midir acaba ? Tekrar tekrar dinleyin, manyetiği duyun, frekans dengeniz tamam mı, temponuza uyumlu mu, şarkı sizi siz şarkıyı sevdiniz mi ? 22 Şubat’tan sonra hazır olacaksınız.

Her zaman üst akıl ve sevgi aynı sayfada buluşamıyor. Bugün hariç. Her ne yaşıyorsak yaşayalım, mutlaka doğru sesleri bir araya getirebileceğimiz desteği gökyüzünden alacağımızı bilin bu yeniayda. Bu yeniayda da bizi yine “sevmek” kurtaracak, biliniz. Bizim camiamızda KOVA eşittir müziktir, müzik eşittir sanat, sanat eşittir sevgi, unutmayalım. Özgünlüğümüzü öne çıkartan, yepyeni şarkılarınızla, sevdiklerinizle buluştuğunuz, özgür hissettiğiniz bir yeniay olsun dilerim !

Kova Yeniayı’nın Türkiye’ye etkileri şöyle;

Yabancı ülkelerle mali ilişkilerde yeni bir durum oluşabilir. Vergilerle ilgili önemli yeni gelişmeler kaydedilebilir. Tarım, toprak, mahsuller, çiftçiler, madencilik endüstrisi ile ilgili aceleyle verilen kararların uygulanması gibi durumlar oluşabilir. Mecliste bu konularla ilgili sesler yükselebilir. Çocukların/gençlerin eğitim sistemiyle ilgili yeni gelişmeleri duyurulabilir. Kadınlar, sanatçılar, ünlülerle ilgili üzücü haberler duyacak olabiliriz. Borsa ve spekülatif haberler sebebiyle piyasalarda hareketli iniş/çıkışlar gözlemlenebilir.

Yükselen Burçlara göre Kova Yeniayı’ının etkileri şöyle;

Yükselen Koç; Sosyal çevrenizle, arkadaşlarınızla önemli yenilikçi fikirlerinizi paylaşabilirsiniz. Gelecek beklentileriniz üzerinde değerlendirmeler yapabilirsiniz. Para konularında zararlı görünümler var, harcamalarınıza dikkat edin. İlişkilerinizle ilgili şanslı bir dönem olabilir. Arkadaşlıklar aşka dönüşebilir.

Yükselen Boğa; Kariyer, hedefleriniz, statünüzle ilgili önemli gelişmeler var, yeni başlangıçlara tetiklenebilirsiniz. Agresif tavırlara dikkat edin. Savaşmak/savunma yapmak gerekebilir. Öfke kontrolü önemli olacak. Günlük çalışma şartlarınızla ilgili gelişmeler olabilir. Sağlığınıza dikkat edin.

Yükselen İkizler; Yurtdışı/global konularda yeni gelişmeler olabilir. İhtiyacınız olan akla uzman görüşleriyle destek alabilirsiniz. Danışmanlıklar için uygun zamandasınız. Yeni bir eğitime başlamak için güzel dönem. Aşk hayatınızda çok olumlu gelişmeler olabilir. Yeni bir hobiye başlanabilir.

Yükselen Yengeç; Kaynak arayışlarınız üzerinde çalışmalara devam edebilirsiniz. Borç-alacak-vergi-sigorta-miras gündemleriniz olabilir. Ortak paylaşımlı konularla ilgili konularınız olabilir. Ev, yerleşim, yuva, ailevi konular önünüze düşebilir. Yeni fikirleri hayata geçirmek isteyebilirsiniz. Taşınma olabilir.

Yükselen Aslan; Her türlü ikili ilişkiler, evlilik-ortaklıklarla ilgili yeni gelişmeler söz konusu olacaktır. Ayrıcalıksız yaklaşım önemli olacaktır. Yeni bir ilişki kurma aşamasında olabilirsiniz. Göz önünde bir mücadele içinde olabilirsiniz, agresif olunmamalı. Yakın çevrenizle fikir alışverişleri faydalı olacaktır.

Yükselen Başak; Günlük rutininiz, düzeninizle ilgili yeni fikirlerinizi hayata geçirmek isteyebilirsiniz. İş hayatınızla ilgili önemli gündemleriniz olabilir. Sağlığınız için yeni alışkanlıklara tetiklenebilirsiniz. Maddi konularda verdiğiniz bir mücadele olabilir, harcamalar için doğru zaman değil.

Yükselen Terazi; Hayatın size keyif veren tarafıyla daha çok ilgilenebileceğiniz bir dönemdesiniz. Çocuklarınızın geleceğiyle ilgili adımlar atılabilir. Aşk hayatınızda güzel gelişmeler beklenebilir. Yeni bir hobiye başlayabilirsiniz, yaratıcılığınız yüksek. Dikkat çekebilirsiniz. Şans sizden yana.

Yükselen Akrep; Ev, yerleşim, yuva, ailenizle ilgili yeni fikirler değerlendirilecek olabilir. Taşınma olabilir, gayrimenkul, arsa, toprak konularında yeni adımlara tetiklenecek olabilirsiniz. Kontrol edilemeyen durumlarla karşılaşabilirsiniz. Bilinçaltı çok hareketli. Sakinlik, yalnızlık iyi gelecektir.

Yükselen Yay; Zihinsel olarak çok hareketli bir dönemdesiniz. Yakın çevrenizle önemli fikir alışverişleri yapabilirsiniz. Özgün ve özgürlüğünüze destek olacak gelişmeler olabilir. Eğitime başlanabilir. Sosyal çevrenizle iş birlikleri fikirleri oluşabilir. Sağlığınıza dikkat edin, acelecilik başınıza iş açabilir.

Yükselen Oğlak; Maddi ve manevi değerlerinizle ilgili önemli fikirler oluşacak olabilir. Yeteneklerinizi gelire çevirebileceğiniz gündemler olabilir. Alım-satım yatırımlara tetiklenebilirsiniz. Bolluğu-bereketi yüksek zamanlardasınız. Kariyeriniz için dikkat çekici ve şanslı gelişmeler olabilir.

Yükselen Kova; Çok olumlu yeniliklere tetiklenebileceğiniz, özgüveninizi son derece yükseltebileceğiniz bir dönemdesiniz. İşiniz, ilişkilerinizle ilgili fırsatlar yakalanabilir. Kendinize global bir vizyon katabileceğiniz konularınız olacaktır. Ailevi konularda gerginliklerin yönetilmesi gerekecek.

Yükselen Balık; Kontrol edilemeyen pek çok konu önünüze düşecektir. Teslimiyet olmak gerekebilir. Fedakarlık yapmanız gereken durumlar oluşabilir. Psikolojinizde dalgalanmalar olabilir. Ruhsal çalışmalar yapmak doğru olur. Finansal konularda kaynak arayışlarına girebilirsiniz. Sağlığa dikkat.

Çağla Akgün

Bu Yazıya Tepkin Nedir?
Bayıldım
0
Beğendim
0
Emin Değilim
0
Enteresan
0
Şaşırdım
0
Yorumları Gör (0)

Leave a Reply

Your email address will not be published.

payment

gökyüzüderki © 2021 - Tüm Hakları Saklıdır.

En Yukarı Git
%10 İNDİRİM KAZAN!
En güncel yazılar, eğitimler ve kampanyalardan haberdar olmak için e-posta bültenimize abone ol. %10 indirim kazan!
    ABONE OL
    Gizlilik politikası bilgilendirme metinini okudum, onaylıyorum.