Şu An Okunuyor
Geviş getiriyoruz ! Oğlak’ta Ay tutuluyor !

Geviş getiriyoruz ! Oğlak’ta Ay tutuluyor !

En sevdiğim soru cümlesi : “ben bunu neden yaşıyorum ?”. İnsana kendini gözlemlemesi için inanılmaz kapılar açar bu soru ve hangi kapıdan içeri girersen gir, kendinle yüzleşirsin, duruma kabul verirsin, neyi sevip-sevmediğini anlarsın. Böylece hayatı yeniden seçersin ve geçmişi kabul ederek ve şimdiye gelerek, yüzünü geleceğe çok daha umutlu çevirirsin.

Her zaman yapabiliyor muyuz ? Yapamadığımız da oluyor pek tabii.

Mesela bir hata yaptığımızda, bir suçlu aradığımızda, hayattan zevk aldığımız her şeyden uzaklaştığımızda, içimizden sürekli cenin pozisyonunda kalmak geldiğinde, uyumak ve hep uyumak istediğimizde ya da uykuya küstüğümüz de olabiliyor. İşin içinden çıkamadığımız zamanlar, çıkabildiğimiz zamanlardan çoktur belki de. Depresyon teşhisleri, majörler-minörler, bilinçaltındaki sevgisizlikler, güvene dayalı garanticilikler, kendini kandırmalar, duruma göre kendini inandırmalar falan, oturup inceleseler belki de klinik kitaplarda adımızı kullanırlar. Hayatı deneyimlemeyi seçip de burada buluştuğumuz herkesin bir hikayesi var malumumuz. Hepimizin hayatı kitap.

Oğlak burcunda bir gökyüzü olayı var ve dolayısıyla dilimizde de Satürn. Hep bahsediyoruz, bir Satürn’dür gidiyor ortalıkta. Kendisi gökyüzünde bir gezegen, halkalı görünümüyle diğerlerinden farklı gibi hatta, dikkat çekici. Astrolojik açıdan baktığımızda, her gezegen gibi onun da psikolojik bazı prensipleri var. Satürn’ün prensiplerini şöyle birkaç başlıkla sıralarsak, şunları hissettiğimizde biliniz ki banko Satürn bize bir yerden değiyordur, hatırlayalım:

Geçmiyor zaman.

İçim sıkılıyor.

Yaşadıklarım çok ağır, kaldıramıyorum.

Korkuyorum.

Hep bir engel.

Yalnızım.

Harekete geçemiyorum.

Birazcık “hayırdır bana ne oluyor” sorusuna astrolojide yanıt arayanların karşılaştıkları bir isim bu gezegen. Yukarıda kurduğumuz cümlelerin hepsi de negatif olduğundan, gezegenin ünü korkutucu minvalde artıyor. Oysa; dualite gereği, kötü varsa iyi de var ve sabredersek Satürn’ün bize kattığı iyilikler de olacak elbette. Satürn’e değenler sonra şu cümleleri kurabiliyor mesela;

İyi ki bunlar oldu, anladım.

Sakinleştim.

Bilgeleştim.

Çok güzel hayat dersleri edindim.

Kaybetme korkumla yüzleştim.

Kaybettiklerim, kazançmış, yaşayınca anladım.

Hayatımı disipline ettim.

Zamanın önemini kavradım.

Genellikle iyiki’leriniz artıyorsa, bunu keşkelerinizle yüzleşmiş olmanıza borçlusunuzdur. İyikileri arttırmak teknik olarak kolay gibi gözükse de pratikte öyle değil. “Beni uyutun, Satürn burcumdan çıkınca uyandırın, yapamıyorum” isyanlarını haritasında Satürn deneyimi yaşayanlarca çok duyarız.  “Geçecek, bu durumun içinden çıkacaksın, sadece biraz zaman” gibi telkinler özellikle sabırsız tiplere çok işlemiyor, kendimden iyi biliyorum.

Bize rahatsızlık veren her neyse, canımızı sıkan konuyu çözmeye çalışacağımıza, sürekli zihnimizde dönüp duran, son derece pasif kaldığımız, bütünüyle sadece olumsuzluklara odaklandığımız bu duygu durumunun psikolojide bir adı var: Ruminasyon. Araştırmalara göre, Ruminatif eğilime sahip kişilerin, aktif bir şekilde harekete geçmek yerine, hissettikleri olumsuz duygu durumunu ve bu durumun olası sebep ve sonuçlarını tekrar tekrar düşünüp durdukları ifade ediliyor. Kendi hatamız ya da başka bir şey, içsel bir duygu durumu ya da dışsal bir faktör fark etmeksizin beyninizin içinde sürekli tekrar tekrar dönen ve bir türlü o kara deliğin içinden kendinizi çıkaramadığınız bir şey varsa “ruminasyon” potansiyelini araştırmakta fayda olduğunu düşünüyorum.

Çoğumuz endişeliyiz, belirsizlikten çok şikayetçiyiz ve birçok şeyi kontrol edemiyoruz hissindeyiz. Ruminasyon etkisi altındayız besbelli. Anlayabildiğimiz haliyle bunun Türkçe’si şu: zihnimiz geviş getiriyor. Bildiğiniz üzere çift tırnaklı hayvanların yaptığı bir eylemdir geviş getirmek. Mesela keçiler. Yuttuğu besini tekrar ağza getirip çiğniyor hayvan. Neden ? Tamamen içgüdüsel. Çünkü onun da diğer canlılar gibi hayatta kalma çabası var ve doğadaki tek mücadelesi bu. Yediklerini önce aceleyle indiriyorlar mideye, vahşi hayvanlar etrafta olabilir, yutar yutmaz güvenli bir yere gitmeliler. Hayati tehlikeleri bulunmayan ortamlara vardıklarında öğütmeden yuttuklarını mideden çağırıp yeniden çiğniyorlar. Böylece doğal sindirim gerçekleşiyor. Oğlak da bu familyadan ve gökte bu isimde bir takım yıldızımız da var. Tabii ki tesadüfen değil. Oğlak burcu kendini güvende hissetmelidir ve gökyüzünde Oğlak Burcu’nda bir gökyüzü olayı gerçekleşiyorsa iş ciddiye alınmalıdır. Gerçekleri konuşmamız gerekmektedir, hayallerden uzak oluruz, duygular ikinci plandadır ve hepimizi zorlar. Oğlak burcunun yöneticisi Satürn’de bu etkileri bize hissettirendir.

17 Temmuz’da Oğlak Burcu’nda bir Ay Tutulması var, gerçekler bütün çıplaklığıyla artık ortada ve zihinsel geviş getirmeye bir son vermemiz gerekiyor. Kendimizi güvenli bir yere alalım. Artık yutalım zamanlarındayız. Gökyüzü “sindirme” zamanı diyor yani.

2019’un başından beridir karşılaştığım haritalar ve kişilerin paylaştıklarından anladığım o ki, hepimiz zihinsel geviş getirir bir haldeyiz. Hepimiz bir Oğlak’tır haller içindeyiz, çünkü tutulmalar bu aksta yer alıyor ve sadece bu burcun insanlarında değil, hepimiz bir yerlerimizden bu tutulmanın etkilerine maruz kalıyor, Oğlak prensibiyle bir takım yüzleşmeler yazışıyoruz. Sabırla sınanıyoruz. Risk alamıyoruz, dişlerimizi sıkmayı tercih eder bir hallerdeyiz. Şimdi ise öğütmeye, sindirmeye çalışmalıyız diyor gökyüzü.

Ay Tutulması bir dolunaydır ve dolunaylar daima çekişmeli ortamlar, seçenekli durumlar sunar. Birini seçmek diğerinden vazgeçmektir. Seçim enerjisi duygusal kişileri zorlar daima, mantıklı olanı seçmek zorunda olmak, onun duygusal güvenliğine bir tehditmiş gibi gelir. Ama “işte hayat” anları vardır ya, o anlardan geçmekteyiz. Özellikle öz burcu ve yükseleni Yengeç, Oğlak, Koç, Terazi olanların hayati kararlar almaları gereken zamanlar olduğunu belirtelim.

Değerlerimiz, ederimiz, keyfimiz maalesef Satürn tarafından engelleniyor tutulma anında. Satürn’ün bize öğretecekleri var. Anlamamamız imkansız, beklenmedik bir şekilde aniden gelişen olaylara maruz kaldığımızda şöyle düşünelim: “bana kazandırılmaya çalışılan bir farkındalık var, görmem isteniyor, ortalık kaos, belli ki yeni düzene itiliyorum”. İkili her türlü ilişki formunda yansıyabilir olaylar ve fedakar tutumlar gösterebiliriz. Kopulabilir, ayrılıklar olabilir ya da evren birleştirebilir, her durumda iki tarafında kendini güvende hissedeceği kararlar en doğrusu olacaktır.

Nasıl sindirelim peki ?

 • “En kötü ne olabilir, ölmüyoruz, hayat devam ediyor” süper bir yaklaşım, başka maceralara, yenilere pozitif bakarsın.
 • Hatalısın ya da hatalı, olan oldu. Öngöremeyebiliriz her şeyi, insanız ve nefs mücadelemiz her zaman başarıyla sonuçlanmayabilir. Çare, önce bu durumdan çıkmayı istemekten geçiyor. Analizini yap, fark et, gereği neyse harekete geç.
 • Paylaşmaya çalış, yalnızlık Allah’a mahsus. Mutlaka güvendiğin birileri vardır, buluş, anlat.
 • Toprak elementinde bir Ay Tutulması yaşıyoruz. Topraklanmak gerek. Yazabilirsin. Toprakla haşır-neşir olabilirsin. Doğada daha fazla kalmayı seçebilirsin.
 • Gündelik hayatına bugün başka bir yerden başla. Yataktan kalkıp koltuğa geçme mesela. Bedenine ritim kazandır yeniden. Beden harekete geçmeden zihin zaten geçmez. Yürü biraz, sevdiğin bir şarkıyı dinle gibi zevk aldığını bildiğin ama uzun zamandır elinin gitmediği şeylere yeniden uzan.
 • Stres diye bir kelimeyi bulduk el birliğiyle, kendisi her şeyin esas sebebi neredeyse. Bunu yaratanın senden başkası olmadığını fark et ve tabii bunu yok edecek olanın da yine senden başkası olmayacak olduğunu da.
 • Her değişim/dönüşüm dönemi elbette içinden çıkılamaz dağınıklıklar getirecektir önümüze. Yeniye, eski senle gitmeyeceksin demektir bu. O zaman zihinsel temizlik şart.
 • Tedbil’-i mekandaki ferahlığı hissetmeye çalış. Hissedersen, bütün nöronların-atomların pozitife geçecektir, an be an kafandaki o kara delikte kalış sürenin azaldığını gözlemleyeceksin.

Hiçbir şeyin bugün olduğunu düşünme, önceden hazırlandık, şimdi önümüze düşüyor. Evet sıkıştık, yorulduk, duygularımız görünmüyor, son derece yalnızız, son derece kritik gerçeklikle karşı karşıyayız. Değerlerimizle, kendi ederimizle sınandığımız dönemler ayyuka çıktı artık. Satürn kaldığımız sınavları vermemiz için boğazımızı sıkıyor gibi gözükse de, önünde-sonunda geçeceğiz, seçeceğiz yine hayatı.

Her zamanki gibi, doğa ilham kaynağımız olsun bu tutulmada. Keçi gibi yapalım mesela. Dağları, sivri tepeleri, engelleri yaşama olan inadımızda aşalım. Sakin ve güvenli bir yere geçip, geviş getirelim. Sindirelim artık ne yaşadıysak, kabullenelim. Noktalayalım. Yeniden başlayalım.

17 Temmuz 2019’da Oğlak Burcu’nda meydana gelecek Ay Tutulması’nın yükselen burçlara göre etkileri şöyle;

Yükselen Koç; Geri dönüşü olmayan kararlar vereceğiniz bir süreçte olacaksınız. Biraz zorlayabilir sizi. Sancılı geçirebilirsiniz. Duygularınız pek de ifade bulamayabilir. Özellikle kariyer ve hedefler alanınızda bir değişim söz konusu olabilir. Eviniz, yuvanız ve ailenizle ilgili önemli bir gündeminiz oluşabilir. Güven duyamadığınız yerlerde durmak istemeyebilirsiniz. Aynı şekilde size güven veren şeyleri de daha çok korumak isteyebilirsiniz. İlişkilerinizde de önemli kararlar dönemi olabilir, evlilik ya da ayrılık yaşayarak hayatınıza yeni bir yön katmanız mümkün gözüküyor. Birçok konuda kader ağlarını ördü diyeceğiniz bir süreç düşecektir önünüze.

Yükselen Boğa; Geriye dönüşü olmayan, hayatınızla ilgili önemli ve dönüm noktası tadında kararlar vermek üzere olabilirsiniz. Beklenmedik, aniden gelişen ve bu sürprizler karşısında nasıl davranacağınız bilemez bir hale bürünebilirsiniz ancak mutlaka bu değişimin sizin kendi özgün yolunuzda devam edebilmek için bir gereklilik olduğunu unutmayın. Değişime direnmek bu tutulmadan zararla çıkmak demek olur. Farkındalığınızın artacağı, büyük düşünmek ve cesaretli olmanız için gökyüzünün size hizmet edeceği bir Ay tutulması olacaktır bu. Konularınız yurtdışı-global-uluslararası işlerle ilgili olabilir. Bir takım hukuki, resmi davalarla ilgili sonuçların önünüze geldiği durumlar olabilir. Yine eğitim, danışmanlık, seminerlere katılma kararları için çok doğru bir zaman dilimi olabilir. Kendinizi geliştirmek yönünde önemli ve kalıcı adımlar atmak üzere kendinizi yönlendirmeye çalışın.

Yükselen İkizler; Özellikle maddi konularda önemli kararlar almanız gereken bir süreçtesiniz. Alım-satım konuları gündeminizi meşgul edecektir. Bilhassa gayrimenkul, ev, arsa gibi yatırımlar için çok kafa yorabilirsiniz, arada kalabilirsiniz. Hiç planda olmayan adımlar atmak zorunda kalabilirsiniz. Miras ve yakınlarınızın paylaşımlı konularına dahil olabilirsiniz. Duygusal olarak kolay bir süreçten geçmiyor olacaksınız, birçok şeyin dönüştüreceğiniz zamanlardasınız. Geri dönüşü olmayan seçimler yapmak sizin özgürlüğünüzü kısıtlayabilir ve bu sebeple sinir sisteminiz yorulabilir. Mümkün oldukça ruhsal çalışmalara yönelmek sizin bu süreci atlatmanızda faydalı olacaktır. Herhangi bir ameliyat gündeme gelebilir, olası sağlık problemlerini ertelememeniz doğru olacaktır.

Yükselen Yengeç; Önemli kararlar almanız gereken bir durumdasınız ve bazı şeyleri bırakmak/seçmek zor gelebilir. Ruhsal durumunuzu yüksek tutmaya çalışın. Sezgileriniz size inanılmaz mesajlar veriyor olabilir, şüphelerinizde haklı olabilirsiniz. Kendinizi ürkek hissedebilirsiniz ancak ortaya bir şeyler çıkmışsa artık görmemezlikten gelebileceğiniz bir zaman diliminde olmadığınızı belirtelim. Özellikle ikili ilişkilerde bu durum baş gösterebilir ve sizin bir aksiyon almanız gerekebilir. Veya size karşı takınılan tavır ve davranışları kabul etmekte çok zorlanacağınız bir süreçte olabilirsiniz. Zorlamamak, teslim olmak çok doğru bir davranış biçimi olacaktır. Size başka kaderler çizilmiş olabilir ve teslim olmazsanız istemeden, farkında olmadan buna engel olursunuz. Birçok bekar Yükselen Yengeç’in evlilik kararı alması gerekebilir, yeni yerleşim/yuva/aile konuları gündemini değiştirebilir. Taşınabilirsiniz, ev düzebilirsiniz. Ev alabilirsiniz. Ebeveyn olmaya adım atabilirsiniz.

Yükselen Aslan; Önemli kararlar almanız gereken bir durumdasınız ve bazı şeyleri bırakmak/seçmek zor gelebilir. Günlük rutininizde bazı şeyler sabır taşırabilir, iş hayatınızda bu gibi duygularla çok karşılaşabilirsiniz. Parlamamaya özen gösterin, yapıcı olun. Ancak değişmesi gerektiğini düşündüğünüz konularla ilgili de fikirlerinizi mantıklı bir şekilde dile getirin. Kariyer hayatınızda önemli bir karar alma sürecinde olabilirsiniz, seçmekte çok arada kaldığınız durumlar oluşabilir. Her ne kadar risk alınmaması gereken bir süreçte olsanız da profesyonel bakış açınızı da değerlendirin. Beklenmedik gelişmelere hazır olun. Pek çok şeyin değişeceğini kabul edemeyebilirsiniz ancak belki de hedeflerinize bu beklenmedik gelişmelerle ulaşabilirsiniz. Ailevi problemlerle ilgili objektif olmaya çalışın, koruma-kollama içgüdünüz sizi her zamankinden fazla yorabilir.

Yükselen Başak; Beklentilerinizi yüksek tutun, birçok yeni gelişme için hazır olun. Özellikle sosyal çevrenizin de desteğini görerek yeni ve umut vadeden gelişmeler kapıda olabilir. Bekar Yükselen Başak’lar için edindikleri yeni çevrelerden kader ağlarını örüyor tadında tanışmalar yaşamaları muhtemel. Yeni projeleriniz için aksiyona geçecek enerjiyi gökyüzünden alıyor olacaksınız. Anne olmak isteyen Yükselen Başak’lar için yeni tohumların ekileceği bir zaman dilimidir, umudunuzu yüksek tutun, çabanızın karşılığını alabilirsiniz. İş ve kariyer hayatınızda önemli dönemlerden geçiyor olacaksınız, yönünüz bambaşka bir yere gidebilir. Birçok şeyin sonunda olabilirsiniz ve yeni başlangıçlar için çok hazırsınız. Kayıplarınızın aslında birer kazanç olduğunu, şu anda elle tutulur olmasa bile zamanla anlayacağınızı söyleyebilirim.

Yükselen Terazi; Korkularınız, endişeleriniz tavan yapabilir. Biraz içe çekilerek, yalnız kalarak, kendi başınıza yeni kararlar almak isteyebilirsiniz. Yeni bir düzen değişikliği faydalı olabilir. Tedbil-i mekanda ferahlık vardır düşüncesiyle yeni bir eve taşınma kararı alabilirsiniz. Tadilat işlerine girişebilirsiniz. Evinizi daha sağlam bir hale getirebilirsiniz. Ailenizle birlik olabilirsiniz, yeni hedefler koyabilirsiniz. Kökten değişim kararı için tam zamanıdır, geminin burnunu nereye çevirmek isterseniz orayı hedef alabilirsiniz, birçok kapanış bu vesileyle gerçekleşebilir. İçinizde bu kapanışları çok iyi yönetebilecek gücü bulabileceksiniz.

Yükselen Akrep; Geriye dönüşü olmayan, hayatınızla ilgili önemli ve dönüm noktası tadında kararlar vermek üzere olabilirsiniz. Fikirleriniz sizi bambaşka şeyler yapmaya, eskiyi yıkmaya, yeniyi yeniden inşa etmek üzere tetikleyebilir. Kendinizi geliştirmek, kendi akademik bilginizi de kullanarak yeni yollara girmek gibi düşünceleriniz olabilir, adım atabilirsiniz. Özellikle eğitim kararları çok doğru olabilir, bugünlerde edindiğiniz bilgilerin bir ömür boyu faydasını görebilirsiniz. Ayrıca ikili ilişkilerde beklenmedik şeyler olabilir. Var olan ilişkileriniz aynı kalamayacak. Ya bir boyut atlayacaksınız ya da artık aynı devam etmeyecek. Değişim şart gibi duruyor. Değişime direnmek büyük hata olur. Çok sürprizli, yıldırım hızında ilişkiler aşırı uzun soluklu bir hale gelebilir, bekar Yükselen Akrep’lerin kalplerini açık tutmalarında fayda olacaktır.

Yükselen Yay; Özellikle maddi konularda önemli kararlar almanız gereken bir süreçtesiniz. Yakaladığınız fırsatları değerlendirebileceğiniz bir zaman dilimindesiniz. Maddi konular da çözüm arayışınız olabilir, paylaşımlı konular önünüze düşebilir. Özellikle yeteneklerinizi kullanacağınız seçimler yapmak için iyi bir zamandır. Beklenmedik gelişmelere de hazır olmakta fayda var. Gökyüzünün günlük rutininizi değiştirecek sürprizleri olabilir. Bilhassa iş hayatınızla ilgili aniden gelişen olaylarla karşılaşabilirsiniz. Birlikte çalıştığınız insanlarla yol ayrımına gelebilir ya da siz ayrılabilirsiniz. Miras ve yakınlarınızın paylaşımlı konularına dahil olabilirsiniz. Duygusal olarak kolay bir süreçten geçmiyor olacaksınız, birçok şeyin dönüştüreceğiniz zamanlardasınız. Geri dönüşü olmayan seçimler yapmak sizin özgürlüğünüzü kısıtlayabilir ve bu sebeple sinir sisteminiz yorulabilir. Mümkün oldukça ruhsal çalışmalara yönelmek sizin bu süreci atlatmanızda faydalı olacaktır. Herhangi bir ameliyat gündeme gelebilir, olası sağlık problemlerini ertelememeniz doğru olacaktır.

Yükselen Oğlak; Karar anında olabilirsiniz. Özellikle işinizle ilgili geri dönülmeyecek seçimler yapmanız söz konusu olabilir. Yeni ve temeli sağlam yollara girmek üzere bir takım kapanışlar yaşamanız gerekebilir. Seçmesi zor gelebilir ancak başka bir yola girme ihtiyacı da duyuyorsunuz. Kontrollü risklerle adımlar atabilirsiniz. Ruhsal durumunuzu yüksek tutmaya çalışın. İkili ilişkilerde durumunuz eskisi gibi devam etmeyebilir, ya devam ya tamam kararları almanız muhtemel. Çoğunlukla evlilik yoluna girecek çok Yükselen Oğlak olacaktır. Kader ağlarını örmüş gibi duruyor ve size de yaşaması kalacak. Sorumluluklarınız artabilir fakat verdiğiniz kararlar da size sonradan bilgelik katacaktır. Sıkıntı yaşadığınız her konunun çözümünü de bulabileceksiniz. Özellikle hayata bakış açınızda somut değişiklikler gözlemleyebileceğiniz bir dönemdesiniz. Yeni hayatınız başlıyor diyebiliriz.

Yükselen Kova; Seçmeniz gereken ve çok arada kaldığınız durumlarla karşılaşabilirsiniz. Vereceğiniz kararlar duygusal olmamalı, mümkün olduğunca profesyonel hareket etmeye çalışmalısınız. Birçok gizli şeyin açığa çıkma durumu söz konusu olabilir. Böylece daha net görebilirsiniz her şeyi ve ona göre ilerleyebilirsiniz. Güveninizin sarsıldığı konular can sıkabilir. Hassas davranmamaya daha büyük düşünmeye gayret edin. Ev, yerleşim, yuva ve ailevi konularda beklenmedik gelişmeler olabilir. Taşınma kararı alabilirsiniz. Gayrimenkul, arsa, toprak gibi yatırım kararları da alabileceğiniz bir dönemde olabilirsiniz. Aniden olan sürpriz şeyler sayesinde kendinize yeni hedefler koyabileceğiniz bir süreçten geçebilirsiniz. İşinizle ilgili yeni gündemleriniz olabilir, bir süredir kendini belli eden konularda artık aksiyon alacağınız bir dönem olabilir.

Yükselen Balık; Bir süredir net olmayan konular artık tüm gerçekliğiyle ortaya çıkabilir. Kime güven duyup duymamanız gerektiği konusunda kafanız netleşebilir. Bir takım dernek ya da sivil toplum kuruluşları gibi organizasyonların içine dahil olma kararı verebilirsiniz. Özellikle çocuklarla ilgili elle tutulur somut çalışmalar başlatabilirsiniz. Yeni fikirlerinizi hayata geçirmek üzere adımlar atabilir, yakınlarınızın desteğini görebilirsiniz. Anne/baba olmak isteyen Yükselen Balık’lar için yeni tohumların ekileceği bir zaman dilimidir, umudunuzu yüksek tutun, çabanızın karşılığını alabilirsiniz. Yeni bir sosyal çevre edineceğiniz ortamlar oluşabilir. Kendinizi iyi hissedeceğiniz her ne varsa hayatınızda buna daha fazla yer vermenizi tavsiye ederim. Sıkışık ruh halinize iyi gelecektir.

Çağla Akgün

 

Bu Yazıya Tepkin Nedir?
Bayıldım
0
Beğendim
0
Emin Değilim
0
Enteresan
0
Şaşırdım
0
Yorumları Gör (1)

Leave a Reply

Your email address will not be published.

payment

gökyüzüderki © 2021 - Tüm Hakları Saklıdır.

En Yukarı Git
%10 İNDİRİM KAZAN!
En güncel yazılar, eğitimler ve kampanyalardan haberdar olmak için e-posta bültenimize abone ol. %10 indirim kazan!
  ABONE OL
  Gizlilik politikası bilgilendirme metinini okudum, onaylıyorum.