Şu An Okunuyor
Kahkaha zamansız, hayal gücü yaşsız, düşler sonsuzdur. Dolunay Yay’da !

Kahkaha zamansız, hayal gücü yaşsız, düşler sonsuzdur. Dolunay Yay’da !

Kırmızı şortu, sarı ayakkabıları, beyaz eldiveni, kocaman kulakları, gülen gözleri var. Hep mutlu, neşeli ve iyimser, hep bir maceracı, daima komik. 1928’den beri nesillerce çocukluğumuzun unutulmaz parçası, canım Mi ckey Mouse ! Bildiğin fare, nasıl bu kadar şirin olabiliyor değil mi ? Kimilerimizin gerçekte görse korkudan bayılacağı, tiksineceği, nefret edeceği bir kemirgen memeliyken, nasıl oluyor da bu kadar sempatik ifade edilebilir hale geliyor ve istisnasız hepimizin kalbinde yer ediyor, şaka gibi !

Sen çok yaşa Walter Elias Disney !

1901’de Chicago’da doğmuş Walt. Tıpkı ölümsüzlüğün peşinde koşan Yay Burcu Gılgamış’ın, döndüğünde bildiklerini tabletlere yazması ve bunların ta günümüze gelmesini sağlaması-YAYması gibi, o da çizdiği ve filmleştirdiği karakterlerini dünyaya YAYdığından, elbette ölmedi, ölümsüz kalacak. Çünkü o da YAY. Çok tipik hem de.

Walt, kilise etkinliklerinin resmini çizerek geçinmeye çalıştığı sıralarda, kilisede kendisine tahsis edilen odanın içinde bir fareyle karşılaşıyor ve onu çiziyor. Artık nasıl bir hayal gücü ve yaratıcılığı varsa, o çizgileri konuşturmuş, filmleştirmiş ve Mickey Mouse’u doğurmuş. Durum malumunuz, ve şu an o sevimli fare 91 yaşında. Tabii ki o da ölmeyecek ! Diyor ki bir gün Walt; “İlerlemeye devam ediyoruz. Yeni kapılar açılıyor ve yeni şeyler yapıyoruz, çünkü merakımız bizi yeni yollara sürüklüyor. Peşinden gidecek cesaretimiz varsa tüm hayallerimizi gerçekleştirebiliriz. Umarım tek bir şeyi asla gözden kaçırmayız; hepsi bir fare ile başlamıştı !”

Zaten bu cümleleri başka hangi burç kurabilir ki !

17 Haziran 2019 Pazartesi günü, saatler 11:30’u gösterdiğinde YAY Burcu’nda dolunay var ve YAY akla ilk olarak büyük büyük düşleri getirdiğinden, kim kurmuş şöyle büyük düşleri diye düşününce WALT DISNEY’i ve bu hayattaki deneyiminde neler yaşadıklarına gitti kafam. Nasıl da sınırları aşmayı başarmış bir YAY’mış. Dolunayıma konu olmayacak gibi değildi.

Güneş Tutulması öncesi son dolunayı YAY’da yaşamak, gerginliği arttırmaya yeter de artar. Gökyüzünde sekiz Çarşamba bir arada. Engellerin biri bin para. Daraldım, şöyle yandım, böyle sıkıştım, isyanlardayım, dönüşe dönüşe bittim falan, tamam da nereye kadar ? Bütün işleriniz arap saçı, biliyorum. Oturup üşenmeden ele almak zorunda olma baskısı içinizden kaçasınızı getiriyor, anlıyorum. Hep bir engele takılıyorsunuz, tahammül sınırlarınız çoktan aşıldı ve tepki bile veremez haldesiniz, farkındayım. Kalemler/kelamlar kılıçlara yeniliyormuş gibi görünüyor, umutlarınıza oynuyor sanki hayat, ah hayat !

Dolunay anı haritasına baktığımızda; Jüpiter retroymuş, yükselen huysuzmuş, yönetici küçük kötücülle aynı kafadaymış ve kısa kes kabalığında takılıyorlarmış, kader ağlarını örüyormuş ve bunlara Satürn’le Pluto karşıtmış, hiçbir şey eskisi gibi olmazmış, ölüm şartmış falan gibisinden de okunabilir olduğunu görüyoruz gökyüzü raporunun. Ve lakin, ben aynı zamanda bir YAY burcu olarak dolunaya şu gözle bakmanın da mümkün olduğunu söylemek istiyorum :

Önce göğe kaldıralım kafaları, ne göreceğiz bakalım. Pırıl pırıl bir yaz günü akşamı. Bütün haşmetiyle, yusyuvarlak AY. Gece güneşi gibi pasparlak. Bakıp da “tanrım, yarattıkların ne güzel” diye iç geçirmeyeni dövesi gelir insanın. Bırakalım aşağı mahalle yansın, yukarı mahalle çok ihtişamlı, göz alıcı. Dertler derya olmuş, sen bir sandal, devrilip batmışsın da, yıkılmışsın da falan. Yıkıldıysak, kalkarız. Şavkıyla çığlıkları susturan Ay’a bakarız. Büyürüz. Dolunay YAY’daysa işin içinde vardır bir “fırsat” kafasına girer, içimizdeki Polyanna’yla geçeriz vizyonumuzun karşısına, hayatımızın filmini birlikte izler, analiz ederiz. Didik detay nerelerde saçmalamışız, bol bol güleriz. Hüzünlü sahnelerde kendimizi affederiz. Kim nasıl kızdırmışsa bizi bir başka bölümde, onu da kabule geçeriz. Filmin son karesindeki to be continued yazısından, hala o filmi mutlu son bitirebilme şansımız olduğuna inanırız. Senaryonun yeni bölümleri bu sefer büyümüş halimizle yazılacak, motivasyonun güzelliğine bak !

Değiştiremeyeceklerimiz olacak, malum tutulma kapıyı araladı. O zaman kabullerimiz artmalı ki, yeni olana yüksüz bir geçiş yapalım. Bunu yapmanın tek bir yolu var; sahip olmadıklarınla dövüneceğine, sahip olduklarınla övün, şükürlerini sahibine ulaştır. Teşekkürlerinde cimri olma. Her durumun içindeki iyiyi gör. Tipsiz bir fare bile ne sevimli hale gelebiliyor, hayatına yorum kat. Bu dolunayı fırsat bil, seni her ne büyütecekse, başımla beraber de.

Altına imzamı atarım Walt’cuğum, seninle burçdaş olarak şu cümlende tamamen seninle aynı fikirdeyim :

“Kahkaha zamansız, hayal gücü yaşsız, düşler sonsuzdur !”

 

Yükselen Burçlara Göre Yay Dolunay’ının etkileri ise şöyle;

Yükselen Koç; Siz bir seyahat kararı verin bence, iyi gelecek. Hareketli olun. Vize, gümrük vs gibi yurtdışı ile ilgili işlerle ilgili gündemleri olanlar sonuç alabilir. Günlük rutininiz kafanızı yorabilir, işle ilgili sıkıntıları sakin bir şekilde çözmeye gayret edin. Ev, yerleşim, yuva, ailevi her türlü konu gündeminizi oluşturacak. Bol bol iletişin, anlaşmanın bir yolunu bulun.

Yükselen Boğa; Alacak-verecek-borçlar-krediler-sigorta-vergi-miras gibi maddi değeri olan konularda sonuç alabileceğiniz bir dönemdesiniz. Yaptığınız başvurular varsa onlara da yanıt alabilirsiniz. Yeni eğitim kararları için güzel bir dönemdesiniz. Yakın çevrenizle iletişimi arttırın, destek görebilirsiniz. Ticari konular yeni gündeminizi oluşturabilir. Kısa yolculuklara çıkılabilir.

Yükselen İkizler; Her türlü ikili ilişkilerde net net ortaya bir şeyler çıkar artık, konularınız netleşir. İlişki alanı son derece parlak. Yeni hedefler oluşturmak üzere tohumlar atılabilir. Ailevi konulardaki gerginlikleri ele alın, mantıkla çözün. Yeteneklerinizi nasıl gelire çevirebileceğiniz konularında kafa yoracağınız bir dönem, elinizden geleni yapın, gökyüzünden desteklisiniz.

Yükselen Yengeç; Günlük rutin işlerinizdeki girişimlerinizden sonuç alacağınız bir dönemdesiniz. Birlikte çalıştığınız kişilerden pozitif geri dönüşler duyabilirsiniz. Sağlığınıza dikkat edin, işaretleri okuyun. Zihinsel yorgunluğunuza kısa seyahat kararları almak iyi gelebilir. Kendinizi çok iyi ifade edebileceğiniz bir dönemdesiniz, aksiyona geçin. İlişkiler alanında sabırlı ve sakin olmalısınız.

Yükselen Aslan; Aşk hayatınızdaki belirsizlikler bir son bulacaktır artık. Çocuklarınızla ilgili kararlar alabilirsiniz. Hobilerinize eğilin, kendinizi iyi hissedersiniz. İş hayatınızda yoğunlaşabilirsiniz. Enerjinizi dengeli kullanmalı, sağlıklı seçimler yapmalısınız. Kontrol edemediğiniz konuları akışa bırakmanızı tavsiye ederim. Kendinizi iyi ifade edemediğinizi düşünebilirsiniz, önce kendinizi dinleyin.

Yükselen Başak; Ailevi problemlerinizle ilgili sonuç üretebileceğiniz bir zamandasınız. Ev, yerleşim, yuvanızla ilgili gündemleriniz olabilir. Kendinizle ilgili önemli farkındalıklar kazanabileceğiniz bir süreçtesiniz, bu durum işinize de pozitif yansıyabilir. Sosyal çevrenizde yaşadığınız gerginliklere karşı objektfliğinizi kaybedebilirsiniz. Herkesin hassa bir süreçten geçtiğini unutmamalısınız.

Yükselen Terazi; Ticari işlerinizle ilgili önemli sonuçlar alabileceğiniz bir dönemdesiniz. Özellikle sanal ticaret, yazma-yayınlama, medya-iletişim alanlarında aksiyon almak için iyi bir zamandasınız. Gizli işlerden uzak durmakta fayda olacaktır. Kariyer hayatınızda yaşadığınız problemleri kişisel almayın, büyük tepkiler göstermeyin. Hedefleriniz için verdiğiniz mücadeleye sabırla devam edin.

Yükselen Akrep; Doğru yatırım fırsatları yakalayabileceğiniz bir dönemdesiniz ancak ayağınızı yorganınıza göre uzatın, zira harcamalarınızı arttıracak gündemleriniz ortaya çıkabilir. Sivil toplum kuruluşları, dernekler gibi alanlarda yardımınıza ihtiyaç olabilir, değerlendirin. Yurtdışı işi ile ilgili her konuda engeller olabilir, gündem çok hareketli, profesyonel düşünmelisiniz.

Yükselen Yay; Her türlü ikili ilişkiler alanında belirsizlikler ortadan kalkacaktır. Kariyerinizle ilgili, kendinizle ilgili önemli bir süreçten geçiyor olabilirsiniz, olabilecek her şeyin hayrınıza olduğunu unutmayın. Maddi konularda abartılara çok tetiklenebileceğiniz bir dönem, harcamalarınıza dikkat edin. Alım-satım konularında bir takım konular gündeminizde olacaktır.

Yükselen Oğlak; Size günler biraz zor geçiyor, işlerin yoldan çıktı korkusu had safhada, kontrolünüzü kaybetmiş gibi hissedebilirsiniz. En güzeli sakin olup ruhsal çalışmalar yaparak, kendinize dinleyerek biraz teslim olmak olur bu dönem. Yeni seyahat planları harika bir fikir olabilir. Eşiniz, birlikteliğiniz, ortaklarınızla biraz mücadeleli bir dönem olabilir, önemli kararlar aldıracaktır gökyüzü size.

Yükselen Kova; Sosyal çevrenizde harika fırsatlar yakalayabilirsiniz. Kendinizi iyi hissedeceğiniz bir dönem, aşk hayatınız da canlanacaktır. Maddi konulardaki çözüm arayışlarınızla ilgili yeni gelişmeler yaşayabilirsiniz. Günlük rutininizde biraz mücadeleli zamanlar olabilir. Birlikte çalıştığınız insanlarla aranızdaki problemleri çözmek için zamana ihtiyacınız var. Sağlığınıza dikkat edin.

Yükselen Balık; Kariyer ve hedefleriniz, statünüzle ilgili önemli farkındalıklar elde edebileceğiniz bir dönemden geçiyorsunuz. Fırsatlar olacaktır, görmeye gayret edin, kendinizi gösterebilirsiniz. Eşinizden, ortağınızdan desteklisiniz. Çocuklarınızla ilgili biraz mücadeleli bir dönem olabilir, seçim yapmakta zorlanabilirsiniz. Aşk hayatınıza dikkat çekiyor gökyüzü, biraz zamana bırakmanız iyi olur.

Çağla Akgün

 

Astrolog arkadaşlarım için özel paragraf :

Walt Disney’in haritasını incelemek isterseniz : 5 Aralık 1901, 00:35, Chicago

Yay Burcu; alanının Zeus’u.

Yükseleni Başak; elinin becerisi, karikatürlerinin güzelliği.

Ay Burcu Terazi; 1’nci evde, gamzesi var, görsel zevkiyle fareye kattığı yoruma bak, sanatçı.

Merkür’ü Akrep; 3’ncü evde, zihninin derinliklerinden doğurdukları kalp ben !

Doğduğu günlerde Güneş-Uranüs kavuşumu var, dünyanın en yaratıcı insanlarından kendisi !

The original !

Ve daha neler, neler…

Bu Yazıya Tepkin Nedir?
Bayıldım
0
Beğendim
0
Emin Değilim
0
Enteresan
0
Şaşırdım
0
Yorumları Gör (2)
  • Merhaba . Öyle güzel ve anlayışlı bir dille anlatmissinjz ki. Şimdi ben güneşi 25 derece yay yükselen ikizler ay balık saturn ve Mars retro aslan da, saturn retro başak da, jüpiter yengeç te retro?
    Ben ise vali eşi iken şimdi lerde kocasının çocuklarına verdiği nafaka ile geçirmeye çalışan sıradan biri oldum. Ufak bişey sizden rica ediyorum. Sevgiler

  • “Kahkaha zamansız, hayal gücü yaşsız, düşler sonsuzdur ! Bu söze bayıldımmmm 🙂 Tek moral desteğim senin yazıların, iyi ki kalemin var hiç tükenmesin 🙂 Emeğine sağlık.

Leave a Reply

Your email address will not be published.

payment

gökyüzüderki © 2021 - Tüm Hakları Saklıdır.

En Yukarı Git
%10 İNDİRİM KAZAN!
En güncel yazılar, eğitimler ve kampanyalardan haberdar olmak için e-posta bültenimize abone ol. %10 indirim kazan!
    ABONE OL
    Gizlilik politikası bilgilendirme metinini okudum, onaylıyorum.