Şu An Okunuyor
Yengeç’te Güneş Tutulacak : Bir güçlü ıkınmaya bakıyor doğurmak !

Yengeç’te Güneş Tutulacak : Bir güçlü ıkınmaya bakıyor doğurmak !

02 Temmuz 2019 Salı günü saatler 22:16’yı gösterdiğinde Yengeç Burcu’nun 10’uncu derecesinde bir Güneş Tutulması meydana geliyor. Bir yıldır ama özellikle son iki aydır hayatımızda ya bir şeylerin değiştiğine şahit oluyoruz, ya da değişmeye yüz tuttuğumuzu hissettiğimiz günlerden geçiyoruz.  Bu değişim, Yengeç prensibinin etkisinde olmamızdan ötürü de kendimizi ürkek hissetmemize sebep oluyor. Aslında Ay’ın Yengeç’te olması kendimizi güvende hissettirecek bir halet-i ruhiyeyken, ve fakat deyip daha çok cümleler sıralamamıza sebep olan başka şeyleri de gözlemliyoruz gökyüzünde.

Çünkü Satürn başrolde !

Ve Satürn başroldeyse, üstelik retroysa ve dahi ortalığı karıştırmaya hevesli bir konumda yer alıyorsa “ürküyorum” hissiyatı çok yumuşak kalır. Ürkmek Yengeç zarafetine yakışır bir kelimeyken, “korkularla yüzleşmek” ya da “karmaları çözmek” gibi kelimeler halıların altına artık itemeyeceğimiz gerçekleri ele almak zorunluluğunu anlatır. Bazılarımızca “yazımızı kışa çevirecek bu gökyüzü” algısına karşı şunu hatırlatmak isterim; Satürn kelime kökünün Latince “satu” kelimesinden yani “tohum atmak” manasına geldiğinden bahseder bazı kaynaklar. Size göre mevsim kış gibi gözüküyor olsa da aslında sizi güvene alacak yegane gezegendir yukarda Satürn. Mühim olan Satürn’ün prensibi gereği o tohumun büyüyüp yeşermesi sürecinde kendisine tanıdığınız sabrı şimdi kendiniz için de göstermenizdir. Bunu layıkıyla yapanın ödülleri olacağını garantiler Satürn.

Diyorum ki; hayat değişiyor. Elbette her değişim bir kaosu da içinde barındıracak. Bu hep böyleydi, hatırlayın. Derli toplu bir evin altı üstüne gelmiş ve siz kapıyı çekip çıkarak kaçabilemezsiniz. Kaçtığınız dağınıklık nereye giderseniz gidin arkanızdan gölgeniz olur. Şöyle bir durun, yığınları uzaktan seyredin önce, sakinleşin ve nereden başlayacağınızı düşünün. Size hizmet etmeyen neleri çöp torbasına koymanız gerekiyor, son kullanma tarihini çoktan geçirdiğiniz ve fakat hala ağırlığınca duran her ne/kim/duygu varsa vedalaşın. Şu an bu dünyaya aitsiniz ve hala hayatta olduğunuza göre, kütlenizi koruma güdünüz bilgeliğinizin içinde gizli zaten. Tabii ki bilgeyiz, hepimiz dünyaya gelirken kozamızdan çıkmanın yollarını öğreneceğimizi bilerek geldik. Büyümek için buradayız. An o an ki, kendimizi doğuruyoruz. Ömür boyu hamile kalacağımızı düşünmüyorsunuz herhalde.

Demiş ki Liz Greene “Aile bağlarının güvencesi aldatıcıdır. Kişinin kan bağlarından dolayı diğerlerinden duygusal destek talep etmesinin hakkı olduğunu varsayması çoğu zaman oldukça tehlikelidir. Ebeveynler ölebilir, eşler tek edebilir ve çocuklar büyüyebilir. Ay-Satürn açısına sahip olan kişi, eğer duygusal nedenlerle bu dışsal faktörlere bağlılık geliştirirse genellikle acıya ve hayal kırıklığına davetiye çıkartır”

Gökyüzünde Güneş Tutuluyor ve Yeniay’ın karşısında SATÜRN var, Ay-Satürn karşıt yani, üstelik kendisi haritanın da efendisi. Kendini bağımlı kıldığın ve hepsine aitmişsin ya da hepsi sana aitmiş yalanına tutunduğun sürece hayal kırıklığına açık olursun demek bu. O halde, herkesin bireyselde sadece kendine ait olduğunun bilincine varma vaktidir. Aynı yolda yürüyemeyecek hale geldiysen, bulunduğun yerde mutsuzsan, hedeflerin varsa ve aynı zamanda bu hedeflere gitmek için cümleyi “ama”lı bahanelerle bağlıyorsan, geçmiş yüklerin hem farkındaysan ve hem de özgürleşmeyi seçmiyorsan gördüğün her şey ama istinasız her şey senden daha önemlidir. İşte şimdi bu tutulmayla sen her şeyden daha önemli olduğunu anlayacaksın aslında. Sadece kendine bağlılığın hatırlatılacak sana. Kendinden başka kimseye ait olmadığın da.

Evi darmadağın gördüğünde aslında korktuklarını kabul ettin bile. Sadece nereden başlasan onu düşünüyorsun. Çentiği çoktan atmıştı gökyüzü ve sen şimdi hazır olduğun için izdüştü. Zaten Yengeç terk etme ve terk edilmeyi öğrenince büyüler, terk et ya da terk edil, “büyüle hadi” zamanları yani. Ekmediğin hiçbir şeyi biçmedin bugüne kadar. Bugün de ektiklerinle yüzleşiyorsun. Kırgınsan bile duygu sömürüsü gibi zayıf ve hiçbir zaman seni beslemeyecek yollara başvurup karmalara karmalar ekleme. Genetik kodlarına rica ediyorum tutunma, kendini bu kodlardan özgürleştirmek için elinden geleni ardına koyma. Köklerinden geldiğin şüphesiz doğru, seçimlerinle barışarak ve fakat aynı karmaları canlı tutarak yeni yaratılmaz. Bir güçlü ıkınmaya bakıyor doğurmak, gökte torpil de hazır, yaratması senin elinde. Böylesi eskisinden bin kat güvenli.

Özellikle öz burcu, yükseleni ve kişisel herhangi bir gezegeni Yengeç-Oğlak-Koç-Terazi olanların daha çok etkileneceğinden eminiz. Geçmiş referanslar içinde 2000 yılının dikkat çektiğini ve benzer temaların önümüze düşeceğini öngörüyoruz. Güneş Tutulmaları aynı zamanda yeniay enerjisindedir ve yeni başlangıçlar için harika zamanlardır ve fakat Merkür Retrosunun da sahnede olduğunu unutmamamız gerektiğini de hatırlatalım, en azından durum değerlendirmemizi 2 Ağustos’a kadar yapmaya devam edip, aksiyonlarımızı sonrasında almaya çalışalım.

Bildiğiniz üzere ülkemizin yükselen burcu Yengeç ve bu akstaki tutulmalar çok önemli günlerden geçtiğimizi anlatmakta. Dönüşüm adım adım ilerliyor ve birçok şeyin yıkıldığını gözlemliyor olacağız. 2020 sonuna kadar devam ediyor da olacak ve bu süreçte şunlarla karşılaşacağımızın farkında olalım :

 • Ekonomik olarak zor bir dönem bizi bekliyor, bir çok şey gecikecek, keyfimiz kaçacak. Korkular ve nasıl çıkılır bu işin içinden endişesi çok baş gösterecek, hazır olalım. Ama unutmayalım, başımıza geldiyse kaldıracak gücümüzde var. Çünkü biz küllerinden yeniden doğmasını bilen bir Akrep’iz.
 • Yeteneklerimizi gelire çevirmekte çok önemli bir savaş verebiliriz. Ama bu savaşın üstünden gelebilecek enerjimiz de olacak.
 • Bizi yönetenler uyuşturulmuş gibi hissedebilirler, gerçeklerle yüzleşebilirler. Hayal kırıklığı yaşayabilirler.
 • İdeallerimizi gerçekleştirmek üzere düşlerimize koşulsuz tutunabiliriz.
 • Sanat öne çıkar. İlham kapıları açılır. Sanatçılar iş başına. Ödüller gelebilir.
 • Yaralarımız kapanmayacak hale gelebilir, şifa bulmak için elimizden geleni ardımıza koymamaya çalışmalıyız. Özellikle topraklarımız, ana vatanımız söz konusuysa onun sağlam kalmasının önünde hiçbir öncelik olmamalı, bunu hep hatırlamalıyız.
 • Halk ne derse o. Halk bizim için kim ? Halk; gerçek beslenen ve besleyendir. Taşın altına elini koyan annedir halk. Sütünden helallik almakla yükümlü olanların düşünmesi gerekecek şimdi.
 • Kadınlar/anneler yaratacaktır. Çocuklarımız, geleceklerimiz için çok önemli mücadeleler başlatabilirler. Dileyelim ki geleceğimizin mimarları zor deneyimlerden geçmesinler.
 • Meclis karışabilir, sonra uyanabilir.
 • Özellikle medya konusunda beklenmedik gelişmeler olabilir, yeni düzenler gelebilir.
 • Seçim kararları sürpriz olmayacaktır.
 • Çok şey yeniden inşa edilmek üzere yıkılabilir. Doğa olaylarına maruz kalabiliriz, toprak kayması-depremler görülebilir.
 • Borsa gibi yatırım araçları gibi konularımızda yeni bir düzene gidebiliriz.

 

Yükselen burçlara göre ise tutulma etkilerini 2019’a girerken anlatmıştım, yeniden hatırlatmak isterim; 

Yükselen Koç; Önemli ve kaderinize etki edecek bir tutulma yaşıyor olacaksınız. Özellikle ailevi konularda gündeminiz yeni bir şekil alabilir. Ev, yerleşim, yuva, aile ile ilgili her konuda yepyeni adımlar atabileceğiniz bir süreçte olacaksınız. Gayrimenkul, arsa, yeni eve taşınma gibi gündemleriniz varsa gökyüzünün desteğini alıyorsunuz. Fırsatları değerlendirin. Evlenmek, yuva kurmak için adımlar atabilirsiniz. Hamilelikler görülebilir ya da anne-baba olmaya karar verebilirsiniz. Ebeveynler için çocuklarıyla ilgili güzel gelişmeler yaşaması beklenebilir. Yeni iş kurmak, yeni hedefler koymak ve bunlar için harekete geçmek için iyi zamanlardasınız.

Yükselen Boğa; Önemli fikirleriniz olacaktır. Bunları hayata geçirmek için kendinize motivasyon yaratabilirsiniz. Yeni bir eğitime başlamak için güzel bir zaman diliminde olacaksınız ve edindiğiniz bilgiler hayatınızın geri kalanında çok işinize yarayacak. Varsa kardeşlerinizle ilgili çok önemli yeni yön değişiklikleri olacaktır. Yeni fikirlerinizle ilgili yakın çevrenizden de destek göreceğiniz bir Güneş Tutulması yaşıyor olacaksınız. Yazma, yayınlama, satış-pazarlama-reklam, sosyal medya, e-ticaret gibi konularda fikri olanlar için önemli tohumlar atabileceklerini müjdeleyelim. Sorumluluk bilinciyle hareket edenler, aslında kendi aradıkları özgürlüklerini besliyorlar, bunun farkında olarak yeni atılımlar yapmak için düğmeye basma zamanı diyebiliriz (başlangıç için Merkür retrosu tarihlerini kontrol edin). Bu dönem yurt dışı seyahatleriniz de olabilir, sadece eğlence değil iş de yaratabileceğiniz fırsatlar yakalayabileceğiniz bir süreçtesiniz.

Yükselen İkizler; Kendi yeteneklerinizden gelir elde edebileceğiniz önemli bir süreçten geçiyor olacaksınız. Finansal konularda yeni çözümler, yeni yapılanmalar görülebilir. Bazı yatırımlarınız için kredi arayışında olabilirsiniz ve bu sizi büyütebilir etkilere sahip olabilir. Manevi olarak da yeni bir kapının eşiğinde olabilirsiniz ve kendinizi daha da güvende hissedebilirsiniz. Uluslararası her türlü işinizle ilgili yeni ve önemli adımlar atabileceğiniz bir süreçtesiniz. Yeni fikirleriniz sizi özgürleştirebilir etkilere sahip olabilir. Günlük rutininizle ilgili sizi sıkıştıran şeyleri metanetle karşılayın, çok çalışmanızın karşılığını zamanla alabileceksiniz.

Yükselen Yengeç; Tüm hedeflerinize ulaşabileceğiniz bir dönemde olacaksınız, birçok kriz fırsata çevrilebilir ve farkında olan Yükselen Yengeç’leri dönüm noktası tadında değişiklikler bekliyor olacak. Önemli sorumluluklar alarak hayatınızın bazı alanlarında özgürleşecek adımlar atabileceksiniz. Yeni bir iş, yeni bir hayata başlangıç döneminde olabilirsiniz. 2019’un ikinci yarısında sizi çok kadersel gelişmeler bekliyor olacak. Özellikle anne-baba olma gibi niyetiniz varsa doğru bir zamandasınız. Ebeveyn Yükselen Yengeç’lerin çocukları için önemli yenilikler yapabilirler. Bazı yüklerinizden de kurtulabilirsiniz. Özellikle tutunduğunuz şeylerin artık size iyi gelmediğini anlayacak, yeni hayatınıza yüksüz devam edebilecek cesareti kendinizde bulabilirsiniz, gökyüzünün bu desteğini kaçırmayın. Bekar Yükselen Yengeç’lerin yeni bir hayat kurma hedefi gerçek olabilir, tanıştığınız insanlar kaderiniz olabilir. Evlilik, ilişkiler, ortaklıklar gündeminiz olacaktır. Gökyüzü size bütün ışığını yansıtacaktır, korkusuz ve hazır hareket edin. Yeni bir hobi edinmek için harika bir zamandasınız. Size çok iyi gelebilir. Sosyalleşebilir ve bu dönemde edindiğiniz arkadaşlıklarınızın hayatınızda kalıcı olması beklenebilir. Dernek ya da sivil toplum kuruluşlarına dahil olabilirsiniz, maddi ve manevi desteğiniz size kat be kat geri dönecektir.

Yükselen Aslan; Bilinçaltından çok açık mesajlar aldığınızı fark edebilirsiniz. Aslında size hizmet etmeyen her şeyi bir bir bırakma zamanı sizin için ve bu yüklerden kurtulmak için ihtiyacınız olan özgüvenin sizin doğanızda olduğunu unutmayın. Bazı kayıplar vermeniz gerekebilir ancak bunların değişiminiz için gerekli olduğunu ilerde fark edeceksiniz. Belki de yaşadıklarınız kazancınızdır, büyük görmeyi deneyin. Büyük bir olgunlukla yeni yaklaşımlar edineceğiniz bu sürecin sizi sindirmesine izin vermeyin. Kontrol edemediğiniz konuların altında yatana odaklanmaya çalışın, başınıza gelenlerin sebeplerini bulmaya gayret edin. Ayrıca, işinizle ilgili yeni adımlar atmanız gerekebilir, kalbinizin sesini dinlemeyi ihmal etmeyin. Yeni iş tekliflerini değerlendirirken veya gönül bağınızın koptuğunu düşündüğünüz bir işiniz varsa sizi hangisinin daha iyi hissettireceğine odaklanmaya çalışın. İçsel olarak daha korunaklı yerlerde, size evinizde gibi hissettirecek yeni fırsatlarınız olabilir. İkili-ortaklı yeni iş girişimleriniz olabilir. Home-office stiline geçebilir, kendinizi özgürleştirebilirsiniz.

Yükselen Başak; Sosyal çevrenizde yeni bir dönem başlayacaktır. Yeni ve güvenilir arkadaşlıklar edinebilirsiniz. Özellikle iş hayatından edindiğiniz dostluklarınızla ilgili yeni bir projeye başlayabilirsiniz. Birlikte yeni işlere adım atmak, günlük rutininizde kendinize yeni işler edinmek gibi konular gündeminizi oluşturabilir. Bir dernek ya da sivil toplum kuruluşuna desteğiniz olabilir. Maddi ya da manevi yardımlar için güzel bir zaman diliminde olacaksınız ve içinizden geleni ertelemeden yapmanızı tavsiye ederim. Çocuklarınızın yeni hayat planına destek olacak girişimler söz konusu olabilir. Size umut vadeden bir gökyüzü var ve yalnız değilsiniz. Yalnızlığı da seçmemeniz gereken bir dönemdesiniz. Aşk kapınızı çalabilir ve beklentilerinizi karşılayacak insanlarla kadersel karşılaşmalar yaşayabilirsiniz. Mutlaka pozitif olmalısınız, güzel haberler yolda olabilir. Arkadaşlarınıza da faydanız olan bir dönemdir, ihtiyacı olana elinizden geldiğince destek verin.

Yükselen Terazi; Önemli ve kaderinize etki edecek bir tutulma yaşıyor olacaksınız. Özellikle yeni iş kurmak isteyenler, yeni hedefleriniz için adım atacağınız bir süreçten geçiyorsunuz. Kariyer hayatınızda statü kazanacağınız, konumunuzu sağlamlaştıracağınız bir dönem olabilir. Göz önünde olacağınız, dikkat çekeceğiniz bir süreçtesiniz. Farkında olun. İşlerinizin yavaş ilerlemesini dert etmeyin, sabırlı olun. Aile büyüklerinin fikirlerine başvurun. Üstlerinizin de sizi motive ettiğini fark edebilirsiniz. Daha çok sorumluluk alabilirsiniz, karşılığını zamanla görebileceksiniz. Bekar Yükselen Terazi’lerin evlilik sorumluluğunu üstleneceği bir süreçtir. Var olan ilişkiler sağlam adımlarla yeni düzene geçebilir. Anne-baba olma kararı alabilir, ailenizi büyütebilirsiniz. Hedefiniz her neyse gökyüzünün desteği yanınızda olacaktır, güvenilir adımlar atabileceksiniz.

Yükselen Akrep; Yurt dışı, uluslararası, global işlerle ilgili önemli gündemleriniz olabilir. Umutlu başlangıçlara imza atabileceğiniz bir süreçtesiniz. Yazma-yayınlama gibi planları olanlara (Merkür Retro tarihlerini göz önünde bulundurarak) harika bir zaman, mutlaka değerlendirin. Eğitim, danışmanlık, seminer gibi konular da önünüze düşebilir. Sanal ticaret, internet, web sitesi kurmak gibi önemli başlangıçlar için de bu tutulma dönemini kullanabilirsiniz. Eviniz, yuvanız, aileniz için yapmak istediğiniz yeni planlarınız varsa harekete geçebilirsiniz. Taşınmak için de iyi bir zaman dilimi olabilir. Arsa, toprak, gayrimenkul gibi yatırım planları olanların önüne fırsatlar düşebilir. Yakın çevrenizle birlikte yeni işlere imza atabilir ya da onların desteğini alabilirsiniz. Diğer yandan ikili ilişkilerde hiç beklenmedik sürprizler yaşanabilir. Ani kopuşlar da olabilir, yeni ve heyecanlı bir aşk da. Hazır olmakta fayda var.

Yükselen Yay; Özellikle finansal konularda yeni kaynaklar bulabileceğiniz bir süreçten geçiyor olacaksınız. Kredi, ödeme, borç-alacak, sigorta, vergi ve miras gibi konular gündeminizi oluşturabilir. Eşinizin kaynaklarıyla da çözümler üretebilirsiniz. Birlikte atılan öncü adımlar size somut getiri kazandırabilir. Büyük düşüneceğiniz dönemlerdesiniz, fikirleriniz kalıcı adımlar atmanıza sebep olabilir, mantıklı bir bütçe planı yapın, çok risk almadan da ağır ağır ilerleyen ancak sonu kazançlı biten işlere imza atabilirsiniz. Fikirleriniz sizi ilerde özgürleştirebilecek etkilere sahip olabilir. Resmi ve hukuki işlerde yeni adımlar atılabilir, bir takım dava gibi hukuksal işlerle karşılaşabilirsiniz. Mümkün olduğunca anlaşma yoluna gitmekte fayda var. Ruhsal olarak yeni farkındalıklar edineceğiniz de bir zaman diliminden geçiyor olacaksınız. Başınıza gelen ve sizin negatif yorumladığınız konular aslında hayrınıza olabilir. Çok daha büyük düşünmeye gayret etmenizi öneririm. Olaylara iyi tarafından bakmayı ihmal etmeyin. Günlük rutininizle ilgili sizi sıkıştıran şeyleri metanetle karşılayın, çok çalışmanızın karşılığını zamanla alabileceksiniz.

Yükselen Oğlak; Özellikle ikili ilişkilerinizde devrim tadında adımlar atabileceğiniz bir süreçte olacaksınız. Evlilik adımları atmak için fırsat zamanlardasınız. Kalıcı ve uzun soluklu başlangıçlar olacaktır. Yuva kurmanızın zamanının geldiğine inanmaya başlayacaksınız. Sorumluluk almaktan çekinmeyeceksiniz. Birçok Yükselen Oğlak 2019 yılı içinde anne-baba olmaya hazırlanacaktır. Beklenmedik gebelikler de yaşanabilir. Ebeveyn Yükselen Oğlak’ların ise çocuklarıyla ilgili yepyeni ve sürpriz bir sürecin başlayacağını belirtelim. Yeni bir iş yatırımı için de adımlar atabilirsiniz. Vereceğiniz emeklerin karşılığı olacaktır. Her zamankinden farklı bir işe girebilirsiniz. Yatırımlarınız konusunda da sağlam adımlar atabileceğiniz bir dönemdesiniz. Kredi, ödeme, vergi, sigorta, miras gibi konular önünüze düşebilir. Başkalarının da kaynaklarından faydalanabilirsiniz. Özellikle yılın ikinci yarısında yön değişikliği yapabilirsiniz. Devam eden hayatınızdan farklı bir yöne doğru adımlar atabilirsiniz. Yeni tanıştığınız insanlar kaderiniz olabilir. Yeni bir hobi edinmek için harika bir zamandasınız. Özellikle müziğe ilginiz varsa başlayın. Size çok iyi gelebilir. Sosyalleşebilir ve bu dönemde edindiğiniz arkadaşlıklarınızın hayatınızda kalıcı olması beklenebilir. Dernek ya da sivil toplum kuruluşlarına dahil olabilirsiniz, maddi ve manevi desteğiniz size kat be kat geri dönecektir.

Yükselen Kova; Günlük rutininizde yeni bir düzen ihtiyacında olduğunuzu hissedeceksiniz. İşinizle ilgili yeni yönlere gidebilirsiniz. İşi bırakma ya da yeni bir işe başlama gibi dönüm noktası tadında yeni gelişmelere çok açıksınız. Olasılıkları değerlendirirken içinize sinip sinmediğini de değerlendirin. Çok profesyonel olmayabilir kararınız ancak içiniz rahat edebilir. Size içsel güven veren seçenekleri değerlendirmeye gayret edin. Bilinçaltınızdan çok açık mesajlar aldığınızı fark edebilirsiniz. Bazı çıkmazlardan çıkmak için bu mesajları iyi okuyun. Olgunlukla karşılayın ve değişime karşı direnç göstermeyin. Kontrol edemediğiniz konular önünüze düşerse ne kendinizi ne de başkasını suçlamayın. Hassas dönemler olabilir, her değişim öncesi kaos olduğunu hatırlayın. İkili-ortaklı yeni iş girişimleriniz olabilir. Ayrıca ilişkileriniz, evlilikleriniz de mercek altında olacaktır. Yeni ve çok daha güvenli adımlar atmanız, ilişkinizin formunu değiştirmeniz gerekebilir.

Yükselen Balık; Aşk hayatınızda önemli gelişmeler yaşayabilirsiniz. Bekar Yükselen Balık’ların etrafında aşk kol geziyor olabilir. Mümkün olduğunca kalbinizi açık tutmaya çalışın. Hamilelik gündeminizde olabilir. Yuvanızı genişleteceğiniz kadersel adımlar atılabilir. Varsa çocuklarınız için yeni bir hayat planı için harekete geçebilirsiniz. Sosyal hayatınız canlanacaktır. Yeni ve güvenilir arkadaşlıklar edinebilirsiniz. Bu alanlarda kader ağlarını örüyor olabilir, tanıştığınız insanlara dikkat edin. Gizli birçok konu aydınlığa kavuşabilir. Kontrol edemediğiniz alanda olanlardan çok şey öğrenebileceğiniz de bir dönemdir. Belki de size hizmet etmeyen şeylerden artık güçlü bir şekilde özgürleşme kararı alabilirsiniz. Başınıza gelen her şeyi pozitif değerlendirmenizi tavsiye ederim. Yeni bir hobiye başlamak için çok güzel bir dönemde olacaksınız. Uzun zamandır aklınızda olan, yapmayı çok istediğiniz bir hobi varsa başlayın, size çok iyi gelecektir.

Çağla Akgün

Bu Yazıya Tepkin Nedir?
Bayıldım
0
Beğendim
0
Emin Değilim
0
Enteresan
0
Şaşırdım
0
Yorumları Gör (3)

Leave a Reply

Your email address will not be published.

payment

gökyüzüderki © 2021 - Tüm Hakları Saklıdır.

En Yukarı Git
%10 İNDİRİM KAZAN!
En güncel yazılar, eğitimler ve kampanyalardan haberdar olmak için e-posta bültenimize abone ol. %10 indirim kazan!
  ABONE OL
  Gizlilik politikası bilgilendirme metinini okudum, onaylıyorum.